مبانی انگیزش در فرد و سازمان : انگیزش بیرونی و درونی - بهینگی

مبانی انگیزش در فرد و سازمان : انگیزش بیرونی و درونی

اشتراک گذاری :
مبانی انگیزش در فرد و سازمان : انگیزش بیرونی و درونی

مقدمه

انگیزش در اصطلاح به معنای پویایی و حرکت است. انگیزش از نگاه فردی هرآنچه که شخص را برای رسیدن به هدفی مشخص از درون به تکاپو وا می دارد. انگیزش در سازمان عبارت است از جریان درونی که الگوهای رفتاری را برافروخته می کند و رفتارها را به سمت عواملی که سازمان به عنوان یک مجموعه از آن نفع میبرد سوق می دهد. در این مطلب به بررسی انگیزش بیرونی و درونی و عوامل موثر بر هرکدام پرداخته خواهد شد.

انگیزه در سازمان : زیرساخت کیفیت کاری

انگیزه عاملی است که موجب میشود افراد بهترین کیفیت از کار خود را در انجام امور به نمایش بگذارند. به عبارتی دیگر اگر انگیزه در انجام امور وجود نداشته باشد، روحیه ای شبیه به بیگاری های زمان فرعون برای ساخت اهرام ایجاد می شود و همواره باید از اهرام اجباری برای حفظ آنها در محیط کار استفاده کرد. نبود انگیزه در سازمان باعث کاهش کیفیت کارها و حتی کاهش کمیت تولیدات در سازمان های تولیدی می شود. پس اگر می خواهید سازمانی موفق داشته باشید، بایستی با مبانی انگیزش درون سازمان آشنا باشید. انگیزش درونی و بیرونی یکی از مهمترین دسته بندی های انگیزش درون سازمان است که در این مطلب با آن آشنا خواهید شد.

بیشتر بخوانید:  افزایش بهره وری سازمان با استفاده از انگیزش کارکنان

انواع انگیزش : انگیزش بیرونی و درونی

 انگیزش بیرونی : منشا انگیزش محیط پیرامونی

انگیزش بیرونی (Extrinsic Motivation) مبتنی بر عواملی چون پاداش بیرونی مانند(غذا، پول، جایگاه و مورد توجه دیگران بودن و …) می باشد. در انگیزش بیرونی منشاء اثر گذار روی فرد محیط پیرامون وی است و این محیط است که او را ترغیب به انجام فعالیتی می کند.

این گونه افراد کنترل رفتار خویش را در اختیار ندارند، بدین منظور که عامل های بیرونی و اشخاص دیگر نقش مهمی در پیدایش رفتار و تصمیم گیری های آنان دارند. اکثر توجه این افراد معطوف به مسائل پیرامون خود و دیگر اشخاص است تا به خشنودی و احساس لذت از خود. این گونه افرد بجای اینکه توجه خود را معطوف به انجام درست فعالیت و احساس خرسندی از آن بکنند چشم به پاداش ها و تنبیهات اجتماعی دوخته اند.

عوامل تقویت کننده انگیزش بیرونی

۱- محرک های مالی: از نمونه این محرک ها میتوان به پاداش های سازمانی، افزایش حقوق و… اشاره کرد.

مبانی انگیزش در سازمان : انگیزش بیرونی و درونی

۲- قدرت و شهرت: این نیاز افراد را میتوان را با افزایش رتبه در سازمان و گرفتن پست های بالاتر باتوجه به بازده کاری بر آورده کرد.

۳- ارزش بخشیدن به هر شغل در هر جایگاه: طبق نظریه برابری انگیزش، برای دادن انگیزه مادی به افراد باید نحوه پرداخت مزایا و حقوق به صورتی باشد که فرد نسبت به کاری که در سازمان انجام می دهد و مزایایی که می گیرد، احساس برابری نسبت حقوق دریافتی و کار انجام شده خود با دیگران در سازمان داشته باشد.

۴- شرایط و امکانات بهتر برای کار:  هرچه رفاه و امکانات برای کارکنان یک سازمان بیشتر باشد, انگیزه آن ها برای کار کردن افزایش پیدا می کند و طبق تحقیقات جدیدی که توسط دانشمندان در مورد تاثیرات شادمانی بر انجام فعالیت ها شده است این نتیجه حاصل می شود که شرایط و امکانات بهتر که سبب افزایش شادمانی در اعضای یک سازمان می شود تاثیر مستقیم بر افزایش راندمان کاری دارد.

انگیزش درونی : منشا انگیزش درون افراد

انگیزش درونی (Intrinsic motivation) نشاءت گرفته از درون انسان و برپایه ی نیازها، علایق واحساس لذت شخصی انسان است. اگر از انجام فعالیتی احساس رضایت درونی دارید، این بدان معناست که شما انگیزه درونی در انجام آن دارید. این احساس مثبت باعث میشود که فرد به صورت ناخودآگاه هر روز با انگیزه خاصی فعالیت خود را پی گیرد. پاداش هایی که انسان در ازای این نوع انگیزش دریافت می کند ارزش معنوی و غیر مادی دارد. این نیروی نامرئی که اغلب مورد توجه قرار نمیگیرد میتواند از مهمترین محرک ها برای بروز خلاقیت شود. انگیزه درونی علاوه بر افزایش تلاش در فرد باعث تاثیر گذاری در برخی جنبه های رفتاری نیز میشود.

 عوامل تقویت کننده انگیزش درونی

۱- نیاز به پیشرفت و موفقیت: انسان با ذاتی کمال طلب همواره در پی رسیدن به جایگاهی بهتر و شایسته تر می باشد. یکی از راه هایی که میتوان افراد را نسبت به سازمان متعهد کرد و انگیزه درونی آنها را تقویت کرد، ایجاد محیطی است که شخص هر روزه احساس پیشرفت و رشد داشته باشد.

مبانی انگیزش در سازمان : انگیزش بیرونی و درونی

۲- نیاز به شراکت در فعالیتهای گروهی: انسان موجودی اجتماعی است و از این جهت نیازی تحت عنوان تعلق در او وجود دارد. یکی از راههای ارضای نیاز تعلق، شرکت فعالیت هایی است که به صورت گروهی انجام میشوند.

۳- احساس مسئولیت در گروه:  وقتی هر فرد در گروه احساس مسئولیت می کند، یعنی نیاز به تعلق وی در گروه تامین شده و نیاز به پیشرفت وی نیز از طریق دستیابی گروه به موفقیت تصویر می شود. چنین فردی خود را به عنوان عضوی از یک بدن تصور می کند، از این رو فرد انگیزه و احساس تعهد به انجام فعالیت ها می کند.

۴- ارزش بخشیدن به هر شغل در هر جایگاه: در کشورهای پیشرفته جهان همچون ژاپن بعد از پرداخت حقوق مناسب و تامین زندگی مادی افراد برای دادن انگیزه به آن ها طبق نظریه  انگیزش مازلو نمیتوان از محرک های مادی استفاده کرد. از این رو آن ها برآن شدند تا نیازهای دسته بالاتر هر فرد در هر شغلی را برای انگیزش برآورده کنند، یکی از این نیازها که جنس درونی نیز دارد، احترام است. این دروغ است که بگوییم شغل هایی در جامعه وجود دارند که از جانب افراد آن جامعه پست تر به چشم نیایند. این نقیصه در جامعه را ژاپنی ها به خوبی بر طرف کرده اند آنها با ارزش دادن به این دسته از شغل ها شخصیت افراد برای انجام آن کارها را حفظ می کنند. به عنوان نمونه آنها برای بالا بردن ارزش شغل نظافت در جامعه شاغلین این شغل را مهندسان بهداشت نامیده است که راه حلی هوشمندانه برای حل این مشکل بوده است.

بیشتر بخوانید:  سلسله مراتب نیازهای مازلو : مفهوم، کاربردها، اهمیت

مبانی انگیزش در سازمان : انگیزش بیرونی و درونی

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz