شناسایی محدودیت ها و موانع داخلی و خارجی در مسیر پیشرفت شغلی - بهینگی

شناسایی محدودیت ها و موانع داخلی و خارجی در مسیر پیشرفت شغلی

26
0
اشتراک گذاری :
شناسایی محدودیت ها و موانع داخلی و خارجی در مسیر پیشرفت شغلی

بین جایگاه و مقامی که امروز دارید و جایگاهی که قصد دارید در آینده داشته باشید، مانع یا گاهی موانع گوناگونی وجود دارد که جلوی پیشرفت و موفقیت تان را می گیرد. شما برای آن که بتوانید از لحظات بحرانی و چالش برانگیز به خوبی و با موفقیت عبور کنید و به اهداف بلند مدت شغلی و فردی خویش برسید، می بایست محدودیت های تان را که همان عوامل مانع از پیشرفت تان محسوب می شوند را شناسایی نمایید.

اهداف تان را مشخص کنید

نقطه شروع بررسی و ارزیابی محدودیت ها این است که شما به طرز کاملی بتوانید اهداف تان را مطابق با محدودیت های تان مشخص نمایید. شما اگر قصد دارید به چیزی دست یابید، می بایست بدانید که از چه چیزی باید اجتناب کنید یا خواستار حفاظت از چه چیز هستید؟ هر چه آگاهی و سطح اطلاعات تان در خصوص چیزی که قصد دارید به دست آورید واضح تر و روشن تر باشد، تعیین بهترین روش برای کسب آن به مراتب راحت تر و بهتر خواهد شد.

بنابراین اهداف تان را یادداشت کنید و از افعال زمان حال استفاده کنید. به طور مثال این طور بنویسید که:

” اهدافم این است که در طی ۳۰ ماه حدود ۵۰ هزار دلار پول پس انداز کنم. ”

این نوع هدف دقیقا قابل ارزیابی و بررسی می باشد. با این سطح شفاف می توانید به راحتی سیر نزدیک تر شدن به هدف تان را مشخص نمایید. حتی از آن جا که برای دستیابی به هدف تان زمان خاصی را مدنظر می گیرید به راحتی قادر می باشید با توجه به آن سطح پیشرفت تان را مورد ارزیابی قرار دهید.

زمانی که هدف تان را تعیین می کنید لیستی از عملکردهایی که می بایست برای کسب آن انجام دهید را تدارک ببینید و این که چه کارها و اقداماتی را باید انجام دهید، تا از جایگاه و مقام کنونی تان به جایگاه و مقام مدنظر برسید.شناسایی محدودیت ها و موانع داخلی و خارجی در مسیر پیشرفت شغلی

موانع اصلی را مشخص نمایید

بعد از آن که هدف و برنامه ریزی تان را جهت کسب آن تعیین و مشخص نمودید، از خودتان این سوال را بپرسید که: چه عاملی موجود می شود تا من را به این هدف محدود سازد؟ مانع اصلی در جهت دستیابی به هدف تان چیست؟ شیوه دیگر طرح این سوال می تواند این باشد که چرا من اکنون به هدف دیرینه ام دست نیافته ام؟

امکان دارد هدف تان سطح مشخصی از تولید، فروش یا سطح خاصی از سود خالص ناخالص باشد و مانع اصلی آن هم مرتبط به مسائل فنی، نیروی خدمات انسانی، اقتصادی، فروش یا حتی مشتریان باشد. همواره یک مانع کلی وجود دارد که سرعت رسیدن به مهمترین هدف هر انسانی را کم می کند. وظیفه شما در قبال این عامل مخرب این است که به نوعی بتوانید برای کاهش تاثیر نامطلوب آن وارد عمل شوید.شناسایی محدودیت ها و موانع داخلی و خارجی در مسیر پیشرفت شغلی

بیشتر بخوانید:  توسعه ی مسیر شغلی!

در آغاز باید به تجربه و تحلیل درونی بپردازید

زمانی که در خصوص تجزیه و تحلیل مانع صحبت شود، متوجه خواهید شد که حدود ۸۰ درصد از محدودیت های شما درونی می باشند. این امکان نیز وجود دارد که محدودیت ها در درون خودتان یا سازمان کاری تان باشند. فقط ۲۰ درصد از محدودیت های تان خارجی است که از خودتان یا درون سازمان کارتان نشأت نمی گیرد.

فرایند تجزیه و تحلیل موانع را با طرح این سوال شروع کنید که ” چه عاملی در ذهن یا در شغلم وجود دارد که مانع از دستیابی به هدفم می شود؟ ” در اکثر موارد شما متوجه خواهید شد که مانع اصلی بین شما و هدف تان قاعدتا ترس از شکست یا ترس از طرد شدن می باشد. چراکه ترس موجب می شود تا شما از انجام اقدامات و عملکردهای ضروری برای دستیابی به آنچه که می خواهید و احتیاج دارید امتناع ورزید.

عذر و بهانه جویی، عملکردی ماهرانهشناسایی محدودیت ها و موانع داخلی و خارجی در مسیر پیشرفت شغلی

ترس و تردیدهای درونی در عذر و بهانه هایتان بروز داده می شوند. گاهی اوقات این عذر و بهانه ها از جمله دلایلی محسوب می شوند که به طور کاملا ماهرانه صورت می گیرند تا شما ناخودآگاه آن ها را برای قرار دادن خود در مسیر یک قربانی یا فردی که از هیچ گونه استقلال و اختیار کافی جهت کنترل حوادث اطرافش برخوردار نمی باشد انتخاب کنید. زمانی که شما با بهانه تراشی های بی مورد خود، دیگران را مقصر عدم پیشرفت تان تلقی می کنید، در واقع به صورت ظاهری احساس می کنید که خودتان را از قید و بند وظایف کاری تان برای اصلاح و بهبود اوضاع و موقعیت تان آزاد کرده اید در حالی که هرگز این اتفاق به طور واقعی رخ نخواهد داد و شما نباید اجازه دهید تا دستخوش چنین رفتارها و اتفاقاتی قرار بگیرید.

عذر و بهانه های خودتان را مورد آزمایش قرار دهید

شیوه ای وجود دارد که شما به واسطه بکارگیری آن می توانید بهانه هایتان را مورد ارزیابی و آزمایش قرار دهید تا به اعتبار آن ها پی ببرید. تنها کافی است این سوال را از خودتان بپرسید که ” آیا شخص دیگری نیز با همین عذر و بهانه ها توانسته است به سمت پیشرفت حرکت کند و با وجود تمام این ها به کامیابی برسد؟ ”

اگر شما بتوانید با خودتان رو راست و صادق باشید به راحتی متوجه خواهید شد که حداقل هزاران نفر وجود دارند که وضعیت شان بسیار حادتر و وخیم تر از چیزی است که شما فکرش را کنید اما با این حال باز هم توانسته اند به موفقیت و پیشرفت دست یابند. در چنین اوضاع و شرایطی عذر و بهانه های تان کاملا غیرقابل توجیه و غیرموجه می باشد. بنابراین هرگز اجازه ندهید که بهانه های تان مانع از پیشرفت تان شود.

بیشتر بخوانید:  مقصدتان را انتخاب کنید، افزایش ده برابری سرعت پیشرفت با تعیین اهداف

موانع خارجی را مورد شناسایی قرار دهید

دومین نوع محدودیت که حدود ۲۰ درصد از موانع پیشرفت را فراهم می کند، عوامل خارجی می باشند. این گونه از موانع اصولا به فعالیت ها یا عدم فعالیت افراد دیگر مرتبط می باشند. این امکان وجود دارد که محدودیت ها با بازار، مشتری، فروش، تأثیرات بانکی، پرداخت مطالبات و دیگر عوامل در رابطه باشند. حتی اگر موانع اصلی تان عوامل خارجی باشند در کل به نوعی شما از بیرون تحت کنترل هستید و تقریبا باید برای مقابله با آن ها برای امتناع از هرگونه پیشرفت مخرب روی اهداف تان به دنبال راه تأثیرگذاری باشید.

شناسایی محدودیت ها و موانع داخلی و خارجی در مسیر پیشرفت شغلی

تفکر بدون محدودیت

برای تمرین و ممارست به تفکر بدون محدودیت بپردازید. به این منظور برای چند لحظه تصور کنید که هیچ گونه محدودیتی از نظر آگاهی، مهارت، دوست یا ارتباط، پول یا منبع سرمایه سر راه تان وجود ندارد یا این که تصور کنید شما می توانید به هر چیزی که در زندگی دلتان می خواهد به راحتی و بدون وجود هیچ گونه محدودیتی برسید. بنابراین شما باید چه اقداماتی را بدون معطلی انجام دهید؟

اگر بدانید که در هیچ زمانی با شکست روبه رو نمی شوید پس هدف بزرگی که خودتان را برای دستیابی به آن آماده می کنید چه خواهد بود؟ اگر موفقیت تان در هر هدفی، چه کوچک چه بزرگ، ضمانت می شد در آن زمان برای کسب کدام یک وارد عرصه عمل می شدید؟ اولین قدمی که برای دستیابی به این هدف برمی داشتید کدام بود؟

دقت و توجه تان را تنها به موانع اصلی معطوف نمایید

زمانی که مانع اصلی در هر ناحیه از فعالیت تان را تعیین و مشخص نمودید باید صبورانه دقت و توجه تان را همانند یک اشعه لیزری معطوف کوچک کردن آن مانع کنید و هرگز خودتان را با مسائل و مشکلات کوچک و حاشیه ای سرگرم نکنید، فقط باید به مانع بزرگی که بیشتر از هر عامل دیگری شما را از دستیابی به موفقیت باز می دارد بپردازید. از میان برداشتن مانع اصلی بیشتر از انجام هر کار دیگری می تواند به شما در کسب هدف تان کمک کننده باشد.

بیشتر بخوانید:  چرا باید مسیر شغلی تان را اداره کنید؟

نتیجه گیری

مهمترین هدفی که اکنون قادر به کسب آن می باشید را مشخص کنید. البته هدفی که می تواند به موفقیت کنونی تان بالاترین اثر را بگذارد. سپس مانع یا موانع مهمی که سرعت کسب هدف تان را کاهش داده است، مشخص کنید. برای از میان بردن موانع خود هرکاری را که لازم است انجام دهید.

” همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که اتکا به عزم و اراده بهترین شیوه برای دستیابی به موفقیت خواهد بود و این از هر عامل دیگری مهم تر است. “

” آبراهام لینکن “

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz