برای شناخت شیوه تفکر و رفتارمان به چه معیارهایی باید توجه کنیم؟ - بهینگی

برای شناخت شیوه تفکر و رفتارمان به چه معیارهایی باید توجه کنیم؟

اشتراک گذاری :
برای شناخت شیوه تفکر و رفتارمان به چه معیارهایی باید توجه کنیم؟

بهینگی در این مطلب قصد دارد به شما راهکارهایی را معرفی کند تا نسبت به شیوه تفکر و رفتار خود شناخت پیدا کنید و بتوانید توازنی میان کار و زندگی تان بوجود آورید. با ما همراه باشد.

تجزیه و تحلیل خود

رسیدن به توازن در کار و زندگی مستلزم آن است که با شیوه تفکر و رفتار خود به چالش برخیزید. از باورها، ادراکات، انتخاب ها و اقدامات خود به شیوه ای استراتژیک بهره برداری کنید تا بتوانید به توزان موردنظرتان دست یابید. مثبت فکر کنید و مسئولیت انتخاب ها و تصمیمات خود را بپذیرید.

شناخت باورها

شما در مورد همه چیز (ازجمله کار، زندگی، موفقیت و خوشبختی) باورهایی در ذهنتان دارید. این باورها بر انتخاب ها و اقدامات شما تاثیر می گذارند. در اغلب موارد عدم توازن میان کار و زندگی افراد ناشی از یکسری باورهای محدودکننده در آنهاست. اعتقاد به اینکه “برای کسب موفقیت باید بهای آن را پرداخت”، “کار زیاد اجتناب ناپذیر است” و “زندگی اجتماعی در مرحله دوم اهمیت قرار دارد” ازجمله باورهای محدود کننده هستند. در کمال صداقت، این قبیل باورهای خود را روی کاغذ بنویسید.

وسعت دید: در مورد پیش فرض هایی که ممکن است باعث محدودیت شما شوند به دقت فکر کنید. گزینه های تازه را مشخص و چشم انداز جدیدی برای خود ترسیم کنید.

برای شناخت شیوه تفکر و رفتارمان به چه معیارهایی باید توجه کنیم؟

درک روشن

ادراک یک امر انتزاعی است که نوع نگاه شما به مسائل و شیوه تعبیر و تفسیر تجربیات را توصیف می کند. لازم است بدانید که ادراک نوعی انتخاب است: همیشه می توان جور دیگری به مسائل نگاه کرد. ادراکات خود را تغییر دهید تا بتوانید مشکلات را به فرصت ها، چالش ها را به سکوهای پرتاب و موانع را به «پایه هایی» برای موفقیت و خوشبختی تبدیل کنید. آماده جستجوی راه حل های تازه باشید تا بهتر بتوانید آنها را پیدا کنید. فکر خود را باز نگه دارید و انعطاف پذیر باشید.

بیشتر بخوانید:  برای پیشرفت کردن چطور باید فکر و عمل کرد؟ (معاشرت، تجربه، رشد)

مثبت فکر کردن

یک گفته قدیمی است که می گوید “انسان فکر می کند، پس وجود دارد”. روانشناسان می گویند روزانه حدود ۴۰۰۰۰ فکر از ذهن ما می گذرد که مسئولیت انتخاب یا رد آنها با خودمان است. سعی کنید پاسخ های شرطی و تجربیات گذشته خود را کنار بگذارید تا بتوانید به ایده های تازه و راه حل های خلاقانه دست پیدا کنید. این عمل را “تفکر در مورد ممکن ها” می نامند. ایده های قدیمی خود را به راحتی کنار بگذارید تا جا برای ایده های جدید باز شود. فراموش نکنید که تغییر فکر موجب تغییر در زندگی می شود، همچنین شرایطی فراهم کنید که اعضای گروه شما نیز مثبت فکر کنند تا بتوانند نتایج متفاوتی بدست آورند.برای شناخت شیوه تفکر و رفتارمان به چه معیارهایی باید توجه کنیم؟

کارهایی که باید انجام دهید:

  • افکار خود در مورد برقراری توازن میان کار و زندگی را روی کاغذ بیاورید.
  • افکاری که موجب محدود شدن گزینه های شما می شوند را مشخص کنید.
  • افکار تازه خود درباره زندگی را بنویسید و به طور منظم آنها را مرور کنید.

مراقب الفاظ خود باشید

مهمترین گفتگوهای شما در زندگی گفتگو با خودتان است. به تاثیری که این “صحبت با خود” بر باورها، انتخاب ها و اعمالتان دارد دقت کنید. به آنچه به خود می گویید گوش کنید. به عباراتی که با “نمی توانم” شروع می شوند، عبارت های تاکیدی مانند “بله، اما …” و صحبت های با خود از قبیل “تنها در صورتی که …” گوش کنید. همه این عبارت ها به نوعی محدودکننده هستند. مراقب باشید که این صحبت با خود، شما را از بررسی گزینه های ممکن مایوس نکنند. به خودتان بگویید که برقراری توازن میان کار و زندگی یک احتمال قطعی است و آمایه زندگی خود را به “من می توانم” تغییر دهید. واژگان تازه ای به کار ببرید که شما را در جهت غلبه بر تردید، نگرانی، بدبینی و خستگی یاری کنند.

انتخاب کردن

افراد مرتبا انتخاب هایی انجام می دهند که بر زندگی آنها تاثیرگذارند. خیلی وقتها احساس می کنید که کنترلی بر اعمال و تصمیمات خود ندارید، در حالیکه واقعا چنین نیست. به عنوان مثال زمانی که رئیس از شما می خواهد کاری را انجام دهید، مطمئن شوید در موقعیتی قرار دارید که می توانید آن را انجام دهید و اگر فکر می کنید غیرعملی است صادقانه موضوع را به او بگویید. همیشه به پیامدهای ناشی از انتخاب هایی که برای خود و دیگران انجام می دهید به دقت فکر کنید. به خاطر داشته باشید که اقدامات و اعمال شما نه تنها بر شخص شما، بلکه بر اطرافیان نیز تاثیرگذارند.برای شناخت شیوه تفکر و رفتارمان به چه معیارهایی باید توجه کنیم؟

بیشتر بخوانید:  راهکارهایی برای بهبود در تصمیم گیری و انواع تصمیم گیری در افراد

نکاتی که باید به خاطر بسپارید:

  • ایجاد تغییر در نوع “صحبت با خود” می تواند زندگی شما را دگرگون کند.
  • نتایجی که بدست می آورید حاصل انتخاب ها و تصمیمات شما هستند.
  • شما مسئول انتخاب های خود هستید و می توانید بین کار و زندگی تعادل برقرار کنید.

اقدام کردن

اقدام کردن به معنی پذیرش مسئولیت زندگی است. تجربیات خود را به اوضاع و احوال، شرایط موجود یا دیگران نسبت ندهید و آنها را مقصر قلمداد نکنید. شما می توانید بین انتظار برای بهبود زندگی یا اقدام کردن در جهت بهبود آن یکی را انتخاب کنید. تمایل شما به اقدام کردن بستگی به آن دارد که تا چه اندازه روی “عضلات آینده نگری” خود تمرین کرده اید. همانطور که با رفتن به باشگاه بدنسازی نمی توانید عضله بازوی خود را یک شبه قوی کنید، تقویت این “عضله” نیز در کوتاه مدت میسر نیست. سعی کنید آمایه ذهنی آینده نگر داشته باشید. هر روز به دنبال بهبود وضعیت زندگی خود باشید و سپس اقدام کنید.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz