فیلم برداری و تدوین فیلم : معرفی کامل، مهارتهای موردنیاز، شرایط کاری و مالی - بهینگی

فیلم برداری و تدوین فیلم : معرفی کامل، مهارتهای موردنیاز، شرایط کاری و مالی

اشتراک گذاری :

مرور سریع به شغل فیلم برداری و تدوین فیلم

فیلم برداری و تدوین فیلم : معرفی شغل، مهارتهای موردنیاز، شرایط کاری و مالی

داده های بیشتر درخصوص شغل فیلم برداری و تدوین فیلم در ایالات متحده را از این لینک دریافت کنید.

کار فیلم برداری و تدوین فیلم چیست؟

در فیلم برداری و تدوین فیلم به ایجاد، ویرایش و دستکاری تصاویر متحرک ( ویدئو) پرداخته می شود که با هدف اطلاع رسانی یا سرگرمی مخاطب ارائه می شود.

فیلمبردارها به گرفتن انواع مختلف فیلم برای برنامه های تلویزیونی، فیلمهای سینمایی، انیمیشن ها، کلیپ های ویدئوی، مستندها، اخبار، و همچنین رویدادهای ورزشی می پردازند. تدوین گران نیز روی این فیلم ها کار کرده و آنها را به محصول نهایی تبدیل می کنند. تدوین گرها با تولید کنندگان و کارگردانان در تهیه محصول نهایی همکاری دارند.

وظایف فیلم بردارها (Camera Operators) و تدوینگران فیلم (Film and Video Editors)

این  افراد معمولا کارهای زیر را انجام می دهند:

 • گرفتن و ضبط برنامه های تلویزیونی، فیلم های سینمایی، کلیپ های ویدئویی، مستندها و اخبار و همچنین رویدادهای ورزشی
 • سازماندهی فیلم های خام با نرم افزارهای ویرایش ویدئو
 • همکاری با تهیه کننده یا کارگردان برای طرح نهایی فیلم
 • بحث در خصوص تکنیک های تدوین و هنری برای بهبود صحنه های ویدئو
 • انتخاب ابزارها و تجهیزات مناسب مانند لنز  دوربین، نورپردازی و تجهیزات کامپیوتری
 • فیلم برداری یا تدوین یک صحنه از ویدئو بر اساس دیدگاه کارگردان

همکاران تدوین گرها و فیلمبردارها

اغلب فیلم بردارها دارای یک یا چند دستیار هستند که تحت نظارت آنها کار می کنند.  این دستیاران کارِ تنظیم و راه اندازی تجهیزات دوربین را انجام داده و ممکن است برای نگهداری فیلم ها نیز مسئول باشند. آنها همچنین به فیلم بردار برای تعیین بهترین زاویه فیلمبرداری و سایر تنظیمات فیلمبرداری کمک می کنند.

به همین ترتیب، تدوینگرها معمولا یک  یا چند دستیار دارند. دستیار ِ تدوین کار پیگیری و ردیابی هر تکه از فیلم در پایگاه داده یا آرشیو فیلم ها را دارند. دستیاران تدوین نیز ممکن است تحت نظر تدوین گر برخی کارهای تدوین را انجام دهند.

فیلم برداری و تدوین فیلم : معرفی شغل، مهارتهای موردنیاز، شرایط کاری و مالی

تجهیزات و ابزارهای فیلم برداری و تدوین فیلم

استفاده روز افزون از فیلمبرداری دیجیتال باعث تغییر مدل کاری تعداد زیادی از تدوین گران و فیلم برداران شده است. بسیاری از فیلمبردارها ترجیح می دهند که از دوربین های دیجیتال برای فیلم برداری استفاده کنند، به این دلیل که این دوربین ها کوچکتر بوده و علیرغم هزینه های بیشتر، می تواند انعطاف و آزادی بیشتری در زاویه های مختلف فیمبرداری بدهد.

دوربین های دیجیتال همچنین کار برخی از دستیارات فیلمبرداری را نیز تغییر داده است: به جای تعویض لنزها و فیلم های خام، آنها فیلم های گرفته شده را دانلود کرده و از نرم افزارهای کامپیوتری برای کار با دوربین های دیجیتال استفاده می کنند.

اکثر کار ویرایش و تدوین توسط رایانه انجام می شود و تدوین گرها معمولا با نوع خاصی از نرم افزارهای تدوین ویدئو آموزش دیده و متخصص هستند.

شرایط کاری فیلم بردارها و تدوین گران فیلم

محیط کاری:

تدوین گران معمولا در استودیو یا در دفترکاری مشغول به کار هستند. فیلمبردارها نیز در محل فیلمبرداری مشغول هستند و ممکن است چندین ماه دور از خانه باشند.

برخی فیلمبردارها در شرایط دشوار و حتی خطرناک کار می کنند، مانند آب و هوای نامناسب، میدان جنگ، و حوادث طبیعی. آنها ممکن است ساعتها برای ثبت یک رویداد در وضعیت آماده باش باشند.

فیلم برداری و تدوین فیلم : معرفی شغل، مهارتهای موردنیاز، شرایط کاری و مالی

در ایالات متحده و در سال ۲۰۱۴، حدود ۵۸۹۰۰ شغل برای تدوین گران فیلم و فیلمبردارها وجود داشته است. تدوینگران حدود ۳۳۵۰۰ شغل در سال ۲۱۴۰ بوده اند، و ۴۸ درصد آنها در استخدام شرکتهای سینمایی و صنایع ویدئویی هستند و ۸ درصد نیز در شبکه های تلویزیونی کار می کرده اند. از هر ۱۰ تدوین گر نیز ۳ نفر به صورت آزادکار بوده اند.

فیلمبردارها نیز حدود ۲۵۴۰۰ شغل در ایالات متحده در سال ۲۰۱۴ گرفته اند. حدود ۲۸ درصد آنها در شرکت های سینمایی و صنایع ویدئویی، حدود ۲۲ درصد در شبکه های تلویزیونی و رادیویی کار می کردند. از هر ۱۰ فیلمبردار سه نفر هم آزاد کار هستند.

ساعت کاری:

ساعت کاری با توحه به نوع فیلمبرداری یا تدوین متفاوت است، اما اغلب به صورت تمام وقت می باشد. آنهایی که در کار تهیه برنامه های تلویزیونی هستند، ممکن است ساعتها برای رساندن برنامه به موعد پخش نیز اضافه کار باشند. آنهایی که در صنایع سینمایی کار می کنند ساعت کاری نامنظم و طولانی در هنگام فیلمبرداری دارند. اما پس از پایان فیلمبرداری ممکن است تا دعوت به کار بعدی، بیکار باشند.

چگونه تدوین گر یا فیلمبردار شوم؟

فیلمبرداری و تدوین گری معمولا نیاز به مدرک تحصیلی لیسانس در رشته های مرتبط با فیلم برداری و رسانه دارد.

آموزش موردنیاز:

اغلب مشاغل تدوین گرها و فیلمبردارها نیاز به مدرک تحصیلی لیسانس مرتبط با فیلم و رسانه دارند. رشته های ویژه در فیلمبرداری یا تدوین گری در بعضی دانشگاه ها ارائه می شود که دروس آن ترکیبی از مباحث تئوری فیلمسازی و پروژه های عملی است.

فیلمبرداها و تدوین گران بایستی شناخت لازم از دوربین های فیلمبرداری، تکنیک های فیلمبرداری و نرم افزارهای ویرایش داشته باشند.

آموزش بدو استخدام :

تدوینگراها ممکن است در ابتدای استخدام نیازمند آموزشهای بدو استخدام باشند. برخی کارمندها به پرسنل جدید دوره های آموزشی خصوصا در زمینه نرم افزارهای تخصصی مورد استفاده ارائه می دهند. اغلب تدوین گرها در یک نوع نرم افزار حرفه ای شده اند، اما تازه کار ها بایستی با تعداد بیشتری نرم افزار آشنایی داشته باشند.

مهارتهای موردنیاز فیلم برداری و تدوین فیلم:

 • مهارتهای ارتباطی: فیلم بردار ها و تدوینگران فیلم بایستی بتوانند با سایر اعضای تولید برنامه یا فیلم ارتباط خوبی برقرار کنند.
 • مهارت های رایانه ای : تدوین گران فیلم خصوصا بایستی مهارت و تسلط کار با نرم افزارهای پیچیده تدوین ویدئو داشته باشند.
 • خلاقیت: فیلمبردارها و تدوین گران بایستی دارای قدرت خلاقه باشند تا نتیجه فیلمبرداری یا تدوین را قبل از اجرای آن تصور کرده و بهبود دهند.
 • جزئی نگری: تدوین گران بایستی به هر فریم از فیلم توجه کرده و در خصوص بودن آن یا جابجایی یا محل قرارگیری آن در فیلم تصمیم گیری کنند.
 • مهارت هماهنگی دست و چشم: فیلمبردها بایستی همچنان که از طریق لنز دوربین صحنه را نگاه می کنند، توانایی تغییر زاویه و محل دوربین را داشته باشند یا آن را ثابت نگه دارند.
 • قدرت بدنی : فیلمبردارها خصوصا در شغل خود معمولا با تجهیزات سنگین و جابجایی آنها سرو کار دارند.
 • مهارت های بصری: فیلمبردارها و تدوین گران بایستی قادر به تماشای جلوه ها و مشخصه های بصری فیلم در دوران پیش تولید و فیلمبرداری باشند.

درآمد و دستمزد فیلم برداری و تدوین فیلم

ایالات متحده : متوسط حقوق سالیانه برای فیلم بردارها حدود ۵۵۰۸۰ دلار در سال ۲۰۱۶ بوده است. متوسط حقوق سالیانه برای تدوین گرها حدود ۶۲۷۶۰ دلار در سال ۲۰۱۶ بوده است.

چشم انداز شغلی فیلم برداری و تدوین فیلم

در ایالات متحده، استخدام فیلم بردار و تدوینگر فیلم پیش بینی می شود که از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۴، ۱۱ درصد رشد داشته باشد. که بیشتر از نرخ متوسط رشد مشاغل است. شرکتهای تولید فیلم و آزادکاران ویدئویی(Freelancer) در این روزها مشغول کار بر روشهای جدید تهیه محتوا مانند محتوا برای دستگاه های موبایل و تلویزیون های آنلاین هستند که البته می تواند بازار کار جدیدی برای این شغل ایجاد نماید.


بهینگی : مرجع معرفی مشاغل

بهینگی به طور مرتب و مطابق یک برنامه مشخص، به دنبال معرفی مشاغل مختلف می باشد. نگاه بهینگی به این مشاغل ارائه اطلاعاتی است که کمتر در محیط وب فارسی قابل دستیابی است. این مطالب بهینگی همواره در حال تکمیل یا بروزرسانی خواهد بود.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz