شادمانی؛ شادی و ابعاد شخصیتی انسان - بهینگی

شادمانی؛ شادی و ابعاد شخصیتی انسان

اشتراک گذاری :
شادمانی؛ شادی و ابعاد شخصیتی انسان

شادمانی هدف مشترک افراد است و همه برای رسیدن به آن تلاش می کنند.

عبارت است ارزشیابی افراد از خود و زندگیشان از همان ابتدای تمدن بشری، متفکران را به بحث و گفت و گو در مورد حیات انسانی و «زندگی مطلوب» وا داشته اند. برخی از افراد ایده آل خود را در ثروت، بعضی داشتن رابطه پرمعنا و گروهی در کمک به افراد نیازمند می بینند. همه این افراد از لحاظ شرایط و ظواهر با یکدیگر متفاوت اند. ولی از یک احساس«تندرستی ذهنی» مشترک برخوردارند.

تندرستی ذهنی

اصطلاح تندرستی ذهنی به ارزیابی های افراد از زندگیشان اشاره دارد. ارزیابی ها ممکن است جنبه شناختی داشته باشد و یا جنبه عاطفی که شامل خلق هیجاناتی است که در واکنش به رویدادهای زندگی ظاهر می شود. در صورتی که افراد از شرایط زندگی خود راضی باشند، دائما عواطف مثبت را تجربه می کنند و عواطف منفی کمتری دارند و از تندرستی ذهنی بالایی برخوردارند. اصطلاح تندرستی ذهنی، اصطلاح روان شناختی معادل شادی است.

شادمانی؛ شادی و ابعاد شخصیتی انسانافکار و رفتارهای افراد شاد، سازگارانه و کمک کننده می باشد. این افراد با دیدگاه روشن به امور می نگرند، دعا و نیایش می کنند، برای مسائل خود مستقیما تلاش می کنند و به موقع از دیگران کمک می طلبند. از طرف دیگر، افراد ناشاد، بدبینانه فکر و عمل می کنند، در خیالات فرو می روند، خود و دیگران را سرزنش می کنند و از کار کردن برای حل مشکلات اجتناب می کنند. لذا تندرستی ذهنی در بردارنده قوانین مهمی است که به وسیله تأثیر احساسات بر همه ابعاد رفتار انسان و پیشرفت او قابل تشخیص است.

شادی و ابعاد شخصیتی انسان

در اینجا می خواهیم رابطه بین شادی با صفات و ویژگی هایی که هرکدام در قالب ابعاد شخصیتی انسان قرار می گیرد را بررسی کنیم.

شادی و بعد شناختی شخصیت انسان

شخصیت انسان دارای ابعاد شناختی یا به اصطلاح سبک های فکری است که با شادی ارتباط دارد. برخی از شناخت ها یا سبک های فکری با نگاه کردن به طرف روشن، قضایا را تشکیل می دهند. این سبک های فکری عبارت اند از: کنترل درونی، خوش بینی، خلاقیت، و هدفمند بودن زندگی که همگی با مقیاس های شادکامی همبستگی بالایی دارند. این عوامل به قدری قوی اند که می توان آنها را بخشی از خوشبختی دانست.

بیشتر بخوانید:  خلاقیت و نوآوری

شادی و بعد اجتماعی شخصیت انسان

از آنجا که تعلیم و تربیت فرآیندی است که تمام زندگی انسان را در برمی گیرد، بنابراین در اجتماعی کردن انسان نقش تعیین کننده ای دارد. بعد اجتماعی، مباحثی مانند چگونگی تعامل و برقراری ارتباط مثبت با دیگران، کمک کردن و نوع دوستی و برون گرایی را در بر می گیرد.

در بحث ارتباط شادمانی با شخصیت انسان باید گفت، یکی از آثار عمده شادی عبارت است از جست و جوی مصاحبت و همراهی با دیگران، معاشرت پذیری فرح بخش در اوقات فراغت و کمک به دیگران، شادی آثار دیگری نیز داردکه برای سلامت درونی و بهداشت، کار، معاشرت پذیری و نوع دوستی اهمیت دارد.

شادمانی؛ شادی و ابعاد شخصیتی انسان

شادی و بعد جسمانی شخصیت انسان

روان-عصب ایمن شناسی یکی از حیطه های نسبتا جدید است که در دو دهه اخیر گسترش یافته است. روان – عصب ایمن شناسی و تعامل بین نظام های رفتاری، عصبی، غدد درون ریز و ایمنی شاخه ای از «روانشناسی سلامت» است که به چگونگی تأثیر حالت ذهنی و رفتار بر دستگاه ایمنی و بیماری ها می پردازد و این موضوع را بررسی می کند که چگونه تغییر عوامل روانشناختی با تغییر دستگاه ایمنی خطر ابتلاء به بیماری های عفونی، آلرژی، سرطان و حتی مرگ را افزایش می دهد.

شادمانی، خشم و اضطراب فشار خون را به درجات متفاوتی افزایش می دهد و اثرات جسمانی ممکن است در افرادی که بی ثباتی بیشتری در فشار خون دارند، بیشتر باشد. در مورد اثرات فشار روانی بر وضعیت جسمانی در زمینه بیماری های واگیرداری چون آنفلوانزا، تبخال و … شواهد غیر قابل انکاری به دست آمده که انسان به طور مداوم در معرض ابتلاء به چنین ویروس هایی است اما سیستم بدن آنها را دفع می کند.

بیشتر بخوانید:  شادمانی سازمانی : بررسی عوامل و مدلهای شادی و نشاط سازمانی

شادی مانعی در مقابل استرس

تحقیقات نشان داده که مردم شاد عمر بیشتری می کنند زیرا خلق مثبت، سیستم ایمنی بدن را ارتقاء می بخشد و خلق منفی قدرت آن را کاهش می دهد و فاصله ای پنج یا شش روزه بین بروز یا عدم بروز هر نوع علامت بیمار گونه ایجاد می کند به طوری که جریان خون سطح بدن در موقع خوشحالی افزایش و در حالت غم و نگرانی کاهش می یابد. همچنین شادی به عنوان سپری در مقابل استرس عمل می کند.

شادمانی؛ شادی و ابعاد شخصیتی انسانسلامت اهمیت خاصی برای افراد دارد و یکی از عوامل پیش بینی کننده شادی و خشنودی محسوب می شود. به نظر می رسد که سلامت واقعا یکی از علل شادی است. همچنین فرآیند شادی با سلامت ارتباط دارد و خلق شاداب و سرزنده سیستم ایمنی را فعال می سازد. علاوه بر این رابطه شادی با سلامت ذهنی نیز به فرآیندهای شناختی از قبیل نوع نگاه کردن به زندگی و متفاوت نگریستن به خویشتن مربوط می شود.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz