سیستم پشتیبانی تصمیم (DSS) و انواع آن - بهینگی

سیستم پشتیبانی تصمیم (DSS) و انواع آن

اشتراک گذاری :
سیستم پشتیبانی تصمیم (DSS) و انواع آن

سیستم پشتیبانی تصمیم (DSS) ابزار بهره وری در دست کارکنان فکری است تا آن ها را در امر تصمیم گیری یاری رساند. پردازش معاملات به موضوعات عملیاتی روتین مربوط می باشد و لذا (DSS)  شامل اجزاء  MIS جز پردازش معاملات است.

بیشتر توجهات امروزی در جهت برقراری MIS فعال تر جهت پاسخگویی به نیاز های اطلاعاتی تصمیم گیرندگان در سطوح عملیاتی، تاکتیکی و استراتژیکی قرار گرفته است.

چند از این توجهات به شرح زیر است:

 • پیچیدگی رو به رشد سیستم های کامپیوتری به عنوان بخشی از حیات کاری کارکنان حرفه ای و مدیریتی.
 • درک رو به رشد مدیران در این مورد که MIS را می توان و باید طوری طراحی نمود که نیاز های اطلاعاتی تصمیم گیرندگان را برآورده سازد.
 • پیشرفت های فنی در برخورداری از خدمات محاسباتی آسان تر (با سخت افزار ارزان و نرم افزار های فراوان).
بیشتر بخوانید:  بررسی نقش سیستم های اطلاعاتی در ایجاد مزیت رقابتی + مطالعه موردی

کاربرد های DSS

 • یک معامله گر اتومبیل از برنامه ی spread sheet در کامپیوتر pc خود بهره می گیرد تا شرایط مالی وام را محاسبه نماید.
 • یک ستاد کمکی به کنتلر کمک می نماید تا به بانک اطلاعات شرکت دسترسی یافته و گزارش موقتی تهیه نماید. این گزارش، گزارش توزیع موجودی کالاهای ساخته شده، بر اساس محصول در نواحی مختلف می باشد.
 • متصدی خزانه داری از مدل پیچیده و پیشرفته ای بهره می گیرد تا وجوه دریافتی و مخارج پرداختی را پیشگویی نموده و عدم کارایی نقدینگی شناور در حساب بانکی شرکت را کاهش دهد.
 • معاون مالی رئیس مدل spread sheet خاصی را تدوین می نماید که قادر است صورت های مالی پیش بینی شده ای را تحت مفروضات مختلف و در رابطه با سطوح فروش مختلف، حاشیه ی سود ناخالص متعدد و هزینه های عملیاتی تهیه نماید.
 • دپارتمان توزیع یک شرکت تولیدی از مدلی جهت طرحریزی مسیر کامیون ها بهره می گیرد تا هزینه های ارسال محصولات را از محل های تولید تا مشتری را کمینه سازد.

سیستم پشتیبانی تصمیم (DSS) و انواع آننکاتی مهم در خصوص DSS

 1. سیستم پشتیبان تصمیم ممکن است شامل تهیه ی یک گزارش ساده موجودی کالا یا یک مدل ریاضی پیچیده مانند مدل تعیین مسیر کامیون ها باشد.
 2. DSS ممکن است بر اساس سیستم کامپیوتر pc بنا نهاده شود و یا براساس یک main frame مرکزی
 3. DSS ممکن است توسط استفاده کنندگان مستقیم آن، اشخاص پیشتیبانی کننده ی تصمیم گیری و یا توسط ستاد فنی طراحی و به اجرا در آید.
 4. DSS ممکن است خودنگهدار باشد و به بانک اطلاعاتی شرکت و یا به بانک های اطلاعاتی بیرون از سازمان متصل باشد.
 5. منافع DSS ممکن است بر مبنای واحد هایی ملموس اندازه گیری شود و یا برمبنای شرایط و معیار های غیر ملموس.

اهداف DSS

DSS بر مبنای بهره گیری های حاصله از کامپیوتر، تصمیم گیرندگان را یاری می نمایند و امکان ترکیب بهترین قابلیت های بشر و کامپیوتر را تواما فراهم می کند. بشر از قابلیت اعجاز انگیز تشخیص الگو های مربوط از میان الگو های متعدد موجود در تصمیم خاص برخوردار است و برای این کار نیازمند دستیابی به اطلاعات و داده های مربوط به آن تصمیم می باشد.

کامپیوتر نیز از سرعت، دقت و صحت بیشتری در امر اداره کردن مقادیر زیادی از داده ها برخوردار می باشد. هدف سیستم پشتیبانی تصمیم DSS ، تکمیل قدرت تصمیم گیری بشر با قابلیت های دستکاری و تغییر داده های کامپیوتر می باشد.

طرح DSS باید ابتدا وظایف محوله به کامپیوتر را تعیین نماید و بقیه امور را بر عهده  تصمیم گیرنده قرار دهد و لذا درجه مشارکت و مساعدت کامپیوتر در تصمیم گیری های مختلف از صفر تا صد درصد متغییر می باشد.

بیشتر بخوانید:  تصمیم گیری های چند معیاره (MCDM)

سیستم پشتیبانی تصمیم (DSS) و انواع آنداده های کمی مورد استفاده DSS

بسیاری از تصمیمات مهم سازمان به دلایل  مختلفی چون ماهیت کمی نداشتن و یا عدم درک صحیح و فرمالیزه نشدن در DSS ممکن است بدون نقش کامپیوتر اتخاذ گردند. اکثر سیستم های پشتیبان تصمیم امروزی و موجود با متغییر ها، داده ها و ارتباطات کمی سروکار دارند.

برای مثال، مدل جریان نقدینگی شرکت ممکن است دریافتی ها و پرداختی های نقدی را در رابطه با تولید و فروش قرار دهد. متغییر های نتیجه (نقدینگی خالص ورودی یا خروجی طی دوره ی یک ماهه)، متغییر های درون داد (تولید و فروش هر ماه) و ارتباط میان متغییر ها (تاخیر زمان فروش و دریافت نقدینگی مربوط به آن فروش) می توان بر حسب شرایط کمی مربوطشان به خوبی بیان نمود و لذا تصمیم گیری هایی که شامل اهداف متعدد غیر کمی و متضاد باشند از مساعدت کمتری برخوردار می گردند و DSS بر فرایند تصمیم اثر زیادی بر جای نخواهد گذاشت.

بیشتر بخوانید:  نقشه ذهنی سیستم های اطلاعات مدیریت

مهمترین پیشرفت هایی که به کمک DSS میسر شد

پیشرفت های جدید دامنه ی تغییر پذیری مسائلی که DSS می تواند نقش مفید و اقتصادی در آن ها بر عهده داشته باشد افزایش داده است.

مهمترین این پیشرفت ها به شرح زیر است:

 • کاهش بهای سخت افزارهای کامپیوترهای شخصی و ترمینال های رودررو و تعاملی و سهولت دستیابی تصمیم گیرندگان به آن ها.
 • سهولت در یادگیری زبان های جدید سطح بالا که سازمان را قادر می سازد تا DSS خاص خود را بدون تحمل هزینه ای زیاد طراحی نماید.
 • پیشرفت های حاصله در نرم افزار های پردازش متون امکان دست کاری و تحلیل داده های کمی در زمینه کاربرد های غیر صنعتی DSS فراهم نموده است.
 • سهولت و ارزانی نسبی طرح DSS، زمینه مساعدت های کمی ناقص جهت مسائل غیر کمی و غیر روتین را امکان پذیر ساخته است. (مانند تحلیل بار مالیاتی بر درآمدهای مختلف به ازاء سطوح مختلف مالیاتی).
 • روش های تحلیلی و نرم افزار هایی جهت مساعدت تصمیم گیرندگان توسعه یافته که در آن ها، وزن دهی ذهنی به اهداف متعدد جهت یافتن گزینه ای که توازن قابل قبولی میان اهداف متضاد برقرار نماید، تسهیل شده است.

 

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz