موانع ذهنی مدیریت زمان : مدیریت زمان را در درون خود جستجو کنید! - بهینگی

موانع ذهنی مدیریت زمان : مدیریت زمان را در درون خود جستجو کنید!

اشتراک گذاری :
موانع ذهنی مدیریت زمان : مدیریت زمان را در درون خود جستجو کنید!

طبق قانون تناظر، زندگی بیرونی، تصویر منعکس شده زندگی درونی شماست. به هرجا نگاه می کنید، تصویر منعکس شده خود را می بینید. دنیا را آن گونه که هست نمی بینید، بلکه آن را به صورت انعکاسی از وجود، یعنی درونتان خواهید دید. اگر می خواهید آن چه را که در دنیای اطرافتان جریان دارد – روابط، نتایج و پاداش ها – تغییر دهید، باید آن چه را که در دنیای درونتان می گذرد، تغییر دهید. خوشبختانه این تنها بخشی از زندگی شماست که بر آن کنترل کامل دارید. خب، اگر می خواهیم مدیریت زمان داشته باشیم، باید در گام اول موانع ذهنی مدیریت زمان را از بین ببریم.

قصد داریم در ادامه مجموعه مطالب مدیریت زمان در بهینگی به بررسی موانع ذهنی در برابر مدیریت زمان بپردازیم.

میل و اراده : نقطه آغاز موفقیت در مدیریت زمان

میل و اراده، نقطه آغاز برتری در مدیریت زمان می باشد. اغلب مردم تصور می کنند که مهارت هایشان در زمینه مدیریت زمان می تواند نسبت به سایر افراد بهتر باشد. شاید در بین اطرافیان خود افراد زیادی را بشناسید که بارها و بارها تصمیم می گیرند که با متمرکز کردن و تعیین اولویت های بهتر و غلبه بر تعویق، در مدیریت زمان به جدیت برسند. گاهی اوقات تصمیم می گیرند در قبال مدیریت زمان جدی باشند، اما متاسفانه نتیجه چیز دیگریست.

اهدافی که شما تلاش می کنید تا به آن ها دست پیدا کنید باید انگیزه لازم را به شما بدهد و محرکی برای شما باشد تا تمایل کافی برای بهبود و توسعه مدیریت زمان داشته باشید. باید تمایل شما برای رسیدن به خواسته هایتان به قدری زیاد و قوی باشد که جرات این را پیدا کنید که بر آن دسته دلایلی که شما را قانع می کرد تا امورتان را به روش های قدیمی انجام دهید، غلبه کنید.

موانع ذهنی مدیریت زمان : مدیریت زمان را در درون خود جستجو کنید!

بیشتر بخوانید:  مدیریت زمان : مفهوم و اهمیت، راهکارهای جامع

چرا خود را درگیر مدیریت زمان کنم؟

۱- دو ساعت اضافه در روز

موانع ذهنی مدیریت زمان : مدیریت زمان را در درون خود جستجو کنید!تصور کنید اگر روزی به اندازه دو ساعت کاری، زمان بیش تری داشته باشید، در این مدت زمان به چه اموری می توانید رسیدگی کنید؟ چه پروژه هایی را می توانید شروع کنید و به پایان برسانید؟ چند کتاب نخوانده دارید که می توانید در این دوساعت های اضافه در روز مطالعه شان کنید؟ وارد چه موضاعات جدیدی می توانید بشوید که تا به حال فرصت آن را نداشته اید؟ چه چیز های جدیدی را می توانید آموزش ببینید؟

دو ساعت اضافه در روز یعنی پنج روز کاری در هفته را در دو ضرب کنید که حاصلش ده ساعت اضافه در هفته می شود، دو ساعت اضافه در روز یعنی ۵۰۰ ساعت اضافه در سال (هر سال ۵۰ هفته).

با این دو ساعت اضافه در روز می توانید زندگی خود را چه زندگی شخصی و چه زندگی کاری، متحول سازید. می توانید تمام اهداف خود را بهتر دنبال کنید و به آن ها دست یابید.

۲- بهبود بهره وری و عملکرد

یک نکته حائز اهمیت این است که چیزی را که امروز به دست می آورید، نتیجه چیزی است که امروز تولید کرده اید. اگر شما بهره وری خود را تا ۱۰ درصد یا بیش تر بهبود بخشیدید، پس باید به همان اندازه یا بیشتر هم کسب کنید و این نکته را هم در نظر بگیرید که اگر رئیس شما در قبال بهبود شما چیزی به شما پرداخت نکرد، یقین داشته باشید که هستند افرادی که با رضایت، پول بیشتری را بابت توانایی شما در تولید نتایج بهتر می پردازند.

۳- افزایش کنترل بر امور

باید بدانید که نتیجه ی افزایش کنترل بر امور، قوت و انرژی بیشتر و استرس کمتر می باشد. زمانی که شما از اهرمی به نام مدیریت زمان استفاده می کنید، به طبع نسبت به زندگی و کار خود کنترل بیشتری پیدا می کنید، احساس می کنید فردی قدرتمند هستید که بر سرنوشت خود تسلط کامل پیدا کرده است. این احساس مثبت به تمامی بخش های زندگیتان سرایت خواهد کرد.

تغییر مکان کنترل زندگی با استفاده از مدیریت زمان

روانشناسان طی سال ها تحقیقات گسترده ای را در این حوزه انجام داده اند و به این نتیجه رسیدند که احساس مثبت شما نسبت به خود و زندگی تان با احساس مسئولیت تان در قبال آن رابطه مستقیم دارد؛ شما یک مکان داخلی کنترل دارید که به کمک آن احساس می کنید کنترل زندگی تان را در دست دارید، آن کسی که برای شما تصمیم می گیرید خودتان هستید و به طبع مسئولیت کارها و نتایج نیز بر عهده خود شماست.

روانشناسان معتقدند که اگر مکان خارجی کنترل داشته باشید، احساس می کنید که کنترل امور در دست خودتان نیست و سایر افراد یعنی رئیس تان، خانواده یا حتی صورت حساب هایتان شما را تحت کنترل دارند و کاملا مشخص است که نتیجه آن احساسات منفی، عصبانیت، افسردگی، احساس بیهودگی و ناتوانی در تغییر امور خواهد بود و در نهایت چیزی به نام ” درماندگی اکتسابی ” را در خود گسترش خواهید داد.

یکی از راه های توسعه مکان داخلی کنترل، مدیریت بهتر زمان و زندگی است.

۴- گذراندن زمان بیش تر با خانواده

وقتی زمان و زندگی تان را تحت کنترل بگیرید، زمان بیشتری برای خانواده و زندگی شخصی تان پیدا خواهید کرد. وقتی بر زمان خود تسلط پیدا کنید و هر روز دو ساعت پربار اضافه را به دست می آورید می توانید از آن زمان اضافه برای سایر امورتان استفاده کنید.

موانع ذهنی مدیریت زمان : مدیریت زمان را در درون خود جستجو کنید!

موانع ذهنی مدیریت زمان : من دشمن بزرگ خودم هستم!

شاید این سوال تا به حال به ذهنتان رسیده باشد که اگر اغلب مردم قبول دارند که مدیریت زمان مهارت مطلوبی است، پس چرا تنها عده کمی از آن ها می توانند “سازمان یافته، کارآمد و مؤثر” عمل کنند؟

عقاید بسیاری از افراد، راجع به مدیریت زمان، نادرست است. باورهای افراد باعث می شود تا دیدگاه آن ها نسبت به دنیای اطرافشان متفاوت باشد و رابطه خود با دنیای اطرافشان و مدیریت زمان را به روش خاصی ببینند، باور های شما بر تفکرات و عملکرد های شما تاثیرگذار خواهد بود.

بیشتر بخوانید:  شکل گیری مدل ذهنی و عوامل موثر بر آن

۱- نگرانی درباره کاهش حالت طبیعی و خودانگیختگی

اغلب افراد این گونه تصور می کنند که حرکت در راستای مدیریت زمان یعنی تبدیل شدن به فردی سرد و بی احساس که آزادی و سادگی خود را از دست داده است و نمی تواند عقاید خود را با صداقت و آشکارا بیان نماید.

موانع ذهنی مدیریت زمان : مدیریت زمان را در درون خود جستجو کنید!این افراد بر این تفکرات منفی خود اصرار می ورزند و به آن ها باور دارند و فرد مقید به مدیریت زمان درست را فردی انعطاف ناپذیر و سر سخت می دانند، اما باید بدانید که این تفکرات و باورها کاملا اشتباه است و این ها تفکرات افرادی است که به دنبال توجیهی برای روش نامنظم زندگی خود هستند و خود را پشت این باورهای نادرست پنهان کرده اند.

این امر کاملا بدیهی است که افرادی که منظم تر هستند، زمان و فرصت بیش تری برای دست یابی به آرامش و خوشبختی واقعی دارند، درحقیقت، افراد منظم وسعت مکان داخلی کنترل شان بیش تر است. توجه به این نکته ضروری است که هر چه در حوزه عوامل تحت کنترل خود سازمان یافته تر باشید، برای ایجاد تغییرات فوری در مواقع لازم، آزادی و انعطاف پذیری بیش تری خواهید داشت.

۲- برنامه ریزی ذهنی منفی

مانع ذهنی دوم، برنامه ریزی منفی است که معمولا افراد در سن بلوغ از اطرافیان خود به خصوص والدین، کسب می کنند. حقیقت امر این است که هیچ فردی نامنظم و شلخته یا منظم و کارآمد متولد نمی شود، مهارت های مدیریت زمان و کارایی شخصی، اصولی آموختنی هستند و می توان آن ها را با تمرین و تکرار گسترش داد.

۳- باور های خود محدود کننده

یکی از مشکلات افراد بی نظم این است که تصور می کنند توانایی مدیریت زمان خود را ندارند و این یک امر ذاتی برای هر فرد است و در ذات برخی افراد به مقدار بیش تری وجود دارد و در ذات برخی وجود ندارد، لازم است بدانید که مدیریت درست یا نادرست زمان هیچ ارتباطی با ذات افراد ندارد و به هیچ عنوان ارثی نیست.

این گونه افراد فقط محرک و انگیزه درونی مناسب برای مدیریت درست زمان را ندارند، اگر انگیزه در آن ها به وجود آید یا به صورت عینی به آن ها نشان داده شود که مدیریت درست زمان چه تاثیری بر درآمد، کار و زندگی آن ها دارد، بدون شک یکی از کارآمد ترین، سازمان یافته ترین و متمرکز ترین افراد خواهند شد.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 3٫00 out of 51 vote, average: 3٫00 out of 51 vote, average: 3٫00 out of 51 vote, average: 3٫00 out of 51 vote, average: 3٫00 out of 5

میانگین امتیاز 3٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz