تاثیر موسیقی درمانی و بازی درمانی بر کودکان با اختلال طیف اوتیسم - بهینگی

تاثیر موسیقی درمانی و بازی درمانی بر کودکان با اختلال طیف اوتیسم

91
0
اشتراک گذاری :
تاثیر موسیقی درمانی و بازی درمانی بر کودکان با اختلال طیف اوتیسم

موسیقی درمانی در کودکان با اختلال طیف اوتیسم

مفهوم موسیقی در باورهای میان فرهنگی باستانی بر این مبنا استوار است که موسیقی موجب شفا بخشی ذهن و بدن می شود. از اوایل قرن نوزدهم تا اواخر قرن بیستم پایه های موسیقی درمانی به سمت اثر بخشی روی مغز پیشرفت عمده ای داشته است، با این حال، مهم است که توجه داشته باشیم موسیقی به عنوان یک درمان به شدت تحت تاثیر مشاهده، درک مفاهیم و علل بیماری قرار دارد.

گوش دادن به موسیقی و فعالیت های موسیقی ابزار قدرتمندی برای تعامل با شبکه های چند حسی و حرکتی، القای تغییرات در این شبکه ها و عملکرد بهتر مناطق مغز مرتبط با ادامه و تمرین طولانی، بازسازی و ترمیم اختلال های عصبی و مغزی است.

بیشتر بخوانید:  روانشناسی موسیقی-شما درونگرا هستید یا برونگرا؟

بر اساس دیدگاه بروکسلی موسیقی به عنوان یک ارتباط بین ذهن و بدن عمل می کند، در نتیجه باعث هماهنگی ذاتی خود به عنوان یک محرک در اعمال جنسی و ذهنی و یک منبع لذت و زیبایی به کار می رود. شرکت در فعالیت های موسیقی یک راه امیدوار کننده برای درمان افراد دارای آسیب عصبی و ناتوانی های تحولی است که اغلب قادر به مشارکت در فعالیت های موسیقی به دلیل اختلال شناختی یا جسمی نیستند.

همچنین افزایش بازخورد حسی برای کسانی که مشکلات حرکتی دارند، سازماندهی، تعیین توالی وظایف ( اغلب برای کسانی که مشکل بی توجهی به علت حساسیت های حسی تند کار و کند کار دارند )، حفظ تمرکز، تغییر توجه از احساس های مضر به سمت امیال مطبوع تر و مدیریت آن ها، انتقال از یک فعالیت به فعالیت دیگر، آموزش و یادآوری کودک در مورد راهبردها و روش های مقابله با رفتارهای نامناسب و حمایت از تعامل اجتماعی ضمن به حداقل رساندن نا بهنجاری های حسی از مشغول شدن با کودک از دیگر مزایای این درمان است.

تاثیر موسیقی درمانی و بازی درمانی بر کودکان با اختلال طیف اوتیسمموسیقی درمانی ابزاری مناسب برای آرام سازی افراد

موسیقی درمانی به عنوان راهی برای افزایش تعامل و آگاهی اجتماعی و ابزار مناسبی برای آرام سازی فرد است اما به دلیل این که اختلال های پردازش شنیداری به درجات مختلف در همه کودکان با اختلال طیف اوتیسم وجود دارد، صدا های غیر قابل پیش بینی برای این کودکان اضطراب زاست. در نتیجه باید موسیقی مناسب و با بلندی صدای غیر آزار دهنده پخش شود.

پژوهش ها نشان داده است که موسیقی درمانی می تواند رفتارهای اجتماعی و توجه مشترک و خیره نگاه کردن در کودکان با اختلال طیف اوتیسم را بهبود دهد. شواهد قابل توجهی وجود دارد که محرک های دیداری یا شنیداری می تواند مناطق حسی حرکتی را در کودکان با اختلال طیف اوتیسم فعال کند و باعث افزایش حجم ماده خاکستری در شکنج پیشانی تحتانی در این کودک شود.

بر اساس یک فرضیه عبور محرک ها از مغز افراد با اختلال طیف اوتیسم بیش از حد و به طور سریع پردازش می شود و این یکی از دلایل استدلال سریع موسیقی و تغییر محرک در این کودکان است.

محققان استدلال کردند که موسیقی درمانی یک اثر کلی بر حوزه های شناختی مانند ریاضیات، هوش و حافظه در این کودکان دارد.

بیشتر بخوانید:  تشخیص اوتیسم : نشانه ها و تیم تخصصی تشخیص اوتیسم

تاثیر موسیقی درمانی در رشد کلامی و اجتماعی شدن کودکان با اختلال طیف اوتیسم

زبان یکی از فرآیند های مهم رشد در اوایل کودکی است. کودکان با تاخیر در رشد کلامی در مخاطره مشکلات شناختی، احساسی و اجتماعی قرار دارند. هر دو مهارت بیانی و اداراکی زبان به وسیله ی فعالیت های موسیقی می تواند تقویت شود. فعالیت های موسیقی که آن ها را موظف می کند تا اشعار آوازها را دنبال کنند، برای رشد مهارت های درکی – زبانی شان مفید است.

پژوهش ها نشان می دهد که فعالیت های موسیقیایی، درگیر شدن در عادات مخرب را در کودکان کاهش می دهد.

تاثیر موسیقی درمانی و بازی درمانی بر کودکان با اختلال طیف اوتیسمبازی درمانی در کودکان با اختلال طیف اوتیسم

بازی به طور گسترده یک مکانیسم مهم برای تحول معنوی، اجتماعی، جسمی و عاطفی کودکان شناخته شده است.

دو دیدگاه متفاوت درباره طبیعت و تحول بازی در کودکان وجود دارد که شامل دیدگاه رفتاری و ساختار گرا است. پژوهشگران الگوهای متفاوتی در برنامه های پژوهشی خود دارند که لزوما بر این دو دیدگاه تمرکز می کند. به طور کلی بیشتر پژوهش های انجام شده در زمینه دیدگاه ساختار گرا بر زمینه های شناختی و عصبی بازی تاکید کرده اند.

در مقابل پژوهش های رفتاری، بازی، که بر مداخله های طراحی شده در مهارت های کودکان در حال رشد دیده می شود، تمرکز دارد.

از دیدگاه محققان بازی شامل چهار جزء می باشد که عبارتند از : خلاقیت، اثرات مثبت، انگیزش درونی و انعطاف پذیری. فعالیت های بدنی مختلفی که در بازی ها وجود دارند، موجب تقویت حس تعادل، یکپارچگی حس مغز، تقویت هوش و یادگیری و هماهنگی نیمکره چپ و راست مغز می شوند و به این ترتیب موجب کارآیی بیشتر پوسته خاکستری مغز و افزایش ارتباطات سیناپس در شبکه های مختلف مغز شده و سرانجام تمام زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz