مفهوم ناب چگونه به یک کودک 7 ساله بگوییم مفهوم ناب(Lean) چیست؟

چگونه به یک کودک ۷ ساله بگوییم مفهوم ناب(Lean) چیست؟

98
0
اشتراک گذاری :
چگونه به یک کودک 7 ساله بگوییم مفهوم ناب(Lean) چیست؟

چگونه به یک کودک ۷ ساله بگوییم مفهوم ناب(Lean) چیست؟

نویسنده مطلب آقای ران پریریرا یکی از بنیانگذاران وبسایت گمبا آکادمی  است.

در این مطلب وی خاطره ی پاسخش به دختر ۷ ساله خود در خصوص کارش در این وبسایت می پردازد.

سوال بزرگ:

دیروز بعد از ظهر وقتی بعد از فوتبال به سمت خانه رانندگی می کردم، دختر ۷ ساله ام( که شناگر و بازیکن فوتبال است) از من یک سوال بزرگ پرسید.

” پدر، شما در وبسایت گمبا آکادمی دقیقا چه چیزی به مردم آموزش می دهید؟”
برای این که دقیق تر بدانید، دخترم همه چیز در خصوص گمبا آکادمی می داند و همچنین با بسیاری از جنبه های تفکر ناب آشناست. او یک فایل ویدیویی نیز در خصوص کایزن در وبسایت ارائه کرده است. بنابراین با توجه به دانسته های قبلی او، من نمی توانستم یک پاسخ ساده به سوال او بدهم.

بنابراین مکث کردم. سبک و سنگین کردم: ” چگونه به زبان یک دختر ۷ ساله که تا حدی هم با مفاهیم ناب آشناست توضیح بدم؟”

چگونه به یک کودک 7 ساله بگوییم مفهوم ناب(Lean) چیست؟

پاسخ من:

بعد از چند دقیقه …. این طوری جواب دادم، ” بابا تلاش می کند تا به افراد آموزش دهد تا چگونه سریعتر کار کنند و کمتر اشتباه کنند. مهم تر از آن، ما همچنین تلاش می کنیم تا به آنها بیاموزیم که با دیگران مهربان، خوب و با احترام باشند… به این ترتیب هر شخص می تواند بهترین عملکرد را داشته باشد.”
اما از دیدگاه بهبود مستمر، احساس می کنم پاسخم می توانست و باید بهتر از این باشد. دخترم فعلا با این جواب تاحدی قانع شد، اما دیدم که در حال تفکر عمیق تر درباره پاسخ من است، احساس می کنم به زودی باید سوالات جدی تری در راه باشد!

شما چگونه به وی پاسخ می دادید؟ شما چطور به زبان یک کودک ۷ ساله می توانید ناب، شش سیگما، بهبود مستمر را توضیح دهید؟

نمونه پاسخ های کاربران:

Andy Wagner:

پاسخ خیلی خوبی دادی. البته پیشنهاد می کنم مواردی مانند تمرکز بر آنچه برای مشتریان ارزش اضافه می کند را نیز باید به توضیحات اضافه می کردی. ما اشتباهات را حذف می کنیم چرا که ارزش خلق نمی کنند، اما خلق ارزش و یافتن روشهای جدید برای خلق ارزش نیز بخش پیوسته ناب است. همچنین تمرکز بر مشتری نیز بخشی پیوسته با احترام به دیگران هستند؛ ما از طریق خلق ارزش به مشتریان احترام می گذاریم. اما چگونه می توان تمرکز بر مشتری و خلق ارزش را برای یک کودک ۷ ساله توضیح داد؟

 

Dale:

یکی از راه های توضیح ارزش برای مشتری استفاده از مثال کادوهای تولد است. زمانی که مهمانان کادو برای تولد کودک می خرند در واقع آنها براساس آنچه فکر می کنند کودک دوست دارد انتخاب می کنند، در مقابل آن چیزی که واقعا کودک می خواهد. در صورتی که این دو با هم یکی نباشد، کادو موجب خوشحالی کودک نخواهد شد.

 

Ron Jacques:

وقتی می خواهیم این مفاهیم را به کودک ۷ ساله بگوییم، باید مثالها را از طریق اموری که وی با آنها سروکار دارد بیان کنیم. به عنوان نمونه اگر حیوان خانگی مثلا سگ داریم: توضیح اینکه چرا غذادادن به سگ اهمیت دارد(رضایت و نگهداری مشتری)، چگونه به سگ غذا بدهیم(تهیه غذا، غذا دادن، کاهش اتلاف غذای خورده نشده)، از کجا غذا را تهیه کنیم(کانبان و حمل و نقل مواد)، چه موقع به سگ غذا بدهیم(کار استاندارد) و….
برای مثال از دنیای واقعی می توانی از علاقه وی به ورزش نیز استفاده کنی.

Edree Allen-Agbro:

از دیدگاه بهبود مستمر، همزمان با اینکه دخترت در حال تفکر عمیق تر در خصوص موضوع است، بد نیست که از او هم بپرسی که تا کنون چه چیزی از صحبتها و توضیحات تو آموخته است. به این ترتیب مکالمه یا دیالوگ شکل می گیرد، به جای آنکه به عنوان یک والد(پدر) فقط خود را در مقام پاسخ دادن ببینی. به این ترتیب ممکن است حتی آموخته ها و ادراک تو هم با استفاده از دیدگاه های یک کودک ۷ ساله تقویت و عمیق تر شود.

Phil Blasdel:

از دیدگاه من، سعی کن که به کودک خود برای دستیابی به کمال(بی عیب بودن) استرس وارد نکنی. کودک باید بداند که اشتباه بخش جدایی ناپذیر زندگی است. مهم ترین چیزی که در این راستا می توان به کودک اموزش داد، اینست که اشتباهات یکی از ابزارهای یادگیری است که می تواند به ما در مورد خودمان اموزش دهد. اگر ما اشتباهات را بپذیریم و از بررسی اشتباهاتمان نترسیم، بهتر می توانیم خودمان را بشناسیم و در دفعات بعدی بهتر می توانیم کارمان را انجام دهیم.

 

نویسنده اصلی: Ron Pereira
تاریخ مطلب اصلی: November 5, 2012
لینک مطلب: How would you explain what Lean is to a 7-year-old?
تاریخ ترجمه: ۱۲/۱۲/۱۳۹۵

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz