معرفی کتاب طرح بزرگ اثر استفن هاوکینگ - بهینگی

معرفی کتاب طرح بزرگ اثر استفن هاوکینگ

70
0
اشتراک گذاری :
معرفی کتاب طرح بزرگ اثر استفن هاوکینگ

معرفی کتاب طرح بزرگ

زمینه تحقیقاتی و پژوهشی استفن هاوکینگ، کیهان شناسی و گرانش کوانتومی است و او در این کتاب عمیق ترین پرسش های کیهان شناسی مدرن را پیش کشیده و با طرح شناخته شده ی فیزیک امروز از ” فرضیه – M ” و نسبیت عام و خاص گرفته تا فرضیه پل دیراک و اصل عدم قطعیت هایزنبرگ و … کوشش کرده به یک نظریه کامل که بتواند جهان هستی را تعریف و توجیه کند، برسد.

این روز ها بحث درباره اعتقادات استفن هاوکینگ و هم فکرانش و منتقدان آن ها حول موضوع آفرینش و سرشت جهان هستی بالا گرفته و به یکی از موضوعات داغ در رسانه های علمی جهان تبدیل شده است.

راجر پنروز، دکتر لی ریفیلد، دکتر فریزر واتس، دوایت گارنر، کریگ چلندر و استاد و ریاضی دان مشهور دانشگاه کمبریج، اریک پریست و بسیاری دیگر از منتقدان بزرگ استفن هاوکینگ هستند و کسانی مانند پروفسور ریچارد داوکینز، زیست شناس مشهور بریتانیایی از موافقان او به شمار می روند.
در ادامه به بخش هایی از کتاب طرح بزرگ می پردازیم.

معرفی کتاب طرح بزرگ اثر استفن هاوکینگ

راز هستی

این که هر کدام از ما برای مدت کوتاهی زندگی می کنیم امری بدیهی است و در این زمان فقط بخش کوچکی از کائنات را می توانیم کشف کنیم. اما این نکته حائز اهمیت است که انسان ها موجودات کنجکاوی هستند، شگفت زده می شوند و به دنبال جواب هستند.

هر رویه ای که جهان در دوره های متفاوت در پیش گرفته بود مانع از کنجکاوی انسان ها نشد و همواره سوالاتی در ذهن پرسش گرشان بوده است:
چگونه جهانی که در آن هستیم را درک کنیم؟ رفتار کائنات چگونه است؟ سرشت هستی چیست؟ همه این ها از کجا آمده اند؟ آیا کائنات نیاز به آفریننده دارند؟

اغلب ما وقتمان را صرف نگرانی درباره این پرسش ها نمی کنیم، اما تقریبا همه ما، حداقل گاهی اوقات به آن ها فکر می کنیم.
پیش از این، این ها پرسش هایی بودند پیش روی فلسفه، اما فلسفه مرده است. فلسفه نتوانسته همپای پیشرفت های نوین در علم، خصوصا فیزیک، حرکت کند. دانشمندان پرچمداران جستجوی علم هستند.

هدف کتاب

هدف از این کتاب، پاسخ دادن به پرسش ها با استفاده از اکتشافات جدید و پیشرفت های تئوری است. این اکتشافات و پیشرفت ها، تصویری کاملا جدید از گیتی و جایی که ما در آن قرار داریم ارائه می کند که با تصویر قدیمی آن بسیار متفاوت است، حتی با تصویری که تا یک یا دو هفته پیش در ذهن مجسم کرده بودیم. هر چند، رد پای این مفاهیم جدید را می توان از حدود یک قرن پیش مشاهده کرد.

نظریه ریچارد دیک فینمان

بر اساس نظریه فینمان، یک سیستم تنها یک پیشینه ندارد، بلکه چندین پیشینه محتمل دارد. برای رسیدن به نتیجه مورد نظر، رویکرد فینمان را با جزئیاتش توضیح خواهیم داد و از آن برای کشف این اندیشه که خود جهان هیچ پیشینه یگانه یا حتی موجودیت مستقلی ندارد، استفاده خواهیم کرد. این اندیشه، حتی برای بسیاری از فیزیکدانان، کمی افراطی به نظر می رسد. در واقع، مانند بسیاری از مفاهیم علم جدید، با عقل سلیم جور در نمی آید. اما عقل سلیم بر اساس تجربیات روزانه است، نه بر اساس جهانی که از طریق شگفتی های تکنولوژی مانند آن هایی که ما را قادر ساخته اند که درون اتم را ببینم یا به جهان گذشته بازگردیم، بر ما آشکار شده است.

فیزیک مدرن

تا قبل از ظهور فیزیک جدید، عموما تصور می شد که همه علم جهان را می توان از طریق مشاهده مستقیم، که در آن همه چیز همان طور که به نظر می رسد است و از طریق احساسمان آن را درک می کنیم به دست آورد. اما موفقیت چشمگیر فیزیک مدرن، که بر پایه مفاهیمی نظیر فینمان که با تجربه روزانه مان تضاد دارد، است و نشان داده است که این چنین نیست. بنابراین، دیدگاه ساده لوحانه از حقیقت با فیزیک مدرن سازگار نیست. برای بررسی چنین تناقض هایی از رویکردی استفاده خواهیم کرد که به آن واقع گرایی وابسته به مدل می گوییم.

این رویکرد مبتنی بر این عقیده است که مغزهای ما ورودی را از اندام حسی مان دریافت می کنند و با ساختن مدلی از جهان، آن ها را تفسیر می کنند. وقتی چنین مدلی در توضیح اتفاقات موفق است، تمایل داریم که کیفیت هستی یا حقیقت مطلق را به آن مدل و اجزاء و مفاهیم تشکیل دهنده آن نسبت دهیم.

معرفی کتاب طرح بزرگ اثر استفن هاوکینگاما روش های مختلفی برای مدل کردن یک موقعیت فیزیکی یکسان وجود دارد، که هرکدامشان از اجزاء و مفاهیم اساسی متفاوتی استفاده شده است. اگر دوتا از این فرضیه ها یا مدل های فیزیکی، همان رویداد ها را با دقت پیش بینی کنند، نمی توان گفت کدام مدل واقعی تر است بلکه می توانیم از هر مدلی که واقعی تر باشد استفاده کنیم.

برای این که خلقت را عمیقا درک کنیم، نه تنها باید به چگونگی رفتار جهان پی ببریم، بلکه باید چرایی آن را نیز بفهمیم.
چرا به جای هیچ چیز، چیزی وجود دارد؟ چرا ما وجود داریم؟ چرا این مجموعه قوانین خاص و نه مجموعه ای دیگر؟
این پرسش نهایی زندگی، جهان و همه چیز است. این کتاب تلاش می کند به این پرسش ها پاسخ بدهد.

فرمانروایی قانون

در افسانه های اسکاندیناوی، اِسکول (نام گرگی) و هاتی (نام گرگی دیگر) در تعقیب خورشید و ماه هستند. وقتی گرگ ها هر کدام از آن ها را بگیرند، خورشید گرفتگی یا ماه گرفتگی اتفاق می افتد. پس از آن، مردم زمین یورش می برند تا با تولید سر و صدا تا جایی که می توانند، به امید ترساندن گرگ ها، خورشید یا ماه را نجات دهند. افسانه های مشابهی در فرهنگ های دیگر وجود دارند. اما پس از مدتی مردم دریافتند که خورشید و ماه، صرف نظر از اینکه آن ها داد و فریاد کرده اند یا سر و صدا تولید کرده اند یا نه، به زودی از گرفتگی در می آمدند.

پس از مدتی آن ها پی بردند که گرفتگی ها به صورت تصادفی اتفاق نمی افتادند، بلکه به صورت الگو های قانون مندی اتفاق می افتادند که خودشان را تکرار می کردند.

معرفی کتاب طرح بزرگ اثر استفن هاوکینگاین الگو ها اغلب برای خورشید گرفتگی ها واضح بودند و بابلی های کهن را قادر کرده بود که ماه گرفتگی را، حتی با اینکه نمی دانستند که دلیل آن این است که زمین جلوی نور خورشید را گرفته است، با دقت خوبی پیش بینی کنند.

پیش بینی خورشید گرفتگی ها خیلی سخت تر بود، چون تنها در باریکه ای با عرض ۳۰ مایل قابل رویت هستند. با این حال وقتی فهمیدند، الگوها را تصریح کردند که گرفتگی ها وابستگی ای به موجودات ماورایی موهوم و دلخواه ندارند، بلکه از یکسری قوانین پیروی می کنند.

 

عنوان: طرح بزرگ
نویسندگان: استفن هاوکینگ، لئونارد ملودینوف

مترجم: حسین صداقت، امیر امیرآبادی

تعداد صفحات: ۲۲۴

موضوع: کیهان شناسی

شابک: ۶-۵-۹۲۲۳۷-۶۰۰-۹۷۸

معرفی کتاب طرح بزرگ اثر استفن هاوکینگ

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz