مدیریت زمان در سازمان ها : نیاز و اهمیت آن - بهینگی

مدیریت زمان در سازمان ها : نیاز و اهمیت آن

اشتراک گذاری :
مدیریت زمان در سازمان ها : نیاز و اهمیت آن

بهینگی در یکی از موضوعات ویژه خود به سراغ موضوع مدیریت زمان رفته است. مطالعه مجموعه مطالب بهینگی در خصوص مدیریت زمان می تواند دانش کافی و کاربردی در این حوزه در اختیار علاقمندان قرار دهد. در مطلب قبلی در خصوص مفهوم و اهمیت مدیریت زمان  و تکنیکهای مدیریت زمان صحبت کردیم، در این مطلب به بررسی نیاز و اهمیت به مدیریت زمان در سازمان  می پردازیم.

مقدمه ای بر مدیریت زمان

مدیریت زمان به بهترین استفاده ممکن از زمان و انجام کار درست در زمان مناسب اشاره می کند. مدیریت خوبِ زمان نقش اساسی در اتمام کارها در چارچوب زمانی مقرر بازی می کند و همچنین بهره وری شخصی را افزایش میدهد.
در سازمان نیز، کارکنان برای رسیدن به اهداف، زود تر از موعد و شناخته شدن باید یاد بگیرند که زمان را به خوبی مدیریت کنند. کارمندی که ارزش زمان را درک کند هرگز از کار خسته نمیشود و از هر لحظه بسیار لذت می برد.

چرا مدیریت زمان در سازمان ها مهم است ؟

هر سازما کارهای خود را با توجه به مهلت تحویل هر کار انجام می دهد. مدیریت زمان به سازمان کمک می کند تا کار را در زمان اختصاص داده شده ، تمام کنند. مدیریت زمان موجب کاهش استرس و فشار شغلی بر کارمندان می شود. با استفاده از مدیریت زمان برای کارهای روزمره هر کارمند در محل کار بازه های زمانی مشخصی برنامه ریزی می شود.

مدیریت زمان در سازمان ها : نیاز و اهمیت آن

کمک به اولویت بندی امور

مدیریت زمان کمک می کند تا افراد کارها را اولویت بندی نمایند. تشخیص اینکه چه کاری در هر لحظه فوری و مهم است، برای هر کارمند یک ضرورت و الزام است. اینکه کارمند خود را بیش از حد مشغول کند، موجب خستگی و فرسودگی شغلی شده و نهایتا فرد علاقه خود را به کار از دست می دهد. هیچ فردی نمی تواند همه چیز و همه کار را انجام دهد.

بیشتر بخوانید:  سه راهکار ساده برای کاهش استرس در کار

در ابتدای هر روز کاری را که هم مهم و هم فوری است انتخاب کرده و آن را تمام کنید. بدانید چه چیزی برایتان مهم است. این مانع می شود که سراغ کار دیگری بروید که می توان آن را قدری به تاخیر انداخت (مهم و فوری نیست). بازه های زمانی مشخص به هر فعالیت اختصاص داده و دقیقا آن را رعایت کنید.

افزایش محبوبیت و شهرت کارمند

مدیریت اثربخش زمان موجب محبوبیت شما بین مدیران، همکاران و مشتریانتان می شود. کارها را معطل نگه ندارید. کارها را در وقت مناسب تمام کنید. نادیده گرفتن مشکلات حین کار بی معناست. سعی کنید از طریق مشورت با دیگر افراد راه حلی برای این موارد پیدا کنید. چک کردن زمان باعث می شود که شما کار را در زمانی که دقیقا مورد نیاز است، تمام کنید.

برنامه ریزی مسیر شغلی و حرفه ای

مدیریت خوب زمان کمک می کند تا کارمندان بتوانند مسیر شغلی خود را به طور موثری برنامه ریزی کنند. انجام کارها در موعد مقرر کمک می کند تا به درجات بالای کاری در کوتاه ترین زمان ممکن برسید. افرادی که فقط کار را برای بیکار نبودن انجام می دهند و توجه کافی به مهلت مقرر ندارند، در محل کار جدی گرفته نمی شوند. آنها همیشه افرادی هستند که از فشار زیاد کاری غر زده و بهانه می گیرند.

تبدیل شدن به کارمند منظم

مدیریت زمان شما را به فردی منظم تبدیل می کند. یکی از الزامات این کار، این است که وسایل را در مکان های مخصوص خود،  نگهداری کنید. از گذاشتن انبوهی از کاغذ ها و فایل ها روی میزتان خودداری کنید. نه تنها نمای محل کار شما به هم ریخته به نظر میرسد، بلکه باعث می شود  زمان زیادی را برای پیدا کردن سند ها، فایل ها و پوشه های خود تلف کنید. بیشتر افراد، نوشتن در دفترچه یادداشت را به  برگه های جداگانه ترجیح می دهند.
مدیریت اثر بخش زمان، به هر فردی کمک می کند تا عواملی که باعث اتلاف وقت، در محل کار می شود را بشناسد. کاملا ابلهانه است که وقت خود را روی موضوعات بی موردی که نتیجه ای هم ندارد، تلف کنید. کسی از شما انتظار ندارد که در تمام طول روز، پر بازده عمل کنید. زمانی را هم در برنامه ی روزانه، به خود اختصاص دهید تا سایت های شبکه های اجتماعی را چک کنید یا با دوستانتان تماس بگیرید اما  بدانید که کجا این موارد را در برنامه ی خود قرار می دهید. توجه داشته باشید مسئولان اداره، هزینه ای برای ولگردی و پرسه زدن به شما پرداخت نمی کنند.


مدیریت زمان شما را به فردی منظم و وقت شناس تبدیل می کند. یکی از نتایج مدیریت اثربخش زمان این است که عادت می کنید به موقع در محل کار خود حاضر شوید.

 

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz