سیره پیامبر و ویژگی های منحصر به فرد آن

سیره پیامبر و ویژگی های منحصر به فرد آن

18
0
اشتراک گذاری :
سیره پیامبر و ویژگی های منحصر به فرد آن

پیامبر اکرم خورشید غروب ناپذیر و ماه همواره درخشانی است که هرگز به محاق نمی رود و اهانت دیو صفتان و تزویر رئباهان مکار، هیچ گاه شعله همیشه درخشان این انسان کامل را خاموش نمی سازد، چرا که او عاشقانه سوخت تا شبستان زندگی بشریت و انسان های حقیقت جو را روشن و زنده نگه دارد. گفتار و رفتار پیامبر گرامی اسلام در طول حیات پر برکتش، اسوه کاملی از زندگی انسانی را در پیش چشم همگان نهاد و مفهوم «انسان کامل» را به روشنی تعریف کرد. از همین روست که بررسی سیره پیامبر ضرورتی است که باید به آن پرداخت. لذا بهینگی در این مطلب به این موضوع پرداخته است.

سیره چگونه تعریف می شود؟

برای اینکه بتوانیم تفکر در سیره پیامبر گرامی اسلام را بهتر درک کنیم ابتدا مفهوم سیره را بدانیم. برخی از افراد سیره را در زندگی نامه فرد می دانند. در بسیاری از کتب شیعه و سنی که درباره ی سیره نوشته اند، در واقع سیر و حرکت رسول خدا است و نه سیره؛ منظور از سیر و حرکت پیامبر، مسافرت ها، جنگ ها و برخوردهای ایشان با دیگران می باشد اما در حقیقت سیره، شناخت سبک رفتاری است و  از اندیشه های پیامبر حکایت می کند.

در بررسی کسانی که از اندیشه و خرد در زندگی بهره نمی گیرند این مهم برداشت می شود که دارای سبک و سیره نیز نمی باشند یعنی بهره جستن از اندیشه و خرد سبک و سیره را به دنبال دارد و در نهایت در شیوه ی رفتار و معاشرت، برخورد با محارم و نامحرمان، تربیت اولاد، رفتار با همسر، کسب و کار، تعلیم و تربیت، راه و رسمی منطقی را دنبال می کند. پس عدم استفاده از منطق به ناپایداری در انتخاب سبک زندگی بدل می شود.سیره پیامبر و ویژگی های منحصر به فرد آن

سیره، سبک زندگی

بررسی سیره ی رسول اکرم صرفاً یک توصیف نظری و روایت داستانی از رویدادهای اتفاق افتاده در عصر آن حضرت نیست، بلکه تصویری است از یک واقعیت عینی و عملی محسوس و ملموس که حضرت آن گونه زندگی می کردند و مردم نیز از نزدیک، حرکات و سکنات وی را در ابعاد و حالت های گوناگون زیر نظر داشته و با چشم می دیدند و با وی تعامل داشته اند.

در حقیقت وقتی سیره پیامبر را مطالعه می کنیم، می فهمیم آن حضرت چگونه خداوند را پرستش می کرده و چگونه با مردم در گفتار و رفتار تعامل داشته اند. رفتار با هواداران  و مخالفان، برخورد با منافقان در زمان جنگ و صلح و … و بالاخره سبک زندگی ایشان برای ما روشن می شود.

در نهایت اگر بخواهیم سیره را در یک کلام توصیف کنیم آن کلام سبک زندگی است.

سیره نبوی و ویژگی های نبوی

اهمیت سیره پیامبر به عنوان یک رهبر بزرگ در جهان بر کسی پوشیده نیست. در حقیقت آشنایی با سبک زندگی فردی که به اعتراف مورخان، اعم از دوست و دشمن، از جهاتی بر تمام دیگر بزرگان و نوابغ، برتری دارد و از ویژگی ها و امتیازهای منحصر به فرد برخودار است جالب جلوه می کند. این برتری دلایلی دارد که در زیر به آن ها می پردازیم.

یکم: صحیح و مستند بودن

سیره ی نبوی، صحیح ترین و مستند ترین سیره در تاریخ پیامبران، مصلحان و رهبرانی است که تا کنون به دست بشر معاصر رسیده است و این در حالی است که از سیره و تاریخ زندگی پیامبران پیشین، مطالب مستندی در دست نداریم. اگر در قرآن و روایات اسلامی و سنت نبوی از آن ها یاد نمی شد، رسولان الهی را به درستی نمی شناختیم؛ چرا که با نسبت های ناروایی که در تاریخ، یا کتاب های آسمانی تحریف شده به آن ها داده اند، اعتبارشان مخدوش و به حریم عفاف آن ها ضربه ای سنگین وارد می شد.

دوم: دقیق و کامل بودن سیره نبوی

سبک زندگی و حیات پیامبر خاتم، به صورت کامل، از عصر ولادت تا رحلت آن حضرت تدوین شده است و تمام جزئیات زندگی ایشان، از دوران کودکی و نوجوانی و حتی چگونگی خوردن و خوابیدن و دوران شیرخوارگی تا جوانی، گزینش همسر یا همسران با نام و نشان از نسل گذشته و اجداد او، در کمال وضوح ثبت شده است و بسیاری از موارد ریز و درشت که دقیق و کامل بودن سیره را تایید می کند.سیره پیامبر و ویژگی های منحصر به فرد آن

جان دیون پورت می نویسد:

این نکته مسلم و محقق است که در میان همه ی فاتحان معروف جهان، تاریخ زندگی هیچ کس مشروح تر و معتبر تر از تاریخ زندگی محمد نوشته نشده است.

در توصیف «جان دیون پورت» بهتر است بگوئیم که وی محقق و پژوهشگر انگلیسی قرن نوزدهم است. وی در کتاب عذر تقصیر به پیشگاه محمد و قرآن که برای نخستین بار در سال ۱۸۶۹ در لندن منتشر گردید به زندگی پیامبر اسلام نگاهی نو ارائه کرده است، نگاهی که بعد از سوی شرق شناسان در سده بیستم دنبال شد و نگرش های تازه و مثبت به دین اسلام و پیامبر آن را عرضه کرد. این کتاب بارها به زبان فارسی ترجمه و منتشر شده است.

سوم: جامعیت و شمول

سیره رسول اکرم مانند آیین اسلام از چنان شمول و جامعیتی برخوردار است که تمام شئون انسانی، فردی، اجتماعی، فرهنگی، اخلاقی، سیاسی و اقتصادی را در بردارد؛ پیامبر اکرم مردی امین و درست کار است، همسایه ای نیکوکار، صدیقی مخلص و خیر خواه، مربی نمونه و جامع، شوهری کریم، پدری مهربان و فرماندهی خرمند و با تدبیر نیز بوده است.

چهارم: شفاف و خردپذیر بودن سیره نبوی

ویژگی مهم و مثبت سیره ی پیامبر اسلام، باورپذیر بودن و انطباق آن با خرد است. مسائل زندگی سرور کائنات به قدری شفاف، معتدل، معقول و منطقی است که هرگز آن حضرت را از محدوده یک انسان ایده آل خارج نساخته و شخصیت اسطوره ای به وی نبخشیده است. آن حضرت همانند دیگر مردان زمان خویش، به گونه ای زندگی می کرد که هرگز انسانی مافوق بشر شناخته نشود و درباره ی آن حضرت غلو و گزافه گویی نکنند.

سیره پیامبر و ابعاد آن

همانطور که گفته شد سیره ی پیامبر، ضمن برخورداری از جزئیات بسیار کامل و دقیق است. لذا ابعاد آن را بیان می کنیم.

  1. سیمای ظاهری و نماد باطنی
  2. سیره و سیمای باطنی
  3. اخلاق و رفتار اجتماعی
  4. سیره ی عبادی و معنوی
  5. سیره و حق الناس
  6. سیره در تعهدات اجتماعی
  7. سیره و پدیده تکفیر
  8. سیره ی عبادی رسول اکرم
  9. سیره تبلیغی پیامبر اکرم
  10. سیره تا هنگام رحلت
با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz