معرفی شبیه سازی: آموزش شبیه سازی کامپیوتری با ارنا (Arena)-درس اول - بهینگی

معرفی شبیه سازی: آموزش شبیه سازی کامپیوتری با ارنا (Arena)-درس اول

اشتراک گذاری :
معرفی شبیه سازی : آموزش شبیه سازی کامپیوتری با ارنا (Arena)-درس اول

بهینگی در ادامه مطالب آموزشی خود قصد دارد به موضوع شبیه سازی کامپیوتری بپردازد. برای آموزش شبیه سازی کامپیوتری به سراغ نرم افزار Arena از معروفترین نرم افزارهای شبیه سازی رفته ایم.

درس شبیه سازی کامپیوتری با Arena را با ما همراه باشید!

سعی کرده ایم درس اول را خیلی مختصر بیان کنیم.

تعریف شبیه سازی

شبیه سازی به مجموعه ای از روش ها و برنامه های کاربردی اشاره می کند که با استفاده از نرم افزار به تقلید سیستم های واقعی می پردازد.

چه زمانی از شبیه سازی استفاده می کنیم؟

اغلب اوقات مطالعه فیزیکی سیستم ها بسیار مشکل و هزینه بر و یا حتی ناممکن است؛ در این شرایط باید از مدل جایگزین برای مطالعه سیستم استفاده کنیم.

در صورتی که مدل ساده باشد، از روش های تحلیلی برای حل مدل استفاده می کنیم، در مدلهای پیچیده یا مدلهایی که امکان مدلسازی آن به روشهای تحلیلی نباشد، از شبیه سازی استفاده می کنیم.

معرفی شبیه سازی : آموزش شبیه سازی کامپیوتری با ارنا (Arena)-درس اول

مزایای شبیه سازی

  • دستیابی به داده های شبیه سازی در مقایسه با سیستم حقیقی معمولا بسیار کم هزینه است.
  • بکار بردن روش های شبیه سازی معمولا آسانتر از روش های تحلیلی است.
  • مدل های شبیه سازی محدودیت استفاده از مفروضات را ندارند.
  • در برخی موارد شبیه سازی تنها وسیله یافتن راه حل مساله است.

انواع شبیه سازی

  • ایستا و پویا
  • پیوسته و گسسته
  • قطعی و احتمالی

شبیه سازی با کامپیوتر

  • زبا های برنامه نویسی عمومی :VB,C,…
  • زبان های شبیه سازی :SIMAN,GPSS,SLAM,…
  • شبیه سازی سطح بالا : ED,ARENA,…
بیشتر بخوانید:  تصمیم گیری های چند معیاره (MCDM)

اجزای مدل شبیه سازی

موجودیت ها (Entities)

اکثر مدل های شبیه سازی شامل بازیگرانی هستند که موجودیت نامیده می شوند. این موجودیت ها از این سو به آن سو حرکت می کنند، تغیر حالت می دهند، و بر موجودیت های دیگر و وضعیت سیستم و خروجی ها تأثیر می گذارند. موجودیت ها اشیای پویای شبیه سازی می باشند.

خصیصه ها یا صفات (Attributes)

جهت تشخیص و ایجاد تمایز بین موجودیت ها، خصیصه ها را به آنها نسبت می دهند. مهم ترین نکته ای که باید در این قسمت به خاطر سپرد این است که مقادیر خصیصه ها مانند برچسبی بر روی موجودیت های متناظرشان می چسبد.

متغیر (Variable)

بخشی از اطلاعات است که می خواهد ویژگی های سیستم را نشان دهد. متغیر به مثابه تابلو اعلانات سیستم است.

منابع (Resource)

اغلب موجودیت ها بر سر منابعی که از آنها خدمتی دریافت می کنند، با هم رقابت می کنند. موجودیت، منبع یا منابع را در صورت وجود اشغال کرده و هنگامی که کارش به پایان رسید، آنها را آزاد می کند. ممکن است یک موجودیت به چندین منبع بطور همزمان نیاز داشته باشد.

صف ها (Queues)

هنگامی که یک موجودیت پشت منبعی گیر کرده و نمی تواند حرکت کند، احتمالا به این خاطر است که منبع قبلا توسط موجودیت دیگری اشغال شده است، بنابراین باید در محلی منتظر بماند. در این حالت می گوییم پشت منبع مورد نظر صف ایجاد شده است.

 

معرفی شبیه سازی : آموزش شبیه سازی کامپیوتری با ارنا (Arena)-درس اول

آماره های تجمعی (Accumulator Statistics)

در واقع متغیرهایی هستند که مقادیری را در خود ذخیره می کنند. برای بدست آوردن نتیجه، باید آماره های تجمعی را همگام با پیشرفت شبیه سازی رصد نمود.

پیشامدها (رویدادها) (Events)

پیشامد چیزی است که در یک لحظه از شبیه سازی رخ می دهد و ممکن است باعث تغییر در خصیصه ها، متغیرها و آماره های تجمعی شود. به عبارت دیگر لحظه ی تغییر وضعیت نهاد یا سیستم را پیشامد گویند.

در هر شبیه سازی پیشامدهای مختلفی مانند شروع شبیه سازی، ورود قطعات، شروع خدمتدهی، پایان خدمتدهی، پایان شبیه سازی وجود دارد.

ساعت شبیه سازی

زمان فعلی شبیه سازی به سادگی توسط متغیری به نام ساعت شبیه سازی تعیین می شود.

نرم افزار Arena

نرم افزار ارنا براساس زبان شبیه سازی SIMAN بوجودآمده است. این نرم افزار ساده بودنِ شبیه سازیِ سطح بالا را با انعطاف پذیری زبانهای شبیه سازی ترکیب کرده است. ارنا توانسته است با ایجاد الگوهای مدل شبیه سازی گرافیکی و ماژول های تحلیلی، امکان ساخت دامنه ی وسیعی از مدل های شبیه سازی را فراهم آورد.

معرفی شبیه سازی : آموزش شبیه سازی کامپیوتری با ارنا (Arena)-درس اول

ماژول ها و پنلها در Arena

برای تسهیل در نحوه ی نمایش و سازماندهی بهتر امکانات در arena  ماژول ها در پانل هایی قرار گرفته و یک الگو راتشکیل داده است. پانل  بخشی در نرم افزار ارنا است که از ماژول های گوناگون با کاربردهای متفاوت تشکیل شده است. ماژول ها از جمله اجزای اصلی هر مدل شبیه سازی هستند که مدلها توسط آنها ساخته می شود.

با انتخاب پانل های گوناگون می توان ساختارهای مختلف شبیه سازی و قابلیت های متنوع بهره مند گردید. در اکثر موارد امکان ترکیب ماژول های پانل های مختلف وجود دارد.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz