طراحی کوئری ساده - آموزش فارسی و کاربردی اکسس 2016 ( درس نهم ) - بهینگی

طراحی کوئری ساده – آموزش فارسی و کاربردی اکسس ۲۰۱۶ ( درس نهم )

259
0
اشتراک گذاری :
آموزش اکسس- قسمت یک: آشنایی با پایگاه های داده

قدرت واقعی پایگاه های داده رابطه ای در توانایی فراخوانی و تحلیل داده ها با استفاده از کوئری قرار دارد. کوئری ها ( پرس و جو – query) این امکان را می دهد تا اطلاعات را از یک یا چند جدول بر اساس مجموعه ای از شرایط جستجو بیرون بکشید. در این درس، با نحوه ایجاد کوئری ساده از یک جدول آشنا می شوید.

همانطور که در مطالب قبلی آموزش اکسس خواندید، اکسس حجم زیادی از داده ها را به صورت جدولی ذخیره می کند. اگر چه در مطلب مرتب سازی و فیلتر رکوردها روشهایی برای آسان شدن حجم زیاد کار با داده ها معرفی شد، اما وقتی می خواهیم اطلاعات خاصی را از جداول پایگاه داده استخراج کنیم، بازهم کار دشوار است.

بنابراین اکسس ابزار قدرتمندی به نام کوئری طراحی کرده است، که می تواند کارهای مربوط به استخراج اطلاعات از پایگاه داده را انجام دهد.

مطلب قبلی آموزش اکسس

بیشتر بخوانید:  مرتب سازی و فیلتر رکوردها : آموزش کاربردی و فارسی اکسس ۲۰۱۶ (درس هشتم)

کوئری (Query) چیست؟

کوئری ها (پرس و جو) روش جستجو و پردازش داده از یک یا چند جدول در اکسس است. اجرای کوئری دقیقا مثل وقتی است که شما یک سوال کلی یا مفصل از پایگاه داده می پرسید. وقتی کوئری در اکسس ساخته می شود، در واقع یکسری شرایط مشخص جستجو تعریف می کنید تا آن داده ای که واقعا به دنبالش هستید، را پیدا کنید.

از کوئری چه استفاده ای می شود؟

کوئری ها بسیار قدرتمند تر از جستجوهای ساده یا فیلترهایی است که ممکن است برای یافتن داده در یک جدول استفاده کنید. زیرا کوئری ها می توانند روی چندین جدول کار کنند. به عنوان نمونه، در حالیکه می توانید در جدول مشتری (Customer) برای پیداکردن نام مشتری جستجو کنید یا داده های جدول سفارشات را برای پیدارکردن سفارشات صادر شده در هفته جاری فیلتر کنید، اما نمی توانید همزمان مشتریان و سفارشات را در کنار هم ببینید. اما، به سادگی با اجرای یک کوئری می تواند اسم و شماره تلفن هر مشتری که طی هفته جاری سفارش داشته است، را پیدا کنید.

اگر کوئری به خوبی طراحی شود اطلاعاتی در اختیار کاربر قرار می دهد که ممکن است پیداکردن آنها به صورت دستی بسیار دشوار باشد و نیاز به بررسی جداول مختلف داشته باشد.

نمای طراحی کوئری

وقتی کوئری اجرا می کنید، نتایج در جدول نمایش داده میشود. اما در هنگام ساختن کوئری می توانید از نمای دیگری استفاده کنید، که در مطالب قبلی آموزش اکسس به آن اشاره نشده است. این نما را نمای طراحی (design view) کوئری  می گویند و می توانید ساختار کوئری را در آن تعیین کنید.

آشنایی با بخشهای مختلف نمای طراحی کوئری

طراحی کوئری ساده - آموزش فارسی و کاربردی اکسس 2016 ( درس نهم )

ساخت کوئری ساده از یک جدول

برای اینکه با نحو ساختن کوئری آشنا شویم، از ساده ترین نوع کوئری شروع می کنیم: کوئری از یک جدول. بد نیست بدانید که می توانید روی چند جدول هم کوئری بزنید.

ما یک کوئری روی جدول مشتری از پایگاه داده تمرین اجرا خواهیم کرد. اجازه بدهید در ابتدا بگویم که قنادی ما قرار است مراسم خاصی برگزار کند و می خواهیم مشتریانی که در محدوده قنادی زندگی می کنند، دعوت کنیم، زیرا احتمال حضور آنها در این مراسم خیلی بیشتر است. بنابراین نیاز داریم لیستی از افرادی داشته باشیم که در منطقه نزدیک قنادی شرکت می کنند و همچنین مشتری باشند یعنی از قنادی خرید کرده باشند.

بنابراین مشتریانی که مثلا در شهر Raleigh زندگی می کنند را می خواهیم ، بنابراین در ستون شهر (city) عبارت Raleigh را جستجو می کنیم. همچنین مشتریانی که در حومه شهر هستند نیز می توانند دعوا شوند. کد پستی آنها ۲۵۷۱۳ را نیز به عنوان معیار دیگر برای دعوت به مراسم در نظر می گیریم.

اگر فکر می کنید که این کار شبیه اعمال فیلتر بر جدول است، حق با شماست.  کوئری تک جدولی واقعا یک فیلتر پیشرفته است که روی یک جدول اعمال می شود.

برای ایجاد یک کوئری ساده تک جدولی:

۱٫ سربرگ Create را در نوار ریبون انتخاب کنید و گروه ابزار Queries را پیدا کنید.

۲٫ روی دستور Query Design کلیک کنید.

طراحی کوئری ساده - آموزش فارسی و کاربردی اکسس 2016 ( درس نهم )

۳٫ اکسس به نمای طراحی (Design view) کوئری منتقل می شود. در کادری که باز شده است، یعنی کادر Show Table، جدولی که می خواهید روی آن کوئری ایجاد کنید را انتخاب کنید. همانطور که بالا گفته شد، می خواهیم کوئری ساده خود را روی جدول مشتری بسازیم.

طراحی کوئری ساده - آموزش فارسی و کاربردی اکسس 2016 ( درس نهم )

۴٫ روی Add کلیک کنید، سپس روی Close کلیک کنید.

۵٫ جدولی که انتخاب کردید به صورت یک جدول کوچک در بخش روابط اشیا (Object Relationship pane) ظاهر می شود. در جدول کوچک، فیلدهایی که می خواهید در کوئری وجود داشته باشد، انتخاب کنید. هر فیلدی که انتخاب می کنید، به جدول طراحی (Design Grid) در بخش پایین صفحه اضافه می شود. در مثال فوق، می خواهیم کارت دعوت به آدرس مشتریانی ارسال کنیم که در محدوده مشخصی زندگی می کنند. بنابراین به فیلدهای نام، نام خانوادگی، آدرس ، شهر و کد پستی نیاز داریم.

طراحی کوئری ساده - آموزش فارسی و کاربردی اکسس 2016 ( درس نهم )

۶٫ معیار جستجو (Search Criteria) را در ردیف Criteria تیک بزنید. ممکن است بیش از یک فیلد به عنوان معیار جستجو انتخاب کنید.  وقتی جستجو به صورتی است که چند معیار دارید و لزومی ندارد همه ی معیارها با هم صدق کنند، از ردیف or استفاده کنید. چون می خواهیم مشتریانی را پیدا کنیم، که یا در شهر Raleigh یا در کدپستی ۲۷۵۱۳ ساکن هستند، بنابراین کلمه Raleigh  را در فیلد شهر و عبارت ۲۷۵۱۳ را در ردیف or در فیلد کدپستی(Zip Code) وارد کنید. استفاده از علامت گیومه باعث می شود که جستجو به صورتی باشد که فقط موارد کاملا مطابق (exact match) را نمایش دهد.

طراحی کوئری ساده - آموزش فارسی و کاربردی اکسس 2016 ( درس نهم )

۷٫ بعد از اینکه معیار را مشخص کردید، کوئری را اجرا (Run) کنید. برای این کار روی دستور Run در سربرگ Design کلیک کنید.

طراحی کوئری ساده - آموزش فارسی و کاربردی اکسس 2016 ( درس نهم )

۸٫ نتیجه کوئری در نمای صفحه گسترده (Datasheet view) کوئری نمایش داده می شود، که شبیه یک جدول است. اگر می خواهید کوئری را ذخیره کنید که دفعات بعد از آن استفاده کنید، می توانید از دستور Save در نوار ابزار دسترسی سریع استفاده کنید. برای ذخیره کوئری نام آن خواسته می شود، که یک نام شفاف و گویا نوشته شود و سپس OK را بزنید.

طراحی کوئری ساده - آموزش فارسی و کاربردی اکسس 2016 ( درس نهم )

۹٫ اکنون شما قادرید ساده ترین نوع کوئری روی فقط یک جدول را بسازید، در دروس بعدی نحوه ساختن کوئری در بیش از یک جدول را یاد میگیرید.

چالش درس نهم : ساخت کوئری ساده در پایگاه داده اکسس

۱٫ پایگاه داده تمرینی را باز کنید. [دانلودِ فایل داده ی این تمرین]

۲٫ یک کوئری جدید ایجاد کنید.

۳٫ جدول مشتریان را انتخاب کنید.

۴٫ فیلدهای زیر را به کوئری خود اضافه کنید:

  • نام
  • نام خانوادگی
  • شهر
  • ZipCode

۵٫ معیارهای زیر را برای کوئری تعریف کنید:

در فیلد شهر، عبارت “Durham” را جستجو کنید. در این صورت فقط رکوردهایی نمایش داده میشوند که Durham در فیلد شهر داشته باشند. در ستون کد پستی، کلمه ۲۷۵۱۴ را بنویسید. این کد پستی به صورت OR در کوئری اضافه می شود.

به این ترتیب فقط رکوردهایی نمایش داده می شوند که یا از شهر Durham باشند یا در محدوده منطقه پستی: ۲۷۵۱۴

۶٫ کوئری را با یک نام مناسب ذخیره کنید.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz