قانون پارتو ، ابزاری مفید برای افزایش بهره وری - بهینگی

قانون پارتو ، ابزاری مفید برای افزایش بهره وری

اشتراک گذاری :
قانون پارتو ، ابزاری مفید برای افزایش بهره وری

مهم ترین مهارت ها در افزایش بهره وری و سود به واسطه بکارگیری زمانی است که در کف اختیار دارید. با اجرای سه قاعده ساده تحت رعایت آن می توانید از زمان خود بیشترین بهره و منفعت را ببرید. این سه قاعده عبارتند از:

 • زمان بیشتری را صرف فعالیت های پر ارزش و زمان کمتری را صرف انجام فعالیت های کم ارزش نمایید.
 • از همین حالا به انجام کارهای پر ارزش بپردازید و از انجام کارهای کم ارزش خودداری کنید.
 • تا آنجا که می توانید زمان و انرژی تان را صرف انجام فعالیت هایی نمایید که مهم یا به مراتب ضروری اند.

ویلفردو پارتو و قانون او

قانون پارتو ، ابزاری مفید برای افزایش بهره وری

” ویلفردو پارتو ” یکی از اقتصاددانان و جامعه شناس های مشهور ایتالیایی است که از تحلیل و بررسی های علم ریاضی برای بکارگیری معنا و مفهوم مدیریت زمان استفاده کرد. او در این اثر خود به نام ” خط مشی اقتصاد ” که در سال ۱۸۹۷-۱۸۹۶ به چاپ رسید در مورد قانون مهم توزیع درآمد صحبت کرده است.

این قانون در خصوص اثبات محاسبات ریاضی در توزیع میزان درآمد و دارایی در تمام اعصار بود. دیدگاه پارتو براین مبنا بود که ۲۰ درصد جمعیت، ۸۰ درصد درآمد جامعه را برخوردار می باشند و در واقع می توان گفت ۸۰ درصد کل ثروت و دارایی جامعه را به جیب می زنند.

بیشتر بخوانید:  فلسفه مدیریت زمان : دیدگاه بلند مدت و کوتاه مدت (قسمت اول)

قانون پارتو در همه حوزه ها

امروزه قانون پارتو به صورت کاملا هدفمند گسترش یافته است و در سایر بخش های زندگی از آن به عنوان قانون ۲۰-۸۰ بکار گرفته می شود. به طور کلی این قانون بیان می کند که ۸۰ درصد نتایجی را که کسب می کنید ناشی از ۲۰ درصد تلاش های شماست.

در این میان می توان این گونه به نتیجه رسید که قانون پارتو با اکثر جوانب زندگی ها رابطه دارد.

اگر به جوانب زندگی خود نگاه دقیقی داشته باشیم کاملا مشخص است که ۲۰ درصد ارتباطات شخصی موجب ۸۰ درصد شادی و نشاط زندگی می شوند. ۲۰ درصد باورها و آرمان های درونی ما امکان دارد موجب ایجاد ۸۰ درصد نگرش های والا و هدفمند شود و …

البته قانون پارتو در فعالیت های تجاری نیز کاربرد دارد. به طور معمول ۲۰ درصد مشتریان ۸۰ درصد فروش را به خود اختصاص می دهند. ۲۰ درصد محصولات ۸۰ درصد درآمد و دارایی را مشخص می سازند. ۲۰ درصد فعالیت های بازاریابی، ۸۰ درصد نتایج مبنی بر این بازاریابی را به خود اختصاص می دهد. ۲۰ درصد کارمندان یک شرکت ۸۰ درصد تولید را رقم می زنند.

قانون پارتو ، ابزاری مفید برای افزایش بهره وریشاید این سوال برایتان پیش آید که این موارد چه ارتباطی با بهره وری و منفعت شخصی دارد؟ باید گفت ارتباطشان بسیار زیاد است. حقیقت امر این است که قانون پارتو یکی از مقتدرانه ترین اصولی است که شما می توانید در تلاش های خود از آنان کمک بگیرید تا میزان سود و بهره وری شخصی تان را ارتقا دهید. زمانی که این قانون را در مدیریت زمان در نظر می گیرید بدون شک به نتایج قابل توجهی خواهید رسید.

چهار روش گسترش بهره وری

در این میان به چهار روش می توان بهره وری را گسترش داد. به عبارت دیگر در کوتاه ترین زمان نتایج زیادی به دست خواهد آمد از قبیل:

 • بعضی از کارها را بیشتر انجام خواهید داد.
 • بعضی از کارها را کمتر انجام خواهید داد.
 • کارهایی را که تا این زمان انجام نداده اید انجام خواهید داد.
 • کارهایی را که تا این زمان انجام داده اید متوقف خواهید ساخت.

اکنون دو عبارت اول را در نظر بگیرید؛ بعضی از کارها را بیش تر و بعضی از کارها را کمتر انجام می دهید.

پارتو این توصیه را به زبان ساده تر توضیح داده است.

بیشتر بخوانید:  کیفیت و بهره وری : رابطه معکوس یا مکمل؟

قانون پارتو ، ابزاری مفید برای افزایش بهره وریشما برای رعایت قانون پارتو بایستی اقدامات زیر را انجام دهید:

 • پرمنفعت ترین فعالیت های تان را شناسایی کنید. در واقع ۲۰ درصد کارهایی را که روزانه انجام می دهید موجب بروز ۸۰ درصد ارزش کاری شما می شود.
 • کم ارزش ترین فعالیت تان را شناسایی کنید. در واقع ۸۰ درصد از کارهایی را که روزانه انجام می دهید موجب بروز ۲۰ درصد از ارزش کاری شما می شود.
 • تصمیم بگیرید که بخش اعظم زمان و انرژی خود را صرف انجام کارهای پرارزش نمایید.
 • تصمیم بگیرید تا آنجایی که می توانید از انجام کارهای کم ارزش خودداری کنید.

بکارگیری قانون پارتو به این شکل به شما این فرصت را می دهد تا حدود زیادی میزان بهره وری و منفعت شخصی تان را افزایش دهید. با استفاده بهینه از زمان به این امر مهم دست می یابید.

شما می توانید با رعایت قانون پارتو در زندگی کاری تان زمان و انرژی بیشتری را برای خود بدست آورید. شما می توانید کارهای پرارزش را خودتان به واسطه حذف انجام یکسری کارهای کم ارزش انجام دهید تا بتوانید به موفقیت هر چه بیشتر و بهتر برسید.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz