نگاهی به زنجیره های تامین امروزی : مبانی زنجیره تامین به زبان آدمیزاد - بهینگی

نگاهی به زنجیره های تامین امروزی : مبانی زنجیره تامین به زبان آدمیزاد

92
0
اشتراک گذاری :

زنجیره های تامین در قرن ۲۱ بسیار پیچیده تر و پویاتر از همیشه شده اند. در عرصه کنونی کسب و کار، آنچیزی که پیشگامان هر حوزه ای را از رقبا جدا می کند اینست که چقدر زنجیره تامین خود را بهتر مدیریت می کنند. به عبارت دیگر سازمان چقدر به صورت کارا و سودآور می توانند برنامه ریزی، تامین منابع، ساخت و تولید، و توزیع محصولات را انجام دهند. بنگاه ها برای رسیدن به ارزشهای بالای تجاری در اقتصاد رقابتی پرفشار امروزی،  بایستی جنبه های مختلفی از کسب و کار مانند موجودی، هزینه، دارایی ها و محصولات، و ایده ها و محصولات جدید را مدیریت کنند. و همه این موارد، بدون داشتن زنجیره تامین در کلاس جهانی به سختی امکان پذیر است.

مبانی زنجیره تامین

تعریف زنجیره تامین بسیار ساده است. زنجیره تامین اصطلاحی است که برنامه ریزی، منبع یابی(تامین)، ساخت و تولید، توزیع و تحویل محصول و خدمات از مواد اولیه تا محصول نهایی را توصیف می کند. البته، مدیریت چنین زنجیره تامینی بسیار زیاد، بسیار متنوع، و بسیار سخت است.

در ساده ترین سطح، زنجیره تامین مشابه شکل زیر است

 اما در واقعیت بسیاری از شرکتها در زنجیره تامینی بسیار پیچیده تر فعالیت  می کنند. چیزی مشابه شکل زیر:

به یاد داشته باشید:

زنجیره تامین شبکه ای متشکل از اجزای مختلف یا گره های زنجیره تامین (supply chain nodes) است که از طریق مسیرهای جریان (flow paths) به هم متصل هستند. در این مسیرهای جریان مواردی مانند محصول و موجودی، اطلاعات و نقدینگی جریان دارند. هدف غایی این شبکه اطمینان از برآورده سازی نیاز مشتری در سودآور ترین شکل ممکن برای همه ی اعضای زنجیره است.

فرایندهای کلیدی زنجیره تامین

برای کارکرد صحیح زنجیره تامین چندین فرایند کلیدی وجود دارد:

  • فرایندهای بالا به پایین: تبدیل استراتژی به برنامه و سپس برنامه ها به عملیات در سلسله مراتب زنجیره تامین.
  • فرایندهای از ابتدا تا انتها: اتصال عملیات های مختلف درون سازمانی و بین سازمان در طول زنجیره تامین. مثلا برنامه ریزی تقاضا، برنامه ریزی بازپرسازی موجودی، عملیات تولید، عملیات انبار، عملیات انتقال و توزیع، فروش و برنامه ریزی عملیات.
  • فرایندها در طول زنجیره ارزش : معمولا فرایندهای هماهنگ کننده بین شرکتها شامل فروشندگان/خرده فروشها، توزیع کنندگان، تولید کنندگان و تامین کنندگان می باشند.

به یاد داشته باشید:

برخی اوقات اصطلاح زنجیره ارزش به جای زنجیره تامین استفاده می شود. علت اینست که هدف زنجیره تامین نیز خلق ارزش در مکان مناسب می باشد که این مکان می تواند هرجایی از زنجیره باشد. خلق ارزش برای زنجیره ای از تامین کنندگان، تولید کنندگان، توزیع کنندگان و فروشندگان و نهایتا مشتری نهایی که در واقع همان زنجیره می باشد.

قدرت زنجیره های تامین در کلاس جهانی : زنجیره تامین یک فنجان قهوه

برای اینکه در خصوص قدرت زنجیره های تامینی که بخوبی مدیریت شده و منظم هستند، ذهنیت داشته باشید. مثال زیر را در نظربگیرید.

فرض کنید شما هم از افرادی هستید که هر روز صبح یک فنجان قهوهی می نوشید. هر روز ۲٫۲۵ میلیارد فنجان قهوه در سرتاسر جهان مصرف می شود که یکی توسط شما انجام میشود!. خب همانطور که فنجان  را به دست گرفته اید، مکث کنید. آیا فکر کرده اید که قهوه از کجا آمده است و چگونه به فنجان شما رسیده است؟ مثل یک سفر که البته خیلی پیچیده تر از آن چیزی است که تصور می کنید.

فنجان قهوه ای که می نوشید، در حقیقت حاصل یک تلاش هماهنگ شده جهانی است. دانه های قهوه در یک جای دنیا کشت می شوند، شاید در جای دیگری فراوری شده و شاید در جای دیگری  بسته بندی می شوند. بعد دستگاه قهوه ساز وارد میدان میشود. قطعات و اجزای آن یک ارکستر بین المللی است. بدنه آن ممکن است ساخت آلمان، قطعات الکترونیکی آن ساخت ژاپن، قطعات پلاستیکی از چین و ترموستات آن از آمریکا تامین شده باشد. و همه ی آنها در یک کشور دیگر مونتاژ شده باشد تا شما بتوانید دانه های قهوه بسته بندی شده را در آشپزخانه منزل دم کنید. بازهم کمی برای شما فنجان قهوه را ساده سازی کردیم!

سوالات اصلی در زنجیره تامین قهوه

از خودتان این سوالات را بپرسید. این سوالات که از نوع “چه می‌شود اگر” (what if)  هستند، را هر روز شرکت های عضو زنجیره تامین می پرسند :

  1. اگر یکی از شرکت ها نتواند سفارش را به موقع تامین کند، چه می شود؟
  2. اگر قیمت دانه های قهوه به طور ناگهانی تغییر کند، چه تاثیری بر قیمتها می گذارد؟
  3. اگر ارسال یکی از محموله های اصلی به تاخیر بیفتد، چه می شود؟
  4. اگر حادثه غیرقابل پیش بینی مثل حوادث طبیعی یا … اتفاق بیفتد، چه می شود؟
  5. اگر یک رویداد سیاسی – اجتماعی در گوشه ای از زنجیره رخ دهد، چه می شود؟

با مطالب بعدی مدیریت زنجیره تامین به زبان آدمیزاد همراه باشید!

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz