نظریه های روانشناسی فروید-مکانیزم های دفاعی فرافکنی ، بازگشت و همانند سازی - بهینگی

نظریه های روانشناسی فروید-مکانیزم های دفاعی فرافکنی ، بازگشت و همانند سازی

اشتراک گذاری :
نظریه های روانشناسی فروید-مکانیزم های دفاعی فرافکنی ، بازگشت و همانند سازی

مکانیزم های دفاعی فرایندهایی ناهشیاری هستند که از اضطراب می کاهند.

هر جامعه ای، بی شک باتوجه به مسیری که برای روند زندگی انتخاب کرده، دچار اضطراب هایی می شود. از آنجایی که عنصر تشکیل جامعه بشری، انسان است پس اضطراب های این جامعه، بشر گونه بوده و مکانیزم هایی که برای دفاع از آرامش خود استفاده می کند همان مکانیزم های دفاعی ذهن بشر می باشد.

در کشور ما ایران باتوجه به شرایط خاص آموزشی، رسانه ای، فرهنگی و اجتماعی خود، برای کاهش اضطراب های اجتماعی بیشتر از مکانیزم های فرافکنی و بازگشت و همانند سازی استفاده می کند.

مکانیزم دفاعی فرافکنی :

شاید این ضرب المثل را خیلی شنیده باشید که:

عروس بلد نیست برقصه میگه زمین کجه.

این ضرب المثل شاید بهترین مثال برای تعریف فرافکنی باشد.

فردی که به خاطر احساسات، نقص ها یا آرزوهای غیرقابل قبول خود دچار اضطراب می شود با دیدن کوچک ترین آثار آن در دیگران آن را برجسته کرده و اغراق آمیز شروع به فرافکنی این نقیصه بر دیگری برای کاهش اضطراب خود می کند.

نظریه های روانشناسی فروید-مکانیزم های دفاعی فرافکنی، بازگشت و همانند سازی

فرافکنی در رفتار روزانه

جمله ی معروف ورد زبان مردم این روزگار سرزمین که در قبال کار اشتباهشان می گویند:

«همه اینجورین»

جمله ای که تبدیل به بزرگ ترین راه گریز از اصلاح رفتار های بد ما شده.

فرافکنی در همه سطح از جامعه دیده می شود چه در میان مردم، چه در میان بازاریان که ادعا دارند که اگر جنسی را گران می فروشند همه این گونه می فروشند، چه در میان سیاسیون که اشتباهات خود را بر دیگر ارگان ها فرافکنی می کنند و در بخش های مختلف جامعه که مطمئنا با آن بارها مواجه شده اید.

فرافکنی خودخواهانه ما فضایی منفی در جامعه به وجود آورده است که هیچ کس نمی تواند به کسی اعتماد کند و گسترس این بی اعتمادی ها ضربه محکمی به فرهنگ اتحاد و زندگی صلح آمیزن ان زده است.

دیگر مکانیزم دفاعی کشورمان ایران در مواجه با کاهش فشار ناشی از نقصهای امروزه اش، مکانیزم دفاعی بازگشت می باشد.

مکانیزم دفاعی بازگشت:

فردی که در انجام کاری در زمان حال ناموفق است برای کاهش اضطراب خود ممکن است دست به واکنش دفاعی بازگشت بزند به گونه ای که با بیان موفقیت های خود در گذشته (به صورت اغراق آمیز)  سعی در کاهش فشارهای روانی خود دارد.

مکانیزم دفاعی بازگشت در کشورهای جهان سوم:

اساسا آرمان شهرهای کشورهای پیشرفته جایی در آینده می باشد و همواره در صدد آن هستند که رو به جلو حرکت کنند و هر روز معیارهای جدیدی برای آرمان شهر خود قرار داده و در راه بدست آوردن آن تلاش کنند.

در کشورهای جهان سوم دقیقا برعکس است و آرمان شهر ها در گذشته و در زندگی نیاکانمان وجود دارد.

فشارهای ناشی از نقوص خود را با بیان دوران طلایی در گذشته کاهش می دهیم. تاریخ باستانی و اساطیری ایران به جای آن که نقش آموزش بشر برای کسب تجربه زندگی شود، تبدیل به التیامی برای اضطراب هایمان شده است.

دوران طلایی وقتی در گذشته باشد یعنی تمام شده و امکان دستیابی به آن نیست و همان باعث می شود که جامعه به جای نگاه رو به جلو، عقب مانده بماند و به جای کسب تجربه از تاریخ خود و بهتر شدن، به گذشته زنجیر شود و در جهانی که هر روز پیشرفت می کند، عقب بماند.

مکانیزم دفاعی همانند سازی

نظریه های روانشناسی فروید-مکانیزم های دفاعی فرافکنی، بازگشت و همانند سازی

بهترین توضیح در مورد همانند سازی را از کتاب نظریه های شخصیت برایتان انتخاب کرده ایم:

همانند سازی یعنی تمایل به افزایش ارزشمند بودن، از طریق متصل شدن به شخص، گروه یا سازمانی که مهم به حساب می آید. احساس غرور به هنگام مدال طلا بردن وزنه بردار شهرمان در مسابقات کشوری نمونه ای از همانند سازی می باشد.

اهمیت همانند سازی در تبلیغات:

انسان همانند سازی را با اشخاص و شخصیت های آرمانی خود انجام می دهد و با توجه به ویژگی های آرمانی که در ذهن تصور می کند، سعی در همانند سازی با چیزی که بیشترین شباهت به آن ویژگی ها را دارد و یا شرایط رسیدن به آن ویژگی ها را برایشان مهیا می سازد، می کنند.

از این رو تبلیغات بسیار اهمیت می یابد. استفاده کردن از بازیگران و ورزشکاران مشهور در تبلیغات یکی از روشهای رایج تبلیغات می باشد.

در این روش از بازیگران و ورزشکاران معروف برای تبلیغات استفاده می کنند. این کار سبب می شود که جامعه همانند سازی خود با آن فرد را از طریق برند تبلیغ شده انجام دهد.

مثال مثبت این روش را میتوان در برنامه کودک ملوان زبل دید.

ملوان زبل کارهای خارق العاده خود را با خوردن اسفناج انجام می داد. از این رو کودکان برای همانند سازی با شخصیت محبوب خود تشویق به خوردن اسفناج می شدند.

چرا بعضی رفتارها با کلاس هستند:

شاید تا به حال با این موقعیت بسیار مواجه شده باشید که دلیل یک رفتار خاص را از کسی می پرسید و در پاسخ به شما می گوید: این کار کلاس دارد.

شیفتگی ما نسبت به پیشرفت های غرب باعث شده که هر روز به دنبال آن باشیم که بدان پیشرفت به گونه ای برسیم و شاید خودمان را به آن بچسبانیم.

متاسفانه از فرهنگ غرب بجای فراگیری فرهنگ تلاش و کوشش به منظور بهره مندی از وجهه ی فرهنگی آنها فقط مثل آنها لباس می پوشیم و از رسومات آنها پیروی می کنیم.

و وقتی در مورد این تابعیت از ما سوال می شود فقط یک پاسخ داریم:

کلاس دارد.

همانند سازی و مد:

نظریه های روانشناسی فروید-مکانیزم های دفاعی فرافکنی، بازگشت و همانند سازی

شلوار بیتل، مدل مو هیپی،کتونی های جردن و…  از جمله پوشاک و مدلهایی می باشند که نامشان را از شخص و یا گروه مشهوری گرفته اند، علت فروش و این مدلها در زمان خود توجیهی بجز همانند سازی ندارد.

همچنین منبع درآمد چشمگیری که هم اکنون باشگاه های ورزشی از آن سود می برند، فروش پیراهن بازیکنان باشگاه می باشد که این سود را مدیون همانند سازی می باشند.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz