مشاغل تابستانی: کارهای مناسب کودکان و دانش آموزان در تابستان - بهینگی

مشاغل تابستانی: کارهای مناسب کودکان و دانش آموزان در تابستان

اشتراک گذاری :
مشاغل تابستانی: کارهای مناسب کودکان و دانش آموزان در تابستان

وقتی با دقت به کشورهای پیشرفته نگاه میکنیم تا سرمشقی مناسب برای پیشرفت کشور خودمان فراهم کنیم به جمله ای کلیشه ای ولی کاربردی برخورد میکنیم که همان رمز موفقیت جوامع پیشرفته می باشد، جمله ای که برای پیدا کردنش نه باید تا اعماق دریاها سفر کرد و نه در اوج آسمانها در پشت ستاره ای اسرار آمیز به دنبالش گشت:

(( برای ساختن یک ساختمان باید از پایه شروع کرد))

خشت اول چون نهد معمار کج   تا ثریا میرود دیوار کج

جوانان در هر جامعه ای نیروی تغییر دهنده و جنبش جامعه سوی پیشرفت هستند. مسئله ای که در اینجا برایمان اهمیت دارد آن است که نیروی جوان چه آموزش هایی برای پیشرفت جامعه اش دیده است؟

آموزش نیروی جوان از کودکی شروع میشود. تربیت کودکان بسیار مهم می باشد چون قسمت اعظمی از شخصیت افراد در دوران کودکی شکل میگیرد.

پس پی و زیربنای ساخت جامعه کودکان و نوجوانان میباشند و اساس ساختن مناسب یک جامعه ی متعالی، آموزش درست و اصولی میباشد.

 

بچه هایمان را در پر قو بزرگ نکنیم!

مشاغل تابستانی: کارهای مناسب کودکان و دانش آموزان در تابستان

بزرگ کردن فرزندانمان در ناز و نعمت و دور کردن آنها از حقیقت های تلخ زندگی و شکست و استقلال که جز جدا ناپذیر زندگی هستند نه تنها به آنها کمک نمیکند بلکه ضربه ی بزرگی به آینده اجتماعی آنها وارد میکند.

آسیب های اجتماعی فرزند سالاری:

به راحتی مهیا شدن نیازهای فرزندان بدون پرداخت هزینه ( تلاش)  روحیه مبارزه و استقلال را در فرد از بین میبرد. از طرفی دیگر بر حس مسئولیت پذیری فرد تاثیر میگذارد. دادن بعضی از مسئولیت های خانه به فرزندانمان به  پرورش این قوه در آنها کمک میکند.

فرزندانی که تا به حال برای کاری اداری به اداره نرفته اند در زمانی که مجبور به انجام این کار در دوره ای که به اجبار باید استقلال پیدا کنند اعتماد به نفس کافی حتی برای پر کردن یک فیش پرداخت ساده در بانک نیستند پس اعتماد به نفس پایین از پیامد های این رفتار اجتماعی نا سالم میباشد.

افراد با پذیرش مسئولیتی در جامعه بزرگ دیده میشوند از این رو افرادی که بچه های خود را تشویق به کار مناسب میکنند در واقع به نیاز به دیده شدن که از نیازهای اساسی دوران بلوغ نوجوانان میباشد پاسخ میدهند.

مشاغل تابستانی مفید برای کودکان و نوجوانان

۱.دست فروشی:

مشاغل تابستانی: کارهای مناسب کودکان و دانش آموزان در تابستان

دست فروشی صرفا کار بچه هایی با وضعیت مالی نا مناسب نیست، هرچند که کمبود خانواده هم میتواند از دلایل آن باشد ولی برخی از نوجوانان و نونهالان برای آنکه پول بیشتری برای خرید کردن در دست داشته باشند کار میکنند. این کار نه تنها نا مناسب نیست بلکه باعث میشود فرد با برخورد با افراد مختلف تجربه ی خوبی از برخورد با آنها به دست بیاورد و قدرت ارتباط اجتماعی خود را افزایش دهد.

البته باید توجه داشت که در ساعات شلوغ و پر رفت و آمد روز اینکار را انجام دهیم تا ریسک مورد سرقت قرار گرفتن را کاهش دهیم.

۲.شاگردی:

مشاغل تابستانی: کارهای مناسب کودکان و دانش آموزان در تابستان

یکی از سنت های تربیتی درست در فرهنگ ایرانیان،  فرستادن فرزندان به یادگیری حرفه ای در فصل تابستان میباشد.

اینکار ضمن تامین پول جیبی وی، امکان آموزش های لازم برای یادگیری یک حرفه برای فرد مهیا میشد.

این روش اغلب یا منجر به به ادامه اینکار در آینده توسط آن فرد میشد و یا اگر این اتفاق نمی افتاد، فرد نسبت به کار در جامعه خام نبود و تجربه خوبی برای پیشبرد حرفه ی مورد نظر خود داشت.

۳.کار خانگی:

مشاغل تابستانی: کارهای مناسب کودکان و دانش آموزان در تابستان

کارهای خانگی از جمله فعالیت های اجتماعی میباشند که تحرک و پویایی به خانواده میبخشند و ضمن افزایش صمیمیت در میان افراد، به اقتصاد خانواده کمک میکنند.

به عنوان مثال در فصل تابستان میتوان باقالا خرید و باپاک کردن آن محصولی آماده فروش با سودی مناسب تولید کرد یا میتوان به تهیه آبلیمو و آبغوره پرداخت و به همسایه ها عرضه کرد و یا میتوان با خرید گردو سبز و پاک کردن آن سود خوبی بدست آورد.

کارهایی از قبیل درست کردن مربا و ترشی های خانگی منبع در آمد خوبی برای خانواده و روشی مناسب برای آموزش مسئولیت های اجتماعی به فرزندان میباشد.

۴.پیک مارکت های محله:

مشاغل تابستانی: کارهای مناسب کودکان و دانش آموزان در تابستان

از خدمات جدیدی که مارکت های مواد غذایی راه اندازی کرده اند خرید غیر حضوری میباشد یعنی فرد با تماس گرفتن به مغازه مورد نظر جنس خود را سفارش میدهد و پیک جنس را تحویل خانه مورد نظر میدهد.

با توجه به جدایی مردم از هم با فراگیری رابطه های مجازی،  اینکار ضمن بهره وری مالی به بهره وری اجتماعی فرزندانمان کمک میکند. فردی که این کار را انجام میدهد به خوبی با افرادی که در محله زندگی میکنند آشنا میشود و از شناخت محیط اطراف خود نکات بسیاری را می آموزد.

۵.راهنمای اسکان مسافران:

مشاغل تابستانی: کارهای مناسب کودکان و دانش آموزان در تابستان

در شهرهای توریستی، یکی از کارهای خوبی که میتوان انجام داد، راهنمای توریستی است. به عنوان مثال شما به افرادی که خانه های اجاره ای برای مسافران دارند هماهنگ میکنید و در مسیرهای عبوری مسافران قرار میگیرید و افرادی که نیاز به محلی برای اسکان دارند را به خانه ی افرادی که از قبل با آنها هماهنگ کرده اید میبرید و در قبال آن مبلغی از اجاره خانه به شما طبق قرار قبلی تعلق میگیرد.

جمع بندی

کارهای بسیار زیادی در فصل تابستان برای نوجوانان و نونهالان وجود دارد البته باید توجه داشت که این کار لطمه به سلامت فیزیکی و روانی فرزندانمان وارد نکند و آنها را از امکان آموزش (برای کارهایی که در فصل مدارس وجود دارد) منع نکند.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz