لجستیک و زنجیره تامین نظامی : نگاهی به تاریخ - بهینگی

لجستیک و زنجیره تامین نظامی : نگاهی به تاریخ

448
0
اشتراک گذاری :
لجستیک و زنجیره تامین نظامی : نگاهی به تاریخ

لجستیک و زنجیره تامین نظامی : نگاهی به تاریخ

لجستیک و زنجیره تامین نظامی از جمله کارکردهای مهم در هر فعالیت و یا سازمان نظامی محسوب می‌شود. هر سرباز در میدان جنگ امروزی دارای همان نیازهای اساسی است که سربازان در صدها سال پیش داشته‌اند.

نیازهای اولیه و خاص سربازان

خوراک، نیازهای پزشکی و مهمات تنها بخشی از تدارکاتی هستند که برای عملیاتی نگه‌داشتن نیروها با تمام ظرفیت مورد نیاز است. سربازان همچنین همانند مردم عادی نیازهای اساسی اولیه حیات مانند تغذیه، کمک‌های پزشکی و سرپناه برای حفظ سلامتی دارند. اما سربازان علاوه بر این‌ها به اسلحه و مواد مصرفی آن‌ها مانند مهمات، قطعات یدکی و سوخت نیز احتیاج دارند. تدارک و تأمین این مواد یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های پشتیبانی و توانمندسازی نیروهای نظامی در میدان‌های جنگی و یا حفظ قابلیت‌های عملیاتی نیروها در شرایط صلح می‌باشد که البته نیاز به زنجیره های تأمین در صنایع و فعالیت‌های نظامی را نیز نشان می‌دهد.

لجستیک و زنجیره تامین نظامی : نگاهی به تاریخ

سرنوشت جنگ قبل از شروع تیراندازی توسط کارپردازی‌ها تعیین می شود

بنابراین باعث تعجب نیست که اغلب جنگاوران بزرگ در طول تاریخ به دقت استراتژی‌های لجستیک و زنجیره تأمین را برنامه ریزی کرده‌اند. در مجله تحلیل های پیشرفته[۱] آمده است که از گذشته رهبران نظامی، حفظ خطوط تأمین خودی و تخریب خطوط تأمین نیروهای مقابل را یکی از مهم‌ترین عوامل کلیدی در پیروزی و موفقیت عملیات‌های نظامی قلمداد کرده‌اند. این جمله معروف که “سرنوشت جنگ قبل از شروع تیراندازی توسط کارپردازی‌ها تعیین شده است” نیز نماینده نقش مدیریت زنجیره تأمین در فعالیت‌های نظامی می‌باشد.

اهمیت لجستیک و زنجیره تامین نظامی

به طور کلی نارسایی‌های زنجیره تأمین در کسب و کار ممکن است منجر به سود از دست رفته، کاهش سهم بازار و یا در بدترین حالت ورشکستگی گردد، اما نقص در زنجیره تأمین نظامی ممکن است منجر به شکست در میدان جنگ و از بین رفتن نیروها و تعرض به امنیت ملی و میهنی شود.

تاریخچه لجستیک و زنجیره تامین نظامی

اصطلاحاتی مانند آماد[۲]، پشتیبانی و لجستیک از جمله واژگان آشنای نظامی هستند که هر یک بخشی از فعالیت‌های مدیریت زنجیره تأمین را در برمی‌گیرند. در ادامه واژه لجستیک که دارای پیشینه بیشتری در فعالیت‌های نظامی است، تشریح و نمونه های تاریخی از کاربرد آن در حوزه نظامی بیان شده و تفاوت‌ها و شباهت‌های آن با زنجیره تأمین نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

سربازان باید از لحاظ غذا، آب، سرپناه و کمک‌های پزشکی برای حفظ حیات تأمین باشند. در کنار این موارد می‌بایست تسلیحات مورد نیاز آن‌ها نیز تأمین شود. تأمین نیازهای اولیه و نظامی سربازان در هنگام صلح و جنگ از دغدغه های اصلی رهبران جنگی به شمار می‌رود.

اسکندر کبیر و لجستیک

لجستیک و زنجیره تامین نظامی : نگاهی به تاریخ

در کتاب “اسکندر کبیر و لجستیک سپاه مقدونی”[۳]، D.W.Engels تعدادی از تکنیک‌های مورد استفاده برای تأمین آذوقه، آب و تجهیزات در لشکرکشی‌های اسکندر را تشریح کرده است. J.Roth در کتاب “لجستیک ارتش روم در جنگ”[۴] نگاهی به استراتژی زنجیره تأمین در ارتش روم داشته است. وی تاکتیک‌های ارتش روم برای دفاع از خطوط تأمین خودی و حمله به خطوط تأمین دشمنان را تشریح کرده است.

 

ناپلئون و لجستیک

ناپلئون بناپارت گفته است: ” لشکر در راستای شکم خود پیشروی می‌کند”. تعداد سربازانی که در لشکر وی از کمبود و فساد غذا هلاک شده‌اند، بیش از سربازان کشته شده در جنگ بوده است. وی در سال ۱۷۹۵، جایزه ۱۲۰۰۰ فرانکی برای کسی که بتواند روشی مطمئن برای نگهداری غذا ابداع کند در نظر گرفت. این جایزه اولین تلاش‌ها برای نگهداری غذا در قوطی برای مدت‌های طولانی را شکل داد که در نهایت به متدهای کنسروسازی مدرن ختم شد.

لجستیک و زنجیره تامین نظامی : نگاهی به تاریخ

رهبران نظامی آمریکا و لجستیک

در ابتدای تاریخ آمریکا رهبران جنگی توجه ویژه ای به حفظ و برقراری زنجیره تأمین کارا داشته‌اند. منصب کارپردازی ارتش[۵] یک روز پس از اینکه جرج واشنگتن فرماندهی ارتش آمریکا را در ژوئن ۱۷۷۵ بدست گرفت، ایجاد شد. کارپردازی ارتش مسئول تهیه آذوقه و مایحتاج و توزیع آن بین لشکریان بوده و در واقع کارکرد اصلی این منصب در ارتباط با مسائل مالی و لجستیک تعریف شده است.

سیاستهای تهاجمی لجستیک

اگرچه مثالهای فوق استراتژی دفاعی لجستیک را نشان می‌دهند که معطوف به حفظ زنجیره تأمین خودی است، اما استراتژی تهاجمی لجستیکی نیز از کار انداختن زنجیره تأمین دشمن می‌باشد. ایالات متحده هر دو سیاست دفاعی و تهاجمی را در جنگ‌های متعدد مانند جنگ جهانی دوم، جنگ ویتنام و … به کار گرفته است.

مثال یک( لجستیک در جنگ جهانی دوم):

در طول جنگ جهانی دوم، ژاپن برای تأمین خطوط مقدم به واردات تجهیزات از اقیانوس آرام متکی بود. ژاپن تعداد محدودی کشتی برای تأمین کالاهای مورد نیاز نیز در اختیار داشت. به منظور قطع زنجیره تأمین ژاپن، نیروهای دریایی متفقین جنگ تناژ[۶] را علیه ژاپن به راه انداختند تا حجم کالاهای ارسالی به نیروهای جنگی ژاپن را محدود نمایند. جنگ تناژ یک استراتژی دریایی است که برای تخریب زنجیره تأمین اقتصادی دشمن از طریق انهدام کشتی‌های باربری طراحی شده است. نیروهای متفقین ۱۱۷۸ کشتی باربری ژاپنی و نیروی دریایی ایالات متحده ۴٫۸ میلیون تن محموله های باری ژاپن را غرق نمودند.

در نهایت تنها ۱۲ درصد از ناوگان دریایی ژاپن فعال بودند و ذخیره سوختی کشتی‌ها نیز به حداقل بود. بدون کشتی‌های باربری برای تأمین نیازهای ارتش ژاپن، نیروی هوایی و دریایی آن کاملا از کار افتاد. به خاطر فقدان سوخت، کشتی‌های جنگی از کار افتاده و به بنادر بسته شده و ناوگان هوایی نیز بر زمین نشسته بود(Welborn,2008).

مثال ۲(مسیر لجستیکی هوشی‌مینه):

نمونه دیگر از تخریب خطوط تأمین و لجستیک دشمن در جنگ ویتنام مشاهده می‌شود. در سال ۱۹۵۴، کشور ویتنام به دو بخش مجزا تقسیم شده بود: ویتنام شمالی کمونیست و ویتنام دموکرات جنوبی. حزب کمونیست ویتنام شمالی به منظور اتحاد شمال و جنوب ویتنام تحت لوای کمونیست، جبهه آزادی بخش ملی را تاسیس نمود. برای جلوگیری از گسترش کمونیست، جان‌اف کندی تجهیزات پشتیبانی به دولت دموکراتیک‌جنوبی ارسال می‌کرد. ارتش ویتنام شمالی از مجموعه‌ راه‌های خاکی و کامیون‌های باری برای پشتیبانی مواد و تجهیزات به ویتنام جنوبی استفاده می‌کرد که به مسیر هوشی مینه معروف بود.

تجهیزات مورد نیاز همچنین از کشورهای بی طرف لائوس و کامبوج به ویتنام جنوبی می‌رسید. مسیر هوشی مینه یک مسیر معمولی نبود، بلکه مجموعه ای از راه‌های ابتدایی، جنگلی و آبی با طول بیش از ۱۵۰۰ مایل بود. مواد مورد نیاز به وسیله کامیون، دوچرخه، قایق و پیاده حمل می‌شد. باوجود فقدان آمار دقیق، برآوردها حاکی از انتقال۱میلیون تن مواد و ۲ میلیون نفر لشکر از ویتنام شمالی به جنوبی از این مسیر است. با افزایش اهمیت مسیر هوشی مینه از نظر لجستیکی، به هدف مأموریت‌های بمباران ایالات متحده تبدیل شد تا زنجیره تأمین کمونیست‌ها قطع شود.

مسیر هوشی‌مینه هدف ثابت مأموریت‌های بمباران آمریکا

ایالات متحده حتی از مواد شیمیایی برای از بین بردن جنگل و درختان نیز استفاده نمود تا مسیر قابل تشخیص و ردیابی آن میسر باشد. آمار فعالیت‌های بمباران نیروهای آمریکایی در مسیر هوشی مینه تا ۹۰۰ بمب در هر روز نیز رسید. عملیات‌های غلاف فلزی[۷] و ببر فولادی[۸] نیز برای کاهش حجم حمل و نقل در این مسیر انجام شد تا دشمن قادر با تأمین تجهیزات کافی برای سرپا نگه داشتن جبهه آزادی بخش نباشد. در طول جنگ ویتنام، مسیر هوشی‌مینه هدف ثابت مأموریت‌های بمباران آمریکا بود. در مقابل به قدری این مسیر پراهمیت بود که نیروهای شمالی مداوما از استراتژی نیروهای بازسازی استفاده می‌کرد تا خسارات بمب گذاری را مجددا ترمیم نمایند(Welborn,2008).

لجستیک و زنجیره تامین نظامی : نگاهی به تاریخ

 

Journal of Advanced Analytics  [۱]

[۲] Readiness

[۳] Alexander The Great And The Logistics Of The Macedonian Army

[۴] The Logistics Of The Roman Army At War

[۵] Quartermaster General

[۶] Tonnage War

[۷] Barrel Roll

[۸] Steel Tiger

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz