مسلمانان روهینگیا : اقلیت زجر کشیده و بی سرزمین (تاریخچه و وضعیت فعلی) - بهینگی

مسلمانان روهینگیا : اقلیت زجر کشیده و بی سرزمین (تاریخچه و وضعیت فعلی)

56
0
اشتراک گذاری :
مسلمانان روهینگیا : مظلوم ترین اقلیت دنیا

امروزه در رسانه های مختلف اعم از صدا و سیما، وبسایتها، خبرگزاری ها و شبکه های اجتماعی مطالب متعدد و بعضا پراکنده ای از وضعیت اسف بار مسلمانان روهینگیا مطرح می شود. بهینگی نیز در راستای ماموریت اصلی خود تلاش می کند تا با نگاه چند جانبه، شناخت کاملی از این گروه مسلمانان ارائه کند.

به این منظور مجموعه مطالبی در خصوص اوضاع مسلمانان میانمار و رویدادهای اصلی آن آماده شده که این مطلب به طور ویژه به مسلمانان روهینگیا اختصاص یافته است. توصیه می کنیم قبل از خواندن این مقاله به مطلب بازیگران مختلف مساله روهینگیا مراجعه کنید که راهنمای مطالعه مطالب بهینگی درباره روهینگیا می باشد.

ساختار این مطلب بر مبنای چند سوال بیان شده است که در ادامه خواهید خواند.

مسلمانان روهینگیا (rohingya)  چه کسانی هستند؟

مسلمانان روهینگیا اغلب به عنوان زجر کشیده ترین و مظلوم ترین اقلیت دنیا شناخته می شوند. آنها فرقه ای از مسلمانان هستند که برای قرنها در کشور بودایی میانمار زندگی کرده اند. طبق آخرین آمار، حدود ۱٫۱ میلیون مسلمان در این کشور آسیای جنوب شرقی زندگی می کنند.

زبان این گروه روهینگیا (Rohingya ) یا رواینگا (Ruaingga) است. لهجه ای که با سایر گویش های منطقه  راخین (Rakine) و سایر مناطق میانمار متفاوت است.

این گروه از مسلمانان در لیست ۱۳۵ اقلیت دینی به رسمیت شناخته شده در میانمار قرار نگرفته اند و همچنین شهروندی میانمار آنها نیز از سال ۱۹۸۲ نقض شده است، که موجب بی خانمانی بیشتر آنها شده است.

تقریبا همه مسلمانان روهینگیا در مناطق ساحلی غرب ایالات راخین زندگی می کنند و اجازه خروج از منطقه بدون مجوز دولت را ندارند. این منطقه از فقیرترین مناطق میانمار است. مردم در خانه های کپرمانند و بدون امکانات و خدمات اولیه زندگی می کنند.

به دلیل خشونت، ظلم و آزار بیش از حد، صدها هزار روهینگیایی به کشورهای همسایه از طریق خشکی یا قایق مهاجرت کرده اند.

مسلمانان روهینگا از کجا آمده اند؟

مطابق با نظر مورخان، مسلمانها در این منطقه که امروزه به نام میانمار شناخته می شود از ابتدای قرن ۱۲ ام میلادی حضور داشته اند.

مطابق نظر سازمان ملی روهینگای آراکان (Arakan Rohingya National Organisation)- یکی از سازمانهای مربوط به مسلمانان روهینگیا –  این گروه از مسلمانان در این منطقه از دوران بسیار قدیم حضور داشته اند.

دوران استعمار انگلستان : نیروی کار مهاجر از هند و بنگلادش

در بیش از ۱۰۰ سال حکومت و استعمار انگلیس در این منطقه ( ۱۸۲۴ – ۱۹۴۸)، تعداد زیادی نیروی کار به میانمار امروزی مهاجرت کردند. اغلب آنها از بنگلادش و هند بودند. به این دلیل که میانمار از نظر دولت انگلیس به عنوان ایالتی از هند محسوب می شد، چنین مهاجرتی یک جابجایی درون کشوری لحاظ می شد. البته در مقابل از نظر اغلب بومیان منطقه، مهاجرت کارگران با دیده منفی نگریسته می شد.

بعد از استقلال میانمار

بعد از اینکه میانمار استقلال یافت، شرایط برای روهینگیا متفاوت شد. دولت میانمار این مهاجرت را که در دوران استعمار انگلیس به وقوع پیوسته است، را  غیرقانونی خواند. این تصمیم مبنای لغو تابعیت میانماری اغلب مسلمانان روهینگیا شد(مطابق گزارش دیده بان حقوق بشر سال ۲۰۰۰).

حتی برخی از بودایی های میانمار، افراد روهینگیایی را بنگالی خطاب می کردند. بودایی ها عبارت روهینگیا را نیز نپذیرفته و آن را یک اصطلاح جدید برای مقاصد سیاسی تلقی کردند.

مسلمانان روهینگیا : مظلوم ترین اقلیت دنیا

چرا و چطور به مسلمانان روهینگیایی ظلم می شود؟ چرا آنها به رسمیت شناخته نمی شوند؟

پس از استقلال میانمار :

مدت کوتاهی بعد از استقلال میانمار از انگلستان در سال ۱۹۴۸، قانون شهروندی کشوری (Union Citizenship Act) در میانمار تصویب شد. در این قانون گروهها و فرقه های مختلفی که می توانستند شهروندی میانمار را داشته باشند، تعیین شد. اما مسلمانان روهینگیایی در این لیست قرار نگرفته و از حق شهروندی محروم شدند. البته این قانون اجازه می داد افرادی که  حداقل ۲ نسل از آنها در میانمار ساکن بوده اند، تقاضای کارت شناسایی کنند.

در ابتدا به روهینگیایی ها این کارت شناسایی و حتی حق شهروندی با توجه به همین شرط حداقل ۲ نسل داده شد. حتی در این دوران، برخی از آنها به مجلس نیز راه یافتند.

بعد از کودتای نظامی ۱۹۶۲ :

بعد از کودتای نظامی سال ۱۹۶۲ در میانمار، شرایط برای مسلمانان روهینگیا به شدت تغییر کرد. تمامی شهروندان می بایست کارت ملی دریافت می کردند. اما این گروه از مسلمانان فقط می توانستند کارت شناسایی خارجی دریافت کنند. کارت شناسایی خارجی نیز فقط از طریق برخی فرصت های شغلی یا آموزشی محدود قابل کسب بود.

بعد از قانون شهروندی جدید در سال ۱۹۸۲ :

در سال ۱۹۸۲، قانون شهروندی جدیدی تصویب شد. در این قانون به طور جدی بی خانمانی روهینگیایی ها تقویت شد. تحت این قانون، روهینگیا در ۱۳۵ فرقه پذیرفته شده و رسمی میانمار قرار نگرفته بود. این قانون سه سطح شهروندی تعریف کرد. برای کسب پایین ترین سطح ( شهروند بومی) آنها بایستی ثابت می کردند که قبل از ۱۹۴۸ در میانمار زندگی می کردند و همچین به یکی از زبان های ملی میانمار می توانند صحبت کنند. اغلب روهینگیایی ها فاقد چنین سابقه ای بودند چرا که یا موجود نبود یا اینکه قبلا از آن منع شده بودند.

در نتیجه این قانون، حق درس خواندن، کار، مسافرت، ازدواج، انجام اعمال عبادی و دسترسی به خدمات بهداشتی محدود شد.روهینگیایی ها نمی توانند رای بدهند. حتی اگر در آزمون شهروندی پذیرفته شده باشند، محدودیت هایی برای ورود به برخی تخصص ها مانند پزشکی، حقوق یا راه اندازی کسب کار دارند.

بعد از اکتبر ۲۰۱۶ (  آبان ۱۳۹۵) :

پس از کشته شدن ۹ نفر از گارد مرزی میانمار در اکتبر ۲۰۱۶، ارتش میانمار به روستاهای منطقه راخین یورش برد. دولت نیز جنگجویان وابسته به ارتش آزادی بخش روهینگیای آراکان را محکوم کرد. . در طول این تهاجم، ارتش میانمار مجموعه ای اقدامات ضد حقوق بشری مرتکب شد، که شامل کشتار بیگناهان، تجاوز، آتش زدن و … می شد.

در نوامبر ۲۰۱۶ ( آذر ۱۳۹۵) ، طی بیانیه رسمی سازمان ملل متحد، دولت میانمار به پاکسازی قومی مسلمانان روهینیگا متهم شد. این اولین بار نبود که چنین اتهامی علیه دولت میانمار مطرح می شد.

به عنوان مثال در آپریل ۲۰۱۳ (اردیبهشت ۱۳۹۲)، دیده بان حقوق بشر به راه اندازی کمپینی جهت مقابله با پاکسازی قومی در روهینگیا اقدام نمود. دولت میانمار نیز در مقابل ادعای پاکسازی قومی را رد می کرد.

اهالی منطقه و فعالان حقوق بشری صحنه های متعددی را توصیف کرده اند که در آن ارتش میانمار عامدانه مردان، زنان و کودکان غیرمسلمان روهینگیا را به آتش می کشیدند. دولت میانمار اعلام کرد که حدود ۱۰۰ نفر بعد از حمله ارتش آزادی بخش روهینگیایی های آراکان Arakan) Rohingya Salvation Army (ARSA)) به ایستگاه های پلیس کشته شده اند. .

بعد از شعله ور شدن خشونت و تهاجم ارتش، گروههای حقوق بشری مستندات آتش سوزی در حداقل ۱۰ نقطه از ایالت راخین ( آراکان) میانمار را اعلام کرده اند. بیش از ۲۷۰ هزار نفر از منطقه فرار کرده اند که مطابق گزارش آژانس پناه جویان سازمان ملل (UN refugee agency (UNHCR)) صدها نفر آنها در منطقه ای که متعلق به هیچ از دو کشور میانمار و بنگلادش نیست، استقرار یافته اند.

مسلمانان روهینگیا : مظلوم ترین اقلیت دنیا

نیروهای گارد مرزی بنگلادش مانع از ورود روهینگیایی ها از منطقه بین بنگلادش و میانمار می شوند [Mohammad Ponir Hossain/Reuters]

چه تعداد روهینگیایی از میانمار فرا کرده اند؟ این افراد کجا رفته اند؟

از اواخر دهه ۱۹۷۰، حدود یک میلیون مسلمان روهینگیایی به خاطر ظلم و خشونت بیش از حد از میانمار گریخته اند.

در نتیجه خشونت و تجاوز سال گذشته، مطابق گزارش سازمان بین المللی مهاجرت (International Organization for Migration)  از اکتبر ۲۰۱۶ ( آبان ۱۳۹۵) تا جولای ۲۰۱۷ (بهمن ۱۳۹۵) بیش از ۸۷۰۰۰ روهینگایی به بنگلادش فرار کرده اند.

برخی از مسلمانان روهینگیا همچنین به قیمت جان ِ خود ریسک کرده و با قایق به سمت مالزی می روند. بین سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵، بیش از ۱۱۲۰۰۰ نفر این سفر خطرناک را انجام داده اند.

قبل از آخرین تهاجمی که در ابتدای آگوست امسال ( مرداد ۱۳۹۶) رخ داد، طبق پیش بینی سازمان ملل حدود ۴۲۰ هزار پناهجوی روهینگیایی در آسیای جنوب شرقی حضور داشته اند. بعلاوه، گفته می شود حدود ۱۲۰ هزار روهینگیایی نیز در داخل این کشور جابجا شده اند.

همچنین طبق گزارش آژانس پناه جویان سازمان ملل(UNHCR) بیش از ۳۰۰ هزار روهینگیایی به سمت بنگلادش فرار کرده اند. همچنین حدود ۱۰۰ نفر که اغلب از مسلمانان روهینگیا هستند نیز در میانمار کشته شده اند.

 مسلمانان روهینگیا : مظلوم ترین اقلیت دنیا

 

ارتش آزادی بخش روهینگیای آراکان چیست؟

ارتش آزادی بخش آراکان (Arakan Rohingya Salvation Army)  که قبلا به عنوان جنبش اعتقادی الیقین شناخته می شود، بیانیه ای با نام جدید خود در مارچ ۲۰۱۷ (اسفند ۱۳۹۵) منتشر کرده است. در این بیانیه ماموریت خود را دفاع، آزادسازی و محافظت از جامعه روهینیگیا اعلام کرده است. این گروه می گوید ما با بالاترین ظرفیت خود و با مشروعیت قانونی تحت قوانین المللی به دفاع از خود می پردازیم.

دولت میانمار این گروه را به عنوان یک سازمان تروریستی می شناسد. در بیانیه اسفند ۱۳۹۵، این گروه بیان می کند که هیچ ارتباطی با سایر گروههای تروریستی در دنیا ندارد و هیچ حرکت تروریستی بر علیه شهروندان فارغ از مذهب و نژاد آنها انجام نمی دهد.

همچنین در بیانیه خود اضافه کرده است که به صورت شفاف و با صدای بلند اعلام می کنیم که حملات دفاعی ما فقط نظامیان و شبه نظامیان میانمار را مطابق با استانداردها و اصول بین المللی هدف گرفته است تا زمانی که خواسته های ما تامین شود.

مطابق گزارش گروه بین المللی بحران (International Crisis group)  این گروه ارتباطاتی با روهینگیایی های ساکن عربستان برقرار کرده است.

مسلمانان روهینگیا : مظلوم ترین اقلیت دنیا

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz