مدیریت بحران و عملیات امدادی در سوانح ؛ کمک به آسیب دیدگان - بهینگی

مدیریت بحران و عملیات امدادی در سوانح ؛ کمک به آسیب دیدگان

اشتراک گذاری :
مدیریت بحران و عملیات امدادی در سوانح ؛ کمک به آسیب دیدگان

عملیات امدادی در سوانح

برنامه ریزی و سازماندهی جهت توزیع اقلام امدادی و تشخیص بهترین سیستم ها برای توزیع کمک های امدادی به آسیب دیدگان باید براساس برآورد نیازهای فوری صورت پذیرد. کمک های سازمان هایی که بدون شناخت اولیه از اثرات سوانح، نیازهای فوری منطقه آسیب دیده یا توانایی های موجود برای پاسخگویی در سطح محلی یا استانی، مبادرت به ارسال کمک های امدادی می نمایند، احتمالا غیرضروری و نامناسب بوده و باعث دوباره کاری مسئولین محلی خواهد شد.

غالبا دو تا سه روز پس از وقوع حادثه، تصویر عمومی وضعیت منطقه آشکار می شود، بنابراین باید برآورد سریعی از خسارات، منابع موجود و مکانیسم های اقدامات مقابله همراه با جزئیات لازم انجام شود؛ این برآورد ترجیحا باید شامل بررسی وضعیت خدمات عمومی نظیر آب، بهداشت، تغذیه، اسکان و نیازهای اولیه خانوارها باشد.

در صورتی که مدت عملیات امدادی طولانی تر از دو یا سه هفته باشد، ضروری است برآورد نیازها به صورت دوره ای انجام شود. گاهی در مناطق آسیب دیده به دلیل بروز شرایط جدید و وضعیت اضطراری، عملیات واکنش محلی- استانی و به کارگیری منابع محلی، دستخوش تغییر شده و نیازهای منطقه تغییر می نماید. درنتیجه بررسی مداوم منطقه آسیب دیده و نیازهای مربوط به آن، از اهمیت خاصی برخوردار بوده و در صورتی که مدت عملیات امدادی طولانی باشد، باید نیازهای امدادی به طور مداوم بررسی گردد.

بیشتر بخوانید:  دانستنی های عملیات جستجو و نجات در سوانح و حوادث (آموزش ها و ملاحظات)

روش های تشخیص آسیب دیدگان

در عملیات فوری امداد، امکان شناخت فردی آسیب دیدگان و ثبت نام آن ها جهت دریافت اقلام امدادی وجود ندارد اما شناخت جمعی آسیب دیدگان از طریق جوامع محلی، شوراها و معتمدین محلی مقدور می باشد. در عملیات طولانی امدادی به خصوص عملیات اسکان آوارگان و پناهندگان، می توان آسیب دیدگان را به صورت خانوادگی ثبت نام نمود. در این شرایط هر خانوار براساس شناسنامه امدادی خود در فهرست آسیب دیدگان ثبت نام شده و کارت های امدادی دریافت می نماید. برنامه ریزان عملیات امدادی باید در حین ثبت نام آسیب دیدگان، جنسیت، سن، نام، تعداد کل افراد تحت پوشش، نام سرپرست خانوار، تعداد کودکان، زنان، مردان، افراد مسن، مصدومین و کشته شدگان خانواده را ثبت نمایند.مدیریت بحران و عملیات امدادی در سوانح ؛ کمک به آسیب دیدگان

تعیین تعداد آسیب دیدگان

تعیین تعداد کل آسیب دیدگان سانحه و افرادی که نیاز به دریافت کمک های امدادی دارند، اساس برنامه ریزی مناسب در عملیات امدادی به شمار می آید. آگاهی از تعداد افراد آسیب دیده و شناخت نیازهای امدادی آن ها باعث تعیین سطح و میزان کمک رسانی شده و نیاز کلی به غذا، پناهگاه، آب، اقلام امدادی، خدمات بهداشتی، درمانی و سرویس های بهداشتی را مشخص می نماید.

با تعیین گروه های آسیب دیده، می توان اطلاعات لازم را برای رفع نیازها جمع آوری کرده و منابع لازم در زمینه های آموزشی، حمایتی، خدمات عمومی، برنامه های غذایی خاص و … را دسته بندی نمود.

در عملیات امدادرسانی، شناسایی افراد یا گروه های آسیب پذیر بسیار مهم است زیرا بدین ترتیب می توان از افراد آسیب پذیر حمایت کرده و خدمات امدادی را به صورت بهینه ارائه داد. برای مثال کودکان بی سرپرست، افراد مسن و زنان سرپرست خانوار نیازمند کمک های خاص امدادی می باشند، بنابراین می توان بدون ثبت نام کمک های امدادی را در اختیار آنان قرار داد.

گاهی دریافت اطلاعات از افراد آسیب دیده بسیار مشکل بوده یا اصلا مقدور نمی باشد. به هر حال، باید تعداد افراد نیازمند دریافت کمک های امدادی مشخص گردد. بدین منظور لازم است فرم های ثبت نام از قبل جهت دریافت اطلاعات آماده بوده و شناسنامه امدادی و دفترچه امدادی از طریق آن تکمیل و توزیع گردد.

ثبت نام آسیب دیدگان از بخش های مهم مدیریت اضطراری می باشد که از طریق آن برنامه ریزان مقابله اطلاعات لازم را درمورد منطقه آسیب دیده کسب می کنند. لذا یکی از دلایل اهمیت موضوع ثبت نام، ارتباط تنگاتنگ آن با برنامه ریزی می باشد.

اساسی ترین اطلاعات برای برنامه ریزان عملیات امدادی

• تعداد کل افراد آسیب دیده
• تعداد کل خانواده های آسیب دیده
• تعداد مردان آسیب دیده
• تعداد زنان آسیب دیده
• تعداد کودکان بالای ۵ سال
• تعداد کودکان زیر ۵ سال
• تعداد روستاها یا مناطق شهری آسیب دیده

روش های گردآوری اطلاعات

هر چند کلیه داده های گردآوری شده را نمی توان کاملا قابل اعتماد دانست ولی تجربه نشان می دهد اطلاعات قبل از حادثه، مطمئن تر از اطلاعات بعد از وقوع حادثه می باشد. در عین حال باید به خاطر داشت که در حوادث بزرگ (مانند زلزله) ممکن است اطلاعات از دست برود، آسیب ببیند یا قابل دسترسی نباشد.
بهتر است اطلاعات مختلف جمع آوری شده، قبل از استفاده با وضعیت موجود زندگی افراد آسیب دیده و شرایط منطقه مقایسه شده و صحت آن ها کنترل شود.

۱- گردآوری اطلاعات از داده های سرشماری رسمی
۲- استفاده از اطلاعات ثبت احوال و سایر مراجع
۳- شمارش خانه های آسیب دیده
۴- بازدید از محل
۵- اطلاعات حاصله از سیستم اطلاعاتی جغرافیایی
۶- برآورد منطقه با بالگرد
۷- برآورد ماهواره ای

تغذیه اضطراری

منابع غذایی و خدمات تغذیه ای در جوامع آسیب دیده، به عنوان یک ضرورت شناخته می شود که در صورت غفلت باعث اثرات نامطلوبی در جامعه خواهد شد. کلیه افراد و گروه های آسیب دیده جامعه از حق یکسان دریافت به موقع غذای خوب و دارای ارزش تغذیه ای مناسب در مکان مناسب با شیوه مناسب و درخور شان خود برخوردارند. سوءتغذیه از جمله مواردی است که ممکن است در جریان حوادث و سوانح رخ داده باعث برجای ماندن اثرات اجتماعی گردد. درمان سوءتغذیه به هزینه و زحمت زیادی نیاز دارد.مدیریت بحران و عملیات امدادی در سوانح ؛ کمک به آسیب دیدگان

مشخصات بسته غذایی در سوانح

بسته غذایی مورد استفاده در امدادرسانی باید دارای مشخصات زیر باشند:
• سازگار با فرهنگ و رژیم غذایی جاری مردم باشند
• حاوی ترکیبات غذایی موردنیاز باشند
• دارای ارزش غذایی باشند
• هزینه معقولی داشته باشند
• بسته بندی داشته باشند
• دارای برچسب مشخصات باشند

سوءتغذیه در سوانح

چهارنوع کمبود رایج ریزمغذی ها در جریان سوانح عبارتند از:
۱- کمبود ویتامین سی
۲- کمبود نیاسین
۳- کمبود تیامین
۴- کمبود ریبوفلاوین

شایان ذکر است در جریان بروز کمبود ریزمغذی ها احتمال ابتلا به بیماری هایی مانند مالاریا، سرخک و عفونت های انگلی و همه گیری آن ها افزایش می یابد که با دریافت ریزمغذی ها میزان آن ها کاهش چشمگیری پیدا می کند.
پس از وقوع سانحه، بروز بعضی از بیماری های شناخته شده در منطقه افزایش می یابد. برخی از این بیماری ها مانند بروز اگزوفتالمی ناشی از کمبود ویتامین آ و ابتلا به گواتر در اثر کمبود ید به راحتی قابل تشخیص است، در حالی که گاهی کمبود ریزمغذی ها به راحتی قابل تشخیص نبوده و بر حسب شرایط محیطی از پیچیدگی هایی برخوردارند.

بدیهی است بهترین راه پیشگیری و درمان این کمبودها، دریافت صحیح ریزمغذی ها می باشد. درمورد کمبود ویتامین آ بهتر است که برای کودکان و زنان شیرده، دز بالای ویتامین آ تجویز شود و در مورد کمبود ید نیز مصرف نمک یددار و اقدامات عمومی برای مبارزه با کمبود ید انجام شود.

استانداردهای تغذیه برای گروه های خاص و در معرض خطر

• تغذیه کودکان زیر ۶ ماه باید فقط با شیر مادر باشد، در موارد خاصی که استفاده از شیر مادر مقدور نیست باید امکان دسترسی به مکمل های غذایی و شیرخشک فراهم شود.
• کودکان بین ۶ تا ۲۴ ماه باید به غذا و مواد غذایی پرکالری تکمیلی دسترسی داشته باشند.
• زنان باردار و شیرده باید غذای تکمیلی و حمایتی دریافت کنند.
• به تغذیه دختران نوجوان باید توجه ویژه مبذول داشت.
• دسترسی افراد مسن به غذا باید مورد توجه خاص قرار گیرد.
• افراد مبتلا به بیماری های ناتوان کننده مزمن و افراد معلول باید به مقادیر مناسب غذا و مواد غذایی تکمیلی دسترسی داشته باشند.

مدیریت بحران و عملیات امدادی در سوانح ؛ کمک به آسیب دیدگانغذاهای فشرده برای سوانح

اخیرا مطالعات زیادی درمورد غذاهای فشرده برای آسیب دیدگان سوانح انجام شده است. در سال های اخیر شاهد رشد فزاینده محصولات غذایی فشرده برای سوانح بوده ایم. قابلیت نگهداری به مدت طولانی در انبار، امکان حمل و توزیع راحت، عدم نیاز به آماده سازی جهت مصرف و غلظت زیاد مواد غذایی و کالری زا از جمله مزایای استفاده از غذای فشرده در سوانح است. در عوض استفاده از غذاهای فشرده در سوانح با مضراتی نظیر هزینه زیاد و امکان فساد و مسمومیت همراه است. هرچند تنوع این موادغذایی بسیار زیاد می باشد ولی در مقررات و دستورالعمل های غذایی کمتر به تشریح استانداردها و سود و زیان این مواد پرداخته شده است.

تجارب میدانی و شواهد عملیاتی حاکی از آن است که غذاهای فشرده تا پانزده روز اول پس از حادثه نتیجه مطلوبی دارند. بیسکویت پرانرژی فاقد مواد افزودنی (به جز شکر) پذیرفته ترین غذای فشرده ای است که بارها در سوانح مختلف از جمله در زلزله سال ۱۳۸۲ شهر بم مورد استفاده قرار گرفته است.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz