مهندسی تفکر : درباره چگونه فکر کردن (معرفی کتاب) - بهینگی

مهندسی تفکر : درباره چگونه فکر کردن (معرفی کتاب)

اشتراک گذاری :
مهندسی تفکر : درباره چگونه فکر کردن (معرفی کتاب)

از ازل، انسان برای حل کردن مشکلاتش بیش تر به روش عمودی پناه می برد و از آن در مدیریت امور خود استفاده می کرد. روش عمودی تفکر یعنی بررسی دقیق و منطقی مساله. اما این روش، همیشه نمی توانست مشکلات وی را حل کند و روشی فراگیر نبود، پس به دنبال تکنیک ها و روش هایی بود که بتواند در چنین شرایطی او را یاری کند و از مخمصه نجات دهد. مهندسی که به معنای هندسه و سامان دادن امور است به نظر می رسد در چگونه فکر کردن هم قابل استفاده باشد، آنچه که در کتاب مهندسی تفکر به آن توجه شده است.

کتاب مهندسی تفکر به متخصصین رشته های طراحی صنعتی، معماری، گرافیک، مدیریت و دیگر علاقه مندان، روشی دیگر یعنی افقی فکر کردن را می آموزد، تا با استفاده از تکنیک های بیان شده بتواند به نتایج مطلوب تری دست پیدا کند.

مهندسی تفکر این جسارت و جرات را به شما می دهد که قدرت تفکر خود را به پرواز در آورید، قوه ی تخیل خود را از مرزها عبور دهید و سپس آن را در عمل به کار ببندید.

در ادامه گزیده ای از بخشهای مختلف کتاب مهندسی تفکر به انتخاب بهینگی ارائه می شود.

خلاصه کتاب مهندسی تفکر

تفکر عمودی

این نوع تفکر بیان می کند که اگر برای حل مسئله ای راه حلی وجود دارد، آن راه حل به وسیله ی بررسی دقیق و منطقی به دست می آید. در واقع تفکر عمودی، طرز فکری با احتمال بالا است.

تفکر عمودی بخاطر طبیعتی که دارد، علاوه بر این که در ظهور ایده های نو کارایی ندارد، کاملا محدودکننده است. در واقع تفکر عمودی مانند آبی است که در مسیرهایی که بیش ترین احتمال را داراست، از کوه جاری می شود و اگر دوباره جاری شود با احتمال زیاد از همان مسیر قبلی عبور می کند.

تفکر افقی

تفکر افقی را می توان نقطه ی مقابل تفکر عمودی دانست. تفکر افقی، طرز فکری با احتمال پایین است زیرا به افکار و اندیشه های نو می پردازد و این گونه به نظر می رسد که با تفکر خلاق در ارتباط است.

در برخی مواقع نتیجه ی تفکر افقی، اختراع می باشد. این تفکر از سازوکار خاصی پیروی نمی کند که آن را بیاموزیم سپس در مواقع لازم آن را به کار ببندیم، بلکه یک گرایش و کشش طبیعی در ذهن انسان است و تکیه بر آگاهی و تمرین دارد نه بر الهام.

بیشتر بخوانید:  سبک تفکر شما چگونه است

برخی از تکنیک های تفکر افقی

۱- تکنیک جعبه غیر شفاف و جعبه شفاف

۲- تکنیک طوفان فکری

۳- تکنیک شش، پنج، سه

۴- تکنیک نمودار استخوان ماهی

۵- تکنیک سناریو نویسی

۶- تکنیک نمودار پارتو

۷- تکنیک اصلاح شده دلفی

۸- تکنیک طوفان فکری میتسوبیشی

۹- تکنیک جستجوی تصادفی سازمان یافته

۱۰- تکنیک ناپلئون

خلاقیت

برخی افراد اینگونه تصور می کنند که خلاقیت فقط مختص گروه اندکی از افراد جامعه می باشد و آن ها با این خصوصیات متولد شده اند و دیگران عاری از ویژگی ها هستند. ولی این یک تفکر غلط است و این موضوع رابطه ای مستقیم با حجم حافظه ی افراد دارد و تقویت آن ممکن است.

خلاقیت لازمه ی نوآوری می باشد، اگر بخواهیم تعریف دقیق تری از خلاقیت بیان کنیم بدین صورت است که:

خلاقیت عبارت است از مهارت ابداع چیزی جدید و ارزشمند کردن آن.

در تعریف فوق، خلاقیت نوعی مهارت بیان شده است. خلاقیت این قابلیت را دارد که به صورت تصاعدی افزایش یابد که طی گام های کوتاه رو به جلو می رود، عکس این قضیه نیز صادق است و خلاقیت می تواند با گام های بلند و جهشی صورت پذیرد.

مهندسی تفکر : درباره چگونه فکر کردن (معرفی کتاب)

نوآوری

نوآوری یعنی این که یک سازمان یا مدیر آن با استفاده از خلاقیت،ایده پردازی کند.

مدیر یا سازمان در پی آن هستند که ایده هایی را خلق کنند که نتیجه اش نوآوری باشد، در این میان، افکار و ایده های تازه ی زیادی وجود دارد ولی تنها تعداد اندکی از آن ها دارای ارزش می باشند و نوآوری پروسه ای است که طی آن چیز جدیدی خلق می شود و ارزش فراوانی برای اجزای جامعه دارد و ارزش خلاقیت برای دست یابی به نوآوری همانند ارزش آب برای ادامه ی حیات بشر است.

بیشتر بخوانید:  شادترین افراد به دنبال دشوارترین مسائل هستند

چهار P خلاقیت

در نتیجه برای این که سطح نوآوری و خلاقیت را ارتقا دهیم لازم است که چهار P خلاقیت را بشناسیم که عبارتند از:

۱- محصول (Product)

۲- امکانات

۳- فرآیند (Process)

۴- خلاقیت فردی و گروهی

دکتر سوتز، دانشمند و محقق آمریکایی در باب ضرورت خلاقیت می گوید: ” معمولا یک ظن خلاق است که مخترع را به کاوش اولیه وا می دارد. بعدها، پس از هفته ها تلاش بی ثمر، الهام دیگری، وقتی که کمترین انتظار آن را ندارد، جواب را به سوی وی پرتاب می کند.”

اکنون به دلیل تلاش های فراوان محققان، اهمیت تصور خلاق در علوم مختلف خیلی بیش تر از قبل مورد شناسایی قرار گرفته است، قلب و مرکز هر موسسه سازنده محصولات صنعتی، حاصل تحقیقات خلاق آن است، بدین ترتیب اهمیت کوشش خلاق، صنایع را مجبور به رقابت کرده است.

معرفی کتاب:

  • عنوان کتاب : مهندسی تفکر
  • نویسنده و مولف: محسن جعفرنیا
  • تعداد صفحه: ۱۵۸
  • نشر: سیمای دانش (۲۴ خرداد، ۱۳۸۴)
  • شابک: ۹۶۴-۵۶۹۳-۹۰-X
  • قطع کتاب: وزیری
  • وزن: ۲۴۲ گرم

فهرست مطالب کتاب مهندسی تفکر

 

خلاصه کتاب مهندسی تفکرخلاصه کتاب مهندسی تفکر

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz