مدیریت زمان برای کودکان : راهکارها و پیشنهادات عملی - بهینگی

مدیریت زمان برای کودکان : راهکارها و پیشنهادات عملی

اشتراک گذاری :
مدیریت زمان برای کودکان : راهکارها و پیشنهادات عملی

بهینگی در یکی از موضوعات ویژه خود به سراغ موضوع مدیریت زمان رفته است. مطالعه مجموعه مطالب بهینگی در خصوص مدیریت زمان می تواند دانش کافی و کاربردی در این حوزه در اختیار علاقمندان قرار دهد. در مطلب قبلی در خصوص مفهوم و اهمیت مدیریت زمان  و تکنیکهای مدیریت زمان صحبت کردیم، سپس به نیاز به مدیریت زمان و اهمیت آن در سازمانها پرداختیم. در این مطلب، چگونگی مدیریت زمان برای کودکان به صورت راهکارها و مثالهای عملی ارائه می شود.

مدیریت زمان برای کودکان : راهکارها و پیشنهادات عملی

زمان و کودک

بسیاری از ما مشاهده کرده ایم، که برخی کودکان ذاتا نامنظم هستند. گویی که از ابتدا نظم در وجودشان نهادینه نشده است. این دسته از کودکان نیاز دارند که همیشه درباره نحوه مدیریت زمان، فضا، فکر و سایر چیزهای متعلق به خود یادآوری شده و آموزش ببینند. در این مطلب به استراتژی های ساده برای آموزش مهارتهای مدیریت زمان به کودکان می پردازیم.

یک استراتژی ساده برای آموزش مدیریت زمان به کودکان

در ابتدا برای کودک خود یک تقویم ماهیانه تهیه کنید.

یک تقویم ساده است که روزهای هر ماه در آن نوشته شده است. می توان برای جذابیت بیشتر از عناصر یا شخصیتهای کودکانه یا رنگ آمیزیهای مورد پسند کودک استفاده کرد.

رویدادهای مهم را به تقویم اضافه کنید.

رویدادهایی مثل تعطیلات، تاریخ تولد، جلسات و قرارهای مهم مانند کلاسهای خارج از برنامه یا برنامه های ورزشی را در آن وارد کنید. همچنین فراموش نکنید که برخی تاریخهای مهم درسی را نیز مثل تاریخ تحویل تمرین، تحقیق، کاردستی و یا تاریخ های امتحانات را اضافه کنید.

مدیریت زمان برای کودکان : راهکارها و پیشنهادات عملی

تمام فعالیتها و تکالیف را به تقویم هفتگی منتقل کنید.

به کودکان یاد بدهید که تکالیف روزانه خود را نیز در تقویم هفتگی وارد کنند. این کار را ابتدا به صورت بازی با آنها انجام دهید. همچنین به آنها کمک کنید تا تکالیف بزرگتر یا درس خواندن برای امتحانات را به بخشهای کوچکتر تقسیم کنند. هر بخش را در تقویم هفتگی بنویسند. مثلا می توانید به آنها یادبدهید که به صورت بازگشتی برنامه هفتگی بنویسند مثلا از تاریخ امتحان یا تاریخ تحویل تمرین شروع کرده، برنامه ریزی کرده و روز به روز عقب بیایند تا زمان کافی برای مطالعه و مرور داشته باشند.

یک تجربه عملی: پیشنهاد می شود که قانونی به این صورت درنظر بگیرید. هیچ کمکی به کودک شب قبل از تحویل تکلیف یا شب قبل از امتحان در حل مشکلات یا تصحیح تمرینات نکنید. همین قانون ساده بسیار اثر گذاری است. باعث می شود که مانع اهمال کاری کودکان شود.

با کودک خود هر وقت نیاز است، تمرین کنید.

در مسیر آموزش مدیریت زمان، با کودک خود همراه باشید. خصوصا در روزهای اول برنامه ریزی در زمانبندی، تقسیم بندی امور و … به کودک خود بسیار کمک کنید تا وقتی که در این کار توانمند شوند. البته همیشه به خاطر داشته باشید که معمولا بیشتر برنامه ها مثل یک راهنما عمل می کنند. بسیار کم پیش می آید که روز ما طبق برنامه ریزی کاملا پیش برود.

نمونه عملی: آموزش مدیریت زمان به کودک در آشپرخانه

یک راه دیگر آموزش مهارتهای مدیریت زمان همراه با سرگرمی و تفریح اینست که از آنها بخواهیم تا برای تهیه یک وعده غذا برنامه ریزی کنند. برای اینکار تهیه غذا را به کارهای کوچکتر تقسیم کنید. به عنوان مثال اینکارها را می توان ذکر کرد:
۱٫ انتخاب غذا
۲٫ پیداکردن موادغذایی موردنیاز
۳٫ خرید در صورت نیاز
۴٫ پختن غذا
۵٫ چیدن میز
۶٫ پذیرای و سرو غذا
۷٫ تمیز کردن و شستن ظرفها
از کودک بخواهید تا زمان موردنیاز برای هریک از کارهای فوق را تخمین بزند. سپس برای زمانبندی، به صورت بازگشتی عمل کند. یعنی ابتدا ساعت صرف شام را در نظرگرفته و کارها را یک به یک به عقب بازگردد، تا مشخص شود که مثلا انتخاب غذا باید چه ساعتی انجام شود تا شام در موعد مقرر آماده شود.

مدیریت زمان برای کودکان : راهکارها و پیشنهادات عملی

مدیریت زمان برای کودکان خردسالتر

کودکان خردسالتر نیز می توانند از تمرینهای ساده مدیریت زمان استفاده کنند. در ادامه برخی ایده های الهام بخش برای مدیریت زمان مناسب کودکان خردسال ارائه می شود:

– جدول کارهای روزمره : از سه سالگی به بعد، می توانید از جداول کارهای روزمره و مانند آن استفاده کنید تا بتوانید کودکان را متمرکز بر کارهایشان نگه دارید. نمونه هایی از جدول کارهای روزمره را در ادامه مشاهده می کنید.

– برای کودکانی که وقت خود را خیلی تلف می کنند، از ساعت استفاده کنید: برخی کودکان از تمرکز در کارهایشان فراری هستند. نیاز است به صورت دقیق تر این کودکان مفهوم زمان را درک کنند. پیشنهادی که نتایج شگفت انگیز بهمراه دارد، استفاده از ساعت برای این کودکان است تا واقعا متوجه شوند چقدر در هر کار وقت گذاشته اند.

– تقویم خانواده: یک تقویم خانوادگی درست کنید و در محلی که توسط همه ی اعضای خانواده ببینند، نصب کنید. از رنگ بندی متفاوت برای هر شخص استفاده کنید تا کودکان بتوانند به راحتی کارهای خود را در تقویم هفتگی ببینید.

– حواستان باشد بیش از حد زمانبندی نکنید: تاکید بر مدیریت زمان، باعث نشود که وقت کودک را کاملا پر کنید. باید مدت قابل توجهی نیز برای استراحت کودک و حتی سایر اعضای خانواده در نظر بگیرید.

– لباسها، وسایل و اقلام موردنیاز مانند کیف مدرسه و چمدان های مسافرت را از شب قبل از آن رویداد مثلا مدرسه، مسافرت یا … آماده کنید.

جمع بندی:

آموزش مدیریت زمان به کودکان در موفقیت آنها در بزرگسالی تاثیر بسیار زیادی دارد. به کودک خود آموزش دهید چگونه زمان های پیش روی خود را ببیند، آنها را برنامه ریزی کند، اهمال کاری را کنار گذاشته و به بهترین نحو از هر روز خود استفاده کند.

نمونه هایی از جداول کار:

مدیریت زمان برای کودکان : راهکارها و پیشنهادات عملیمدیریت زمان برای کودکان : راهکارها و پیشنهادات عملی مدیریت زمان برای کودکان : راهکارها و پیشنهادات عملی

 

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz