نظریه های روانشناسی اریک فروم - کاراکتر های اجتماعی - بهینگی

نظریه های روانشناسی اریک فروم – کاراکتر های اجتماعی

اشتراک گذاری :
نظریه های روانشناشی اریک فروم - کاراکتر های اجتماعی

آنچه که لازمه ی فهم و درک دیدگاه اریک فروم نسبت به روان آدمی و راه های موفقیت فردی و اجتماعی اوست را میتوان در کتاب «گریز از آزادی» و «هنر عشق ورزیدن»  وی، خواند. اریک فروم همانطور که در مطالب قبلی، بهینگی در مورد آن سخن به میان آوردیم، مفهوم آزادی را اساس منطق خود بیان می کند و عقیده دارد که آزادی و عدم فرار کردن از آن است که انسان را به آن خود شکوفایی که مزلو از آن سخن به میان می آورد می رساند. عشق در خاک آزادی جوانه می زند و همان طور که در کتاب «هنر عشق ورزیدن» می گوید: عشق تنها پاسخ کامل به اضطراب تنهایی بشر و پایان یافتن درد های روانی آن است.

در این مطلب سعی شده است که کاراکتر های شخصیتی که اریک فروم معرفی کرده است، نشر دهیم تا از دیدگاه اریک فروم به شخصیت های مختلف موجود در جامعه بنگریم و از این راه ویژگی های مثبت و منفی خود را شناسایی کرده و در جهت شکوفایی گام برداریم.

فروم شش کاراکتر شخصیتی معرفی میکند که بجز یک مورد که کاراکتر افراد سازنده می باشد بقیه نقش مخرب دارند و آثار منفی، هر یک به روش خود بر جامعه می گذارند. در واقع افراد با کاراکترهای مخرب در جهت فرار از آزادی قدم برداشته که در مطالب قبلی در مورد نظریات اریک فروم درباره ی آنها توضیح داده شده است.

بیشتر بخوانید:  نظریه های روانشناسی اریک فروم-مکانیزم های فرار

کاراکتر گیرنده – شخصیت وابسته

افرادی با کاراکتر گیرنده شخصیت یکسان با آن تیپ شخصیتی که فروید به تحت عنوان دهانی-جذبی معرفی کرد، هستند. این افراد رویکردی مازوخیسمی دارند و از این رو از مکانیزم “پیروی بی اراده” برای فرار از وحشت آزادی استفاده می کنند.

این افراد منبع هر اتفاق خوبی را در بیرون از خود می دانند و بیشتر دوست دارند که به آنها محبت بشود تا محبت کنند. افراد رو دربایست بیشترین شباهت را به این کاراکتر دارند زیرا این افراد رودربایست برای ترس از ناراحت کردن و از دست ندادن محبت و حمایت دیگران بله می گویند، افراد کاراکتر گیرنده هم بیشتر دوست دارند بله بگویند.

افراد شامل این کاراکتر همان افرادی هستند که در داستان های مختلف مذهبی از آنها سخن به میان آمده و آنها را افرادی در کنج مسجد یا کنیسه می دانند که به جای کارکردن مدام در حال درخواست از خدا هستند. این افراد چون منبع همه ی خوبی ها بیرون از خود می دانند، در صورتی که افرادی مذهبی باشند همه چیز را از خدا طلب می کنند.نظریه های روانشناشی اریک فروم - کاراکتر های اجتماعی

این افراد به مردم به عنوان منبع حمایت نگاه می کنند و به آنها وفادار می مانند تا از حمایت آنها برخوردار باشند ولی وقتی که این منابع حمایت افزایش یافته و میان وفاداری به دو حمایت کننده که مخالف هم می باشند، می مانند (گیر می کنند). این افراد وقتی منابع حمایت خود را از دست می دهند، به شدت مضطرب می شوند. این افراد خوش بین می باشند و با مردم رفتاری دوستانه دارند.

افراد گیرنده آن چیزی را که بدست می آورند به صورت منفعلانه می باشد درست بر خلاف کاراکتر بهره کش که در ادامه با آن آشنا می شویم.

کاراکتر بهره کش – شخصیت خودکامه

افراد فرصت طلب در زمره ی افرادی با کاراکتر بهره کش قرار می گیرند. آنها در کمین می نشینند تا از موفقیت دیگران برای خود استفاده کنند. این افراد، افرادی سازنده نمی باشند و از این باب که منبع خیر را در بیرون خود می دانند شبیه کاراکتر گیرنده می باشند. ولی تفاوت عمده این کاراکتر با کاراکتر گیرنده در نحوه ی جذبشان می باشد. افراد گیرنده با دیدگاهی مازوخیسمی در بدست آوردن چیزی از دیگران منفعلانه عمل می کنند. آنها در گوشه ی سفره می نشینند تا کسی تیکه ای غذا برایشان بگذارد تا سیر شوند. اما کاراکتر بهره کش حیله و نیرنگ به کار می برد و آنچیزی که دیگران بدست آورده اند را بدست می آورد. ملموس ترین مثال برای کاراکتر بهره کش، شخصیت روباه در داستان روباه و کلاغ است که به شیوه ای هوشمندانه، روباه پنیر را از کلاغ می گیرد.

نظریه های روانشناشی اریک فروم - کاراکتر های اجتماعیاین افراد برعکس کاراکتر گیرنده بدگمان می باشند و این می تواند ناشی از فرافکنی ویژگی بد اضطراب زای خود او باشد.

مرغ همسایه غاز است

مصداق زیبای افراد دارای این کاراکتر شخصیتی است که اعتقاد بر آن دارند که «مرغ همسایه غاز است»، آنها از آنچیزی که مال دیگران است و از آنها میقاپند بیشتر از آنچیزی که خود دارند لذت می برند. از این رو این افراد در عین دارایی باز هم فقیر می باشند. این افراد همان افرادی هستند که از غذاهای اعیانی خود کمتر از نان و خیاری که سر سفره دیگران می خورند، لذت می برند.

شخصیت دهانی – سادیستیک

این افراد با کسانی که همسطح خود یا بالاتر هستند ارتباط برقرار نمی کنند، این افراد دیدگاهی سادیستیک دارند پس طبیعیست که با افرادی ارتباط برقرار کنند تا بتوانند از آنها استفاده کنند و آنها خود را  نیازمند وی بدانند. این افراد پایین دستان خود را مورد تمسخر قرار می دهند. این کاراکتر را میتوان شبیه شخصیت دهانی – سادیستیک که فروید معرفی کرد دانست.

این افراد از مکانیزم «خودکامگی» برای فرار از آزادی استفاده می کنند. از این رو با خودشکوفایی که در اریک فروم لازمه آن را آزادی معرفی میکند، فاصله می گیرند.نظریه های روانشناشی اریک فروم - کاراکتر های اجتماعی

کاراکتر محتکر – شخصیت خسیس

این کاراکتر لذت از زندگی را در بدست آوردن و نگه داشتن می داند. این افراد علاقه ای به اشتراک دارایی خود با دیگران ندارند. در یک جمله این افراد خیرشان به کسی نمی رسد. این افراد به هیچ وجه اعتقادی به نثار کردن و بخشیدن ندارند و از این روست که شکوفایی که اریک فروم تعریف می کند شامل اینان نمی شود.

کلکسیونرها

این افراد کلکسیونرهای عالی هستند و هویت خود را با آنچیزی که دارند می سنجند. در رابطه عاطفی زنانه میتوان به آرکتایپ “هرا” اشاره کرد. هرا شخصیتی است که ارزش خود را در شوهرش می بیند و به میزانی که شوهرش انسان قدرتمندتری باشد احساس خرسندی بیشتری دارد. از این روست که با تمامی زنانی که زئوس به آنها علاقه دارد ستیزه می کند زیرا از، از دست دادن متنفر است.

شخصیت مقعدی – جذبی فروید

این کاراکتر به شخصیت مقعدی – جذبی فروید شبیه است. این افراد در برقراری ارتباط با دیگران ضعیف می باشند زیرا همه چیز را برای خود می خواهند و دیدگاهی خودخواهانه دارند که کسی تمایل به ارتباط با افراد خودخواه ندارد. این افراد عاشق خود نیستند که همه چیز را برای خود نگه دارند بلکه از آنچه هستند متنفرند و با بدست آوردن چیزهای بیشتر سعی در بدست آوردن ارزش دارند. در واقع ارزش این افراد در گرو آنچیزی که دارند می باشد نه خویشتن شان.

این افراد هنوز نتوانسته اند به خود عشق بورزند و تمامی ویژگی های خود را در آغوش بگیرند از این رو در عشق ورزیدن توانا نیستند و از این روست که به خود شکوفایی دست نمی یابند.

کاراکتر بازاریاب – شخصیت مدگرا

افرادی که دارای این کاراکتر هستند مدام به دنبال آن هستند که چگونه خود را عرضه کنند تا دیگران خوششان بیاید. در واقع این افراد با شبیه کردن خود به آنچه دیگران می خواهند همیشه در پشت نقاب خود زندگی کرده و هیچگاه فرصت خود بودن و در نهایت شکوفا شدن را نمی یابند. در واقع این افراد با همانند سازی خود با الگوهای مورد تایید جامعه سعی در بدست آوردن اعتبار شخصی دارند.

در جهان امروزی دولت ها الگوهای مورد تاتید جامعه خود را در فیلم های سینمایی، تلویزیون تبلیغ می کنند و به این ترتیب الگوهایی برای تقلید در جامعه ایجاد می کنند. جهان مد گرای امروزی نشان از جهت گیری مردم نسبت به این کاراکتر دارد.

بیشتر بخوانید:  نظریه های روانشناسی فروید-مکانیزم های دفاعی فرافکنی ، بازگشت و همانند سازی

کاراکتر مرگ اندیش – شخصیت تخریبگر

مرگ راهی برای فرار از رفع نیازهای بیولوژیک می باشد. از این رو فرد مرگ اندیش خود را از اضطراب های زندگی بیولوژیک با برگشت به دوره ی قبل از تولد برطرف می کند.

نظریه های روانشناشی اریک فروم - کاراکتر های اجتماعیافرادی که احساس زندگی را از دست داده اند به این دلیل که در جامعه غرق در تنهایی و جدایی فلسفی شده اند و از آنجا که راه عشق ورزیدن را نمی دانند این اضطراب برطرف نشده و هر روز آسیب بیشتر می بینند.

این افراد از آنجا که زندگی نمی کنند برای رهایی از این حال بد امکان دارد که از آنچیزی که در بالا درباره ی آن سخن به میان آمد یعنی روحیه ی تخریب گری استفاده کنند.

طبق تعریف فروید از روان انسان دو غریزه در روان بشر وجود دارد که لیبیدو به آنها سرازیر می شود یکی غریزه ی زندگی “اروس” و دیگری غریزه ی مرگ “تاناتوس”. از آنجا که فرد لیبیدوی خود را صرف برطرف کردن نیاز های زندگی مثل خوردن و آشامیدن کرده و از این باب کام نیافته است و از طرفی دیگر غریزه ی مرگ را سرکوب کرده دچار این غریزه ی تخریب گر می شود. از طرفی دیگر هر گونه اضطراب زندگی امکان دارد انسان را سمت غریزه ی مرگ سوق دهد که افراد با ایگوی ضعیف می توانند به راحتی بدان دچار گردند. مشکلات اجتماعی که سبب خود تخریبی هایی همانند بحث اعتیاد می شود و در مواردی حتی تبدیل به خودکشی می شود.

کاراکتر سازنده – شخصیت شکوفا

این کاراکتر همان شخصیتی است که فروم لازمه ی انسان می داند تا به سعادت و آرامش و تشکیل جامعه ای سالم برسد. کاراکتری که آزادی را بدست آورده و عاشقانه و فعالانه در جهت سازندگی قدم بر می دارد. شخصیت هایی با این ویژگی هر دو بال آزادی یعنی “آزادی از” و “آزادی برای” را تحقق داده اند و از مکانیزم “داشتن” که نقص عمده تمدن صنعتی می باشد فاصله گرفته اند و به “بودن” می پردازند. کاراکتر سازنده اریک فروم شباهت های فراوانی به شخص خودشکوفای مزلو دارد و به گونه ای میتوان آنها را یکی دانست. این افراد اضطراب های تنهایی خود را با انجام کارهای خلاقانه یا تقویت روابط محبت آمیز و همدلانه بر طرف می کنند. افراد سازنده ویژگی هایشان به طور کامل در کتاب هنر عشق ورزیدن آمده است.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 51 vote, average: 1٫00 out of 5

میانگین امتیاز 1٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

2 کامنت برای "نظریه های روانشناسی اریک فروم – کاراکتر های اجتماعی"

به من اطلاع بده
avatar
نمایش بر اساس:   جدیدترین ها | قدیمی ترین ها | محبوب ترین ها
mahr
مهمان

متن بسیار جالبی

admin
ادمین

سلام. باتشکر از بازخورد شما

wpDiscuz