مفاهیم اساسی بازاریابی ، اهداف و شیوه های مختلف آن - بهینگی

مفاهیم اساسی بازاریابی ، اهداف و شیوه های مختلف آن

186
0
اشتراک گذاری :
مفاهیم اساسی بازاریابی ، اهداف و شیوه های مختلف آن

بازاریابی شاخه ای از علم مدیریت است که سعی در تشخیص نیاز و خواسته ی افراد و برآورده کردن آن از طریق تبادل منابع دارد. کاربرد بازاریابی صرفا در تبلیغات و فروش نیست و گستره ی فعالیت های آن از قبل از تولید تا بعد از تولید و فروش می باشد. از دیدگاه پیتر دراکر تعریفی که مردم از بازاریابی دارند، «در برگیرنده ی تمامی فعالیت های یک سازمان» می باشد. با استناد به این تعریف، بهتر آن است که «مدیریت بازار» جایگزین واژه ی «بازاریابی» گردد. مدیریت بازار این امکان را فراهم می سازد که بتوان به صورت بهینه از منابع محدود بهره برد.

همانطور که قبل تر نیز در بهینگی گفته شد، تعریف های گوناگونی برای بازاریابی بیان شده است که از جمله ی آن ها می توان به «مجموعه فعالیت های تولیدی، توزیعی و تجاری که سبب افزایش سرعت و سهولت انتقال کالاها به مصرف کننده ی نهایی می شوند» اشاره کرد.

بیشتر بخوانید:  بازاریابی و مدیریت بازاریابی یعنی چی؟

مفاهیم اساسی بازاریابی

بازاریابی فرآیندی مدیریتی-اجتماعی است که طی آن کالاها/خدمات به واسطه ی پول و در محلی به نام بازار، مبادله می شوند. مفاهیم اساسی بازاریابی عبارتند از: نیاز، خواسته، تقاضا، کالا، مبادله، معامله و بازار. مفاهیم گفته شده به هم مرتبط بوده و به ترتیب شکل می گیرند.

مفاهیم اساسی بازاریابی ، اهداف و شیوه های مختلف آننیاز

نیاز عبارت است از محرومیت و کمبودی که توسط فرد احساس می شود. این احساس محرومیت سبب بر هم زدن آرامش و تعادل فرد گردیده و در نهایت انگیزه ی ارضای آن را در وی ایجاد می کند. نیاز در علم بازاریابی، با همان معنای لغوی مفهومی کلیدی تلقی می شود و نکته ی مهم در مورد آن اینست که نیاز معلول فعالیت های بنگاه نیست، بلکه فعالیت بنگاه ها باید معلول نیاز و در جهت ارضای نیاز جامعه -از طریق ارائه ی کالا/خدمت- باشد. تمامی نیازها (ذاتی و اکتسابی، با سلسله مراتب و فاقد سلسله مراتب) باید ارضا شوند.

ارائه ی کالا سبب ارضای نیازهای انسانی می گردد که کالا نیز خود از مفاهیم اساسی بازاریابی می باشد. با این دیدگاه، می توان نتیجه گرفت که نیازهای بشر محدود می باشند. برطرف نمودن این نیازهای محدود، سلامتی و شادابی را برای افراد جامعه به ارمغان می آورد.

خواسته

خواسته در مرحله ی بعد از نیاز قرار می گیرد و دلیل پیش آمدن آن، حس کمال طلبی و آرمانگرایی انسان می باشد. کیفیت ارضای نیازها و مطلوبیت های دلخواه انسان از طریق خواسته های او مشخص می شود. یعنی هدف هر انسانی در ابتدا برآورده کردن نیازهاست و سپس در مرحله ی بعد به دنبال رفع خواسته های خود -با کیفیت مطلوب- می باشد. خواسته و نیاز با هم تفاوت دارند. خواسته ها نوع رفع نیاز می باشند. به عنوان مثال ازنظر یک کارگردان آنچه که مردم به آن نیاز دارند یک فیلم سینمایی خوب است؛ در صورتی که نیاز حقیقی مردم داشتن یک سرگرمی جهت پرکردن اوقات فراغتشان می باشد که گاهی با فیلم دیدن و گاهی از طریق های دیگر، این سرگرمی برای آن ها فراهم می شود.

تقاضا

یکی دیگر از ارکان کلیدی بازاریابی، تقاضا می باشد. زمانی که قدرت خرید و تامین خواسته هایمان را داشته باشیم، این خواسته ها تبدیل به تقاضا می شوند. با توجه به نامحدود بودن خواسته ها و محدود بودن منابع، این امکان وجود دارد که خواسته ی فرد جهت رفع نیازش، چیزی فراتر از قدرت خریدی باشد که وی دارد. در این مواقع فرد کالایی را انتخاب می کند که با قیمت مناسب، حداکثر میزان رضایت را در او ایجاد کند.

بیشتر بخوانید:  مدیریت تقاضا در بازاریابی: وظیفه بازاریابی در شرایط مختلف تقاضا چیست؟

کالا

هر آنچه که خواسته ی افراد را برآورده می سازد کالا نامیده می شود که علاوه بر محصولات فیزیکی شامل خدمات، ایده ها، عقاید و اندیشه ها، سازمان ها، مکان ها، فعالیت ها و… نیز می باشد. محصولی که خواسته ی مربوط به نیاز خاصی را برآورده می کند یک کالای ایده آل است. تا نیاز و خواسته ای نباشد، کالا و خدمتی نیز وجود نخواهد داشت.

مبادله

مبادله پایه و اساس بازاریابی می باشد و عبارت است از خرید و فروش کالا به منظور ارضای نیاز و خواسته. چهار روش برای این کار وجود دارد که عبارتند از: خود تولیدی، تکدی گری، اعمال زور و مبادله. علاوه بر سه شرط گفته شده ی قبلی د ربهینگی که برای انجام مبادله الزامی می باشند، علاقه ی طرفین به مبادله نیز  یک شرط بدیهی است. انجام مبادله به سبب ایجاد ارزش نمودن،امکان مصرف بیشتر و رفاه بیشتری که برای افراد فراهم می کند، برای طرفین سود آور خواهد بود.

مفاهیم اساسی بازاریابی ، اهداف و شیوه های مختلف آنمعامله

معامله داد و ستد کردن کالا در بازار می باشد که به دو صورت نقدی و تهاتری یا پایاپای (کالا با کالا، کالا با خدمت و یا خدمت با خدمت) انجام می پذیرد. گاهی کالایی را می خریم ولی هزینه ی آن را مدتی بعد از خرید می پردازیم یا برعکس (هزینه ی کالایی را می پردازیم ولی کالای مدنظر، مدتی پس از پرداخت هزینه به ما تحویل داده می شود). در این حالت نیز یک معامله تحت عنوان معامله ی دو بخشی صورت گرفته است که دریافت کالا یک بخش آن و پرداخت هزینه، بخش دیگر این معامله را تشکیل می دهد. انجام معامله مستلزم وجود شرایط زیر می باشد:

 1. دو کالا یا خدمت باارزش وجود داشته باشد.
 2. شرایط مبادله مورد توافق طرفین باشد.
 3. زمان و مکان مبادله مورد توافق طرفین باشد.

بازار

بازار محیطی است که در آن کالا داد و ستد می شود. چهار عاملی که وجود آن ها برای شکل گیری یک بازار ضروری می باشد، عبارتند از:

 1. عرضه کننده
 2. تقاضا کننده
 3. نیاز
 4. قدرت خرید

تعداد افراد آماده برای خرید کالا، تعیین کننده ی وسعت بازار می باشد. سیر تکاملی بازار در طول زمان از بازار «خودکفایی» که در آن خود افراد تامین کننده ی نیازهایشان بودند، شروع شده، سپس به «مبادله ی غیرمتمرکز» که هر یک از افراد جامعه نیازهای خود را از طریق افراد دیگر برطرف می کرد، رسیده و در نهایت به «مبادله ی متمرکز» امروزی که شخصی تحت عنوان تاجر یا بازرگان در هسته ی مرکزی بازار قرار دارد، ختم می شود.مفاهیم اساسی بازاریابی ، اهداف و شیوه های مختلف آن

بیشتر بخوانید:  بازرگانی یعنی چه؟ مفاهیم پایه، خدمات، وظایف و انواع بازرگانی

اهداف بازاریابی

هدف های بازاریابی به حداکثر رساندن سطح مصرف، سطح رضایت مصرف کننده، حق انتخاب و در نهایت به حداکثر رساندن سطح کیفیت زندگی می باشد که بسته به شرایط باید بین آن ها تعادلی مناسب برقرار گردد. مدیر بازاریابی باید با توجه به اهداف سازمان و شرایط درگیر، به تحلیل و تنظیم تقاضا و همچنین عرضه بپردازد.

شیوه های مختلف بازاریابی (طبق شرایط بازار و کالا)

 • تبدیلی: زمانی که مردم هیچ تمایلی به خرید کالا نداشته باشند و حتی دید و نگرش منفی نسبت به آن داشته باشند.
 • انگیزشی: تقاضایی برای کالا وجود نداشته باشد و مردم به آن بی اعتنا باشند.
 • توسعه ای: برای پاسخگویی در شرایط مواجهه با تقاضای پنهان.
 • مجدد: وقتی که در یک دوره با کمبود تقاضا مواجه می شویم.
 • همزمانی: برای تنظیم زمان عرضه با زمان بروز تقاضا.
 • حفاظتی: زمانی که عرضه و تقاضا در یک سطح قرار دارند.
 • تضعیفی: زمانی که تقاضا بیشتر از عرضه باشد.
 • مقابله ای: برای کاهش تقاضای کالاهای نامطلوب و مضر.
با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz