فلسفه های مدیریت بازاریابی (بخش اول) : گرایش تولید - بهینگی

فلسفه های مدیریت بازاریابی (بخش اول) : گرایش تولید

اشتراک گذاری :
فلسفه های مدیریت بازاریابی (بخش اول) : گرایش تولید

مدیریت بازاریابی را تلاش آگاهانه برای دستیابی به نتایج مبادله مطلوب با بازارهای موردنظر تعریف می کنند. انواع مختلف تلاشها که برای مدیریت بازاریابی انجام می شود، موجب شکل گیری پنج گرایش شده است که به آنها فلسفه های مدیریت بازاریابی می گویند. این پنج گرایش عبارتند از: گرایش تولید، گرایش محصول، گرایش فروش، گرایش بازاریابی، گرایش بازاریابی اجتماعی.

بهینگی قصد دارد در مجموعه مطالبی که از کتاب ارزشمند مدیریت بازاریابی تالیف اساتید احمد روستا، داور ونوس و عبدالحمید ابراهیمی تهیه شده است، به معرفی هریک از این گرایشها بپردازد. برای شروع، در این مطلب به گرایش تولید در مدیریت بازاریابی می پردازیم. سعی شده است تا مثالهایی نیز از موفقیتها و شکستهای هر یک از فلسفه های مدیریت بازاریابی ارائه شود.

گرایش تولید

گرایش تولید یکی از قدیمی ترین فلسفه ها برای هدایت فروشندگان است. گرایش تولید بر پایه این اصل بنا شده است که مصرف کنندگان خواهان محصولاتی هستند که در دسترس بوده، استطاعت خرید آن را داشته باشند. بنابراین مدیریت باید فعالیت خود را بر بهبود کارایی تولید و توزیع متمرکز کند تا اولا با قیمت مناسب ثانیا دسترس پذیری مناسب محصول را عرضه کند.

فلسفه تولید در بازاریابی برای چه شرایطی مناسب است؟

گرایش تولید برای دو حالت مناسب است:
حالت اول زمانی است که تقاضا برای یک محصول بیشتر از عرضه باشد. در این حالت مدیریت باید در جستجوی راه هایی باشد تا تولید را افزایش دهد.
حالت دوم موقعیتی است که هزینه تولید محصول در سطح بالایی قرار داشته باشد و برای پایین آورده هزینه، تولید بیشتری لازم باشد.

هنری فورد و گرایش تولید در بازاریابی

فلسفه ی هنری فورد که اولین خودرو را به طور انبوه تولید کرد این بود که تولید خودرو معروف مدل “تی” را بالا ببرد و قیمت را هرچه بیشتر پایین بیاورد تا افراد بیشتری استطاعت خرید آن ماشین را داشته باشد. این ماشین فقط در رنگ سیاه عرضه می شد و خواسته های مشتریان برای رنگهای دیگر برای او مطرح نبود.

فلسفه های مدیریت بازاریابی (بخش اول) : گرایش تولید

شرکت تگزاس اینسترامنت و تجربه فلسفه تولید در بازاریابی

در دهه ۱۹۶۰، شرکت تگزاس اینسترومنت (Texas instrument) اولین سازنده ماشین حسابهای جیبی، از این فلسفه پیروی کرد. این شرکت سعی نمود حجم تولید را بالا ببرد و هزینه ها را کاهش دهد تا بتواند قیمت محصولات خود را پایین بیاورد. با پیروی از این سیاست توانست سهم عمده ای از بازار ماشین حساب در آمریکا را به خود اختصاص دهد. ولی با پیروی همین فلسفه برای بازار ساعتهای دیجیتال با شکست روبرو شد. قیمت این ساعتها در سطح پایینی قرار داشت ولی مصرف کنندگان ساعتهای این شرکت را زیبا و جالب توجه نمی دانستند.

فلسفه های مدیریت بازاریابی (بخش اول) : گرایش تولید

شرکت کرایسلر و شکست در فلسفه تولید در بازاریابی

مثالهای دیگری نیز در خصوص فلسفه تولید در مدیریت بازاریابی وجود دارد. در دهه ۱۹۳۰، شرکت کرایسلر اتومبیلهای آیرودینامیکی تولید کرد که مقاومت در برابر هوار را کم می کرد. مهندسان این شرکت این نوع خودرو را مناسب می پنداشتند، ولی تعداد کمی از مشتریان به مقاومت در برابر هوا اهمیت می دانند. مشتریان اتومبیل های جعبه ای شکل و چهارگوش را ترجیح می دانند و مدلهای ساخت کرایسلر را نخریدند، چون شکل آن را مناسب نمی دیدند. بعدها در اوایل دهه ۱۹۸۰، شرکت فورد اتومبیلهای چهارگوش و جعبه ای شکل خود را به ماشینهایی که در برابر هوا مقاومت کمتری نشان می داد، تغییر داد. این نوع ماشینها، فروش خوبی داشتند، چون در دهه ی ۱۹۸۰، مشتریان خواهان چنین سبک هایی شده بودند.

فلسفه های مدیریت بازاریابی (بخش اول) : گرایش تولید

فلسفه تولید در سازمانهای خدماتی: پاسخ دهی به مشتری یا ایجاد رضایت؟

برخی از سازمانهای خدماتی مانند نهادهای دولتی از این فلسفه پیروی می کنند. اگرچه این نهادها قادرند مشکلات ارباب رجوع بسیاری را برطرف کنند ولی این نوع مدیریت باعث نارضایتی مراجعه کنندگان می شود. در این سازمانها فرض بر این است که ارباب رجوع به خدمات ارائه شده نیاز دارد و صرفا تامین نیاز وی کافی است، اما به نحوه پاسخ به وی توجهی نمی شود. بنابراین برای تامین نیاز در کنار کسب رضایتمندی ارباب رجوع توجه چندانی نمی شود.

در مطالب بعدی به گرایش محصول و گرایش فروش در بازاریابی پرداخته می شود.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای بازاریابی:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz