شوخ طبعی از دیدگاه روانشناسی - بهینگی

شوخ طبعی از دیدگاه روانشناسی

142
0
اشتراک گذاری :

شوخ طبعی فرآیندی ذهنی

شوخ طبعی از دیدگاه روانشناسی:

شوخ طبعی فرایندی ذهنی است. این فرایند ذهنی متشکل از خلق و ادراک محرک های خنده اور و همچنین واکنش احساسی نسب به این محرکها می شود.

اجزای فرایند شوخ طبعی

از دیدگاه روانشناسی، فرایند شوخ طبعی می تواند به ۴ جزء اصلی تقسیم شود:
۱) بافت اجتماعی
۲) فرایند شناختی – ادراکی
۳) واکنش احساسی به شوخ طبعی
۴) ابراز کلامی- رفتاری خنده
در ادامه به بررسی این ۴ جزء می پردازیم.

شوخ طبعی در میان جمع:

بافت اجتماعی شوخ طبعی: شوخ طبعی اساسا یک پدیده اجتماعی است. ما وقتی با سایر افراد هستیم، به مراتب بیشتر از زمانی که تنها هستیم، می خندیم و شوخی می کنیم. افراد وقتی تنها هستند، به ندرت می خندند. وقت دیدن یک برنامه کمدی در تلویزیون، مطالعه یک کتاب خنده دار، یا به یاد آوردن یک تجربه بامزه. البته، این موقعیت ها نیز ماهیتا شبه اجتماعی درنظرگرفته می شوند. به این دلیل شبه اجتماعی محسوب می شوند که باز هم پاسخی است به شخصیتهایی که در برنامه تلویزیونی یا در کتاب یا در خاطره مورد نظر هستند.

شوخ طبعی از دیدگاه روانشناسی

شناخت و ادراک در شوخ طبعی:

فرایند شناختی – ادراکی در شوخ طبعی: علاوه بر اینکه شوخ طبعی در بافت اجتماعی رخ می دهد، نوع خاصی از فرایندهای شناختی  محسوب می شود. برای خلق شوخ طبعی، نیازاست تا هر فرد به صورت ذهنی اطلاعات دریافتی از محیط یا حافظه اش را پردازش کند، با ایده ها، کلمات یا اعمال به صورت خلاقانه بازی کند، و در نتیجه آن نطق کلامی بامزه یا یک اقدام غیرکلامی کمدی خلق کند که  از سوی دیگران خنده اور ادراک می شود.
از طرف دیگر در فرایند ادراکی شوخ طبعی، ما اطلاعات را ( آن چیزی که گفته شده است یا عملی که انجام شده است) را از طریق ارگانهای حسی خود دریافت کرده، معنای این اطلاعات را پردازش کرده و آن را به عنوان غیرجدی، سرگرم کننده و شوخ طبعانه ارزیابی می کنیم.

شوخ طبعی از دیدگاه روانشناسی

جنبه های احساسی شوخ طبعی

واکنش احساسی به شوخ طبعی: واکنش ما به شوخ طبعی فقط ذهنی و فکری نیست.  ادراک شوخ طبعی همواره موجب برانگیختن واکنش خوشایند احساسی می شود. مطالعات روانشناسی نشان میدهد که وقتی انسان در معرض محرک های شوخ طبعی قرار می گیرد،  اثر و حالت مثبت در وی شکل می گیرد.

در تحقیقات اخیر تصویربرداری مغز، ماهیت احساسی شوخ طبعی به روشنی نشان داده شده است. این تحقیقات نشان میدهد  وقتی در معرض کارتون های خنده دار قرار داریم، شبکه پاداش سیستم لیمبیک مغز فعال می شود. هر چه کارتون از نظر فرد خنده دار تر باشد، این بخش از مغز به صورت شدیدتر و قویتری فعال می شود.
می دانیم که این بخش از مدارهای مغزی زمینه ساز سایر حالتهای خوشایند احساسی می شوند. حالتهای خوشایندی که درنتیجه فعالیتهای لذت بخشی مانند خوردن، گوش دادن به موسیقی موردعلاقه، فعالیت جنسی و …. ایجاد می شود. به همین دلیل است که شوخ طبعی لذت بخش است و افراد تمایل دارند هرچه بیشتر تجربه کنند. هر وقت ما به چیزی خنده دار می خندیم، حسی بالا را تجربه می کنیم، که در بیوشیمی مغزمان ریشه دارد.

شوخ طبعی از دیدگاه روانشناسی

ابزار کلامی – رفتاری خنده:

حس خوشایند حاصل از شوخ طبعی، یک جزء ابراز شونده نیز دارد که با لبخند (smile) و خنده (laughter) ابراز می شود. این ابراز از یک لبخند جزئی شروع شده و با افزایش حس خوشایند، به خنده و قهقهه می رسد.  در شدت های بالای حس شوخ طبعی، علاوه بر ابرازهای چهره، می توان حرکتهای بدنی نیز مشاهده کرد.

شوخ طبعی از دیدگاه روانشناسی
مرجع اصلی:  The Psychology of Humor: An Integrative Approach, Rod A Martin

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz