نظارت والدین ، خودکنترلی و رشد کنترل درونی در فرزندان - بهینگی

نظارت والدین ، خودکنترلی و رشد کنترل درونی در فرزندان

اشتراک گذاری :
نظارت والدین ، خودکنترلی و رشد کنترل درونی در فرزندان

نظارت از ماده نظر است و به معنای نگریستن در چیزی با تامل، یاری دادن و کمک کردن، چشم بصر، دیده، فکر، اندیشه، تفکر، رویه، دقت، تامل و تدبر می باشد. در هر نظارتی چهار عنصر وجود دارد: ناظر، نظارت شونده، فرآیند و شیوه های نظارت. هدف نظارت باید رسانیدن نظارت شونده به خودکنترلی باشد. مبتنی بر این هدف، نظارت یک امر دقیق بوده و نیازمند کسب مهارتهای لازم است. در این مطلب به نوعی خاص از نظارت، یعنی نظارت والدین بر کودکان می پردازیم.

روشهای نظارت والدین بر فرزندان

بخشی از فرآیند تربیت، نظارت و کنترل والدین بر روی فرزندان است. شیوه های فرزندپروری بر اساس میزان کنترل والدین بر روی فرزندان تعیین می شود. بر این اساس این روش ها به چند نوع تقسیم شده اند.

  • در شیوه سهل گیرانه والدین حداقل نظارت و کنترل را روی فرزندان دارند و یا اصلا کنترلی روی آنها ندارند.
  • در شیوه قدرت مدار اعتقاد بر این است که تا آنجا که می شود باید فرزندان تحت کنترل قرار داشته باشند. نظارت روی فرزندان در تمامی رفتارهای شخصی، خانوادگی و اجتماعی وجود دارد.
  • شیوه دیگر که بین دو روش مذکور قرار دارد شیوه اقتدار منطقی است. در این روش انتظارات و توقعاتی که از فرزندان وجود دارد تصریح می شود. نقش های افراد روشن و انعطاف پذیر است. فرآیند، میزان و ابعاد نظارت و کنترل فرزندان مشخص و بین والدین و فرزندان هماهنگی دیده می شود.

نظارت والدین ، خودکنترلی و رشد کنترل درونی در فرزندان

ضرورت نظارت

پس آنچه برای نظارت ضرورت دارد، هماهنگی والدین با یکدیگر و با فرزندان است. والدینی که با یکدیگر و با فرزند خود از هماهنگی و توافق برخوردار نیستند از شیوه هایی مبتنی بر طرد، حمایت افراطی، اغماض و یا تسلط استفاده می کنند. شرایطی را فراهم می آورند که فرزندان شان از اعتماد به نفس کمتری برخوردار شوند و از نظر هیجانی رشد طبیعی نداشته باشند. زمانی بین اعضای خانواده هماهنگی وجود خواهد داشت که ابعاد و شیوه های نظارت تصریح شده باشد.

ارتباط والدین و فرزندان و وضعیت نظارت و کنترل والدین بر حسب سن فرزندان تفاوت پیدا می کند. نوجوانان نیازهای متفاوتی دارند. نیاز به استقلال فردی باعث می شود تا آنها در برابر شیوه های کنترل والدین مقاومت نشان دهند. بی توجهی والدین به این موضوع منجر به بروز تنش و تعارض می شود.

هرچه عملکرد والدین (در کنترل فرزندان) مطلوب باشد، خودپنداری، مسئولیت پذیری، امید به آینده و گرایش مذهبی نیز در نوجوانان و جوانان بیشتر خواهد بود. دوره نوجوانی و جوانی دوره استقلال آموزی همراه با تسلط آموزی است. بنابراین نمی توان صرفا استقلال آموزی را مورد توجه قرار داده و شیوه سهل گیرانه در کنترل را پیش گرفت و یا جنبه تسلط آموزی را مد نظر قرار داده و قدرتمدارانه فرزندان را تحت کنترل شدید قرار داد.

هدف اصلی کنترل و نظارت والدین

آنچه در کنترل و نظارت مهم است این است که هدف اصلی کنترل و نظارت والدین ، خودکنترلی و رشد کنترل درونی در فرزندان است. تحقیقات نشان داده که کنترل درونی زمانی بیشترین رشد را خواهد داشت که فرزندان در شرایط کنترل به همراه محبت تربیت شده باشند.

نظارت روی فرزندان یکی از وظایف والدین است. در تربیت سالم، والدین نظارت روی فرزندان را بصورت افراط و تفریط انجام نمی دهند. رفتار آنها در برابر فرزندان قاطع و از سویی دیگر اطمینان بخش است. این عده از والدین هم برای رفتار خودمختارانه و هم رفتار منضبط فرزندان اعتبار قایل هستند و اعتقاد دارند که کنترل بیرونی و نظارت والدین در نهایت باید بسوی کنترل درونی فرزند سوق یابد.

نظارت والدین ، خودکنترلی و رشد کنترل درونی در فرزندانآنان روابط کلامی را تشویق می کنند و وقتی از اقتدار خود برای کنترل استفاده می کنند و فرزندان را از چیزی نهی می کنند و یا انتظارات خود را به آنان منتقل می کنند برای این کار دلایل خود را مطرح می کنند، موارد امرو نهی و انتظارات خود را بطور شفاف برای فرزندان مطرح می کنند و درباره دلایل آنها با هم مباحثه می کنند. در واقع وضوح اهداف و ترتیب و نظم و مسئولیت پذیری فرزندان، راه و رسم زندگی را به فرزندان منتقل می کند. بنابراین انتظار می رود که کودکان تحت شرایط نظارت و کنترل مناسبترین رشد را داشته باشند. نظارت و کنترل پشتوانه ای حمایت آمیز برای آنها بود نه مانعی برای رشد و شکوفایی روانی- اجتماعی.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz