سوالات متداول قبل از آمادگی برای کنکور ارشد - بهینگی

سوالات متداول قبل از آمادگی برای کنکور ارشد

55
0
اشتراک گذاری :

سوالات متداول قبل از آمادگی برای کنکور ارشد

یک سری سوالاتی برای آمادگی کنکور ارشد وجود دارد که ذهن داوطلبین را درگیر می‌کند. این سوالات به شرح زیر است:

ارشد چه رشته‌ای را بخوانم آیا همین رشته فعلی را ادامه دهم یا تغییر رشته دهم؟

بازار کارم با داشتن ارشد چه تغییری می‌کند؟

فرض می‌کنیم که بازار کار بهتری در پیش رویم است حال کدام گرایش ارجحیت دارد و چرا؟

اگر به دکترا فکر کنم آیا تغییر رشته به صلاح است؟

اصلا چرا باید ارشد بگیریم؟

برای کنکور ارشد کی شروع به مطالعه کنم؟

چه منابعی را برای شروع سیر مطالعاتی تهیه کنم؟

کلاس کنکور بروم یا نه؟

کدام موسسه آموزشی را برای دریافت خدمات آموزشی انتخاب کنم؟

بهترین زمان برای شرکت در کلاس کنکور چه زمانی است؟

آیا آزمون آزمایشی بدهم یا نه؟

آیا پک ارائه‌شده توسط موسسه‌های آموزشی تمامی نیازهای مرا برطرف می‌کند؟

سوالات بالا مجموعه سوالاتی هستند که ذهن یک داوطلب را درگیر می‌کند.

من با توجه به نیم‌نگاهی به رشته مهندسی صنایع و تجربه شخصی خودم و چندی از دوستان سعی می‌کنم جواب سوالات فوق را بدهم.

 

سوالات متداول قبل از آمادگی برای کنکور ارشد

ارشد چه رشته‌ای را بخوانم آیا همین رشته فعلی را ادامه دهم یا تغییر رشته دهم؟

اگر از رشته کارشناسی خود خسته شده‌اید و آینده کاری مناسبی را برای خود نمی‌بینید تغییر رشته در ارشد یکی از گزینه‌های خوب پیش رو می‌باشد؛ البته بحث علاقه هم در اینجا مطرح است که با توجه به هدف داوطلبین از درس خواندن در الویت های بالاتر یا پایین‌تر قرار می‌گیرد. این بحث برای دوستانی که علوم محض خوانده‌اند بیشتر خودنمایی می‌کند چون می‌توانند با تغییر رشته مهندسی صنایع گرایش سیستم‌های اقتصادی اجتماعی یا مدیریت بهره‌وری را انتخاب نمایند.

بازار کارم با داشتن ارشد چه تغییری می‌کند؟

در بیشتر مواقع بازار کار بهتری در پیش روی شما است و موقعیت‌های شغلی درجه بالاتری برای شما فراهم می‌شود ولی همیشه این‌گونه نیست چون بسیاری از شغل‌ها نیاز به کارشناس دارند و تنها به‌اندازه کارشناس پول می‌دهند پس این موضوع را مدنظر قرار دهید ولی در حالت کلی کیفیت موقعیت‌های شغلی بهبود پیدا می‌کند.

فرض می‌کنیم که بازار کار بهتری در پیش رویم است حال کدام گرایش ارجحیت دارد و چرا؟

لااقل در رشته صنایع بحث گرایش چندان مطرح نیست و صرف ارشد داشتن شرط لازم ورود به بازار کار است.

اگر به دکترا فکر کنم آیا تغییر رشته به صلاح است؟

ارشد پل عبوری برای رسیدن به دکتراست پس اگر به دکترا فکر می‌کنید برای ارشد رشته‌ای را برگزینید که می‌خواهید آن رشته را تا مقطع دکترا ادامه دهید.

اصلاً چرا باید ارشد بگیریم؟

برای گرفتن ارشد به دنبال دلیل و بهانه بیرونی نباشید و این دلیل را در خودتان جستجو کنید اگر شناخت خوبی نسبت به خودتان و اهدافتان داشته باشید جواب دادن به این سؤال ساده می‌شود.

برای کنکور ارشد کی شروع به مطالعه کنم؟

در رشته صنایع گرایش صنایع و مالی به علت تعدد دروس (۹ درس) برای تمام کردن کلیه دروس نیاز به‌ وقت زیادی دارید پس اگر به رتبه‌های تک‌رقمی فکر می‌کنید بهترین زمان برای شروع تیرماه است. شاید شما بگویید که علمی ندارید و در حد صفر هستید ولی اگر یک دوره ۷ ماهه (از تیر تا بهمن) را برای درس خواندن تخصیص دهید مطمئناً یکی از نفرات برتر کنکور خواهید شد. البته دراین‌ بین نیاز به کاتالیزورهایی مثل کلاس کنکور است.

چه منابعی را برای شروع سیر مطالعاتی تهیه کنم؟

برای پیدا کردن منابع بهترین منبع داوطلبین و ۱۰۰ البته قبولی‌های سال گذشته هستند.

من خودم همیشه یک حسی داشتم که نفر اول یا دومی که می‌گوید من فلان موسسه رفتم و فقط این کتاب‌ها را خوانده‌ام شاید تحت تأثیر موسسه باشد و حقایق را بیان نکند. برای برطرف شدن این مشکل سعی کنید به رتبه‌های خوب دیگر که اسمشان را جایی نمی‌بینید مراجعه کنید در ضمن این نکته را هم به خاطر بسپارید که در رتبه‌های بالا رقابت خیلی سنگین است و اختلاف‌ها تنها در یک یا دو تست خلاصه می‌شود.

در اینترنت به جستجوی مصاحبه‌های این افراد بپردازید؛ راه بهتری هم وجود دارد با دوستان سال بالاتر خود که سال قبل کنکور داده‌اند تماس بگیرید ببینید آن‌ها چه کرده‌اند از چه منابعی استفاده کرده‌اند اگر رتبه‌شان خوب شده خودشان بهترین منبع هستند در غیر این صورت به دنبال دوستان ایشان بگردید که رتبه‌های خوبی کسب کرده‌اند، شما می‌توانید با چند دقیقه مکالمه بهترین منابع را پیدا کنید.

کلاس کنکور بروم یا نه؟

بستگی به خود شما دارد ولی با توجه به تجربه شخصی، در رشته صنایع اگر در دروس تحقیق در عملیات و آمار و احتمالات به کلاس بروید دیگر دلیلی برای ترس از کنکور وجود ندارد.

کدام موسسه آموزشی را برای دریافت خدمات آموزشی انتخاب کنم؟

هیچ  موسسه‌ای کامل نیست چراکه همه خوب‌ها در یکجا جمع نشده‌اند پس قبل از هر چیز ببینید که به دنبال  کدام اساتید هستید سپس ببینید که این اساتید در کجا مشغول به تدریس هستند سپس به آن موسسه بروید. شما هیچ تعهدی نسبت به یک برند ندارید پس انتخاب‌هایتان را محدود نکنید.

یکی از مؤسسات همیشه حضور و مشاوره با  رتبه‌های تک‌رقمی ارشد را تیتر تبلیغات خود می‌کند ولی باجرات می‌گویم که لااقل در رشته صنایع این‌گونه نیست زیرا مشاوره‌ها (طرح سؤالات) از طریق پرتال شما صورت می‌گیرد و برای مشاوره می‌بایست بسته‌های مشاوره را بخرید.

رمز موفقیت شما در ارشد در ارتباط بودن با نفرات برتر سالیان قبل است این بدین معنی است که هرچند وقت یک‌بار مسیری را که در حال سپری کردن هستید با رتبه‌های برتر سالیان قبل مقایسه کنید و ببینید در کجای مسیر قرار دارید. اکثر موسسه‌ها برای جذب شما جلسات مشاوره متعددی می‌گذارند تا شمارا جذب کنند ولی هستند مؤسساتی که وقتی جذب شدید دیگر خبری از این جلسات مشاوره نیست و یا اگر هم باشد باید حق مشاوره بپردازید.

بهترین زمان برای شرکت در کلاس کنکور چه زمانی است؟

تابستان قبل از کنکور بهترین زمان برای شرکت در کلاس کنکور است. به دوستان صنایعی توصیه می‌کنم اگر مشکل مالی ندارید حتماً در کلاس تحقیق شرکت کنید و اگر می‌توانید کلاس آمار هم بروید.

آیا آزمون آزمایشی بدهم یا نه؟

زاویه دید علمی به سوالات را که همه مؤسسات روی آن تبلیغ می‌کنند را کنار می‌گذارم. وقتی شما آزمون آزمایشی می‌دهید چندین مهارت مهم را کسب می‌کنید.

مدیریت استرس

توانایی یادآوری دروس به‌صورت ترکیبی

مدیریت زمان که بسیار مهم است

مهارت پریدن از روی تست‌هایی که بلد نیستید

مهارت علامت‌گذاری تست‌های زمان‌بر و یا حذف تست‌های ناآشنا

مهارت در واردکردن گزینه‌ها در پاسخ‌نامه (این مورد شاید خنده دارد باشد ولی در سر جلسه کنکور کسانی که گزینه‌ها را اشتباهی وارد می‌کنند کم نیستند)

تغییر در ترتیب پاسخ به دروس که یک مهارت اکتسابی است و در آزمون‌ها کسب می‌شود.

سوالات متداول قبل از آمادگی برای کنکور ارشد
آیا پک ارائه‌شده توسط موسسه‌های آموزشی تمامی نیازهای من را برطرف می‌کند؟

به‌هیچ‌عنوان. ازآنجایی‌که مؤسسات همیشه در یک یا دو درس قوی هستند در نقطه مقابل دروسی که یک موسسه در آن ضعیف باشند هم کم نیست. به‌جای تنبلی و خرید پک مؤسسات سعی کنید کمی وقت صرف کنید تا ببینید نفرات برتر سال قبل چه منابعی را مطالعه کرده‌اند. در ضمن نفرات برتر شاید خدمات یک موسسه را به‌صورت متمایزتری نشان دهند ولی در گوشه‌ و کنار صحبت‌هایشان اشاره به همه منابع می‌کنند.

کلید موفقیت چیست؟

همیشه این مورد را مد نظر داشته باشید که وقتی خود را باور کنید و خود را در جایگاهی که هدفتان است ببینید آن وقت شما می توانید با آرامش خیال به هدفتان فکر کنید و پیش بروید. عدم در نظر گرفتن یکسان بودن شرایط برای همه از جمله مواردی است که گاهی اوقات سبب می شود تا موفقیت را دست نیافتنی ببینیم. اگر سوالات غلط است برای همه غلط است، اگر زمان کنکور کم است برای همه این شرایط وجود دارد.

دانشگاه کارشناسی در قبولی ارشد بی تاثیر نیست ولی تاثیرش آنقدرها هم که دوستان فکر می کنند زیاد نیست. هم اکنون در دانشگاه علوم اقتصادی، مهندسی مالی را در حالی می خوانم که دوستانی با اینجانب قبول شده اند که رشته کارشناسی شان ریاضی محض بوده و یا آی تی بوده است. وقتی می بینیم از چنین رشته هایی در مالی قبولی داریم به این معنا است که داوطلب هیچ پیش زمینه ای از دروس صنایع ندارد ولی این دلیلی نشده که داوطلب قید تغییر رشته را بزند.

باورش سخت است ولی اگر چیزی را باور کنید به آن دست یافته اید.

موفق و پایدار باشید

نویسنده مطلب: محمد حسین عامری

با گوشی اسکن کنید
"یک ستاره""دو ستاره""سه ستاره""چهار ستاره""پنج ستاره!"

اولین امتیاز را شما بدهید
Loading...

نویسندگان:
ترتیب پیشنهادی بهینگی برای :

آخرین مطالب منتشر شده توسط نجمه آروین (صفحه ی نویسنده)

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz