مکان یابی کسب و کار - بهینگی

مکان یابی کسب و کار

319
0
اشتراک گذاری :
مکان یابی کسب و کار

مکان یابی کسب و کار

مکان یابی کسب و کار یک تصمیم استراتژیک است. مدیریت ارشد هنگام تصمیم گیری در مورد مکان یک واحد در واقع در حال انجام یک تصمیم گیری بلند مدت است.

تصمیمات در مکان یابی کسب و کار

ایجاد یک واحد چندین تصمیم گیری استراتژیک را بهمراه دارد که عبارتند از:

 • چقدر بزرگ باشد.
 • کجا ساخته شود.
 • چه موقع ساخته شود.
 • چه نوع فرایندها و عملیات هایی در آن لازم است استقرار یابند.

مکان یابی کسب و کار

اثرات مکان یابی نامناسب کسب و کار

تصمیم گیری نادرست در امر مکان نیز برای بنگاه ها امری هزینه بر است که اغلب بسیار گران تمام شده و بر سود آوری کارخانه تاثیر شگرفی دارد. چون  تعیین مکان یک تصمیم گیری با عواقب دراز مدت است که نتایج آن تا سالیانی چند همراه مدیران خواهد بود. از اینرو تصمیم بر ساخت یک واحد در یک محل ناصحیح، در زمان نامناسب، با ظرفیت ناکافی و فرایندهای نامناسب می تواند آینده یک شرکت را بسیار تیره نماید. در چنین مواقعی حتی اگر مدیریت تصمیم به فروش واحد احداث شده بگیرد، باز هم بخش اعظمی از سرمایه گذاری صورت گرفته بر نخواهد گشت. چرا که هر واحد تولید یا خدماتی بسته به نوع فعالیت و شرایط مورد نیاز آن ساخته می شود و تقریبا باید گفت از یک بنگاه تا بنگاه دیگر تفاوتهای اساسی می تواند داشته باشد.

نقش مشتریان در مکان یابی کسب و کار

هرکدام از تصمیمات فوق برای سالیان زیادی در عملیات شرکت تاثیر دارند و از آنجا که احداث یک واحد تولید سرمایه گذاری زیادی نیاز دارد و بالتبع بازگشت آن نیاز به گذر زمان مدیدی دارد این تصمیمات تاثیر چشمگیری بر موفقیت یک بنگاه خواهد داشت.

سرویس های موسوم به  back-of-the house (که در ارتباط مستقیم با مشتری نیستند ) و همچنین واحدهای تولیدی به سرمایه گذاری مالی بالایی برای تجهیزات احتیاج دارند.

سرویس های موسوم به front-of-the house در ارتباط مستقیم با مشتری هستند. در این سرویس ها، سرمایه گذاری اولیه به نسبت کمتر است اما ریسک های همراه با انتخاب مکان برای چنین فعالیت هایی بیشتر است؛ به طوری که موفقیت این دسته از فعالیت ها تحت تاثیر خصوصیات مشتریان در منطقه اطراف واحد خدماتی و همچنین ویژگی های خاص مکانی آن (موقعیت مکانی) قرار دارد. برای توصیف اهمیت مکان در چنین فعالیت هایی به جمله ای معروف در بین مدیریت رستوران ها اشاره می کنیم:

سه فاکتور بسیار مهم در موفقیت رستوران مطرح است: مکان و مکان و مکان

معیار اولیه در سرویس های  back-of-the house و شرکت های تولیدی برای مکان یابی حداقل کردن هزینه است. اما در سرویس های front-of-the house آنچه به عنوان یک معیار مهم مطرح می شود توان یک مکان در جذب درآمد است.

مکان یابی کسب و کارهای امروزی

جهانی شدن تجارت نیز  تصمیم گیری را پیچیده تر میکند و فاکتورهای دیگری را  در تصمیم گیری وارد می نماید. از جمله نیروی کار، حمل ونقل، مالیات، تعرفه های مختلف، قوانین دولتی و علاوه بر اینها زیر ساخت هایی چون سیستم حمل ونقل، سیستم مخابراتی و شرکت های حامی نیز باید در نظر گرفته شود.

به عنوان مثال ایرلند، امروزه مکانی جذاب برای سرمایه گذاری شرکت های تولیدی و خدماتی در مجاورت بازار اروپاست.

یا مثال دیگر، ایجاد شرکت های مونتاژ خودرو توسط کمپانی های آمریکایی در مکزیک را میتوان اشاره کرد، که علت آن در کنار نیروی کار ارزان، پیمان NAFTA – توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی – می باشد. مطابق این پیمان این شرکت ها قادرند تا محصولات را بدون تعرفه های گمرکی مرسوم به ایلات متحده انتقال دهند.

اطلاعات موردنیاز در مکان یابی کسب و کار

تصمیم گیری برای مکان راه اندازی یک شرکت مسئله ای پیچیده است چرا که فاکتورهایی زیادی قبل از تصمیم گیری نهایی باید مد نظر قرار گیرند. در فرایند تصمیم  گیری برای یک شرکت اغلب اطلاعات زیر مورد نیاز است:

 • اندازه شرکت: مساحت و فضای مورد نیاز برای ساختمان ها و …
 • خطوط تولیدی که باید ایجاد شوند
 • فرایند های مورد استفاده در تولید
 • شرایط نیروی کار و نیاز ها: از حیث شمار، مشخصات مهارتی و آموزش دیدگی و کارآزمودگی نیروی کار
 • نیاز های حمل و نقل: نوع ماده خام مورد نیاز و یا نوع محصول تولیدی مکان قرار گیری را مشخص می کند به عنوان مثال نزدیک به بنادر، فرودگاه، راه آهن، بزرگراه ها و …
 • نیازمندی های تسهیلاتی: نزدیکی به منبع انرژی مورد نیاز مانند سوخت های فسیلی، برق، آب، باد و …
 • موارد زیست محیطی
 • تعامل و روابط با سایر بنگاه ها: نزدیکی به شرکت هایی که دارای روابط تنگاتنگ با آنها ست
 • ملاحظات بین المللی: هزینه نیروی کار، تعرفه ها، قوانین وارداتی، هزینه های توزیع زیر ساختها و… جهت استقرار در خارج از مرزها
 • مسائل مرتبط با مالیاتها

مدلهای ریاضی دستیاران خوبی در بسیاری از تصمیم گیری های عملیاتی از جمله مکان یابی هستند. البته این مدلها اغلب عوامل محدودی را در تصمیم گیری لحاظ می کنند.

مکان یابی واحدهای تولیدی (Locating Manufacturing Facility )

تصمیم گیری در مورد مکان واحد های تولیدی عموما هم تعیین مکان خود کارخانه و تجهیزات آن و هم چنین انبار ها و مراکز توزیع را شامل می شود.

قانون وزن و شمار تولید در مکان یابی

طبق یک قانون کلی از یک طرف، محصولاتی که از نظر وزن و شمار تولید در طی فرآیند تولیدی کاهش پیدا میکنند باید در مجاورت منبع مواد خام قرار گیرند. به عنوان مثال کارگاه چوب بری را در نظر بگیرید که در محل قطع درختان در جنگل واقع است. در چنین نمونه ای واضح است که کاهش درختان در حین پروسه تولید چوب وجود دارد و به همین دلیل کارگاه هرچند وقت یکبار جابجا می شود تا نزدیک درختانی قرار گیرد که قرار است قطع شوند.

از سوی دیگر برای محصولاتی که در حین پروسه تولیدی از لحاظ وزن یا شمار افزایش دارند استقرار در نزدیکی مشتریان صورت می گیرد. نمونه ای از آن شرکت هایی هستند که به نوعی بطری های نوشیدنی پر می کنند در پروسه تولید آن ها افزایش وزن کاملا مشهود است. این قبیل کارخانجات در نزدیکی شهرهای بزرگ بنا می شوند و انبار های ان ها نیز در محل های پر جمعیت قرار می گیرند تا از مزیت جمعیت بهره مند شوند.

در هر دو بیان قانون کلی آنچه کاملا مشهود است تلاش در جهت کاهش هزینه های حمل ونقل است.

همزمان با حرکت جهان به سمت اقتصاد واحد جهانی، بنگاه ها در امر مکان یابی نگاهی به سمت خارج از مرزها نیز باید داشته باشند. هزینه پایین نیروی کار در برخی کشور ها می تواند هزینه حمل و نقل اضافی ناشی از قرار دادن در یک کشور دیگر را جبران نماید. اگرچه در کنار این دو عامل باید فاکتورهای دیگری را نیز مدنظر داشت، بالتبع با افزایش عوامل تاثیر گذار فرایند تصمیم گیری در این حیطه  پیچیده تر می شود.

عوامل موثر بر مکان یابی کسب و کار

محققان در ارزیابی مزایا و معایب گزینه های موجود برای تعیین مکان  عوامل دخیل را به دو دسته کلی  کمی و کیفی تقسیم کرده اند، که در بخش بعدی به این عوامل می پردازیم

عوامل کیفی:

۴ فاکتور کیفی را می توان مرتبط با مکان یابی برشمرد که عبارتند از:

زیر ساخت های محلی

مهارت ها و تحصیلات نیروی کار

ثبات سیاسی و اقتصادی

وضعیت فرهنگی و سطح زندگی

زیر ساخت ها:

زیر ساخت ها عموما در پشتیبانی از فعالیت های تولیدی وجود دارند که می توان آن ها را به دو دسته تقسیم کرد: سازمانی و سیستم حمل ونقل

زیرساختهای سازمانی: سازمان ها به چگونگونی تعامل ارگان های مرتبط با بنگاه اشاره دارند. به عنوان مثال با توجه به نیاز به رقابت پذیری بیشتر و بالتبع انعطاف بیشتر در مواجهه با تغییرات مورد نیاز مشتریان، سازمانهای مرتبط که از جمله آنها تامین کنندگان هستند نیز باید با خواست بنگاه در جهت انعطاف پذیری بیشتر هماهنگ باشند در غیر اینصورت رسیدن بنگاه به انعطاف پذیری بسیار دشوار خواهد بود.

زیرساختهای حمل و نقل: مورد دیگر شبکه حمل و نقل که عامل اتصال مشتریان و همچنین تامین کنندگان به بنگاه تولیدی است باید کارا و قابل اطمینان باشد.

مهارت و کارآموختگی نیروی کار:

پیچیدگی رو به رشد فرایند های تولیدی نیاز به کارگران آموزش دیده و دارای مهارت را بهمراه دارد.

تاکید روز افزون بر اتوماسیون نیاز به مهارت در فعالیت هایی چون تعمیرات و نگهداری را در پی دارد. همچنین در سیستم های تولیدی جدید مانند نظام تولید بهنگام کارگران آموزش یافته عملکرد مطلوبتری دارند.

به عنوان مثال در روند افزایش سرمایه گذاری خارجی در سنگاپور در سالهای اخیر یک عامل مهم را میتوان سرمایه گذاری دولت سنگاپور در آموزش و مهارت بخشی به نیروی کار دانست.

ثبات سیاسی اقتصادی:

ثبات یک منطقه به همان تعداد و احتمال بروز رکودهای اقتصادی و بحران های سیاسی در آن منطقه اشاره دارد. وجود یا عدم وجود ثبات در بسیاری از موارد چون روابط تامین کنندگان مخصوصا خارجی، شبکه توزیع داخلی و خارجی محصولات، امنیت و وضعیت کارگران، کیفیت زندگی و …. موثر است که هر یک به تنهایی در وضعیت تولیدی تاثیر چشمگیری دارند.

عوامل کمی:

هزینه نیروی کار

هزینه های توزیع

هزینه تسهیلات

نرخ مبادلات ارزی

تعرفه های مالیاتی

نیروی کار جایگزین

هزینه های نیروی کار:

هزینه نیروی کار در مکان های مختلف تفاوت فراوانی دارد. در کشور های اروپای غربی، آمریکا و ژاپن هزینه نیروی کار حدود ۱۹ دلار در هر ساعت کاری است در حالیکه در آسیا کشورهایی وجود دارند که نرخ دستمزد به حدود ۷ دلار در هر ساعت کاری نیز می رسد. در کنار هزینه البته باید فاکتورهای دیگری نیز ازجمله سطح مهارت کارکنان را در نظر گرفت. هزینه نیروی کار در برخی مناطق خیلی ارزان است اما در این مناطق سطح مهارت و کارآزمودگی کارگران چندان بالا نیست.

هزینه های توزیع:

با جهانی شدن هزینه های حمل ونقل بیش از پیش اهمیت می یابند. علاوه بر هزینه حمل و نقل، زمان مورد نیاز برای حمل ونقل را نیز باید در نظر گرفت. در نتیجه در بسیاری از موارد به تحلیل و ارزیابی دقیقی میان دستمزدهای پایین نیروی کار در آسیا و همچنین زمان های تحویل طولانی و هزینه بالای توزیع احتیاج است.

هزینه تسهیلات:

در بسیاری از کشور های توسعه نیافته یا جهان سوم دولت ها سیاست های تشویقی مثل تسهیلات و یا حتی تجهیزات ارزانتر در نظر می گیرند تا سرمایه گذاری در بخش تولیدی را رونق دهند. به عنوان مثال در کشور چین مناطقی موسوم به نواحی خاص اقتصادی وجود دارد که از عوارض، مالیات و تعرفه های مختلف معاف هستند و تمام محصولات شرکت هایی که در این نواحی قرار گرفته اند به خارج از چین صادر می شود. در برخی دیگر کشورها دولت ها با فراهم کردن مواردی چون زمین، ساختمان و یا حتی آموزش کارگران با شرکت های تولیدی همکاری و از آن ها حمایت می نماید.

نرخ مبادلات ارزی:

تغییرات نرخ مبادلات ارزی بین کشورها تاثیر چشمگیری بر درآمد ها و فروش دارد. به عنوان مثال تغییر در نرخ مبادله ین و دلار در سالهای ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۷ از کمتر از ۹۰ ین معادل یک دلار تا بیشتر از ۱۲۰ ین در برابر هر دلار قدرت رقابت محصولات ژاپنی در بازارهای آمریکا را بیشتر کرد و همزمان از رقابت پذیری کالاهای آمریکایی در بازار ژاپن کاست.

امروزه نیز نمونه مشابه در تغییر نرخ برابری یورو و دلار قابل مشاهده است.

تعرفه های مالیاتی:

نرخ مالیات در کشورهای مختلف و حتی در مناطق مختلف درون یک کشور متفاوت است. در برخی ایالت های آمریکا تعرفه های مالیاتی بر درآمد و فروش وضع شده است و در برخی ایالت ها این مالیات وجود ندارد.

سایر نمونه های مالیات که باید در نظر گرفته شود مالیات بر اموال و همچنین مالیات بر دستمزدهاست. در بسیاری از کشورهای اروپای غربی مانند فرانسه و آلمان مالیات بر دستمزد ها حدود ۵۰ درصد است.

برخی دولت ها جهت جذب سرمایه ها در بخش تولیدی سیاستهای مالیات مثل بخشودگی در نظر میگیرند. به عنوان مثال یک کشور ممکن است شرکت ها را از پرداخت مالیات در ۵ یا ده سال اول فعالیت معاف نماید.

مطالعه موردی:

چرا شرکت BOSTON SCIENTIFIC  کارخانه اش را در میان کشور های اروپایی در ایرلند احداث نمود؟

بواسطه تمرکز سیاستهای شرکت BSC بر حمایت از مشتریان و همچنین حضور قوی در بازار روبه رشد اروپا مدیران این شرکت تصمیم گرفتند تا واحدی از کارخانه را در مجاورت این بازار احداث نمایند تا به اصطلاح در این بازار حضور فیزیکی داشته باشند. بعد از بررسی های وسیع این شرکت برای احداث واحد تولیدی کشور ایرلند را انتخاب نمود. دلایل آنها برای این امر عبارت بود از:

 • ثبات سیاسی ایرلند به دلیل جامعه دموکرات تقریبا مشابه نمونه آمریکایی.
 • زیرساخت های قوی مخابراتی که دارای همان کارایی و قابلیت اطمینان مشابه ایالات متحده بودند.
 • کمک های مالی و انگیزه های مالیاتی که از جانب دولت ایرلند ارائه می شد.
 • نیروی کاری که علاوه بر سطح تحصیلات دارای وجدان کاری بالا و همچنین زبان نزدیک به ایالات متحده بود.
 • سهولت انجام کسب و کار بواسطه وجود شرکت های پشتیبان و حامی.
 • نیروی کار ارزانتر که جزو ارزانترین کشورهای اروپایی است.

در نتیجه اولین واحد تولیدی این شرکت با مساحتی معادل ۴۰۰۰۰۰ فوت مربع در منطقه GALWAY  ایرلند ایجاد شد که حدود ۲۵۰۰ نیروی کار در آن مشغولند. با تجربه خوشایند اول این شرکت واحد دوم را در منطقه  CORK با حدود ۲۰۰۰۰۰فوت مربع مساحت و حدود ۷۰۰ نیروی کار تاسیس نمود.

مکان یابی فعالیت های خدماتی:

بسیاری از نکاتی که شرکت های تولیدی باید در مکان یابی مورد توجه قرار دهند برای شرکت های خدماتی نیز وجود دارد. به عنوان نمونه هنگامی که مک دونالد اولین شعبه از رستوران هایش را در مسکو افتتاح کرد فقدان زیر ساخت های سازمانی مناسب موجب شد تا مدیران تصمیم بر تاسیس یک فروشگاه مرکزی بگیرند تا این فروشگاه وظیفه تامین آنچه در رستوران ها مورد نیاز است بر عهده بگیرد. در کنار آن کشاورزان روس باید از چگونگی تولید محصولات مانند سیب زمینی و کاهو و … با کیفتی مطابق نیاز مک دونالد آگاه شده و در این راه آموزش می دیدند. این موارد بخشی از آنچه مک دونالد باید در تاسیس این شعبه در نظر می گرفت بود که خیلی از آنها تنها با یک تلفن در آمریکا قابل تامین بود.

شرکت های خدماتی در جهت بهبود سرویس دهی به مشتریان عموما لیستی از موارد مورد نیاز مشتریان در مقابل استراتژی های مناسب جهت رفع این نیاز ها در نظر می گیرند که این نیازها و استرات‍ژی ها بسته به نوع فعالیت تغییر میکند و بخشی از این استراتژی ها وابسته به امر مکان یابی است.

انواع شرکت های خدماتی:

تصمیم گیری درباره مکان یک شرکت به میزان زیادی به نوع سرویس و خدماتی که این شرکت ارائه می دهد و نحوه ارائه سرویس به مشتری وابسته است.

عموما شرکت های خدماتی بر حسب درجه ارتباط با مشتری به سه دسته تقسیم می شوند:

 • شرکتهایی با ارتباط مستقیم با مشتریان
 • شرکت هایی با ارتباط غیر مستقیم با مشتریان
 • شرکت هایی بدون ارتباط با مشتریان
شرکت های دارای ارتباط مستقیم :

کسب و کارهایی که احتیاج به حضور فیزیکی مشتریان به عنوان بخشی از فعالیت خود دارند تحت عنوان Mortar and Brick Operation  خوانده می شوند. این عنوان به واسطه ساختمان فیزیکی این شرکت ها به آنها اطلاق می شود.

نمونه های آن شامل رستوران ها و هتل ها، شعبات بانک، بیمارستان ها و خرده فروشی های سنتی مثل سوپر مارکتها، کتاب فروشی ها و … می شود.

برای چنین شرکت هایی فاکتور مهم موفقیت میزان فروشی است که یک مکان معین می تواند ایجاد نماید به عبارت دیگر مکان شرکت و میزان فروش ارتباط مستقیم با هم دارند. به عنوان مثال قرار گرفتن در مکان های نزدیک به اماکن دیدنی و توریستی برای هتل ها،‌ در مراکز پرجمعیت برای خرده فروشی ها و …

در آنالیز مکان یابی برای این گونه فعالیت ها بیشتر از تکنیک های پیش بینی استفاده می شود. برای این دسته علاوه بر هزینه مکان باید هزینه توزیع را در نظر گرفت و به دنبال تعادل میان هر دو هزینه بود .

شرکت هایی با ارتباط غیر مستقیم با مشتریان:

خدماتی که با مراکز تلفن و یا بطور مجازی مثلا استفاده از وب سایت ها با مشتریان در تماسند نیاز به حضور فیزیکی مشتریان در پروسه تولید ندارند.

در این گونه موارد قرار گرفتن شرکت ها در نزدیکی مشتریان چندان مهم نیست و تنها هزینه مهم هزینه محل استقرار است که همانطور که گفته شد تاثیر چندانی بر ارتباط با مشتریان ندارد.

برای این نوع شرکت ها که در امر پردازش اطلاعات مشغولند تنها هزینه تجهیزات مورد نیاز و هزینه مکان مورد نظر است و باید کاهش یابد چراکه هزینه های توزیع و یا میزان  فروش برای مکان های مختلف تفاوت چندانی ندارد.

شرکت هایی بدون تماس با مشتریان:

سرویس هایی که دارای تعامل مستقیم با مشتریان نیستند از بسیاری جهت مشابه همان شرکت های تولید می باشند. این قبیل شرکت ها به دو دسته  تقسیم می شوند:

 • تولید و توزیع محصولات فیزیکی (مانند یک فروشگاه مرکزی شعبات رستوران های زنجیره ای که کار تامین و تحویل مواد اولیه آنها را انجام می دهد)
 • تولید و توزیع اطلاعات (مانند موسسات مرتبط با کارت های اعتباری)

در این دسته از بنگاه ها شرکت های نیمه تولیدی نیز قرار می گیرند که تا حدی بر محصولاتشان فرایند تولید انجام می دهند و این محصولات را در اختیار سایر شرکتها که دارای ارتباط مستقیم یا غیر مستقیم با مشتریان هستند قرار می دهند.

جمع بندی

به طور کلی در بحث خدمات، مدیران هم فاکتور های کمی و هم کیفی را باید در نظر بگیرند که بسته به ماهیت خدمات درجه تاثیر و اهمیت هریک از آن ها با هم تفاوت خواهد داشت و یا فاکتورهای جدید علاوه برآنچه ذکر شد به آن افزوده میشود. به عنوان مثال در سیستم هایی که ارتباط مستقیم با مشتریان دارند عوامل جدیدی چون درآمد خانوار، تعداد متوسط اعضای خانوار در یک منطقه، تراکم جمعیت، سطح رفاه، ترافیک و شلوغی برای اتومبیل ها و عابران پیاده و … مطرح می شود.

برنامه های کامپیوتری جهت تعیین مکان:

با پیشرفت سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS فعالیت های خدماتی قادر هستند تا تحلیل مکان یابی را سریعتر و با دقت بیشتر نسبت به گذشته با کمک این نرم افزار ها انجام دهند. GIS اطلاعات زیادی را به صورت گرافیکی و در قالب نقشه نشان می دهد تا دید کلی و نمای کلی در اختیار مدیران تصمیم گیر قرار دهد. این نقشه ها می توانند داده های زیادی را به صورت گرافیکی برحسب آنچه اپراتور می خواهد نشان دهند.

به عنوان مثال تصویر زیر ساختمان های اجاره ای موجود برای یک بانک را نشان می دهد. این نقشه همچنین بر حسب در آمد بانک در مناطق مختلف تقسیم بندی شده است تا تصمیم گیری را آسان نماید.

مکان یابی کسب و کار

تصویر زیر درصد فروش کلی حاصل از نواحی مختلف برای استقرار یک بازار خرید را نشان می دهد.

مکان یابی کسب و کار

البته برنامه های غیر گرافیکی دیگری نیز وجود دارند که دستیار تصمیم گیران مکان یابی هستند و اکثر آنها از تکنیک های پیش بینی  مانند تحلیل رگرسیونی و یا الگوریتم های ابتکاری بهره می برند.

مطالعه موردی:

یکی از مشتریان  شرکت Fluor Global Location Strategies (شرکت متخصص در امور مکان یابی ) از شرکت خواسته است تا به وی در تعیین مکان واحد تولیدی جدید در اوهایو کمک کند. این مشتری به دلیل موقعیت مرکزی اوهایو در ایالات متحده و همچنین تعرفه های مالیاتی کمتر این منطقه را انتخاب نموده است و اکنون به دنبال تعیین محل واحد جدید در منطقه اوهایو است. برای این امر مشتری فوق اطلاعات زیر را در اختیار Fluor قرار داده است:

 • این واحد باید در ۵۰ مایلی فرودگاه باشد.
 • نیروی کار تولیدی در منطقه بیش از ۵۰۰۰ باشد.
 • واحد باید در ۵۰ مایلی خط انتقال برق ۲۳۰ کیلو ولتی باشد.
 • واحد جدید باید در ۵ مایلی خط گاز حداقل ۱۲ اینچی باشد.

شرکت Fluor برای تعیین نقاط ممکن از سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS استفاده کرده است. به عنوان مثال تصویر زیر نقشه ای را نشان می دهد که در آن مناطقی که در فاصله ۵۰ مایلی از یک فرودگاه تجاری قرار گرفته اند را مشخص کرده است. به همین ترتیب، Fluor نقشه های مشابهی را برای هریک از سه فاکتور دیگر با استفاده از نرم افزار های GIS تهیه کرده است و در نهایت با تجمیع این ۴ عامل در یک نقشه نقاطی را که در ۴ معیار مورد نظر مشتری صدق می کند پیشنهاد داده است.

 

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz