ملاحظات استراتژیک برای مؤسسات چند ملیتی - بهینگی

ملاحظات استراتژیک برای مؤسسات چند ملیتی

اشتراک گذاری :
ملاحظات استراتژیک برای مؤسسات چند ملیتی

شرکتی که در عملیات بین المللی دست دارد با پیچیدگی های ویژه ای رو به رو است. شرکت های چند ملیتی که اداره ی مرکزیشان در یک کشور است و شرکت های تابع در سایر کشورها دارند، مشکلاتی را تجربه می کنند که به انجام عملیات در دو یا چند حوزه ی رقابتی مختلف مربوط است.

آگاهی از فرصت ها و تهدیدات استراتژیک فرا راه چند ملیتی برای همه برنامه ریزان صنایع داخلی آمریکایی اهمیت دارد. در میان شرکت هایی که اداره ی مرکزیشان در ایالت متحده است ولی بیش از پنجاه درصد سود سالیانه خود را از عملیات برون مرزی به دست می آورند، از سیتی کورپ، کوکاکولا، اکسان، ای بی ام، آسانسور اوتیس و تگزاس اینسترومنت را می توان نام برد.

در واقع مطابق آمار سال ۱۹۸۳، یکصد شرکت چند ملیتی بزرگ آمریکایی ۳۷ درصد سود عملیاتی خود را از خارج کسب کرده اند. اکثر چند ملیتی های خارجی که در ایالت متحده فعالیت دارند نیز دارای همین میزان اهمیت اند. «سرمایه گذاری خارجی» مستقیم آن ها در ایالت متحده اکنون، بیش از ۷۰ میلیارد دلار است، که شرکت های ژاپنی، آلمانی، فرانسوی سرکرده ی آن ها هستند.

درک هزاران تفاوت ظریف بعضا پنهان از نظر، رقابت در بازار های بین المللی یا در برابر موسسات چند ملیتی را به سرعت تبدیل به یک مهارت ضروری برای مدیران استراتژیک کرده است.

توسعه یک چند ملیتی

تکامل یک شرکت چند ملیتی غالبا مستلزم استراتژی های به تدریج پیچیده تری است. نخستین استراتژی، مربوط به فعالیت صادرات – واردات است، اما حداقل تاثیر بر گرایش های موجود مدیریت با خطوط محصول را دارد. سطح دوم، حق امتیاز خارجی و انتقال تکنولوژی را در بر می گیرد. ولی هنوز با تغییر اندکی در مدیریت و عملیات، مشخصه ی سومین سطح استراتژی، سرمایه گذاری مستقیم در عملیات خارج از کشور، شامل کارخانه جات تولیدی است. این سطح به سرمایه بسیار و همچنین تلاش مدیریت در کسب مهارت های بین المللی نیازمند است.

در این نقطه، عملیات محلی هنوز بر حفظ خط مشی شرکت غلبه دارد، اما شرکت معمولا به عنوان چند ملیتی شناخته می شود. پیچیده ترین استراتژی با افزایش قابل ملاحظه ای در سرمایه گذاری خارجی که در آن دارایی های خارج از کشور بخش عظیمی از کل دارایی ها را تشکیل می دهد، مشخص می شود. شرکت، با برخورد های جهانی در تولید، فروش، مالی و کنترل به عنوان موسسه بین المللی ظهور می کند.ملاحظات استراتژیک برای مؤسسات چند ملیتی

ماهیت موسسات چند ملیتی

در حالیکه برخی موسسات ماهیت چند ملیتی خود را کوچک جلوه می دهند-آنچنان که هرگز به نظر نمی رسد از عملیات محلی خود منحرف شده باشند- شرکت های دیگری مقاصد بین المللی خود را برجسته می کنند. به عنوان مثال، بیانیه رسمی رسالت کسب و کار جنرال الکتریک تعهد زیر را در بردارد.

“اشتغال به کسب و کار متنوع، رشد یابنده و سود آور جهانی ساخت ابزار، لوازم و مواد الکتریکی و فعالیت در مواد، محصولات، سیستم های مربوط و خدمات مورد نیاز صنعت، تجارت، کشاورزی، دولت، جامعه و خانه.”

گرایش جهانی مشابهی در آی بی ام وجود دارد که در ۱۲۵ کشور اشتغال دارد، کسب و کار خود را به ۳۰ زبان و با بیش از یکصد ارز مختلف انجام می دهد و ۲۳ کارخانه تولیدی در ۱۴ کشور مختلف دارد.

بیشتر بخوانید:  انواع مختلف واحد های اقتصادی (تقسیم بندی و فعالیت واحد های انتفاعی)

چرا شرکت ها بین المللی می شوند؟

در سی سال گذشته ایالت متحده، چشم گیر ترین کاهش را در مزیت های فن شناختی، که زمانی برخوردار بود مشاهده کرده است. در اواخر دهه ۱۹۵۰، بیش از ۸۰ درصد نوآوری های بزرگ جهان نخست در ایالات متحده معرفی شد. در سال ۱۹۶۵ این رقم به ۵۵ درصد نزول کرد و این کاهش امروز هم ادامه دارد.

از سوی دیگر، فرانسه پیشرفت های شایانی در کشش الکتریکی، انرژی اتمی و هوانوردی به دست آورده است. آلمان رهبر شناخته شده ی دارویی و شیمیایی، ماشین آلات سنگین و ابزار دقیق، کالا های برقی سنگین، متالورژی و تجهیزات حمل و نقل زمینی است. ژاپن رهبر نور شناسی، فیزیک جامدات، مهندسی، شیمی و فرایند متالورژی است. اروپای شرقی و جمهوری روسیه ۳۰ درصد حق امتیاز های جهانی را در اختیار دارند. با این وجود، ایالت متحده می تواند برخی از مزیت های رقابتی از دست رفته اش را به دست آورد. از طریق بین المللی کردن، شرکت های آمریکایی می توانند از صنایع در حال ظهور و تکنولوژی های تکامل یافته در خارج سود ببرند.ملاحظات استراتژیک برای مؤسسات چند ملیتی

توسعه چند ملیتی، سلاحی رقابتی در دست شرکت ها

در بسیاری از موقعیت ها، توسعه چند ملیتی به عنوان یک سلاح رقابتی قابل استفاده است. نفوذ مستقیم به بازار های خارجی، گردش وجوه حیاتی عملیات رقیب خارجی را تحت تاثیر قرار می دهد. ثمره ی فرصت های از دست رفته، در آمد کاهش یافته، تولید محدود می تواند توانایی رقبا برای نفوذ به بازار های ایالت متحده را تقلیل دهد.

مثالی در این مورد فعالیت استراتژیک آی.بی.ام است. مبنی بر تلاش برای ایجاد موضع قدرتمندی در صنعت کامپیوتر های بزرگ ژاپن، بیش از آن که دو رقیب عمده یعنی فی یت سو و هیتاچی، بازار را قبضه کنند. پس از آن که آی.بی.ام سهم بازار قابل توجهی را به دست آورده بود، سعی کرد که دو رقیب ژاپنی خود را از وجوه نقد و تجربه لازم برای تجاوز به بازار های آمریکا محروم سازد.

ملاحظات پیش از بین المللی شدن

توصیه می شود که شرکت ها پیش از شروع فعالیت های بین المللی چهار مرحله زیر را انجام دهند.

  • به موقعیت بین المللی آشنا شوید: این آشنایی مطالعه مجلات و گزارشات، حق امتیاز ها و بررسی سایر منابع منتشر شده – همچنین ملاقات افراد در کنفرانس های علمی – فنی و یا سمینار های داخلی را در بر می گیرد.
  • با دانشگاه ها و سازمان های پژوهش ارتباط برقرار کنید: موسسات فعال در تحقیق و توسعه خارجی غالبا پروژه های مشترکی با دانشگاه های خارجی و گاهی قراردادهای مشاوره با اعضای هیئت علمی انجام می دهند.
  • شهرت بین المللی شرکت را افزایش دهید: روش های معمول جلب توجه عبارت است از شرکت در نمایشگاه های فن شناختی، انتشار بروشور برای معرفی محصولات و اختراعات شرکت و استخدام مشاوران خرید تکنولوژی.
  • انجام پروژه های تحقیقاتی مشترک: برخی از موسسات چند ملیتی به انجام پروژه های پژوهشی مشترک، برای توسعه ارتباط ها، کاهش هزینه ها، پایین آوردن ریسک برای هر طرف، یا جلوگیری از ورود یک رقیب به بازار، دست می زنند.

به همین طریق پیش از آن که موسسه به بازار های بین المللی وارد شود، باید ارزیابی های داخلی و خارجی هم انجام دهد.

بیشتر بخوانید:  تاثیر تجارت الکترونیکی بر بازاریابی بین المللی و توسعه ی صادرات

ملاحظات استراتژیک برای مؤسسات چند ملیتیارزیابی های خارجی و داخلی

ارزیابی خارجی عبارت است از آزمون دقیق مشخصه های محیطی بین المللی، با توجه به وضعیت کشور میزبان در حوزه هایی چون پیشرفت اقتصادی، کنترل سیاسی و ملی گرایی، تسهیلات صنعتی، تراز پرداخت ها و پیشرفت در توانایی های فن شناختی. وضعیت سیاسی را می توان با قدرت کشور میزبان در امور بین المللی و اثرگذاری بر آن ها محک زد.

ارزیابی داخلی عبارت است از شناخت نقاط قوت اصلی عملیات فعلی موسسه. این قوت ها به ویژه در عملیات بین المللی اهمیت دارند، زیرا غالبا کشور میزبان به این عوامل بها می دهد و بنابراین اهرم چانه زنی عمده ای تشکیل می دهند. قوت های موسسه در منابع و همچنین توانایی های جهانی هر دو باید سنجیده شوند.

منابعی که مشخصا باید آزمون شوند عبارتند از: مهارت های مدیریت، سرمایه، نیروی کار و مواد اولیه.

مؤلفه های توانایی جهانی عبارتند از: ارزیابی اثربخشی سیستم های تحویل کالاهای پیشنهادی و مدیریت مالی

یکی از موسسه هایی که برای ارزیابی داخلی و خارجی اهمیت جدی قائل است بیزنس اینترنشنال کورپوریشن است، که توصیه می کند هفت دسته عوامل گسترده باید مورد بررسی قرار گیرند. که این گروه ها عبارتند از: اقتصادی، سیاسی، جغرافیایی، نیروی کار، مالیات، منبع سرمایه و عوامل کسب و کار.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz