منابع نوآوری: خلاقیت فردی و سازمانی - بهینگی

منابع نوآوری: خلاقیت فردی و سازمانی

88
0
اشتراک گذاری :

نوآوری می تواند از منابع بسیار متفاوت منشا گیرد و از افراد نیز ناشی شود، نظیر تصویر آشنای مخترعان تنها یا افردای که برای رفع نیاز های خود، به ابداع راه حل می پردازند.

نوآوری همچنین می تواند از فعالیت های تحقیقاتی دانشگاه ها، آزمایشگاه ها و ماشین آلات دولتی یا سازمان های غیر انتفاعی خصوصی ناشی شود.

یکی از اصلی ترین موتور های نوآوری، شرکت ها هستند. شرکت ها برای فعالیت های نوآورانه بسیار مناسب اند، زیرا نوعا از منابع بیشتری از افراد برخوردارند و از یک سیستم مدیریتی استفاده می کنند که آن منابع را در جهت دستیابی به یک هدف جمعی هدایت می کند.

شرکت ها همچنین با انگیزه های نیرومندی برای توسعه محصولات و خدمات متمایز و جدید رو به رو هستند که می تواند برای آن ها نسبت به سازمان های غیرانتفاعی یا دولتی مزیت ایجاد کند.

شبکه های نوآورانه منبع دیگری است که علاوه بر اینکه از منابع دیگر ناشی نمی شود، به دانش و منابع دیگری دسترسی دارد و یکی از قدرتمند ترین عوامل پیشرفت تکنولوژیک به حساب می آید.

منابع نوآوری: خلاقیت فردی و سازمانی

خلاقیت

نوآوری با خلق ایده های جدید آغاز می شود. به توانایی تولید ایده های نو و مفید خلاقیت می گویند. خلاقیت را به صورت توانایی تولید کاری تعریف می کنند که مفید و نو باشد.

کار نو باید با کاری که قبلا تولید شده است، فرق داشته باشد و کاملا واضح است که به راحتی این اتفاق نمی افتد.

میزان جدید بودن یک محصول تابعی است از میزان متفاوت بودن با آن کار قبلی و میزان تجارب قبلی مخاطبان است. یک محصول می تواند برای کسی که آن را ساخته است، جدید، اما برای اغلب افراد دیگر آشنا باشد. در این حالت ما آن را ابداع مجدد می نامیم.

یک محصول می تواند مخاطبان بلا واسطه اش جدید، اما برای جای دیگری در جهان کاملا شناخته شده باشد. خلاق ترین کارها هم در سطح تولید کننده، هم در سطح مخاطبان محلی و هم جامعه وسیع جدید به شمار می آیند.منابع نوآوری: خلاقیت فردی و سازمانی

بیشتر بخوانید:  خلاقیت و نوآوری

خلاقیت فردی

توانایی خلاقیت یک فرد تابعی است از توانایی فکری، دانش، سبک تفکر، شخصیت، انگیزش و محیط زندگی آن فرد.

مهمترین توانایی های فکری برای تفکر خلاق از جمله عبارت است از:

۱) توانایی برخورد با مسائل به شیوه ای غیر متعارف

۲)توانایی تجربی و تحلیل کردن این امر که کدام ایده ها ارزش دنبال کردن دارند و کدام ندارند

۳)توانایی تبیین این ایده ها برای دیگران و متقاعد کردن دیگران در مورد ارزشمند بودن این ایده ها.

تاثیر دانش بر خلاقیت

تاثیر دانش بر خلاقیت تا حدی دو رویه دارد.

در صورتی که فردی از دانش ناچیزی در یک حوزه برخوردار باشد، نامحتمل است که برای آن که بتواند بدان حوزه کمک موثری بکند، به خوبی آن را درک کند. از سوی دیگر، در صورتی که فردی یک حوزه را به خوبی بشناسد در دام منطق و پارادایم های موجود آن حوزه اسیر می شود.

از این رو، فردی که تنها از دانش متوسطی درباره یک حوزه برخوردار است، ممکن است بتواند راه حل های خلاق تری از فردی ارائه دهد که از دانش گسترده ای در آن حوزه برخوردار است.

در رابطه با تفکر اخلاق، باید گفت که خلاق ترین افراد، ترجیح می دهند که به شیوه های تازه ی خاص خودشان بیندیشند و می توانند میان مسائل مهم و غیر مهم تمیز دهند.

منابع نوآوری: خلاقیت فردی و سازمانیخصوصیات شخصیتی که برای خلاقیت از همه بیشتر اهمیت دارند، عبارتند از:

اعتقاد به توانایی ها، تحمل ابهام و تمایل به غلبه کردن بر موانع و پذیرش ریسک های معقول.

به اثبات رسیده است که انگیزش ذاتی برای خلاقیت از اهمیت بسیار برخوردار بوده است. یعنی در صورتی که افراد به کارهایی بپردازند که واقعا به آن علاقه مندند و از آن ها لذت می برند، احتمال اینکه خلاق تر باشند بیشتر خواهد بود.

سرانجام برای آن که استعداد خلاقیت یک فرد به طور کامل بروز کند، اغلب محیطی لازم است که از ایده های خلاق حمایت و به آن ها پاداش دهند.

بیشتر بخوانید:  جنگ استعداد ها : چالش جدید در حوزه منابع انسانی

خلاقیت سازمانی

خلاقیت سازمانی تابعی است از خلاقیت افراد درون آن سازمان و طیف متنوعی از فرایندهای اجتماعی و عوامل زمینه ای که شیوه ی تعامل افراد با یکدیگر و رفتار آن ها را شکل می دهد.

بنابراین، سطح کلی خلاقیت یک سازمان، جمع ساده خلاقیت افراد آن ها را به استخدام در نیاورده است. ساختار سازمان، روش های کار و مشوق ها می تواند خلاقیت افراد را خنثی یا آن را تشدید کنند. آشناترین روشی که یک شرکت می تواند خلاقیت کارکنانش را به خدمت بگیرد صندوق پیشنهادات است.

نمونه ای از راهکارهای شرکت های گذشته برای استفاده از خلاقیت کارکنان خود

در سال ۱۸۹۵ ، جان پاترسون، بنیان گذار  National Cash Register) NCR ) نخستین برنامه صندوق پیشنهادات برای دریافت ایده های کارکنان ساعتی به وجود آورده اند. این برنامه در عصر خود اقدامی انقلابی به شمار می رفت. کسانی که ایده ای ارائه  داده بودند که از آن استفاده می شد، یک دلار جایزه می گرفتند. در سال ۱۹۰۴ ، کارکنان ۷۰۰۰ ایده مطرح کردند که یک سوم آن مورد استفاده قرار گرفت.منابع نوآوری: خلاقیت فردی و سازمانی

شرکت های دیگر سیستم های استادنه تری برای کسب ایده های کاکنان به وجود آورده اند. برای مثال شرکت هوندای آمریکا  از یک سیستم تولید ایده ی کارمند محور استفاده می کنند (EDIS) که کارکنان ایده های خود را در چارچوب آن ارائه می دهند و به جای دریافت پاداش پولی برای ایده هایی که مورد قبول قرار گرفته اند، از آن ها تقدیر می شود.

برخلاف صندوق های پیشنهادات سنتی، کارکنانی که ایده ای ارائه می دهند مسئولیت پیگیری پیشنهاد خود را به عهده دارند و بر تحولاتی که پیشنهاد با آن رو به رو می شود، از مفهوم تا اجرا را نظارت دارند. طبق گزارش هوندای آمریکا، بیش از ۷۵ درصد کلیه ایده ها به اجرا در می آیند.

یک ایده ی بزرگ

Bank One  یکی از بزرگترین بانک های ایالت متحده ی آمریکا به ایجاد یک برنامه «ایده های کارکنان» همت گماشته است که نام آن «یک ایده ی بزرگ» است.

کارکنان به کمک شبکه ی اینترانت کمپانی به بانک ایده های آن دسترسی پیدا می کنند. بدین طریق، آن ها می توانند ایده های خوبی را به این شبکه ارائه دهند و درباره ی ایده های دیگر فعالانه به تعامل و تشریک مساعی بپردازند.

منابع نوآوری: خلاقیت فردی و سازمانی

کارکنان می توانند از طریق تبادل فعالانه ایده ها، آن ها را ارزیابی و اصلاح کنند و با نیاز های گوناگون گروه ها ذی نفع سازمان انطباق دهند. اجرای سیستم های جمع آوری ایده نسبتا ساده و کم هزینه است، اما این سیستم ها تنها اولین گام در آزاد کردن خلاقیت کارکنان به شمار می آیند.

امروزه شرکت هایی نظیر اینتل، موتورولا، تری ام و هیولت پاکارد برای بهره گیری از قابلیت های خلاقیتی نهفته در وجود کارکنان خود از سازوکارهای پر طول و تفصیل تری استفاده می کنند. از جمله شامل سرمایه گذاری در برنامه های آموزشی خلاقیت

بیشتر بخوانید:  سرمایه فکری ، مزیتی اثربخش بر مدیریت استعداد

مزایای بکارگیری خلاقیت کارکنان

اینگونه برنامه ها مدیران را تشویق می کنند که با استفاده از تمهیدات کلام و غیر کلامی به کارکنان نشان دهند که تفکر و استقلال آن ها مورد احترام شرکت قرار دارد.

این تمهیدات و علائم، فرهنگ شرکت را شکل می دهند و اغلب از پاداش های پولی اثر بخشی بیشتر دارند. در عمل، گاه پاداش های پولی به این دلیل که توجه کارکنان را بر انگیزش های بیرونی متمرکز می کنند تا درونی، عنصر خلاقیت را تضعیف می کنند.منابع نوآوری: خلاقیت فردی و سازمانی

این برنامه ها همچنین اغلب در بردارنده تمرین هایی هستند که کارکنان را به استفاده از مکانسیم های ابتکاری، نظیر تدوین یا ساختاری مشابه که مشکل نخست دارد و بیان مجدد مشکل به شیوه ای تازه ترغیب می کنند.

یکی از شرکت های طراحی محصول به نام   IDEO حتی کارکنان خود را تشویق می کند که نمونه و ماکت محصولات پیشنهادی جدید خود را با استفاده از مواد ارزانی نظیر مقوا یا فوم بسازند و آن را آزمایش کنند و ویژگی های بالقوه طراحی آن را به شیوه ای ملموس و با نشاط بررسی کنند.

تبدیل خلاقیت به نوآوری

نوآوری چیزی بیشتر از تولید ایده های خلاق است.

نوآوری اجرای این ایده ها در قالب نوعی وسیله یا فرایند جدید است. نوآوری به تلفیق یک ایده خلاق با منابع و تخصص نیاز دارد که تجسد آن ایده خلاق در یک شکل مفید را امکان پذیر می کند.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz