مدیریت زمان دانشجویان و دانش آموزان : توصیه های ساده و کاربردی - بهینگی

مدیریت زمان دانشجویان و دانش آموزان : توصیه های ساده و کاربردی

اشتراک گذاری :
مدیریت زمان دانشجویان و دانش آموزان : توصیه های ساده و کاربردی

از مجموعه مطالب مدیریت زمان اینبار به سراغ توصیه های کاربردی مدیریت زمان دانشجویان و دانش آموزان رفته ایم. مدیریت زمان یکی از دغدغه های اصلی اکثر محصلین محسوب می شود. سعی شده است به صورت کوتاه به مواردی از نوع تغذیه، زمان مطالعه، محیط مطالعه گرفته تا هدف گذاری، برنامه ریزی و تحلیل SWOT بیان شود.

مدیریت زمان دانشجویان و دانش آموزان

مدیریت زمان دانشجویان و دانش آموزان : توصیه های ساده و کاربردی

مدیریت زمان چیزی جز این نیست که وقت را به خوبی مدیریت کنید و کار درست را در زمان مناسب خود انجام دهید. برای هر فردی ضروری است که وظایف خود را بر حسب اهمیت و فوریت که دارند، زمان مشخصی را اختصاص دهند.
مدیریت زمان نه تنها در سازمان ها، بلکه در زندگی شخصی افراد نیز نقش اساسی دارد. دانشجویان مشتاقند که در دوره های آموزشی یا هر دوره ی حرفه ای که ارزش زمان را تشریح می کند، شرکت کنند تا به اوج موفقیت دست یابیند و همیشه پایدار و مستحکم در اوج باقی بمانند.

به چند نمونه از نکات کاربردی در مورد مدیریت زمان برای دانشجویان و دانش آموزان توجه کنید:

هدفهای خود را در زندگی و در تحصیل بنویسید

هرجا که قرار است در خصوص پیشرفت و رشد فردی صحبت شود، هدفگذاری اولین جمله ای است که با آن مواجه می شویم. بدانید که به چه موفقیت هایی در زندگی می خواهید دست پیدا کنید. قلم و کاغذی بردارید و بنویسید که از الان تا ۵ سال دیگر در چه جایگاهی می خواهید باشید. با تعیین کردن هدف، به زندگی خود جهت دهید. جهت داشتن در زندگی موجب می شود که خود بخود از بعضی فعالیتهای کُشنده زمان که در راستای اهدافتان نیست، دوری کنید.

اتاق مطالعه ی خود را مرتب کنید

کتاب ها و لوازم مورد مطالعه را در مکان مخصوص خود قرار دهید. لوازم التحریر نباید روی میز پراکنده باشد. به این ترتیب زمانی که برای پیداکردن اشیا و لوازم موردنیاز صرف می کنید، کاهش می دهید. به نظر میرسد نظم و ترتیب نیز باعث میشود که تمرکز بیشتری داشته و از اختلال در حین کار جلوگیری شود.

همه ی ما اغلب دارای این عادت هستیم که زمانی شروع به درس خواندن می کنیم، که اطرافمان تمیز باشد. شاید بد نباشد بررسی کنیم آیا بعد از مرتب شدن اتاق به درس خواندن هم می پردازیم؟.

بیشتر بخوانید:  مدیریت زمان : مفهوم و اهمیت، راهکارهای جامع

برای درس خواندن خود برنامه ریزی کنید.

ببینید که کدام موضوعات مهم تر هستند و بایستی در ابتدا خوانده شوند یا انجام شوند. سرفصل درس های خود را به دقت بررسی کنید. میزان اهمیت هر موضوع را تعیین کنید و براین اساس برنامه ای ترتیب دهید. تمام مواردی را که فکر میکنید می توانید در یک روز به طور کامل پوشش دهید را بنویسید. ابتدا عنوان هایی که مهمتر هستند را انجام دهید سپس به سراغ موضوعات راحت تر بروید. روز خود را با مسائلی که مهم نیستند شروع نکنید زیرا باعث اتلاف وقت زیادی می شود. حواستان باشد ابتدا قورباغه های دوست نداشتنی درس! یعنی فصولی که به آن علاقه ندارید، را شروع کنید!.

تقریبا قبل از همه ی زمان بندی ها بایستی برنامه ریزی کرد. این دو موضوع مکمل یکدیگر هستند.

مشخص کنید چه کارهایی انجام داده اید.

روی فعالیتهایی که تکمیل کرده اید، خط بکشید. خودتان را برای این موفقیت تشویق کنید. به یاد داشته باشید انگیزش فردی، یکی از مهترین ابزارهای موفقیت است. به ازای هر خطی که روی فعالیتهای انجام شده می کشید، اعتماد به نفس خود را تقویت می کنید!. علاوه براین حتما به یاد داشته باشید که جوایز و تشویقی های خوبی برای خودتان در نظر بگیرید وقتی که یکی از آیتمهای برنامه درسی را انجام دادید!

بیشتر بخوانید:  ترک عادت: عادت چیست؟ عادتهای خوب و عادتهای بد

غذاهای خواب آور ممنوع!

سعی کنید میوه و سالاد را به غذاهایی پرکالری مانند همبرگر، چیپس،پیتزا و.. ترجیح دهید. غذاهای پر کالری، خواب آور است و باعث اضافه وزن می شود. دوست ندارید که جزو دانشمندان چاق باشید؟

مدیریت زمان دانشجویان و دانش آموزان : توصیه های ساده و کاربردی

تحلیل SWOT را روی خودتان انجام دهید.

تحلیل SWOT  از چهار بخش تشکیل شده است : نقاط قوت (strengths)، نقاط ضعف (weaknesses)، فرصتها (opportunities) و تهدیدات (threats ). اگرچه این تحلیل در برنامه ریزی استراتژیک کاربرد زیادی دارد، اما می توانید در برنامه ریزی درسی خود و مدیریت زمان نیز استفاده کنید. هریک از این ۴ مورد را  در مورد خود و درسهایتان تحلیل کنید.

هیچ ضرری ندارد که نقاط ضعف خود را بنویسید. بدانید که در چه زمینه ای باید بیشتر کار کنید. بالاخره که باید این نقاط ضعف را انجام دهید. زمان اضافی به موضوعات حیاتی و مهم اختصاص دهید. منطقی عمل کنید.

وقتی می خواهیم منطقی عمل کنیم، یعنی دیگر به خودمان نگوییم که من از مهدکودک با ریاضی مشکل دارم!

تمام  چیزهایی که حواس شما را از مطالعه کردن پرت می کند، حذف کنید.

از نگهداری مجلات، داستان، رمان ، CD، بازی های ویدوئی، در اتاق مطالعه ی خود خودداری کنید. مطالعه و تماشای تلویزیون همزمان، چیزی جز وقت تلف کردن نیست.

مدیریت زمان دانشجویان و دانش آموزان : توصیه های ساده و کاربردی

استراحت فراموش نشود.

هیچ کسی نمیتواند به طور مداوم درس بخواند. هر کسی به زمانی برای استراحت و رفع خستگی نیاز دارد. استراحت حین درس خواندن مثل تیز کردن تبر حین بریدن درختان جنگل است!

کمی زمان هم برای مرور اختصاص دهید.

مرور کردن ضروری است و شما را کامل تر می سازد. مرور یکی از مکانیسم های مهم برای تثبیت مطالب در ذهن محسوب می شود.

هنگام مطالعه درگیر تماس ها و ارتباطات طولانی نشوید.

ابتدا فوریت ها را مشخص کنید. بدانید که کدام یک برای شما مهم تر است. به خاطر داشته باشید که همیشه زمان کافی برای بودن با دوستان خود دارید،

محیط فیزیکی مناسبی برای مطالعه فراهم کنید.

درس خواندن در اتاق هایی تاریک باعث خواب آلودگی می شود و به سختی میتوانید بر درس، تمرکز داشته باشید و در نهایت نیمی از وقت خود را تلف می کنید. تهویه مناسب هوا را فراموش نکنید.

زمان مناسبی برای مطالعه انتخاب کنید.

بهتر است که صبح ها را به علت اختلالات کمتر، برای مطالعه انتخاب کنید. البته به نظر میرسد هر شخصی یک زمان مناسبی برای درس خواندن داشته باشد.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz