با استفاده از مشتریان دائمی خود تجارت خود را به اوج موفقیت برسانید (قسمت اول) - بهینگی

با استفاده از مشتریان دائمی خود تجارت خود را به اوج موفقیت برسانید (قسمت اول)

15
0
اشتراک گذاری :
با استفاده از مشتریان دائمی خود تجارت خود را به اوج موفقیت برسانید (قسمت اول)

شما هرچه بیشتر رضایت مشتریان خود را جلب کنید به راحتی می توانید به موفقیت کثیری دست یابید. وظیفه و مسئولیت شما به عنوان یک مدیر اجرایی یا یک کارفرما، خلق مشتریان بیشتر و حفظ و نگهداری آن هاست.

امروزه رقابت در بازار جهانی از هر زمانی بیشتر است و هزینه های یافتن مشتری (یعنی درآمدی که برای کسب یک مشتری جدید هزینه می کنید) به سرعت در حال افزایش است. بودجه های فروش و بازاریابی نیاز به وجوه و درآمد نقدی فراوانی دارد. تماس گرفتن با مشتریان می تواند بسیار زمانبر باشد. به همین خاطر همان مشتری که به سفارش یکی از مشتریان راضی به شما معرفی می شود به عنوان یک سرمایه ای است که باید او را برای خود حفظ و نگهداری کنید.

جلب اعتماد مشتری، مانعی بزرگ در فرایند فروش

یک مانع بزرگ در فرایند فروش وجود دارد که همان جلب اعتماد مشتری به صورت بالقوه است. زمانی که یک مشتری به شما مراجعه می کند شما با سرعت بیشتری می توانید با او فروش و داد و ستد داشته باشید چون ایجاد ارتباط موثر با او به سادگی بیشتری حاصل می شود. اعتراضات نیز به حداقل خواهند رسید. در این شرایط، زمانی که محصول خودتان را برای فروش عرضه می کنید به راحتی می توانید به مرحله عقد قرارداد برسید. در این اوضاع و شرایط اگر کسی به شما برای خرید مراجعه کند تا پانزده برابر ساده تر می توانید با او داد و ستد کنید.

برای دستیابی به یک شرایط رقابتی برتر برای این که بتوانید به سرعت زیاد به شکوفایی و پیشرفت برسید باید به نوعی تلاش کنید تا بر تعداد افرادی که به شما مراجعه می نمایند افزوده شود.با استفاده از مشتریان دائمی خود تجارت خود را به اوج موفقیت برسانید (قسمت اول)

یکی از مهم ترین منابع افزایش تعداد مشتریان جدید شما، مشتریان دائمی و فعلی تان است. به ویژه آن دسته از مشتریانی که به واسطه خرید از شما بسیار راضی و شگفت زده می باشند.

بررسی حفظ مشتری

دقیقا همانطور که افراد برای خرید و داد و ستد از شما به طور شخصی تماس می گیرند، برای شما پانزده برابر راحت تر از مشتریانی است که شما با آن ها تماس می گیرید که از شما خرید کنند. عرضه کالا و فروش به یک مشتری راضی نیز ده برابر آسان تر از فروش به یک مشتری جدید است.
از طرف دیگر، با توجه به بررسی های انجام شده ۹۰ درصد از مشتریان ناراضی، دیگر تمایل ندارند تا از کسی که قبلا خرید داشته اند جنس بخرند.

بیشتر بخوانید:  4 سطح رضایت مشتری : چگونه مشتریان وفادار ایجاد کنیم؟

مشتریان ثابت، مهم ترین منبع خلق مشتریان جدید

به عبارت دیگر، حفظ مشتریان کار بسیار عاقلانه ای می باشد، چرا که نه تنها باید مشتریان خود را  خوشحال کنید بلکه آن ها را باید به عنوان مهم ترین منبع برای خلق مشتریان جدید به حساب آورید.
به احتمال زیاد خود آن ها به تکرار برای خریدهای بعدی به شما مراجعه می کنند. خیلی کم اتفاق می افتد تا مشتری که با شما یا شرکت، یک رابطه پیوسته و تأثیرآمیز را دارد، برای انجام خریدهای بعدی به شرکت های دیگر مراجعه کند.

رضایت مندی مشتریان از دیدگاه روانشناسی

طبق علوم روانشناسی افرادی که از درد و محنت فاصله می گیرند و به سمت لذت و رضایت مندی قدم برمی دارند اصولا می توانند در جایگاه مشتریان راضی و خشنود قرار بگیرند. در این شرایط خرید و فروش از شرکت های رقیب برای او در حکم یک ریسک محسوب می شود. چون به طور دقیق نمی داند که چه شرایطی خواه منفی، خواه مثبت در انتظار اوست.
مثلا، آیا محصولات یک شرکت جدید به خوبی و کیفیت محصولات شرکت شما هست؟ آیا می تواند روی برخورد و معامله با آن ها حساب باز کند؟ آیا می تواند روی خدمات بعد از فروش آن ها تکیه نماید؟با استفاده از مشتریان دائمی خود تجارت خود را به اوج موفقیت برسانید (قسمت اول)

بررسی خدمات مشتریان، کلید رضایت مندی مشتریان

شما باید به طور واضح نهایت تلاش خودتان را کنید تا مشتریان تان را راضی نگه دارید. در مطلب ” بررسی چهار فرایند اصلی در براورده کردن انتظارت مشتریان ” در خصوص راهبردهایی حرف زدیم که برمبنای آن باید مشتریان خود را در برآورده کردن انتظارات شان خوشحال و شگفت زده کنید. در این مورد شما باید مرتبا کوشش نمایید و راهکارهای خود را به طور دقیق ارزیابی نمایید. در این مورد نیز شما باید هرچقدر که لازم است این راهکارها را مورد بررسی مجدد قرار دهید.

خدمات مشتریان کلید مهمی است که رضایت مشتریان را تضمین می کند؛ بنابراین در ایجاد و افزایش مشتری و حفظ آن ها نقش ایفا می کند، در حقیقت از زمانی که مشتری جواب مثبت می دهد فروش شروع می شود.

شرایط روحی-روانی مشتری پس از خرید

وقتی قرارداد عقد می شود مشتری در شرایط روانی و احساسی سخت قرار می گیرد. این امکان نیز وجود دارد که مشتری پس از آن که قرارداد خرید را امضا کرد دچار شک و تردید شود و از خود سوال کند که آیا این امکان نیز وجود دارد که محصولات بهتر و با قیمت ارزان تری خریداری کنم؟ یا این که با خود فکر می کند که آیا به طور واقعی به چنین محصولاتی نیاز دارد یا خیر؟

شما باید توجه داشته باشید ایجاد این ذهنیت و طرز تفکر در مشتریان یک امر کاملا طبیعی است و به راحتی می توان آن را پیش بینی کرد. شما نیز باید بتوانید مشتریان خود را در این مرحله راهنمایی کنید.

مطمئن ساختن مشتری از خرید خود

تنها راه مطمئن ساختن مشتری در این زمینه این است که تردیدهای او را با یک رفتار و تصمیم عاقلانه از بین ببرید. به این منظور زمانی که قرارداد فروش را اخذ می کنید باید هرچه بیشتر سعی خودتان را به کار برید تا بهترین شکل ممکن از نیازهای او را برآورده کنید.
ارسال یادداشت مثلا ” از خرید شما متشکریم ” به دوام فروش تان کمک می کند. بنابراین شما پس از خرید کالا می توانید با مشتری خود تماس بگیرید و از کسب رضایت مندی او سوال کنید اما درباره فروش هیچ صحبتی نکنید بلکه از او درمورد خودش و احساسش نسبت به خرید سوال نمایید.

با استفاده از مشتریان دائمی خود تجارت خود را به اوج موفقیت برسانید (قسمت اول)اگر متوجه شوید که مشتری تان بعد از خرید با یکسری سوالات مبهم روبرو شده است باید سریعا با او تماس بگیرید و به نوعی رضایتش را جلب کنید. این اقدامات موجب می شود تا او نیز بیشتر به شما اعتماد کرده و نسبت به قراردادی که با شما بسته رضایتمند خواهد بود.
توجه شما به خدمات مشتریان یکی از عوامل مهم و تعیین کننده بر میزان وفاداری او نسبت به شما خواهد بود. این اولین گام برای نگهداری مشتری و مهیا کردن اوضاع و شرایطی است که او مرتبا برای خریدهای بعدی خود به شما مراجعه می کند.

بیشتر بخوانید:  تقسیم بازار و تعیین بازار هدف؛ فرآیندی موثر در جذب مشتری

بررسی قدرت حرف زدن با مشتری

یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده موفقیت های آینده در حرفه و تجارت شما، برقرار ساختن ارتباطات کلامی است که متاسفانه کمتر به آن توجه می شود.
قبلا به این نکته اشاره کردیم که ۹۰ درصد مشتریان ناراضی با موسسه ای که قادر بوده خواسته های آن ها را برآورده کند معامله مجدد انجام نمی دهد. نکته قابل ملاحظه دیگر این است که هر مشتری ناراضی حداقل عدم رضایت خودش را با چندنفر دیگر نیز درمیان می گذارد.

در جریان قراردادهای تجاری مسلما همین چند نفر با چند نفر دیگر نیز در زمینه عدم رضایت آن مشتری حرف می زنند و این عامل باعث می شود که خوبی یا بدی های یک شرکت دهن به دهن میان مشتری های دیگر بچرخد و ذهنیت بسیاری از مشتریان بالقوه و خوب را مسموم کند.
حال شرکت ها برای امتناع از بروز این مشکل چه کاری می توانند انجام دهند؟ اگر شرکت ها قادر نباشند تا فکری برای حل این موضوع کنند این مشکل قطعا نیز آن ها را درگیر مسائل جدی تر خواهد کرد.با استفاده از مشتریان دائمی خود تجارت خود را به اوج موفقیت برسانید (قسمت اول)

خلق زنجیره طلایی مشتریان دائمی

گاهی گفته می شود که عکس این قضیه نیز امکان دارد اتفاق بیافتد، به این معنا که یک مشتری خوشحال و راضی با چند نفر دیگر رضایتش را در میان می گذارد و هر یک از این چند نفر هم با چند نفر دیگر در این مورد حرف می زند و مشتریان بالقوه زیادتری نسبت به قبل برای شما ظاهر می شود.

درحالی که طی بررسی های انجام شده متاسفانه نشان می دهد که این اتفاق به این صورت رخ نمی دهد. با توجه به مطلب ” جری ویلسون ” تعداد مشتری هایی که درباره تجربه خوشایند و رضایت بخش خود از محصول یا خدمات خرید کرده از شما صحبت می کنند یک دهم مشتریانی است که وقتی از محصولات تان رضایت ندارند از شما پیش دیگران شکایت می کنند.

به عبارت دیگر، در حالی که خدمات مشتریان در کاهش یا حذف کلمات منفی اثرگذاری بیشتری دارد شما نمی توانید به حرف های مثبتی تکیه کنید که مشتریان راضی درمورد کالاهای شما بیان می کنند. البته راضی کردن یک مشتری اولین گام برای انجام خدمات بیشتر تحت برآورده ساختن نیازهای آن ها می باشد. شما باید برای مراجعه بیشتر مشتریان خود برنامه منسجم و درستی را طراحی نمایید.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz