آموزه های پدر پول دار، پدر بی پول : پدرم فقر آموخته است یا ثروت؟ - بهینگی

آموزه های پدر پول دار، پدر بی پول : پدرم فقر آموخته است یا ثروت؟

اشتراک گذاری :
آموزه های پدر پول دار، پدر بی پول : پدرتان به شما فقر آموخته است یا ثروت؟

ما دوران گذشته را پشت سر گذاشته‌ایم و به زمانه‌ای رسیده‌ایم که علم و ثروت در یک راستا قرار گرفته‌اند. علم و ثروت بحث امروز است، نویسندگان کتاب پدر پول دار، پدر بی پول به این نکته اشاره دارند که تا ٣٠٠سال پیش، زمین منبع ثروت بود. زمین‌داران ثروتمند به‌حساب می‌آمدند، پس‌ از آن دوران صنعتی فرا رسید و صاحبان صنایع به ثروت رسیدند. امروز دوران دانش و اطلاعات است. کسانی که به اطلاعات تازه و روز دسترسی داشته باشند ثروتمندند.

چهار ویژگی برای کار آفرینی

رابرت کیوساکی و شارون ال لکتر در این کتاب روش‌های آموزشی مدارس را برای عصر حاضر مناسب و کافی نمی‌دانند و معتقدند که مدرسه‌ها کارمند پرورند و نه کارآفرین پرور.

آموزش‌هایی که برای عصر سازمان‌های بزرگ و بوروکراتیک مناسب بود، دیگر جوابگوی نیازهای سازمان‌های پیچیده، شبکه‌ای و مبتنی بر دانش امروز نیست. در واقع فرزندان ما را برای دنیایی تربیت می‌کنند که دیگر وجود ندارد. نویسندگان به جوانان امروز توصیه می‌کنند که کارآفرین باشند. برای کارآفرینی باید سخت‌کوش، خوش‌بین و ریسک‌پذیر بود و باید هوشمندی مالی داشت.

بیشتر بخوانید:  کارآفرین و کارمند

چهار عامل هوشمندی مالی

  • آشنایی با حسابداری
  • روش‌های سرمایه‌گذاری
  • بازاریابی
  • آگاهی از قوانین

 پیام اصلی کتاب این است: برای پول کار نکنید، بگذارید پول برایتان کار کند.

آموزه های پدر پول دار، پدر بی پول : پدرتان به شما فقر آموخته است یا ثروت؟

کتاب پدر پول دار، پدر بی پول یکی از معروفترین کتابهای جهان است. این کتاب در سال ۲۰۰۱ در لیست ۱۰ کتاب پرفروش دنیا قرار گرفت. در ادامه قصد داریم خلاصه ای از این کتاب به انتخاب بهینگی را ارائه دهیم.

 پدران من : پدر پول دار، پدر بی پول

من دو بابا داشتم، یکی پولدار و دیگری فقیر. یکی بسیار درس‌خوانده و زیرک بود، مدرک دکترا داشت. بابای دیگر هرگز نتوانسته بود کلاس هشتم را هم به پایان برساند. هر دو مرد سخت‌کوش و در کار و زندگی خود پیروز بودند.

درآمد هر دو نفر رضایت‌بخش بود. ولی یکی از آنان در زمینه مالی پیوسته مشکل داشت. بابای دیگر از ثروتمندترین مردان ایالت هاوایی شد. هر دو مرد با اراده، فرهمند و تاثیرگذار بودند. هر دو به من اندرزهایی دادند، ولی اندرزهای آنان متفاوت بود. هر دو مرد به درس خواندن سخت عقیده داشتند ولی موضوع‌های یکسانی را توصیه نمی‌کردند.

اگر من یک بابا داشتم ناچار بودم تا اندرزهای او را بپذیرم یا رد کنم. با داشتن دو بابا این فرصت را یافتم تا دیدگاه‌های آنان را با هم بسنجم، دیدگاه یک مرد پولدار و یک مرد فقیر. مشکل من در نوجوانی این بود که مرد پولدار هنوز به ثروت نرسیده بود و مرد فقیر هم تنگدست نشده بود. هر دو مرد تازه پا به راه نهاده و با درآمد و خانواده خود سرگرم بودند. ولی دیدگاه آنان درباره پول متفاوت بود.

آموزه های پدر پول دار، پدر بی پول : پدرتان به شما فقر آموخته است یا ثروت؟

چرا پولدارها پولدارتر و فقیرها فقیرتر می شوند؟

از دید یک بابا عشق به پول سرچشمه همه بدی‌ها و از دید دیگری بی‌پولی ریشه همه بدی‌ها. دوگانگی در دیدگاه آنان، به‌ویژه هنگامی‌که پای پول به میان می‌آمد، آن‌ چنان چشمگیر بود که مرا سخت کنجکاو و جستجوگر بار آورد. یکی از دلایلی که پولداران همواره پولدارتر و فقیران، فقیرتر می‌شوند، این است که موضوع کاربرد پول را در خانه نه در مدرسه یاد می‌گیرند. بسیاری از ما از پدران و مادران خود درباره کارکرد پول چیز می‌آموزیم، بنابراین یک پدر و مادر نادار از پول چه می‌دانند که به فرزند خود بیاموزند؟

پدران بی پول به‌سادگی اندرز می‌دهند که: ” خوب درس بخوان و نمره‌های خوب بگیر. ” در مدرسه از پول چیزی به ما نمی‌آموزند.

پدر بی پول و پدر پول دار : نمی توانم این کار را انجام دهم؟

یکی از باباهایم عادت داشت بگوید: از عهده من برنمی‌آید. دیگری از به کار بردن این واژه پرهیز می‌کرد و به‌جای آن می‌گفت: چگونه می‌توانم از عهده این کار برآیم؟ عبارت نخست حالت خبری و عبارت دوم جنبه پرسشی دارد. از عهده من برنمی‌آید مغز را از کار می‌اندازد و چگونه می‌توانم از عهده آن برآیم؟ مغز را به حرکت و جستجو وا می‌دارد.

از دید بابای دوم عبارت از عهده من برنمی‌آید نشانه تنبلی مغزی و فکری است. او به ورزیده ساختن مغز (این نیرومندترین رایانه جهان) عقیده داشت. هر قدر مغز شما نیرومندتر شود، داراتر می‌شوید.

آموزه های پدر پول دار، پدر بی پول : پدرتان به شما فقر آموخته است یا ثروت؟

توصیه های پدر پول دار و پدر بی پول

یکی از باباها توصیه می‌کرد. «خوب درس بخوان تا در شرکت ارزشمندی استخدام شوی». توصیه دیگری چنین بود: «خوب درس بخوان تا بتوانی شرکت ارزشمندی برای خریدن پیدا کنی».

یکی از باباها می‌گفت: «دلیل اینکه ثروتمند نشده‌ام شما بچه‌ها هستید.» دیگری می‌گفت: «دلیل اینکه باید ثروتمند شوم شما بچه‌ها هستید.»

یکی می‌گفت: «پول را باید محتاطانه و بی‌خطر هزینه کرد.» دیگری می‌گفت: مدیریت ریسک کردن را بیاموزید.

بیشتر بخوانید:  مدیریت ریسک چیست؟

یکی عقیده داشت: خانه ما بزرگ‌ترین دارایی خانواده است. به عقیده دیگری: خانه بزرگ‌ترین بدهکاری است و هر کس بیشترین درآمدش را در خرید خانه سرمایه‌گذاری کند، دچار دردسر می‌شود.

هر دو بابا صورتحساب‌هایشان را به هنگام می‌پرداختند، ولی یکی در نخستین فرصت و دیگری در آخرین فرصت. به‌عنوان یک نوجوان، آگاهانه تصمیم گرفتم تا پیوسته متوجه برگزیدن اندیشه‌ها باشم، اندرز کدام را آویزه گوش کنم. بابای پولدار یا بابای فقیر؟ هر چند که دو مرد سخت بر لزوم آموزش و یادگیری تأکید داشتند، اما دیدگاهشان در اینکه چه باید آموخت متفاوت بود.

یکی از من می‌خواست تا خوب درس بخوانم، به درجات تحصیلی بالا برسم و برای پول درآوردن کار کنم، وکیل، حسابدار یا کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی شوم.

دیگری مرا تشویق می‌کرد تا برای ثروتمند شدن درس بخوانم، دریابم که پول چگونه کار می‌کند و چگونه می‌توانم آن را به خدمت خود بگیرم. وی پیوسته می‌گفت: من برای پول کار نمی‌کنم، پول برای من کار می‌کند!

از کدام پدر پیروی کنم؟

از ٩ سالگی تصمیم گرفتم تا در زمینه پول از بابای پولدارم پیروی کنم و چیز بیاموزم. گوش دادن به بابای فقیرم را کنار گذاشتم هرچند که دارای مدرک عالی دانشگاهی بود. همین‌که تصمیم گرفتم تا گوش جان به که بسپارم، آموزشم در زمینه کارکرد پول آغاز شد. بابای پولدار به مدت ٣٠ سال به من درس داد تا ٣٩ ساله شدم. هنگامی‌که دریافت آنچه را که خواسته به کله غالباً مقاوم من فرو کند، به‌خوبی فهمیده و یاد گرفته‌ام، از تلاش باز ایستاد.

آموزه های پدر پول دار، پدر بی پول : پدرتان به شما فقر آموخته است یا ثروت؟

درسهای افزایش ثروت و پول

پول گوشه‌ای از قدرت است، از آن قدرتمندتر، آموزش مسائل مالی است. پول می‌آید و می‌رود، ولی اگر چگونگی کارکرد پول را بیاموزید، بر آن چیره می‌شوید و به ثروتمند شدن می‌پردازید.

چون من از ٩ سالگی به یادگیری پرداختم، درس‌های بابای پولدارم ساده بودند. مهم‌ترین آن‌ها شش درس بود که در طول ٣٠ سال تکرار می‌شدند. این کتاب درباره آن شش درس است، با همان سادگی که بابای پولدارم به من آموخت. این‌ نشانه‌ها، راهنما هستند، نشانه‌هایی که به شما و فرزندانتان کمک می‌کنند تا بر ثروت خود بیفزایید، هرچند که فضای جهانی نامطمئن و ناپایدار باشد:

۱- ثروتمندان برای به دست آوردن پول کار نمی‌کنند.

۲- چرا آموختن دانش مالی ضروری است؟

۳- مواظب کسب‌وکار خود باشید.

۴- تاریخ مالیات‌ها و قدرت شرکت‌های بزرگ را بخوانید.

۵- ثروتمندان پولشان را سرمایه‌گذاری می‌کنند.

۶- برای یادگیری کارکنید نه پول درآوردن.

سخن پایانی

آنچه را اکنون انجام می‌دهید، کنار بگذارید. به سخنی دیگر، کارتان را متوقف کرده و ارزیابی کنید که چه فعالیت‌هایی نتیجه‌بخش و کدام ها بی‌نتیجه بوده‌اند. به دنبال اندیشه‌های نو باشید. کسی را بیابید که راهی را که شما می‌خواهید بروید، پیش‌تر رفته باشد. او را به ناهار مهمان کنید. از وی راهنمایی‌های بکر بخواهید و چم‌ و خم انجام آن فعالیت را جویا شوید. در کلاس‌ها شرکت نموده و نوارهای آموزشی بخرید.

پیشنهادهای فراوان بدهید. هنگامی‌که در پی خرید ملک هستم، به موارد زیادی سر می‌زنم و پیشنهاد می‌دهم. در هر ناحیه ماهانه ١٠ دقیقه رانندگی یا پیاده‌روی کنید. من بسیاری از موارد خوب را هنگام پیاده‌روی پیداکرده‌ام. اصول شناسایی ارزش در همه موارد خرید مستغلات، سهام، شرکتی تازه، خانه ای تازه، همسر، حتی پودر رخت‌شویی یکسان است. فرایند همواره یکسان است، باید بدانید چه می‌خواهید و در پی آن بگردید. به دنبال موارد مناسب باشید. سود را باید هنگام خرید برد نه فروش. از تاریخ درس بیاموزید. آنانی که به راه می‌افتند، از ایستاده‌ها می‌گذرند.

آموزه های پدر پول دار، پدر بی پول : پدرتان به شما فقر آموخته است یا ثروت؟

معرفی کتاب پدر بی پول، پدر پول دار

کتاب: پدر پول دار، پدر بی پول

نویسنده: رابرت کیوساکی

تعداد صفحات: ۲۴۱ صفحه

پدر پول دار پدر فقیر

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz