شادمانی ذهنی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ - بهینگی

شادمانی ذهنی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

اشتراک گذاری :
شادمانی ذهنی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

شادمانی، ذهن متفکرین را برای هزاران سال به خود مشغول داشته است. هر چند که فقط در سال های اخیر است که به شیوه نظام مند مورد مطالعه و اندازه گیری قرار گرفته است. اغلب مردم آنچه را که در رابطه با زندگی شان اتفاق می افتد خوب یا بد ارزیابی می کنند و طبیعتا آنها قادر به قضاوت در مورد زندگی خود هستند. آنها تقریبا همیشه هیجانات و خلقیاتی را تجربه می کنند که یا مولفه ای خوشایند دارد که منجر به یک واکنش مثبت می شود و یا مولفه ای ناخوشایند دارد و واکنشی منفی را می طلبد. بنابراین همواره سطحی از شادمانی ذهنی بر زندگی مردم حاکم است، حتی اگر به طور هشیارانه ای به آن نپردازند.

از سال ۱۹۷۳ که مجله چکیده های روانشناختی بین المللی شروع به فهرست کردن واژه “HAPPINESS” به عنوان یک نمایه نمود، این واژه عملا وارد فرهنگ روانشناسی شد. از آن زمان تا به امروز تعداد زیادی از تحقیقات به موضوعات روانشناسی مثبت ازجمله شادی و شادمانی ذهنی اختصاص یافته است.

شادمانی ذهنی

شادمانی ذهنی اشاره دارد به اینکه مردم، زندگی خود را چگونه ارزیابی می کنند و شامل متغیرهایی از قبیل رضایت از زندگی، رضایت از وضعیت زناشویی، رضایت از کار، فقدان افسردگی، اضطراب و وجود عواطف و خلقیات مثبت می شود. ارزیابی شخص از خود ممکن است به شکل شناختی باشد، مثلا هنگامی که شخص به طور کلی در مورد رضایت از زندگی خود یا جنبه هایی از زندگی مانند تفریحات به قضاوت آگاهانه می نشیند. ممکن است ارزیابی شخص به شکل عاطفی نیز باشد (تجربه هیجانات و خلقیات خوشایند و ناخوشایند مردم در مواجه با زندگی خود). شادمانی ذهنی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

بنابراین گفته می شود اگر شخص رضایت از زندگی و غالبا خوشی را تجربه کند و فقط گاه گاهی هیجاناتی مثل غمگینی و خشم را تجربه نماید، دارای شادمانی ذهنی بالا خواهد بود و برعکس اگر از زندگی خود ناراضی است و خوشی و علاقه اندکی را تجربه می نماید و هیجانات پیوسته منفی مثل خشم و اضطراب را احساس می کند، دارای شادمانی ذهنی پایینی است.

بیشتر بخوانید:  مفهوم شادمانی فردی: چه عواملی بر میزان شادمانی موثر هستند؟

ویژگی های اساسی شادمانی ذهنی

چندین ویژگی اساسی در مطالعه شادمانی ذهنی وجود دارد.

– اولا کل دامنه بهزیستی از زجر و عذاب تا وجد و شعف را در بر می گیرد و صرفا به حالات نامطلوبی مثل افسردگی یا ناامیدی محدود نمی شود. به عبارت دیگر حوزه شادمانی صرفا به مطالعه افسردگی و اضطراب ختم نمی شود بلکه عواملی که تا اندازه ای افراد شاد را از افراد شاد متوسط و از افراد فوق العاده شاد متمایز می کند را نیز در بر می گیرد.

-دوما، شادمانی ذهنی برحسب تجربه درونی هر شخص تعریف شده است و موقعی که صحبت از ارزیابی شادمانی ذهنی است، چهارچوب داوری خارجی تحمیل نمی شود. به عبارتی برای توصیف میزان شادمانی هر کس باید درون پوست وی رفت.

دیدگاه شخص نسبت به زندگی اش

با اینکه بسیاری از ملاک های بهداشت روانی از بیرون توسط محققین و درمانگران دیکته می شود، شادمانی ذهنی از دیدگاه خودش ارزیابی می شود. اگر شخصی فکر می کند که زندگی اش خوب پیش می رود بنابراین درون این چهارچوب زندگی او خوب پیش می رود. این ویژگی، حوزه شادمانی ذهنی را از روانشناسی بالینی سنتی فراتر می برد، زیرا در این حوزه بر ادراکات افراد از زندگی خود وزن و ارزش داده می شود. پس در حوزه شادمانی ذهنی دیدگاه شخص در مورد بهزیستی اش از اهمیت برجسته ای برخوردار است.

-ویژگی نهایی شادمانی ذهنی این است که این سازه صرفا به خلقیات زودگذر نمی پردازد بلکه بر حالات بلند مدت تر تکیه دارد. با اینکه خلق یک شخص احتمالا با هر رویدادی نوسان می یابد، پژوهشگر شادمانی ذهنی به خلقیات شخص در بعد زمان طولانی علاقه مند است. به هر حال آنچه در یک لحظه غالبا منجر به شادمانی می شود، ممکن است همان چیزی نباشد که در بلند مدت هم شادمانی ذهنی را موجب می شود.شادمانی ذهنی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

اندازه گیری شادمانی ذهنی

شیوه معمول اندازه گیری شادمانی ذهنی از طریق زمینه های خود گزارشی است که افراد به وسیله آن رضایت از زندگی، فراوانی عاطفه خوشایند یا فراوانی هیجانات ناخوشایند خود را گزارش می کنند. در حقیقت فقط شخص پاسخگو است که می تواند آلام و خوشی های خود را تجربه کند و در مورد اینکه آیا زندگی وی برحسب تجربه درونی اش ارزشمند است یا خیر به قضاوت بنشیند. بنابراین استفاده از مقیاس های خود گزارشی، به خصوص در این حوزه مناسب به نظر می رسد.

بیشتر بخوانید:  شادمانی؛ شادی و ابعاد شخصیتی انسان

شادمانی ذهنی، ساختار و مولفه ها

شادمانی ذهنی پدیده ای است که شامل مقوله های گسترده ای از قبیل پاسخ های هیجانی، حوزه های رضایت و قضاوت کلی از زندگی می شود. شادمانی ذهنی سه مولفه اولیه دارد: رضایت از زندگی، عاطفه خوشایند و عاطفه ناخوشایند. هر یک از این سه مولفه مهم می تواند به نوبت به تقسیمات فرعی تجزیه شود.

  • رضایت کلی می تواند به رضایت از حوزه های گوناگون زندگی از قبیل تفریحات، عشق، ازدواج، دوستان و … تقسیم شود.
  • عاطفه خوشایند می تواند به هیجانات ویژه ای از قبیل لذت، محبت و غرور تقسیم شود.
  • عاطفه ناخوشایند می تواند به هیجانات و خلقیات ویژه ای از قبیل شرم، گناه، غمگینی، خشم و اضطراب مجزا شود.

خلقیات و هیجانات که روی هم عاطفه نامیده می شوند نشان دهنده ارزیابی های جاری شخص از رویداد هایی است که در زندگی وی اتفاق می افتد.شادمانی ذهنی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

ارزیابی شادمانی ذهنی

بسته به اهداف مطالعه، شادمانی ذهنی می تواند در سطح کلی یا در سطح جزیی ارزیابی شود. یک توجیه برای مطالعه سطوح کلی تر (و نه مفاهیم ریزتر) این است که سطوح ریزتر تمایل به وقوع همزمان دارند. به عبارت دیگر این تمایل در بین افراد وجود دارد که سطوح مشابه بهزیستی را در طی جنبه های متفاوت زندگی خود تجربه کنند. مطالعه سطوح کلی می تواند به ما در فهم تاثیرات کلی بر شادمانی ذهنی کمک کند.

نتیجه گیری

روانشناسی صرفا یک شاخه پزشکی علاقه مند به بیماری یا بهداشت نیست بلکه گسترده تر است و موضوعاتی از قبیل کار، تحصیلات، بینش، عشق، رشد و بازی را نیز در بر می گیرد. روانشناسان اکنون به تحقیقات جامعی در مورد نقاط قوت و فضیلت های انسانی نیازمندند. موضوعات روانشناسی مطرح شده در آغاز قرن بیست و یکم عمدتا بر تجربه مثبت انسانی و آنچه که لحظه ای را بهتر از لحظه دیگر می کند، تمرکز کرده اند. به گفته برخی از محققان، کیفیت عاطفی تجربه کنونی اساس روانشناسی مثبت نگر است.

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz