مشاغل و آسیب های اجتماعی : انتخاب شغل مناسب - بهینگی

مشاغل و آسیب های اجتماعی : انتخاب شغل مناسب

اشتراک گذاری :
مشاغل و آسیب های اجتماعی : انتخاب شغل مناسب

شاید یکی از باورهای اشتباهی که تاکنون در جامعه ی ما در رابطه با مقوله شغل جا افتاده است، نگاه مادی ما به این مسئله میباشد. نگاهی که متاسفانه بخاطر فشار های مادی جامعه و عدم توزیع مناسب حقوق بین مشاغل به مردم القا شده است.

در جامعه کنونی با توجه کمتر نسبت به علاقه نوجوان دبیرستانی و بدون در نظر گرفتن استعداد نوجوان، وی تحصیل در رشته ای را انتخاب می کند که ممکن است مناسب او نباشد. جالب اینکه عمدتا با مثالهای اقتصادی تحریک کننده و نشان دادن افراد موفق در آن رشته، شوری در دل نوجوان ناپخته می اندازیم و نوجوان را وسوسه انتخاب آن رشته مورد نظرمان میکنیم.

موفقیت بدون حال خوب

اگر انتخاب نوجوان با آنچه علاقه مند است یا شخصیت وی همخوانی نداشته باشد، موفقیت فرد در شغل به تاخیر خواهد افتاد. اگر هم فرد با تلاش و پشتکار در آن زمینه پیشرفت کرده و به مراتب مادی در آن حرفه برسد ولی همیشه احساس میکند که از کاری که انجام میدهد لذت نمیبرد و کار انرژی او را میگیرد. در چنین مواردی ممکن است با اهمال کاری در آن بخش نیز مواجه میشویم.

دریافت پاداش مالی در ازای کاری که انجام میدهیم ضروری است ولی لذت بردن از کار و شادمانی در زندگی هم به همان اندازه مهم میباشد.

از این رو ضمن توجه به موقعیت مالی شغل باید در نظر داشته باشیم که شغلی که انتخاب میکنیم برایمان لذت بخش نیز باشد.

شادمانی از شغلی که داریم چه سودی دارد؟

تحقیقات روانشناسان نشان داده است که افراد شاد در محیط های کاری از خود خلاقیت بیشتری در انجام امور نشان داده و بهره وری در سازمان را افزایش میدهند.

همچنین افراد شادتر همواره دنبال انجام فعالیت ها و چالش های سخت تر هستند و همین امر باعث پیشرفت در یک سازمان و موفقیت آن میشود.

مشاغل و آسیب های اجتماعی : انتخاب شغل مناسب

چگونه بهفمیم از شغلمان راضی هستیم؟

پاسخ مثبت به پرسش های زیر نشانه رضایت شغلی است. هرچقدر که پاسخهای مثبت شما بیشتر باشد، احتمالا رضایت شغلی بالاتری دارید.

  • به رفتن سرکار علاقمند هستید؟
  • از کاری که می کنید انرژی می گیرید؟
  • احساس می کنید برای کارتان ارزش قائل هستند؟
  • از توضیح کارخود به دیگران احساس غرور و افتخار می کنید؟
  • از کسانی که با آنها کار می کنید، لذت می برید و برایشان احترام قائل هستید؟
  • نسبت به آینده کاری خود خوشبین هستید؟

به زبان ساده اگر از انجام فعالیتی احساس خوشایندی دارید یعنی شما از انجام آن کار لذت مییرید.

چگونه از شغلمان لذت ببریم؟

یکی از مواردی که می تواند در شما حس رضایت شغلی ایجاد کند، سازگاری شغل با تیپ شخصیتی شماست. در پخش فیلم هایی که به دورانی می پرداختند که انتقال شغل پدر به پسر رایج بود، برخی قهرمان این فیلم ها فردی بود که از کار کردن در حرفه ی پدر خود سر باز میزدند (کار کردن در حرفه ای که از آن لذت نمیبردند). از این دسته فیلم ها میتوان به فیلم راش (rush) اشاره کرد. که پس از مخالفت های فراوان پدرش، کار در حرفه ی مورد علاقه اش را دنبال می کند.

مشاغل و آسیب های اجتماعی : انتخاب شغل مناسب

همیشه چون در ابتدای شروع هر کاری، سود مالی خوب نیست، همه یا او را به سخره میگیرند یا سرزنش میکنند ولی در پایان اوست که با پیشرفت چشم گیرش همه را انگشت به دهان میگذارد. از این دسته از حکایات و داستان ها میتوان به اهمیت لذت بردن از حرفه و شادمانی از محیط کار و نقش آن در موفقیت فرد اشاره کرد.

بردگی نوین ( کار یا بردگی)

بحرانی که امروزه گریبان گیر جوامع شده است، بردگی نوین است. بردگی نوین به این معناست که تمامی زندگی افراد تبدیل به کار میشود. از شب تا روز، یا برای بدست آوردن حقوق بیشتر برای تامین نیاز های خود یا برای گرفتن جایگاهی بالاتر در سازمان کار میکنند و از این موضوع غافل هستند که: ((کی قرار است از آنچه بدست می آورند استفاده کنند))

مشاغل و آسیب های اجتماعی : انتخاب شغل مناسب

چگونه به بردگی کشیده میشویم:

آیا به تبلیغاتی که در شبکه های اجتماعی و رسانه ها انجام میشود توجه کرده اید:

لذت زندگی لاکچری در خانه های…

با ما اندامی بی نظیر داشته باشید و…

با انجام این دسته تبلیغات در سراسر روز و در تمامی رسانه ها، در ناخودآگاه مردم بهترین های تیپ و اندام را به بهترینی که آنها میگویند تبدیل میکنند و زندگی لذت بخش را به آنچه آنان بیان میکنند مبدل میسازند.

استفاده از این تله برای جذب مشتری و فروش کالا منجر به ایجاد فرهنگی اشتباه در میان جوامع امروزی شده که حاصل آن بردگی نوین گردیده است.

دستیابی به این امکانات خوب است ولی نه به این قیمت که همه ی زندگی خود را فدای بدست آوردن آن کنید و فرصت استفاده از آن را از دست بدهید.

بهترین تصویر از این بحران اجتماعی را در انیمیشن کوتاه استخدام میتوان دید.

 

 

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz