مدیریت فرآیند توسعه ی محصول جدید - بهینگی

مدیریت فرآیند توسعه ی محصول جدید

اشتراک گذاری :
مدیریت فرآیند توسعه ی محصول جدید

در بسیاری از صنایع، توانایی توسعه سریع، کارامد و اثر بخش محصول جدید مهمترین عاملی است که موفقیت آن را رقم می زند.

در صنایعی نظیر سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر، ارتباطات راه دور، اتومبیل و وسایل الکترونیکی مصرفی، اغلب بیش از ۵۰ درصد فروش شرکت ها به محصولاتی وابسته است که ظرف ۵ سال قبل معرفی شده است.

با وجود این، علی رغم توجه زیادی که به توسعه محصول جدید مبذول می شود، نرخ عدم موفقیت در مورد پروژه های توسعه ی محصول جدید همچنان به گونه عذاب آوری بالاست. براساس بسیاری برآورد ها، بیش از ۹۵ درصد از کل پروژه های توسعه محصول جدید نمی توانند به یک بازده اقتصادی دست یابند.

بسیاری از پروژه ها هیچ گاه به نتیجه نمی رسند و آن هایی که می رسند، در بازار دچار مخمصه می شوند؛ از این رو، حجم قابل توجهی از تحقیقات بر چگونگی اثربخش تر و کارامد تر کردن فرایند توسعه ی محصول جدید متمرکز است.

بیشتر بخوانید:  اهمیت نوآوری تکنولوژیک در جامعه و اقتصاد کشور

اهداف توسعه ی محصول جدید

برای آنکه توسعه محصول با موفقیت قرین شود، باید همزمان به سه هدف متعارض دست یابد:

  • به حداکثر رساندن تناسب محصول با احتیاجات مشتری
  • به حداقل رساندن زمان سیکل توسعه
  • تحت کنترل در آوردن هزینه های توسعه

به حداکثر رساندن تناسب محصول با احتیاجات

برای آن که یک محصول جدید در بازار به موفقیت دست یابد، باید ویژگی های جالب تر، کیفیت بالاتر، با قیمت گذاری جذاب تری نسبت به محصولات رقیب ارائه دهد.

علی رغم اهمیت آشکارا این ضرورت، بسیاری از پروژه های توسعه محصول جدید از دستیابی بدان عاجز می مانند.این امر ممکن است به دلایل متعددی روی دهد.

مدیریت فرآیند توسعه ی محصول جدید

دلایل عدم موفقیت یک محصول در بازار

نخست، شرکت ممکن است درکی روشن از ویژگی هایی که مشتریان بیش از همه برای آن ها ارزش قائلند، نداشته باشد.

امری  که ممکن است به سرمایه گذاری بیش از حد شرکت در برخی ویژگی ها به بهانه ی نادیده گرفتن ویژگی های دیگری منجر می شود که مشتریان برای آن ها ارزش بیشتری قائلند.

شرکت ها همچنین ممکن است به تمایل مشتری برای هزینه کردن در جهت برخورداری از ویژگی های معین بهای بیش از حد دهند، امری که آن ها را بر آن می دارد که محصولاتی پر از ویژگی تولید کنند که دست یابی به نفوذ قابل توجه در بازار برای آن ها بسیار پر هزینه از کار درآید.

شرکت ها همچنین ممکن است در حال ناهمگنی در تقاضا های مشتری با دشواری رو به رو شوند. در صورتی که برخی گروه های مشتری، خواهان ویژگی های متفاوتی از دیگر گروه ها باشد، شرکت ممکن است تصمیم بگیرد محصولاتی را تولید کند که حاصل مصالحه ای میان این تقاضاهای متعارض باشد و در نتیجه محصول حاصل برای هیچکدام از گروه ها جذابیت نداشته باشد.

محصولات جدید زیادی به بازار ارائه شده که در مقایسه با محصولات موجود دارای ویژگی های پیشرفته تکنولوژی بوده اند، اما نتوانستند با احتیاجات مشتری تطبیق یابند و در نتیجه توسط بازار مردود شناخته شدند.

برای نمونه:

newton Messagepad شرکت اپل، که یکی از رقبای اولیه ی بازار PDA است. این سیستم از تراشه ی بسیار پیشرفته ARM610 RISC برای ارائه ی عملکرد پردازش برتر استفاده می کند.سیستم عامل آن شیء گرا بود (ویژگی شاخصی که برنامه نویسان نرم افزار بر سر آن جنجال بسیار راه انداخته بودند) و اپل با دست و دلبازی برای حمایت از رشد و گسترش سریع و پذیرش توسط دیگر فروشندگان، امتیاز این معماری را واگذار می کرد.

همچنین وزن، ابعاد و عمر باتری این محصول نیز از بسیاری از دیگر رقبای اولیه بهتر بود. با وجود این، newton Messagepad همچنان به قدری بزرگ بود که نمی شد آن را در جیب قرار داد، امری که کاربرد آن را به عنوان یک دستگاه دستی محدود می کرد.مدیریت فرآیند توسعه ی محصول جدید

بسیاری از کاربران شرکت ها  معتقد بودند که صفحه ی تصویر دستگاه کوچک تر از آن است که به درد کاربردهای مورد نظر آن ها بخورد. سرانجام، مشکلات زود هنگامی که در مورد «نرم افزار دست خط خوان» رخ داد، موجب شد. که بسیاری این محصول را دارای عیوب وحشتناک بدانند.

بیشتر بخوانید:  4 سطح رضایت مشتری : چگونه مشتریان وفادار ایجاد کنیم؟

به حداقل رساندن زمان سیکل توسعه

حتی محصولاتی که به تناسب بسیار خوبی با احتیاجات مشتری دست می یابند نیز، در صورتی که به بازار آمدن آن ها بیش از حد به طول بینجامد، ممکن است با ناکامی رو به رو شوند.

زود به بازار آمدن یک محصول می تواند به شرکت مربوطه کمک کند تا برای ایجاد وفاداری نسبت به مارک، تلاش کند و در به دست آوردن دارایی های کمیاب پیش دستی نماید و هزینه های تغییر منبع خرید به مشتری تحمیل کند.

شرکتی که دیر محصول جدید را به بازار می آورد، ممکن است متوجه شود که مشتریان به دیگر محصولات روی آورده و به آن ها عادت کرده اند. همچنین شرکتی که قادر است محصول خود را زودتر به بازار عرضه کند از وقت بیشتری برای توسعه برخوردار است.

نکات بیشتری در مورد زمان سیکل توسعه

از دیگر نکات می توان، هزینه توسعه و کاهش مدت چرخه ی عمر محصول را نام برد.

نخست بسیاری از هزینه های توسعه، ارتباط مستقیمی با زمان دارند. با طولانی شدن چرخه ی عمر توسعه، مخارج پرداخت حقوق کارگران درگیر در امر توسعه و هزینه ی سرمایه ی شرکت بالا می رود.

دوم، شرکتی که در به بازار آوردن نسل خاصی از تکنولوژی، کند عمل کند، غیر محتمل است که بتواند هزینه های ثابت توسعه را، پیش از کهنه شدن این نسل از تکنولوژی به طور کامل مستهلک کند.

این پدیده در صنایع پویایی، نظیر الکترونیک که در آن چرخه ی عمر می تواند به کوتاهی ۱۲ ماه باشد از وضوح ویژه ای برخوردار است.

مدیریت فرآیند توسعه ی محصول جدیدکمپانی هایی که در به بازار آوردن محصول کند عمل می کنند، ممکن است با این واقعیت رو به رو شوند که در زمانی که آن ها محصولات خود را به بازار معرفی می کنند، تقاضای بازار دیگر به محصولاتی متوجه شده است که به نسل تکنولوژی بعدی تعلق دارند.

سرانجام، شرکتی که به چرخه توسعه کوتاهی دست می یابد، می تواند با آشکار شدن لغزش های موجود در محصول یا با وقوع پیشرفت های تکنولوژیک، به سرعت در محصولاتی که ارائه می کند، تجدیدنظر کند یا آن ها را ارتقا دهد.

شرکتی که چرخه ی توسعه ی کوتاهی دارد، می تواند هم از مزایای پیشگامان اولیه و هم ثانویه برخوردار شود.

نظرات محققان از سرعت عرضه محصول به بازار

برخی محققان از هزینه های کوتاه کردن چرخه توسعه و تعجیل در به بازار آوردن محصولات جدید سخن گفته اند.

برای مثال، دبار Dhebar خاطر نشان می کند که معرفی سریع محصولات ممکن است واکنش های نا مساعد مصرف کنندگان را برانگیزد. مصرف کنندگان ممکن است از خرید های قبلی خود پشیمان شوند و نگران آن باشند که خرید های جدید به سرعت کهنه شوند.

محققان دیگری اظهار نظر کرده اند که ممکن است دستیابی به سرعت توسعه ی محصول جدید به بهای کاهش کیفیت محصول به دست آید یا به معرفی محصولات سر هم بندی شده به بازار منتج شود.

فشره کردن زمان سیکل توسعه می تواند، بار اضافی بر دوش تیم توسعه قرار دهد و به نادیده گرفته شدن مشکلات در فرایند طراحی محصول یا تولید منتهی شود. همچنین ممکن است برای برآورده کردن ضرب الاجل های توسعه، آزمایش کافی در مورد محصول به عمل نیاید.

با وجود این، علی رغم این ریسک ها، اغلب مطالعات به رابطه ی مثبت نیرومندی میان سرعت و توفیق تجاری محصولات جدید دست یافته اند.

تحت کنترل در آوردن هزینه های توسعه

گاهی شرکتی صرفا با درک این امر که هزینه های توسعه یک محصول به قدری بالا رفته اند که غیر ممکن است که بتوان خرج آن را درآورد، حتی اگر محصول با استقبال گرم بازار روبه رو شده باشد، با تلاش فراروان به توسعه ی محصولی می پردازد که از انتظارات مشتری فراتر رود و خیلی زود وارد بازار شود.

این امر بر این واقعیت تاکید دارد که تلاش های توسعه باید نه تنها اثربخش، بلکه همچنین کارامد نیز باشد.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz