شناخت درمانی و معالجه افسردگی - بهینگی

شناخت درمانی و معالجه افسردگی

36
0
اشتراک گذاری :
شناخت درمانی و معالجه افسردگی

افسردگی بزرگترین مسئله ی است که سلامت نوع بشر را تهدید می کند و در واقع چنان گسترش وسیعی دارد که در میان ناراحتی های روانی می تواند بعنوان سرماخوردگی معمولی تصور شود ولی بین افسردگی و سرماخوردگی تفاوت وحشتناکی وجود دارد.

افسردگی می تواند کشنده باشد. تحقیقات درباره میزان خودکشی نشان می دهد  افزایش حیرت انگیزی حتی در بین کودکان و نوجوانان داشته است. افسردگی یک بیماری است و جزء لازم زندگی سالم نمی باشد. مطلب مهمتر این که می توان با یادگیری پاره ای از روش های ساده حالت روحی را بهبود بخشید و به افسردگی غلبه کرد.

در مطلب قبلی بهینگی در خصوص افسردگی گفتیم که این بیماری سومین مشکل عمده سلامت کشور محسوب می شود و برخی آمار و ارقام ها از افسردگی در ایران را ارائه کردیم. در این مطلب به دنبال ارائه شناخت درمانی در معالجه افسردگی هستیم.

روش جدید درمان افسردگی: شناخت درمانی

یک گروه از پزشکان و روانشناسان پیشرفت های قابل ملاحظه ای در مداوا و پیشگیری اختلالات روحی گزارش کردند. این پزشکان از روش های سنتی مداوای افسردگی به علت کندی و عدم تأثیر آنها ناامید شده بودند، نظریه کاملا جدید و موفقیت آمیزی را در مداوای افسردگی و سایر اختلالات هیجانی، بسط داده و آزمایش کردند. این تکنیک ها علائم مرضی افسردگی را خیلی سریع تر از روان درمانی سنتی یا درمان داروئی، کاهش می دهند. نام این مداوای انقلابی، « شناخت درمانی » است.

شناخت درمانی و معالجه افسردگیشناخت درمانی چیست؟

شناخت درمانی، تکنولوژی سریع العملی در تعدیل حالت روحی است که می توان آن را آموخت و در مورد خود به کار برد. این روش کمک می کند تا علائم مرضی را از بین برده و رشد روحی را تجربه کرد. در نتیجه می توان پریشانی های آتی خود را به حداقل رساند و در آینده بطور مؤثری به افسردگی غلبه نمود.

بیشتر بخوانید:  آیافکر می کنید افسردگی دارید؟ پرسشنامه افسردگی بک

منافع شناخت درمانی چیست؟

تکنیک های ساده و مؤثر شناخت درمانی در کنترل خلق و خوی، تأمین کننده منافع زیر است:

بهبودی سریع علائم مرضی: در افسردگی خفیف تر، تسکین یافتن علائم مرضی ممکن است در مدت زمانی به کوتاهی دوازده هفته، مشاهده شود.

ادراک: شناخت درمانی در مورد این مسئله که چرا دچار دلتنگی می شوید و برای دگرگونی حالت روحی خود چه می توانید بکنید، بدین وسیله یاد می گیرید که چه چیزی احساسات نیرومند شما را سبب می شود، و چگونه می توانید نوع « طبیعی » هیجانات را از نوع « غیر طبیعی » آن تمیز دهید و آشفتگی های خود را تشخیص داده و شدت آنها را ارزیابی کنید.

کنترل برخود: می توانید کابرد استراتژی های سالم و مؤثری را در غلبه بر مشکلات بیاموزید، که این آگاهی در مواقع آشفتگی به بهتر شدن وضع روحی شما کمک خواهد کرد.

پیشگیری و رشد روحی: پیشگیری واقعی و پر دوام نوسانات آتی حالت روحی، می تواند به طور مؤثری متکی بر ارزیابی مجدد پاره ای از ارزش های اساسی و رفتارهائی که در هسته گرایش شما به سوی افسردگی قرار گرفته اند، باشد.

اصول شناخت درمانی

اولین اصل شناخت درمانی این است که تمام حالات روحی شما، به وسیله «شناخت ها» یا افکارتان به وجود می آیند. منظور از شناخت، نحوه نگرش شما به مسائل است، یعنی ادراکات، رفتارهای روانی و باورهای شما. هم چنین شناخت، روش تفسیر شما از مسائل را نیز شامل می شود یعنی آن چه که درباره چیزی یا کسی به خود می گویید. احساسات شما متناسب با کاری است که هم اینک انجام می دهید، به دلیل افکاری که در این لحظه به آن می اندیشید.

دومین اصل این است که وقتی احساس افسردگی می کنید، افکارتان تحت تسلط منفی بافی همه جانبه ای قرار دارد. نه تنها خود، بلکه تمام دنیا را به صورت تاریک و ملامت باری می بینید. حتی بدتر از آن باور کنید که همه چیز به همان بدی است که شما فکر می کنید.

سومین اصل، ناشی از اهمیت درمانی و فلسفی شناخت درمانی است. افکاری منفی که آشفتگی هیجانی شما را به جود می آورند حاوی تحریفات زیادی هستند و هرچند که به نظر اشتباه آمیزند و همین افکار تحریف شده، علت عمده رنج و ناراحتی شماست.شناخت درمانی و معالجه افسردگی

به چه میزان بهبود افسردگی در نتیجه شناخت درمانی می توان امیدوار بود؟

یک بیمار معمولی که با شناخت درمانی مداوا شده، در انتهای مداوا حذف تمام علائم مرضی را تجربه می کند. بسیاری از بیماران اظهار داشتند که خود را خوشحال تر از همیشه احساس می کنند. آنها تأکید کردند که آموزش این روش، برایشان « احترام به خود » و اعتماد به نفس به ارمغان آورده است.

بیشتر بخوانید:  سه نوع اصلی اعتماد به نفس و خودباوری و مشخصه های آن ها

اثرات مداوای افسردگی به روش شناخت درمانی تا چه مدتی دوام دارد؟

در طول یک سال بعد از اتمام مداوا بسیاری از افراد متناوبا نوساناتی در حالت روحی خود داشتند و همه افراد حفظ بهبودی حاصل از دوازده هفته مداوای فعال را ادامه دادند.

بعد از اتمام تحقیقات اصلی صدها نفر از بیماران افسرده در نتیجه با شناخت درمانی، بهبود یافته اند. عده ای که خود را به طرزی ناامیدانه غیر قابل درمان تلقی کرده بودند قبل از اقدام به خودکشی به عنوان اخرین تلاش مراجعه کردند. بسیاری از تنش های منفی زندگی روزمره در رنج بودند و سهم بیشتری از شادکامی طلب می کردند.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz