نظریه های روانشناسی یونگ-تیپ های شخصیتی - بهینگی

نظریه های روانشناسی یونگ-تیپ های شخصیتی

اشتراک گذاری :
نظریه های روانشناسی یونگ-تیپ های شخصیتی

کارل یونگ کمک بسیاری به علم روانکاوی انجام داد و تحولات بسیاری در این علم ایجاد کرد که سبب انقلاب در این علم گردید.

یکی از تحولاتی که هدیه ای بی نظیر از یونگ به جامعه روانشناسان و مردم جهان بود، مطرح کردن تیپ های شخصیتی بود، تیپ های شخصیتی که سالهای بعد تکمیل شد و به تیپ شخصیت شناسی MBTI تبدیل شد.

یونگ معتقد بود که نگرش انسان به هستی به دو صورت می باشد، بدین منظور که انسان ها یا درونگرا هستند و یا برونگرا. افراد درونگرا توجهشان به جهان درون خود و دیدگاهی انتزاعی نسبت به جهان دارند و افراد برونگرا توجهشان به اطراف خود و جهان پیرامون خود می باشد و بیشتر تکیه بر حقایق دارند.

یونگ برای تعریف شخصیت هر فرد به این دو نگرش اکتفا نکرد و چهار عملکرد دیگر برای فرد قائل شد که در رویارویی با جهان چگونه فرد رفتار می کند. این چهار عملکرد عبارتند از: احساسی و با عاطفه بودن، منطقی بودن، شهودی بودن و حسی بودن ( اشاره به توجه به پدیده ها با استفاده از حواس پنجگانه).

یونگ اعتقاد داشت که تمامی چهار عملکرد و دو نگرش در هر فرد وجود دارد و عموما در شرایط ایده آل فرد هر دو نگرش و چهار عملکرد را رشد می دهد ولی به ندرت این اتفاق رخ می دهد و همیشه یک نگرش و یک عملکرد غالب می شود و یک نگرش و سه عملکرد دیگر در ناهشیار باقی می مانند.

یونگ عملکردهای احساسی بودن و منطقی بودن را عملکردهای عقلانی و حسی بودن و شمی بودن را غیر عقلانی معرفی کرد.

یونگ معتقد بود که عملکردی که مقابل عملکرد غالب باشد کمتر از بقیه عملکردها در روان رشد پیدا می کند و در عملکرد دیگر نقش یاری دهنده به عملکرد غالب را دارند و بدین جهت رشد بیشتری نسبت به عملکرد مقابل دارند.

بیشتر بخوانید:  حسی و شهودی : دومین بعد در شخصیت شناسی براساس MBTI

هشت تیپ شخصیتی یونگ:

یونگ از ترکیب دو نگرش و چهار عملکرد، هشت تیپ شخصیتی معرفی کرد و در مورد آنها به شرح زیر توضیح داد:

۱. برونگرای متفکر:

نظریه های روانشناسی یونگ-تیپ های شخصیتی

در این تیپ شخصیتی، نگرش برونگرایی و عملکرد منطقی بودن غالب می باشد. از این رو احساسی بودن، حسی بودن و شمی بودن واپس رانی می شوند. ولی از همه بیشتر احساسی بودن از رشد عقب می ماند. این افراد، افرادی خشک و دگم می باشند و به امور ذوقی و هنری کمتر از هر چیز دیگر اهمیت می دهند. این افراد، افرادی کسل کننده و قانون دوست دیده می شوند و تحت سلطه ی جهان بیرون قرار دارند. احساسات را سرکوب و منطق را تبلیغ می کنند.

۲. برونگرای احساساتی:

نظریه های روانشناسی یونگ-تیپ های شخصیتی

این افراد، افرادی هستند که در مقابل واقعیت های عینی به صورت هیجانی-احساسی واکنش نشان می دهند. این افراد با رفتن به کلیسا گریه می کنند، در کنسرت ها غرق شور و شوق می شوند و در هر شرایط اجتماعی با هر شکلی، به شکل آن در می آیند. از این روست که احساساتشان دروغین به نظر می رسد و متهم به تزویر می شوند.

این افراد به قدرت و سنتها احترام می گذارند و ملاکشان برای انتخاب نیمه گمشده، احساسات درونی نسبت به آن فرد نیست بلکه بر سن، موقعیت اجتماعی، درآمد و وضعیت خانوادگی او استوار است. یعنی هر کسی که این ویژگی های مورد نظر او را داشته باشد مورد تائید است.

۳. برونگرای حسی:

نظریه های روانشناسی یونگ-تیپ های شخصیتی

این افراد به باحال بودن و خوش گذران بودن معروفند، زیرا تنها به آن چه که می بینند اکتفا می کنند و نه علاقه به تجزیه و تحلیل آن دارند ( منطقی بودن) و نه انتزاعی به مسائل نگاه می کنند که دیدگاهی آینده نگرانه است (شمی بودن).

این افراد در زمان حال زندگی کرده و اغلب مردم آنها را دوست می دارند. این افراد به ظاهر اهمیت داده و ممکن است ورزش کار و از پایه های ثابت لباس فروشی ها و آرایشگاه ها باشند.

بیشتر بخوانید:  ورزش و لزوم آن در زندگی امروز!

۴. برونگرای شمی:

این افراد بسیار خلاق هستند و عاشق تجربه های جدید می باشند. آنها اغلب بدذات و بداخلاق به نظر می رسند، چوت به اعتقادات و اصول اخلاقی دیگران اهمیت نمی دهند. این افراد بدین علت که عاشق تجربه های جدید می باشند معمولا پروژه ها را نیمه تمام رها می کنند و دنبال پروژه ای دیگر می روند.

دمدمی مزاج و بی ثبات خوانده می شوند و اغلب تصمیم گیری هایشان را با حدس و گمان انجام می دهند که در اکثر مواقع تصمیمات خوبی است.

۵. درونگرای متفکر:

افراد بدقلقی که بر خود می اندیشند درست است و نقد بقیه هرچند معتبر را رد می کنند. این افراد سرد و مستبد و بی رحم خوانده می شوند و طبق افکار خودشان عمل می کنند و مهم نیست چقدر کارشان برای دیگران ضرر یا خطر داشته باشد. این افراد فکر و نظریه پردازی می کنند ولی در حل مسائل علمی (غیرنظری) مشکل دارند و اعتقاد دارند که هر چه آنها می اندیشند واقعیت دارد.

۶. درونگرای احساساتی:

افراد درونگرا، به خاطر نگرششان نسبت به زندگی سرد به نظر میرسند و برقراری ارتباط با آنها مشکل می باشد. این قضیه در مورد این تیپ شخصیتی به صورتی است که برای برقراری ارتباط با آنها باید به واقعیت انتزاعی که آنها فکر می کنند، فکر کنید و احساساتی یکسان در این باره با آنها داشته باشید. این افراد واقعیت عینی، تا زمانی برایشان مهم تلقی می شود که بتوانند تصاویر انتزاعی در مغزشان را برانگیزند.

بیشتر بخوانید:  رهبران درونگرا : مزایای پنهان مدیرانِ خاموش

۷. درونگرای حسی:

معمولا اغلب هنرمندان در این دسته قرار می گیرند. آنها، آن چیزی را که در بیرون حس می کنند با افکار خود تزئین می کنند. به همین دلیل نمی شود طرز برخورد آنها با واقعیت عینی را پیش بینی کرد.

این افراد جنتلمن به نظر می رسند ولی ممکن است در مقابل محرک های بیرونی از خود رفتاری افراطی بروز دهند. این افراد به علت انتزاعی بودن ممکن است در تحلیل رویدادها اشتباه کنند ولی تفسیر غلطشان از جانب دیگران ناراحتشان نمی کند.

۸. درونگرای شمی:

معمولا عارفان، افراد با بصیرت و افراد خیال پرداز از این دسته می باشند. این افراد ایده های عجیب و جدید تولید می کنند. و از دیگران منزوی تر و کمتر درک می شوند. در حل مسائل عملی مشکل دارند چون نمی توانند واقعیت ها و هنجارهای اجتماعی را درک کنند. اکثر بینش های فلسفی و مذهبی را این افراد نشان می دهند ولی در انتقال آنها به دیگران مشکل دارند.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz