مدیران و طبقات جامعه (در نامه امام علی(ع) به مالک اشتر) - بهینگی

مدیران و طبقات جامعه (در نامه امام علی(ع) به مالک اشتر)

107
0
اشتراک گذاری :
مدیران و طبقات جامعه (در نامه امام علی(ع) به مالک اشتر)

مدیران و طبقات جامعه (در نامه امام علی(ع) به مالک اشتر)

آنچه در ادامه می خوانید، از نامه ۵۳ امام علی(ع) به مالک اشتر انتخاب شده است. این بخش درباره نحوه رفتار مدیران با طبقات جامعه توضیحاتی دارد. خواندن کامل آن را از نهج البلاغه توصیه می کنیم.

بدان که رعیت به چند طبقه تقسیم می شود. آب همه طبقات از نظر کار و سنخیت در یک جو با هم نرود. با این وصف هیچکدام نمی توانند از دیگری بی نیاز باشند و برای کارشکنی هم عذر و بهانه بتراشند.

طبقات اجتماعی

دسته ای از ایشان سپاهیان خدا، گروهی از ایشان نویسندگان بخشهای عمومی و یا خصوصی، برخی قضات دادگستری، بعضی کارگردانان دولت، تنی چند پیشکاران دارایی و تحصیلداران خراج از مسلمانان، رسته ای هم بازرگانان و صنعتگران هستند، طبقه پایین هم مستمندان و بیچارگانند که خداوند در کتاب خود و سنت پیغمبرش(ص) برای هر طبقه ای بهره ای از حق برآورد فرموده است و همچنین وظیفه ای بر یکایک آنها تحمیل نموده است. پیمانی است که ما آن را پذیرفته ایم و اجرایش را برعهده گرفته ایم.

سپاهیان: دژ رعیت و زیور مدیران

سپاهیان به یاری خدا دژهای رعیت و زیور فرماندار و مایه عزت و آبروی دین و پشتوانه آسایش و امنیت می باشند. رعیت جز به وجود آنها پایدار نمی مانند و معنای خوشی و آرامش را مگر در سایه شمشیر آنها نمی تواند بداند. ولی بنیه سپاهیان بستگی به جیره ای دارد که خداوند از محل باج و خراج برای آنان تعیین فرموده تا با دلگرمی بتوانند با دشمن به جهاد بپردازند و زندگی خود و خانواده هایشان را تامین و نیازمندیهایشان را فراهم سازند.

کارگزاران دولت، نویسندگان و قضات

و کار این صنف قوام نمی گیرد الا به دست نویسندگان ، قضات و پیشکاران دارایی. قضات به امور قراردادی چون خرید و فروش، زناشویی، طلاق و دعاوی مربوط به اینها رسیدگی می کنند و نویسندگان که در دیوانهای لشکری و کشوری نشسته، پیرامون جزییات و کلیات قلم می زنند و پیشکاران دارایی که به حساب و کتاب در آمدها و هزینه ها می رسند و اوضاع همه ی اینها روبراه نمی گردد مگر به وجود بازرگانان و پیله وران و صنعتگران.

بیشتر بخوانید:  کارآفرینی مفهومی جدید در حوزه علوم انسانی

بازرگانان و صنعتگران: کارآفرینی و ستونهای اقتصادی جامعه

مدیران و طبقات جامعه

بازرگانان و پیله وران و صنعتگران برای بدست آوردن سود و بهره، موجب پدیدآوردن بازارها می شوند و کارخانه ها را به وجود می آروند. چنانکه دیگران از عهده این موارد برنمی آیند و به سوی آنها نمی گرایند.

بدان که بازرگانان و پیله وران و صنعتگران ستونهای اقتصاد به شمار می آیند. همیشه درخواستهایشان را بپذیر و به متصدی امر سفارش کن که از هرگونه کمکی به آنها دریغ نورزد. از رفتار و کردارشان خرده نگیرد. برخی از ایشان در شهرها مقیمند و گروهی سرمایه خود را به صورت کالاهایی در آورده و از اینجا به آنجا می برند و دسته ای نیز هنرشان ساختن و پرداختن ظروف و ابزارهای خانه است.

همه ی آنان مایه ی سود و اساس رونق زندگی هستند.  نیازمندی های مردم را از شهرهای دور و دراز فراهم می کنند. از راه دریاهای موج پرداز و صحراهای آکنده از سوز و گداز و دشتهای پر نشیب و کوه های با فراز، همانجاهایی که دیگران کمتر دسترسی دارند و در برابر سختیها و خطرهای آن تاب نمی آورند، می گذرند.

رفتار بازرگانان و صنعتگران در داد و ستد

پس آنان خواستار مسالمت هستند و نباید از اینکه شاید روزی یاغی شوند، بیم داشت. هوادار صلح و آرامش هستند و نشاید ایشان را در رده آشوبگران گذاشت. بهتر است در شهری که هستی، و همچنین در گوشه و کنار ایالتی که زیر فرمان داری به اوضاع و احوال یکایکشان رسیدگی کنی.

بدان که بسیاری از آنها در داد و ستد بی اندازه سخت گیری می ورزند و از خود بخل و تنگ چشمی نشان میدهند و برای بردن سود بیشتر به احتکار می پردازند و هر نرخی که دلشان بخواهند، روی کالاها می گذارند، این کارها به زیان توده مردم است و برای فرمانداران عیب بزرگی به شمار می رود. بنابراین از احتکار جلوگیری کن…. نرخها به هیچ از طرفین فروشنده و خریدار ضرر نرساند.

مستمندان و بیچارگان

اما طبقه نیازمندان و افتادگان که دلها را با خلقتهای زار و نزار و یا ناقص و عیب دار خود می خراشند، سزاوار دستگیری و کمک می باشند.

درباره طبقه پایین رعیت بویژه بیچارگان و درماندگان و مستندان و نیازمندان و افتادگان و معلولان همواره خدا را در نظر بگیر زیرا در این طبقه مردمی تهیدست و ناتوان ولی آبرومند و پاک روان بسیارند، که رنج بدبختی را می کشند و به روی خود نمی آورند. آنچه را خدا از حق خود نزد تو سپرده است، در اختیارشان بگذار و از بیت المال مسلمانان چیزی برایشان مقدور بدار. مواظب باش جیره آنان که دورند، به اندازه کسانی که نزدیکند، داده شود و نام هیچکس از قلم نیفتد و حقش از قلم نرود.

زنهار خوشی های فراوان تو را از رسیدگی به حال و وضع آنان تو را منصرف نسازد و بهانه های بی سر و ته برای شانه از زیر چنین باری خالی کردن به پرتگاه بدنامی ات نیندازد.

مدیران در قبال طبقات جامعه

هر یک از این طبقات نزد خدا روزی ویژه ای است و هر کدام از آنها را بر والی و فرماندار حقی به اندازه کاری است که در اجتماع می کنند و به نسبت هنر و تلاشی است که از او سر می زند. والی و یا فرماندار هنگامی از عهده مسئولیتی که خدا به او واگذار نموده است بر می آید که با یاری جستن از خدا در تدبیرها و کارهایش اهتمام ورزد. کوشش نماید تا خویشتن را برآن دارد که همیشه طرف حق را بپذیرد و در برابر آن چه دشوار باشد چه آسان، صبر پیشه بگیرد.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz