سود و زیان دنیا به روایت قرآن کریم ( سوره ی والعصر ) - بهینگی

سود و زیان دنیا به روایت قرآن کریم ( سوره ی والعصر )

اشتراک گذاری :
سود و زیان دنیا به روایت قرآن کریم( سوره ی والعصر)
بهینگی به مناسبت شبهای قدر سال ۱۳۹۶ برخی مطالب برگزیده از آیات قرانی را در این شبها تقدیم می کند. این مطالب از کتاب ارجمند ۳۶۵ روز در صحبت قرآن نوشته استاد حسین محی الدین الهی قمشه ای انتخاب شده است. موضوع این مطلب سود و زیان دنیا با توجه به آیات سوره ی والعصر می باشد. در این سوره ی آهنگین، مطمئن ترین نظریه اقتصادی سود و زیان دنیا به انسان عرضه شده است. انسانی که همواره در حال خسران است…
در مطالب قبلی به موضوع تعهد و تخصص و موضوع ضرورت خودشناسی پرداختیم.

انسان در حالِ زیان

وَالْعَصْرِ ﴿۱﴾               سوگند به عصر [غلبه حق بر باطل] (۱)
إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِی خُسْرٍ ﴿۲﴾      که واقعا انسان دستخوش زیان است (۲)
إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ ﴿۳﴾     مگر کسانى که گرویده و کارهاى شایسته کرده و همدیگر را به حق سفارش و به شکیبایى توصیه کرده‏ اند (۳)
سود و زیان دنیا به روایت قرآن کریم( سوره ی والعصر)

تفسیر آیات سوره ی والعصر

این سوره ی کوتاه و خوش آهنگ خود یک  اعلامیه است. اعلامیه با قید سوگند به عصر و زمان و نقد عمر آدمیان. متن اعلامیه را می توان چنین خواند:
“الا ای مردمان، که هریک به سود و سودایی در تلاش و تکاپو هستی. بی هیچ رعایتی از احوال دیگران و هیچ ایمانی به پروردگار جهان و نظامی که او در عالم خلق فرموده است، هر یک هرچه می توانید به سود خود و زیان دیگران کار می کنید. دل به همین بازیچه ی چند روزه ی دنیا خوش کرده اید. بدانید که همه یکسر در خسر و زیان هستید. از اینهمه تکاپو شما را سودی و بهره ای نخواهد بود مگر آنکه ایمان آورید به آفریدگار جهان که ترازوی سود و زیان به دست اوست و به جای آورید کارهای نیکو را که سود و صلاح مردمان در آنهاست. به جای خواندن خلق به کالای باطلِ خود، ایشان را به حق و راستی و صبر و شکیبایی که شرط توفیق در هر امر کوچک و بزرگ است، فراخوانید و گرنهک
کودکان سازند در بازی دکان          سود نبوَد جز که تعبیرِ زمان ( مثنوی معنوی)

 مشاوره ی سود و زیان در تجارت

امروزه در تجارت جهانی کارشناسانی هستند که مشاوره ی اقتصادی می کنند، بدین صورت که یک برنامه ی اقتصادی را با ایشان در میان می گذارند و نظر می خواهند که آیا سود خواهد کرد یا زیان خواهد داشت. آن کارشناس با بررسی عوامل گوناگون اقتصادی چون بازار و میزان تولید و امنیت و غیره با گرفتن هزاران دلار پاسخ می دهد که این طرح را سودی در بر نخواهد بود یا خواهد بود.

انبیا کارشناسان سود و زیان دنیا

اکنون انبیا که کارشناسان حقیقی سود و زیان در عالمند، بدون درخواستی و اجرتی، مطمئن ترین نظریه ی اقتصادی را به همه ی تاجران عالَم اعلام می کنند. اگر اصول انسانی و ایمان به خوبی و بدی و پاسداری از اصول شرافت و پرهیز از تجاوز به حقوق دیگران که تغبیر دیگری از همان صبر است زیرپای گذاشته شود، هیچ کس را سودی عاید نخواهد شد.
جمله ی تجّار ما    اهل دل و انبیا
همرهِ این قافله     خالقِ جبّار بین   ( دیوان شمس، مولوی)

دعوت آسمانی به سود ِحقیقی

این سوره به خصوص در دنیای امروز، که بیشترین اشتغالات ذهنی مردمان سود و زیان است و همه ی عالَم به یک تجارت خانه تبدیل شده است، گویی یک ندای آسمانی است که همچنان از ملکوت آسمان به گوش جهانیان می رسد. بیهوده در سودا و خیالات خام سود و زیانهای شخصی و گروهی مباشید، بلکه بدانید که همه ی شما، چه در سود و چه در زیان، زیانکارید و تنها کسانی در این جهان سود می کنند که از سود و سوداهای خودپرستانه که مایه ی اینهمه جنگ و فساد و تباهی در جهان شده است، به جانب سود حقیقی روی آوردند.

سودِ حقیقی برای چه کسانی است؟

سودِ حقیقی تنها برای کسانی است که به خدا ایمان آورند. بر طبق آن ایمان، کارهای نیکو کنند و یکدیگر را به جای نشان دادن راههای سود شیطانی به پیروی حق سفارش نمایند. نیز یکدیگر را به پایداری و ثبات در سختی های راه درست توصیه کنند.شگفتا که این حقیقت مثل آفتاب روشن است و آدمیان هر روز شاهد و ناظرند که سوداگران شیطان صفت سر بر بستر مرگ می نهند و هیچ سودی با خود نمی برند و عمرشان زیان محض و بطلان مطلق است. از مشاهدات خود، از مطالعه ی تاریخ و نه از موعظه ی انبیا و اولیا و نه از سخن شاعران و نویسندگان بزرگ هیچ پندی نمی گیرند.

سرمایه ی عمر در کارِ دنیا

آورده اند که تاجر ناپخته و ناهوشیای عزم سفر تجارت کرد از قضا صبح روز سفر در گرمابه بوقی دید، که در قدیم مردم را بدان از آمادگی گرمابه خبر می دادند. قیمت بوق را پرسید و دانست که ده درهم است. چون به سفر رفت. در شهری همان کالا را دید و قیمت پرسید. گفتند در این شهر بهای بوق یک درهم است. تاجر هزاران بوق سفارش داد و تمام سرمایه در  کار آن کرد.
هزاران بوق حمل اشتران کرد             به شهر خویش آن نادان بیاورد
و ندانست که هرچند هر بوق هزار درصد سود دارد اما مصرف بوق حمام بسیار اندک است و تمامی سرمایه در کارِ آن نباید کرد.
فغان زین سود و این سودا که ماراست       بدین تمثیل ماند حالِ ما راست
همه بوقِ تخیل را خریدیم                       زهی سودای بی حاصل گزیدیم
متاع این جهان بوق است هشدار             برآن اندک نیاز افتد نه بسیار    ( الهی قمشه ای)

 زیرک اهلِ دنیا : حکایت گِل خوار

مولانا همه زرنگیها و کاردانیهای جاهلانه ی اصحاب دنیا را برای افزودن سود در حکایتِ زیر به شیرینی بیان کرده است. گِلخواری نزد عطاری می رود تا قند بخرد. گاهی بعضی مردم مبتلا به گِلخواری می شوند، که ناشی از نیازهای جسمانی بدن است. عطار می گویند قند مرغوب دارم، لیکن سنگ ترازوی من از جنسِ گِل است.  گِلخوار در جواب عطار می گوید:
گفت هستم در مهمی قند جو                 سنگ میزان هرچه خواهد باش گو
و هربار که عطار به عقب مغازه می رود تا قند را بیاورد، گِلخوار پنهانی تکه ای از گلهای ترازو را برمیدارد و می خورد و عطار با اینکه می فهمد، چیزی نمی گوید. این گِلخوار همان زیرکِ اهل دنیا است، که در زیان است و این سخن مولانا رو نمی شنود:
گِل مخر، گِل را مخور، گِل را مجو     زانکه گِلخوار است دائم زرد رو ( مثنوی معنوی)
 سود و زیان دنیا به روایت قرآن کریم( سوره ی والعصر)
با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz