مدیریت زنجیره تامین یعنی چی؟ - بهینگی

مدیریت زنجیره تامین یعنی چی؟

348
0
اشتراک گذاری :
مدیریت زنجیره تامین یعنی چی؟

مدیریت زنجیره تامین یعنی چی؟

معادل لاتین مدیریت زنجیره تامین: supply chain management

مدیریت زنجیره تأمین یکی از شاخه های نوظهور و در حال تکامل مدیریت کسب و کار محسوب می‌شود که به دنبال راه‌هایی برای کاهش هرچه بیشتر هزینه های چرخه تولید و بالا بردن کیفیت محصول و خدمات است. مدیریت زنجیره تأمین را علم سریع‌تر، بهتر و ارزان‌تر نیز نامیده‌اند که در این راه از جدیدترین پیشرفت‌های مدیریت و فناوری بهره می‌گیرد.

تاریخچه مدیریت زنجیره تامین

اصطلاح مدیریت زنجیره تأمین در اواخر دهه ۸۰ به وجود آمد و به صورت گسترده در دهه۱۹۹۰ مورد استفاده قرار گرفت. پیش از آن عموما از واژه های لجستیک و مدیریت عملیات در کسب‌وکار استفاده شده است. در تحقیقات تعاریف زیادی برای مدیریت زنجیره تأمین ارائه می شود که به طور کلی این تعاریف بسیار مشابه به نظر می‌رسند.

مدیریت زنجیره تامین یعنی چی؟

تعریف مدیریت زنجیره تامین

در تعریفی ساده مدیریت زنجیره تأمین مجموعه اقداماتی است که بر رفتار زنجیره تأمین اثر گذاشته و هدف آن‌ها کسب نتایج مطلوب از زنجیره تأمین می‌باشد. به اعتقاد چوپرا و میندل، مدیریت زنجیره تأمین عبارتست از مدیریت جریان‌های مواد، اطلاعات و نقدینگی بین و درون سطوح مختلف زنجیره تأمین برای دستیابی به حداکثر سود زنجیره تأمین.

محققان دیگری، سیمچی و لو معتقدند مدیریت زنجیره تأمین به دنبال هماهنگی و یکپارچگی سازمان با تمام تأمین کنندگان و مشتریان است به طوری که این مجموعه به عنوان یک کل واحد مدیریت شود و بین تمام جریان‌های ورودی و خروجی (مواد، اطلاعات، مالی) همکاری و هماهنگی وجود داشته باشد تا محصولات به مقدار مورد نیاز مشتری تولید و در زمان دقیق و در مکان صحیح توزیع شود. به طور کلی در این تعاریف، مدیریت زنجیره تامین مرتبط با هماهنگی و یکپارچگی فعالیت‌های کلیدی کسب و کار یک بنگاه از تدارک و خرید مواد خام تا توزیع محصولات نهایی به مشتریان را در بر می‌گیرد.

مدیریت زنجیره تامین یعنی چی؟

تصمیمات اصلی در مدیریت زنجیره تامین

مدیران سازمانها در هر زنجیره تأمین می‌بایست به صورت انفرادی و مشترک تصمیماتی درباره پنج حوزه زیر اتخاذ نمایند:

– تولید: بازار چه محصولاتی نیاز دارد؟ چه مقدار و چه زمانی از کدام محصولات می‌بایست تولید شود؟

– موجودی: چه نوع موجودی می‌بایست در هر مرحله نگهداری شود؟ چه مقدار موجودی به عنوان مواد خام، نیمه تمام و تمام شده بایستی نگهداری شود؟ از آنجا که نگهداری موجودی هزینه بر است، سطح بهینه نگهداری موجودی و نقاط سفارش مجدد چه میزان است؟

– مکان یابی: مکان تسهیلات تولید و نگهداری موجودی چگونه باید تعیین شود؟ کدام مکان‌ها از نظر تولید و نگه داری موجودی مقرون به صرفه تر می‌باشد؟ آیا از تسهیلات موجود بایستی استفاده شود یا تسهیلات جدید احداث و مستقر شود؟

– حمل و نقل: موجودی چگونه از یک مکان به مکان دیگر در زنجیره تأمین منتقل می‌شود؟ کدام نوع حمل و نقل می‌بایست انتخاب شود؟

– اطلاعات: چه میزان اطلاعات باید جمع آوری و تسهیم شود؟ محل استقرار اطلاعات کجاست و چگونه باید آن را بین مکان‌های دیگر انتقال داد؟

مجموع این تصمیمات توانمندی و اثربخشی زنجیره تأمین یک سازمان را تعیین می‌کند. فعالیت‌هایی که شرکت انجام می‌دهد و روش‌هایی که می‌تواند با آن در بازار رقابت نماید تا حد زیادی به اثربخشی زنجیره تأمین وابسته است. هر یک از حوزه های پنج‌گانه فوق در زنجیره تأمین را رانه های زنجیره تأمین نیز می‌نامند.

موضوعات اصلی در مدیریت زنجیره تامین

برخی محققین موضوعات مدیریت زنجیره تأمین را در سه حوزه اصلی تقسیم می‌کند:

۱- طراحی زنجیره تأمین (زیرساخت‌ها)

۲-زمان بندی و برنامه ریزی زنجیره تأمین

۳- کنترل زنجیره تأمین (مدیریت زمان واقعی)

از دیدگاه بازه زمانی و اهمیت نیز تصمیمات مدیریت زنجیره تأمین به سه بخش تصمیمات استراتژیک، تاکتیکی و عملیاتی قابل تفکیک می‌باشد.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz