سیستم های اطلاعاتی و مدیریت زنجیره تامین - بهینگی

سیستم های اطلاعاتی و مدیریت زنجیره تامین

اشتراک گذاری :
سیستم های اطلاعاتی و مدیریت زنجیره تامین

زنجیره تامین یک شبکه بین یک شرکت و تامین کنندگان آن برای تولید و توزیع یک محصول خاص است. علاوه بر این نماینده مراحل مورد نیاز برای دریافت محصول یا خدمات به مشتری است. ناکارآمدی مدیریت زنجیره تامین ، مانند کمبود قطعات، ظرفیت کم کارخانه، مازاد موجودی کالاهای نهایی در انبار با هزینه های بالای حمل و نقل، به دلیل اطلاعات ناقص یا بی موقع رخ می دهند.

برای مثال ممکن است سازندگان، قطعات زیادی را در انبار نگهداری کنند. زیرا نمی دانند دقیقا چه زمانی قطعات جدید از طریق تامین کنندگان دریافت خواهند کرد. تامین کنندگان ممکن است مواد اولیه کمی سفارش دهند زیرا اطلاعات دقیقی در مورد میزان تقاضا در اختیار ندارند. این ناکارامدی ها در زنجیره تامین تقریبا بیست و پنج درصد از هزینه های عملکردی شرکت را تشکیل می دهند.

سیستم های اطلاعاتی و مدیریت زنجیره تامیناطلاعات مورد نیاز از مشتریان

اگر سازندگان، اطلاعات کاملی در مورد تعداد واحد های محصولات مورد نیاز مشتریان داشته باشند و بدانند آن ها چه زمانی به این محصولات نیاز دارند و در چه زمانی می توانند این محصولات را تولید کنند، می توان استراتژی درست سر وقت بسیار کارامدی را پیاده سازی کرد. قطعات درست در لحظه ای از راه می رسند که به آن ها نیاز است و محصولات نهایی به محض خروج از خط تولید بارگیری و ارسال می شوند.

البته در زنجیره تامین بلاتکلیفی نیز رخ می دهد. زیرا بیشتر رویداد ها را نمیتوان از قبل پیش بینی کرد.

تولید کنندگان برای جلب رضایت مشتریان و برای رسیدگی به این بلاتکلیفی ها و رویداد های غیر قابل پیش بینی، باید مواد اولیه یا محصولات بیشتر از نیاز، را در انبار نگهداری کنند. این امر به دلیل عدم انعطاف پذیری در زنجیره تامین رخ می دهد. اگرچه مازاد موجودی در انبار گران تمام می شود ولی کمبود محصولات در انبار نیز هزینه بر است زیرا ممکن است بنگاه را با لغو سفارشات مواجه کند.

سیستم های اطلاعاتی و مدیریت زنجیره تامیناثر bullwhip

یکی از مشکلاتی که به این دلیل در مدیریت زنجیره تامین رخ می دهد اثر bullwhip  نام دارد که در آن اطلاعات مربوط به تقاضا در گذر از زنجیره تامین از یک مرحله به مرحله بعدی گسسته می شوند. افزایش اندکی در تقاضا برای یک آیتم می تواند باعث وارد شدن اعضای جدید به زنجیره تامین شده (توزیع کنندگان، سازندگان، تامین کنندگان و …) و تامین کنندگان ثالث و حجم زیادی از محصولات را در انبار روی هم انباشته کند.

این تغییرات اندک باعث مختل شدن زنجیره تامین شده، تغییر کوچک اولیه در سفارشات برنامه ریزی شده را بی نهایت بزرگ کرده، باعث مازاد موجودی در انبار، تولید اضافه و هزینه های بالای انبار داری و ارسال می شود.

تاثیر اطلاعات ناقص در زنجیره تامین

اطلاعات ناقص باعث تغییرات ناچیزی در تقاضا برای محصول می شود. دامنه این تغییر در حین گذر از زنجیره تامین به مرور گسترده می شود. تورم ناچیزی در خرده فروشی محصول می تواند باعث مازاد موجودی در انبار برای توزیع کنندگان، سازندگان و تامین کنندگان شود.

منظور از اثر bullwhip کاهش بلاتکلیفی ها در مورد تقاضا و زنجیره تامین است که در آن تمام اعضای زنجیره تامین اطلاعات دقیق و لحظه به لحظه ای در اختیار دارند. اگر تمام اعضای زنجیره تامین اطلاعات پویایی را در زمینه سطوح انبار داری، زمانبندی ها، پیش بینی ها و ارسال ها به اشتراک بگذارند، دانش دقیق تری در مورد طرز تنظیم منبع یابی، ساخت و برنامه های توزیع خواهند داشت.

سیستم های مدیریت زنجیره تامین نوعی اطلاعات را فراهم می نماید که به اعضای زنجیره تامین کمک می کند تصمیمات بهتری را در مورد خرید و زمان بندی اتخاذ کنند.

نرم افزار مدیریت زنجیره تامین

نرم افزار زنجیره تامین یا به صورت نرم افزاری است که به بنگاه ها در برنامه ریزی زنجیره تامین کمک می کند یا نرم افزاری است که به آنان کمک می کند مراحل زنجیره تامین را اجزا کنند. سیستم های برنامه ریزی زنجیره تامین به شرکت امکان می دهند زنجیره تامین موجود را مدل سازی کرده، تقاضا برای محصولات را پیش بینی نموده و برنامه های مناسبی را برای منبع یابی و ساخت تدوین کند.

سیستم های اطلاعاتی و مدیریت زنجیره تامینتصمیم گیری برای تخصیص محصولات

چنین سیستم هایی به شرکت کمک می کند تا تصمیمات بهتری اتخاذ کنند، مثلا تصمیم بگیرد چه تعداد محصول خاصی باید در دوره زمانی خاصی تولید شود، سطوح انبار داری مواد اولیه، محصولات میانی و کالاهای نهایی را تعیین کنند، تصمیم بگیرند کالاهای نهایی باید در چه جایی به فروش برسند و نحوه حمل و نقل برای تحویل هر یک از محصولات را شناسایی کنند.

برای مثال اگر مشتری مهمی سفارش بزرگتری نسبت یه همیشه داشته باشد با یک ضرب العجل کوتاه سفارش خود را تغییر دهد، این امر می تواند تاثیر گسترده ای بر کل زنجیره تامین داشته باشد. باید مواد اولیه بیشتر یا مواد اولیه متفاوتی به تامین کنندگان سفارش داده شود. بخش ساخت باید زمانبندی شغلی خود را تغییر دهد. بخش باربری و حمل و نقل باید زمان بندی های تحویل خود را تغییر دهد.

نرم افزار برنامه ریزی زنجیره تامین تنظیمات مورد نیاز را در برنامه های تولید و توزیع اعمال می کند. اطلاعات مربوط به تغییرات در مهم ترین و پیچیده ترین عملکردهای برنامه ریزی زنجیره تامین، برنامه ریزی تقاضا نام دارد که مشخص می کند بنگاه به چه تعداد محصول نیاز دارد تا بتواند تقاضا های مشتریان را به طور کامل برآورده کند.

برای نمونه:

Whirlpool corporation  که ماشین لباسشویی، خشک کن، یخچال، اجاق گاز و سایر لوازم خانگی را تولید می کند، از سیستم های برنامه ریزی زنجیره تامین استفاده می کند تا مطمئن شود تولیدات آن منطبق بر تقاضا های مشتریان است.

این شرکت از نرم افزار برنامه ریزی زنجیره تامین ساخت i2 technologics استفاده می کند که مشتمل بر ماژول هایی برای زمانبندی اصلی برنامه ریزی پیاده سازی و برنامه ریزی مشارکتی، پیش بینی و جایگزینی موجودی (CPFR) را نصب کرده تا پیش بینی های فروش را با شرکای اصلی فروش خود به اشتراک بگذارد. اصلاحات صورت گرفته در برنامه ریزی زنجیره تامین به Whirlpool کمک می کند تا موجودی محصولات خود در انبار را  هنگام نیاز مشتریان تا نود و هفت درصد افزایش دهد و در عین حال مازاد موجودی کالا های نهایی را در انبار تا بیست درصد کاهش داده و اشتباهات پیش بینی را تا پنجاه درصد کاهش دهد.

سیستم های اطلاعاتی و مدیریت زنجیره تامینسیستم های اجرایی زنجیره تامین حرکت محصولات را از مراکز توزیع و انبار ها مدیریت می کند تا مطمئن شود محصولات به بهترین شکل در مکان های صحیح تحویل داده می شوند. آن ها وضعیت فیزیکی کالاها را پیگیری کرده، مواد اولیه، عملکرد های انبار و حمل و نقل و اطلاعات مالی مربوط به تمام طرفین را مدیریت می کنند.

با گوشی اسکن کنید
2 votes, average: 5٫00 out of 52 votes, average: 5٫00 out of 52 votes, average: 5٫00 out of 52 votes, average: 5٫00 out of 52 votes, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 2 رای
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz