نظریه های روانشناسی آلفرد آدلر - عقده حقارت و برتری - بهینگی

نظریه های روانشناسی آلفرد آدلر – عقده حقارت و برتری

اشتراک گذاری :
نظریه های روانشناسی آلفرد آدلر-عقده حقارت و برتری

آلفرد آدلر روانشناسی اتریشی بود که دیدگاه های او در مورد روان انسان و تاثیر پذیری عمل انسان از آینده خواهان که یونگ هم به آن اعتقاد داشت، تاثیر زیادی در شناخت روان انسان داشت.

همچنین آدلر، درباره ی احساس حقارت دیدگاه جالبی بیان کرد که این حس دلیل رشد بشر می شود و به او برای دستیابی به تکامل کمک می کند. او همچنین از عقده ی خود-بزرگ بینی سخن به میان آورد و از مضرات و نقاط مثبت آن پرده برداشت.

هانس وایهینگر

نظریه های روانشناسی آلفرد آدلر-عقده حقارت و برتری

ایشان تحت تاثیر فیلسوف آلمانی هانس وایهینگر و کتاب بی نظیرشان به نام «انگار که» به زبان انگلیسی «As If» قرار گرفت. کتابی که محدودیت انسان و ذهن خارق العاده ی آن را دلیل تشکیل اعتقاد و قوانین حاکم معرفی می کند و عنوان می دارد که آن چه که تصویر می کنیم «انگار که» واقعیت است ولی اینان تصور ساخته ی ذهن ما از واقعیت می باشد و این تصور به خاطر نقص حواس پنج گانه ما در درک جهان و تصویر سازی مغز برای توجیه واقعیت است.

بیشتر بخوانید:  تصویر سازی ذهنی در کودکان نابینا و ناشنوا : تاثیر الگوهای صوتی بزرگسالان

دیدگاه آلفرد آدلر در مورد رفتار انسان

عقیده ی آدلر در توجیه رفتار آدمی درست برعکس فروید بود. فروید آن چیزی که در رشد فرد تاثیر گذاشته است را علت بروز رفتار می پنداشت و آدلر رفتارها و حرکات انسان را تحت حاکمیت اهداف معرفی می کرد.

آدلر و فروید با هم خصومت داشتند و این خصومت حتی تا مرگ آدلر ادامه داشت. ولی چیزی که در اینجا اهمیت دارد، دیدگاهی است که این دو درباره روان انسان به ما می دهند و سبب درک بیشتر ما از خودمان می شود.

آلفرد آدلر احساس حقارت را عامل انگیزشی می دانست و در نقطه ای دیگر به تحریکات اهداف برای جلو بردن بشر اعتقاد داشت. به این صورت که او بر طرف کردن حقارت و رسیدن به هدف را لازمه ی موفقیت و توانگری فرد معرفی می کرد.

بیشتر بخوانید:  تئوری های انگیزش : روشهای مختلف انگیزش در سازمان

عقده ی حقارت:

معرفی عقده ی حقارت از آنجا استارت خورد که آلفرد آدلر جذب افرادی با نقص جسمی شد که کارهایی خارق العاده انجام می دادند. مثل فردی که ناتوانیش سبب شده بود که با تلاش کوشش به نقطه ی قوتش تبدیل شود مثل ویلما رودلف ملقب به غزال سیاه که در کودکی فلج بود و سپس به قهرمانی در دو، صد و دویست متر المپیک در سال ۱۹۶۰ تبدیل شد.

نظریه های روانشناسی آلفرد آدلر-عقده حقارت و برتری

او معتقد بود که احساس حقارت ناشی از ناتوانی ها سبب می شود که فرد تلاش کند و به پیروزی برسد و این احساس حقارت را در هم شکند. در واقع حقارت انگیزشی است که فرد را رو به جلو و تلاش کردن هدایت می کند. ولی اگر این احساس حقارت به اندازه زیاد باشد سبب ناتوانی فرد و بروز عقده ی حقارت می شود.

انسان به هنگام تولد ناتوان است و برای رفع نیازهایش به پدر و مادر وابسته. این حس ناتوانی و حقارت است که کودک را هر روز درصدد مستقل شدن انگیزش می کند تا انسانی بالغ و خود اتکا شود.

آدلر اعتقاد داشت که احساس حقارت هر چه فرد توانگرتر می شود ادامه دارد تا زمانی که فرد به تکامل و خودشکوفایی برسد.

عقده ی خود بزرگ بینی یا برتری:

آدلر اساس حرکت در زندگی آدمی را حقارت و اهداف می دانست و انسان را همواره به دنبال عظمت و کمال می دید. اما دیدگاهی که آدلر نسبت به تکامل داشت گره خورده با اجتماع بود، او توجه به رشد فردی را هم خوب و هم مضر می دانست. او اعتقاد داشت تلاش برای برتری وقتی صرفا شخصی باشد و فرد بی توجه به نیازهای دیگران و جامعه شود، زمینه ی بروز عقده ی خود-بزرگ بینی را فراهم می آورد و همین عقده می باشد که علت بروز رفتار سلطه جویانه، متکبرانه در فرد می شود. چنین افرادی محبوبیت اجتماعی خود را از دست می دهند.

غرور جمشید به درگاه خدا

اگر به داستان جمشید در شاهنامه دقت کنید. جمشید به هنگامی که حکومت را در دست می گیرد، شروع به ساختن ایران می کند. از ساخت کاخ گرفته تا فرم و شکل دادن به آهن برای ساخت زره و تعداد بی شماری تلاش دیگر برای بهسازی زندگی اجتماعی در ایران. تلاشی که ماحصل آن سیصد سال بی غمی در ایران بود.

اما بعد از ساختن ایران و جشن نوروز دیگر سخنی از خدمت جمشید به مردم در شاهنامه به گوش نمی رسد و فقط جمشید بر تخت حاکمیت تمام جهان نشسته است (برتری شخصی).

ریشه تکبر جمشید شاید همین عقده ی خود-بزرگ بینی باشد که می خواست با خدا معرفی کردن خود، خود را از نوع بشر جدا دانسته و حقیرانه به آنها نگاه کند.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 5

میانگین امتیاز 1٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz