مهارت های ساده مدیریت زمان در محیط کار - بهینگی

مهارت های ساده مدیریت زمان در محیط کار

اشتراک گذاری :
مهارت های ساده مدیریت زمان در محیط کار

استفاده عاقلانه از زمان برای کسب موفقیت در همه جنبه های زندگی به مدیریت زمان اشاره دارد. مدیریت زمان نه تنها به افراد کمک می کند تا بیشترین استفاده از زمان را ببرند بلکه تکمیل موفقیت آمیز کارها در مهلت مقرر آنها را تضمین می کند. بهینگی در ادامه مجموعه مطالب خود در خصوص مدیریت زمان به موضوع مهارت های ساده مدیریت زمان در محیط کار می پردازد. مطالعه این مطلب در کنار سایر مطالب بهینگی در مدیریت زمان توصیه می شود.

مهارت های ساده مدیریت زمان در محیط کار

این یک ضرورت است که کار درست را در زمان درست انجام داد تا بتوان در سازمان احترام کسب کرد. انجام کار درست در زمان درست را مدیریت زمان می گوییم. در محیط کار، افرادی که ارزش زمان را درک نمی کنند نمی توانند اثرگذاری داشته، برند شخصی ایجاد کنند و معمولا جدی گرفته نمی شوند.
اجازه بدهید برخی مهارت های لازم برای مدیریت اثربخش زمان را اشاره کنیم:

منظم بمانید

محیط کاری باید تمیز و مرتب باشد. در صورتی که فایلهای مهم به صورت منظم نگه داری شود، می تواند آنها را بلافاصله پیدا کرده و زمان برای جستجوی غیرضروری را حداقل کنید. می تواند اسناد مهم یا مرتبط را نیز در کنار هم نگهداری نمود.

انبوهی از فایلها و کاغذها روی میز خود نگه ندارید. هرچیزی که لازم نیست، دور بیندازید.

لوازم و اموال ثابت، شخصی و نظیر اینها مانند تلفن، کلید ماشین، کیف جیبی و …. را در محل مناسب خود قرار دهید.

این عادت را در خود ایجاد کنید که از ابزارهای برنامه ریزی مثل تقویم، نرم افزارهای رایانه ای یا اپلیکشن های موبایلی استفاده کنید. هر روز خود را از قبل به خوبی برنامه ریزی کنید. سعی کنید این برنامه ها را نوشته و همچنین نگهداری کنید.

اولویت بندی یادبگیرید

فقط برای اینکه کارکرده باشید، کار نکنید!. برنامه کاری یا یک “لیست کارها(To Do List)” برای کارهای روزانه خود تهیه کنید. تمام فعالیتهایی که باید در در طور روز انجام دهید را نوشته و اهمیت و فوریت آنها را نیز تعیین کنید.

کارهای اولویت بالا بایستی فورا مورد توجه قرار گیرد. روز خود را با کاری شروع نکنید که به توجه فوری شما نیاز ندارد. کارهای تکمیل شده را از لیست کارها خط بزنید. این کار باعث احساس آرامش، خرسندی و رضایت از خود می شود. هر کارمندی باید تفاوت بین کارهای اولویت بالا و پایین را درک کند و همچنین کارهای مهم و کارهای فوری را تشخیص دهد.

در فعالیتهای غیرمرتبط با خود درگیر نشوید. در غیراین صورت، تمام روز خود را از دست داده و خروجی شما نزدیک صفر خواهد بود. به این منظور، نقشها، مسئولیتها و وظایف خود در محیط کار را مشخص و شفاف نمایید.

وقت شناس باشید

وقت شناس بودن به شما کمک می کند وظایف کامل را زودتر از مهلت مقرر کامل کنید. اطمینان حاصل کنید که در محل کارتان( میز کارتان) پنج دقیقه قبل از زمان واقعی ( زمان شروع ) حضور دارید. برای تکمیل وظایف به موقع سخت تلاش کنید. تکالیف را معلق و منتظر لحظه آخر نگذارید.

مهارت های ساده مدیریت زمان در محیط کار

مالکیت کار را بدست بگیرید

فقط وقتی که رییستان دور و بر شماست، کار نکنید. برای خود کار کنید. تعهدکاری از درون انسان ایجاد می شود. برای کار خود مسئول بوده و یاد بگیرید خطاهای خود را بپذیرید. اگر خطا یا اشکالی را بپذیرید، پس از آن تکمیل آن کار در طول زمان را نیز به عهده بگیرید.

کمی دیپلماتیک باشید

هر چیزی که وارد زندگیتان شد قبول نکنید. جواب مؤدبانه ی ” نه ” که در شروع کار می دهید، میتواند اعتبار شما را حفظ کند. کارکنان باید مسئولیت هایی که در حیطه ی تخصص و زمینه ی خود هستند را برعهده بگیرند. این روش بیشتر باعث ایجاد احترام شما در محل کار میشود و در نهایت کار ها به موقع به پایان می رسد.

بیشتر تمرکز کنید

کمی بر کار خود تمرکز کنید. با پرسه زدن در محیط کار، زمان خود را تلف نکنید. در محل کار تماس های شخصی را طولانی نکنید و سر وقت آنجا را ترک کنید. در این صورت زمان کافی دارید تا دوستان خود را ملاقات کنید و در شبکه های اجتماعی عضو شوید. هنگامی که در محل کار خود هستید، بازی کردن جزء مواردی است که از افراد حرفه ای دور از انتظار است.

منطقی باشید

هیچ کسی نمیتواند کل روز خود را کار کند. زمانی را بین برنامه ی روزانه خود قرار دهید تا با هم کارانی که نزدیک شما هستند گفت و گو کنید.
بیشتر از ظرفیت خود، برنامه ریزی نکنید.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz