قانون برتری نسبی ریکاردو : تولید ثروت از طریق مهارت و تخصص - بهینگی

قانون برتری نسبی ریکاردو : تولید ثروت از طریق مهارت و تخصص

اشتراک گذاری :
قانون برتری نسبی ریکاردو : تولید ثروت از طریق مهارت و تخصص

” دیوید ریکاردو ” یکی از بزرگ ترین اقتصاددانان جهان در سال های ۱۸۰۰ بود که در زمینه اقتصاد به مقامی بالا دست یافت و بعد از مدیریت اقصاد نوین ” آدم اسمیت ” به عنوان مشهورترین اقتصاددانان شناخته شدند. نظریه های دیوید ریکاردو در قرن نوزدهم طرفداران زیادی را به خود جذب کرد.

قانون برتری نسبی ریکاردو : یک کشف عالی و تکامل دهنده

” ریکاردو ” به خاطر نظریه اش در خصوص مزیت نسبی ملل در جهان مطرح شد. بر اساس نظریه او، مهارت و تخصص باعث انباشته شدن ثروت و خودکفایی موجب فقر می شود. در ابتدای راه ریکاردو با منتقدان زیادی مواجه گردید. امروزه نیز افرادی که بدرستی نظریه ریکاردو پی نمی برند از این نظریه به شدت انتقادهای تند می کنند.

ریکاردو با بررسی های خود به این باور رسید که تجارب میان دو کشور برای هر دو کشور سود و منفعت به همراه می آورد. او به طور مثال به تجارت بین دو کشور انگلستان و پرتغال اشاره کرد. در واقع کشور پرتغال می توانست گندم و انگور را ارزان تر از کشور انگلستان تولید کند و در نتیجه در تولید این دو محصول از امتیاز بالایی برخوردار بود.قانون برتری نسبی ریکاردو : تولید ثروت از طریق مهارت و تخصص

اما ریکاردو با مطالعه دقیق تر به این نتیجه دست یافت که در کشور انگلستان هزینه تولید یک واحد انگور به اندازه تولید دو واحد گندم می باشد؛ در حالی که در کشور پرتغال تولید یک واحد انگور به میزان ۱٫۵ واحد گندم است. با این شرایط توصیف شده ریکاردو به این نتیجه رسید با وجود آن که کشور پرتغال در تولید هر دو محصول نسبت به کشور انگلستان برتر است اما در تولید انگور با برتری نسبی مواجه است و بعد طبق بررسی های انجام شده او نتیجه گرفت که بهتر است کشور پرتغال به تولید انگور و کشور انگلستان به تولید گندم روی آورد و سپس محصولات شان را با هم داد و ستد (تجارت) نمایند.

نحوه بکارگیری امتیاز نسبی در زندگی

با رعایت اصل این نظریه ما می توانیم در برنامه ریزی های مشاوره ای خود بر کارهای با ارزش مان تاکید کنیم و آن ها را یکی پس از دیگری مشخص نماییم. در واقع ۲۰ درصد کار و فعالیت شما ۸۰ درصد درآمدتان را ایجاد می کند. در این صورت بخش اعظم وقت و انرژی خود را صرف انجام این ۲۰ درصد می کنید و ۸۰ درصد باقی مانده را به طور کلی از برنامه ریزی زندگی تان حذف می کنید یا انجام دادن آن ها را به دیگران محول می سازید.

در این میان موضوع دیگری که در خور توجه است نرخ ساعتی شماست! هر کاری که برای شما منجر به تولید درآمد کمتری از نرخ ساعتی تان می شود در حقیقت انجام دادنش بر مبنای اصل ۸۰ به ۲۰ قانون پارتو است که باید به دیگران واگذار شود. در این حالت شما می توانید بهره وری و سود خودتان را افزایش دهید. شما می بایست هر دقیقه ای که موجب می شود درآمد و سود بیشتری از انجام کاری که در آن مهارت دارید بدست آورید به واسطه حذف یا آزاد کردن بعضی از کارها، آن سود و مزیت را کسب کنید.

بیشتر بخوانید:  قانون پارتو ، ابزاری مفید برای افزایش بهره وری

این عامل از دیدگاه مدیریت اقدام سالمی است که بهره وری تان را ارتقاء می دهد. اگر هر کاری را که بیشترین بازدهی و سود را دارد خودتان انجام دهید و انجام سایر کارها را به دیگران بسپارید تا دیگران آن ها را تکمیل نمایند در آن صورت به پیشرفت زیادی دست پیدا خواهید کرد.قانون برتری نسبی ریکاردو : تولید ثروت از طریق مهارت و تخصص

نحوه کاربرد امتیاز نسبی در کسب و کار و تجارت

قانون ریکاردو در مدیریت تجارت نیز کاربرد موثری دارد. اگر منابع گوناگون انجام یک تجارت فعال را صرف کارهایی کنید که یک شرکت دیگر در آن برتری نسبی دارد در حقیقت ضرر می کنید و حتی امکان دارد رقم این ضرر نیز بسیار بالا باشد. گاهی اوقات، در هنگام تلاش برای قرار گرفتن در بهترین جایگاه تجاری اسیر دام توجه کردن به چیزها و مسائلی می شوید که ” آدم اسمیت ” به آن برتری مطلق می گوید. در واقع، ” اسمیت ” بر این عقیده بود، هر کاری را که بهتر از دیگران انجام می دهید باید ادامه یابد. در ظاهر این نظریه منطقی است اما نظریه برتری نسبی ریکاردو بر این عقیده است که باید تلاش خودتان را صرف هزینه هایی نمایید که در آن از برتری نسبی برخوردار می باشید و آنچه که باقی می ماند را به دیگران واگذار کنید.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz