مشاهیر شوخ طبعی : دکتر مارتین - بهینگی

مشاهیر شوخ طبعی : دکتر مارتین

116
0
اشتراک گذاری :

مشاهیر شوخ طبعی

در پرونده ویژه ای که با موضوع شوخ طبعی در بهینگی ارائه شد، نام یک محقق بسیار تکرار شد. در این مطلب به عنوان یکی از مشاهیر شوخ طبعی سراغ این شخصیت می رویم: آقای دکتر مارتین.

دکتر مارتین:

دکتر مارتین(Rod A. Martin) استاد روانشناسی در دانشگاه Western اونتاریو کانادا است. تخصص وی روانشناسی بالینی است. تحقیقات وی بر ماهیت و کارکردهای شوخ طبعی و خنده و همچنین ارتباط آن با بهزیستی و سلامت روانی متمرکز است. او دارای مدرک کارشناسی(۱۹۷۹)، کارشناسی ارشد(۱۹۸۱) و دکترا(۱۹۸۴) از دانشگاه واترلواست.

مشاهیر شوخ طبعی : دکتر مارتین

محقق حوزه شوخ طبعی:

مارتین که محقق شناخته شده در حوزه تحقیقات شوخ طبعی است اغلب بواسطه مفهوم چند بعدی خود از شوخ طبعی استناد می شود. تالیف معروف وی در این حوزه کتاب “روانشناسی شوخ طبعی: رویکرد یکپارچه ” (The Psychology of Humor: An Integrative Approach) است. در این کتاب به صورت عمیق به بررسی شوخ طبعی در شاخه های مختلف روانشناسی(شناحتی، اجتماعی، بیولوژیک، شخصیت، رشد) و نقش شوخ طبعی و خنده در سلامت روانی و جسمی و کاربرد شوخ طبعی در روان درمانی، آموزش و محیط کار پرداخته شده است. در صفحه وی در دانشگاه وسترن کانادا ۱۷ مقاله انتخاب شده و معرفی شده است.

دکتر مارتین: محقق شوخ طبعی

تحقیقات:

در ادامه دکتر مارتین از علاقمندیهای تحقیقاتی خود به صورت مفصل صحبت می کند:
“به صورت کلی، علائق تحقیقاتی من به بررسی ارتباط بین استرس و سلامت روانی و فیزیکی، متغیرهای شخصیت است. همچنین استراتژی های موثر بر تعدیل این رابطه را نیز مورد توجه قرار داده ام. در سالهای اخیر، تحقیقات اصلی من بیشتر متمرکز بر روانشناسی شوخ طبعی بوده است. عمده تحقیقات در خصوص مفهوم پردازی و اندازه گیری احساس شوخ طبعی به عنوان یک شاخصه شخصیت است. همچنین بررسی ارتباط شوخ طبعی با سایر ابعاد شخصیت نیز مورد توجه من بوده است.
یکی دیگر از حوزه های تحقیقاتی من، روشهایی است که شوخ طبعی و خنده می تواند اثر تنظیم کننده یا سازگارکننده با استرس داشته و بر سلامت روانی و فیزیکی تاثیر گذار باشد. از این جهت، من در خصوص تمایز و تفکیک سبکهای فردی شوخ طبعی نیز کار کرده ام.”

صفحه وی در دانشگاه western  

Email: ramartin@uwo.ca

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 3٫00 out of 51 vote, average: 3٫00 out of 51 vote, average: 3٫00 out of 51 vote, average: 3٫00 out of 51 vote, average: 3٫00 out of 5

میانگین امتیاز 3٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz