آیا قادر به شناسایی نشانگرهای زبان بدن اطرافیانتان هستید؟

آیا قادر به شناسایی نشانگرهای زبان بدن اطرافیانتان هستید؟

41
0
اشتراک گذاری :
آیا قادر به شناسایی نشانگرهای زبان بدن اطرافیانتان هستید؟

در این مطلب می خواهیم به شما کمک کنیم تا از زبان بدنتان باخبر باشید. حرکات غیر کلامی و علائمی را که از خودش بروز می دهد را بشناسید و حرکات و علائم ارتباطی اطرافیان خود را بفهمید. فراگیری دانش و مهارت ارتباط غیر کلامی از هر مواجهه ای با دیگران، تجربه ای هیجان انگیز می سازد. فرد یاد می گیرد از روی حرکات دیگران افکارشان را بخواند و زمان هیجان انگیزی را به تماشای آئین های مربوط به زبان بدن آن ها بنشیند!

فرد می تواند به کمک درک، مشاهده و درون بینی، بگوید که دیگری دارد دروغ می گوید، می خواهد دیگران را تحت تاثیر قرار دهد، یا صرفا کسل است.

بیشتر بخوانید:  ارتباط دو جانبه (Two way communication)

زبان بدن چیست؟

زبان بدن در بیانی بسیار ساده یک کانال ارتباطی است که غیر کلامی بوده و منحصر به فرد بشمار می رود که توسط آن اطلاعاتی منتقل می شود. زبان بدن که اکنون به عنوان یک ابزار ارتباطی به آن نگاه می شود می تواند جایگزینی عمدی برای حرف های ما باشد، آن ها را تقویت کند، یا انعکاس، یا پنهان کننده ی خلقیات ما باشد.

زبان بدن شامل دو بخش زیر می باشد.

  • حرکات بدن
  • علائم کلامی

بسیاری از علائم مادرزادی و برخی اکتسابی هستند و باقی از طریق ژن منتقل می شود یا به اشکال مختلف کسب می شوند. شخص ممکن است به شکل خاصی بایستد که آن وضعیت ژنتیک یا مادر زادی باشد.

از طرف دیگر برخی حرکات فرهنگی هستند. به طور مثال شانه بالا انداختن بین آمریکایی ها متداول است و ریشه در فرهنگ شان دارد.

آیا قادر به شناسایی نشانگرهای زبان بدن اطرافیانتان هستید؟حرکات ارتباطی مشترک

در بسیاری از نقاط دنیا غالب حرکات ارتباطی اصلی یکسان است. مردم وقتی خوشحال یا سرگرم هستند، می خندند، وقتی غمگین اند گریه می کنند و وقتی عصبانی هستند برافروخته می شوند و اخم می کنند. سر تکان دادن معرف تصدیق کردن یا «بله» است و «نه» با حرکت دادن سر به راست و چپ ادا می شود. وقتی کسی شک دارد یا حرف های طرف دیگر را نمی فهمد، به سادگی شانه بالا می اندازد.

گاهی، حرکتی که برای یک فرهنگ معنی خاصی دارد، در فرهنگ دیگر مفهوم کاملا متفاوتی دارد. نشان دادن شست یک یا دو دست، ایجاد علامت وی با دو انگشت یا دست مشت کرده می تواند مثال هایی از این قبیل باشد.

توجه به مجموعه ی حرکات

اشتباه است اگر فرد تازه کار یک حرکت واحد را بدون در نظر گرفتن سایر حرکات و شرایط معنی کند. باز هم مثال آن سر خاراندن است. این حرکت بسته به سایر حرکاتی که با آن همراه می شود می تواند معنایی متفاوت داشته باشد.

زبان بدن هم کلمه دارد، جمله دارد و نقطه گذاری خاص خودش را دارد. هر حرکت مانند یک کلمه است که می تواند معانی متفاوتی داشته باشد و وقتی با حرکت دیگر ترکیب می شود مانند کلمه ای است که با کلمه ای دیگر ترکیب می شود و می تواند جمله ای بسازد و معنی آن را کامل کند. در این صورت است که با قطعیت می توانیم احساسات و گرایشات فرد را دریافت کنیم.

مطالعه حرکات بدن در زمینه پیدایش آنها

گفتیم که برای دریافت احساسات و گرایشات یک فرد باید کلمات یا همان حرکات بدن را کنار هم ببینیم. آن گاه می توانیم به ترجمه آن و درک کامل برسیم اما علاوه بر این باید توجه داشت که همه ی حرکات را باید در زمینه ای مطالعه کرد که در آن ظاهر شده اند. کسی که در یک روز سرد زمستانی دست و پایش را جمع کرده و سر یک تپه نشسته است، باید دست ها و پاها را ضربدری جمع کند تا گرم بماند. در حالی که اگر شخص دیگری همین حالت را در مقابل فروشنده ای بگیرد، نشان از بی علاقگی و ناراحتی از محصول است.

بیشتر بخوانید:  ادراک برند : مشتریان چگونه از برند تاثیر می پذیرند؟

به همین ترتیب کسی که لباس نامتناسبی به تن دارد، نمی تواند از بعضی حرکات خاص، که در زیان بدنی اش تاثیر می گذارد استفاده کند. بنابراین باید همه حرکات را در زمینه ی خود آن حرکات مطالعه کرد.

آیا قادر به شناسایی نشانگرهای زبان بدن اطرافیانتان هستید؟دروغ گویی با موفقیت

دروغ گفتن و گیر نیفتادن بسیار مشکل است. چون ذهن ناخودآگاه ما خود به خود عمل می کند و حرکاتی که به دنبال می آید دروغگو را رسوا می کند. دروغگو های مجرب مثل سیاستمداران، وکلا، بازیگران و غیره با چنان تکنیک های ماهرانه ای حرکات بدن شان را صیقل داده اند که می توانند با چهره ی حق به جانب دروغ بگویند و دیگران را اغفال کنند. آن ها حرکات صحیحی را که به نظرشان در هنگام دروغ گویی لازم است انجام می دهند و انجام این کار برای متقاعد کردن دیگران، در واقع نیازمند تمرین بسیار است.

مصاحبه کنندگان حرفه ای، مسئولین فروش و افراد بسیار زیرک و حساس و باهوش می توانند به وسیله ی دقت در حرکات ریز، مانند انقباض چهره، تنگ شدن مردمک چشم، فکر کردن بیش از حد، عرق کردن پیشانی، سرخ شدن گونه ها و غیره تشخیص دهند که گوینده دارد دروغ می گوید.

به همین دلیل است که پلیس هنگام بازجویی از شخص مظنون، او را زیر نور زیاد طوری روی صندلی می نشانند که همه ی بدنش کاملا دیده شود.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz