سفر قهرمانانه بتمن - بهینگی

سفر قهرمانانه بتمن

اشتراک گذاری :
سفر قهرمانانه بتمن

داستان ها همواره حامل پیام های مهم زندگی بوده اند و در طول تاریخ باعث بروز تحولات خارق العاده ای در زندگی بشر شده اند. بهینگی معتقد است داستان و داستان گویی از ضرورتها و مهارتهای مهم در زندگی فردی، کسب و کار و جامعه محسوب می شوند. داستان ها به هر قالبی که ارائه شوند از کتاب تا فیلم می توانند نقش موثری در ایجاد باورهای ماندگار در ذهن مخاطبان داشته باشند. در این مطلب به یکی از داستان ها و افسانه های نوظهور در قالب فیلم یعنی بتمن پرداخته ایم.

اهمیت داستان در زندگی بشر

بگذارید در ابتدا مثال هایی از داستان های موثر در زندگی بشر بیان کنیم:

افسانه هایی که فردوسی نگاشت باعث انقلاب فرهنگی و سیاسی در زمان خود شد.

داستان قهرمانانه سیبیسکوییت ( اسب کوچکی که قهرمان مسابقات سرعت آمریکا شد)، روحی تازه در جامعه ناامید آن زمان آمریکا دمید. جامعه ای که دچار افسردگی حاصل از اثرات جنگ جهانی دوم بود.

پس از پیشرفت صنعت سینما و روی آوردن مردم به این پدیده شگفت انگیز، سینما به بزرگ ترین جلوه گاه داستان های اساطیری بلد شد. ساخت فیلم های تاریخی و قهرمانانه مثل افسانه تروا شروع خوبی برای بیان تجربه سفر قهرمانانه اساطیر شد. کم کم ایده ها در این صنعت رشد کرد و افسانه های نو ظهور پای در سینما گذاشتند.

یکی از این افسانه های نوظهور که موضوع این مطلب می باشد، بتمن است.

بررسی فیلم بتمن

بتمن از جمله فیلم هایی میباشد که از سکانس به سکانس آن میتوان درس زندگی گرفت. در تک تک لحظات آن میتوان تاثیر جنبه های مثبت و منفی هر کهن الگو (آرکتایپ -اسطوره های نمادین) را به خوبی دید. آگاهی از داستان قسمت اول از سه گانه بتمن قبل از خواندن این مطلب می تواند به شما کمک کند.

سفر قهرمانانه بتمن

آغاز سفر قهرمانی بتمن

سفر هر قهرمان در یک داستان از آنجا شروع میشود که آرامشی از بین میرود و فرد از بهشتی که در آن زندگی میکند بیرون میشود و در صدد بازگشت به بهشت سفر خود را شروع میکند.

سفر قهرمانانه بتمن با کشته شدن پدر و مادرش شروع میشود و بدین ترتیب از بهشتی که در آن زندگی میکرده است خارج میشود.

دوستان و دشمنان بتمن در سفر قهرمانی

هر قهرمان در سفر خود همراهان و دشمنانی دارد یکی از شخصیت های اصلی سفر یک قهرمان پیر فرزانه است. نقش پیر و راهنما را در داستان بتمن آلفرد بازی میکند. آلفرد همیشه به عنوان یک راهنما مرشد راه بتمن هست و یک دیالوگ معروف در این باره همیشه بینشان رد و بدر میشود.

بتمن: تو نمیخوای دست از سر من برداری

آلفرد: هرگز

سفر قهرمانانه بتمن

راه طولانی سفر و دنیای ایگوی بتمن

او سالیان زیادی به دنبال جواب های خود میرود و دست به خود شکوفایی میزند تا بتواند برای مبارزه با اهریمنی که بهشت را از او گرفته است مبارزه کند.

او ایگو ورلد خود را در طول دوران قبل از جلسه نهایی دادگاه قاتل پدر و مادرش تکمیل میکند و مراتب علمی بدست می اورد ولی هنوز ایگو سلف قوی ندارد.

او میپندارد که کشتن کسی که پدر مادرش را کشته است او را به بهشت و آرامش میرساند. در صورتیکه با تلنگری  به این موضوع پی میبرد که اهریمنی که باید با او مبارزه کند بزرگ تر از یک آدم بیچاره با یک اسلحه است.

فریدون فرخ فرشته نبود   ز مشک ز عنبر سرشته نبود

به داد و دهش یافت این نیکویی   تو داد و دهش کن فریدون تویی

او به مدت هفت سال ناپدید میشود و در طول این مدت ایگو سلف او به تکامل و بلوغ میرسد. راس الگول نقش کسی را دارد که بتمن را شکوفا میکند به دیالوگ های او هنگام تعلیم بتمن توجه کنید.

راس الگول: تو بلدی با ۶ نفر مبارزه کنی ولی ما بهت یاد میدیم چطور با ۶۰۰ نفر مبارزه کنی.

در زمان تمرین روی یخ بتمن خیال میکند که راس آغول را شکست داده در صورتی که برای پیروزی پا بر جایی گذاشته که یخ زیر پایش نازک است. به دیالوگ آموزنده این سکانس توجه کنید:

بتمن شمشیر را روی گلوی راس آغول میگذارد

راس الگول: تو منو شکست ندادی، واسه شکست دادن من پاتو جایی گذاشتی که نمی باید.

با این درس راس الگول به او آموخت که بردن به هر قیمتی پیروزی نیست.

یکی از نشانه هایی که میشود فهمید که سفر بتمن به پیش راس آغول سفر برای بلوغ ایگو سلف است این دیالوگ میباشد.

راس الگول: تو دور دنیا رو سفر کردی تا ذهن تبهکارا رو بفهمی تا بر ترسات غلبه کنی! ولی یه تبهکار پیچیده نیست. این درون توئه که ازش میترسی.

سفر قهرمانانه بتمن

بتمن در آغاز مبازره با اهریمن

او پس دست یابی به بلوغ ایگو سلف دیگر نگذاشت که ایگو برایش صحنه سازی کند و خودش را به جای سوپر ایگو جا بزند و او را برای دست یابی به مقام بالاتر در لیگ سایه بفریبد. پس از سر باز زدن از کشتن کشاورزی گناهکار از آنجا با به آتش کشیدن مقرشان، گریخت.

بتمن در پیکره ی شهر گاتهام در جایگاه ایگو بود او شب ها کار های آرمانیش را در نقاب بتمن انجام میداد و در روز به زندگی اجتماعی و لذات در نقاب بروس وین میپرداخت.

آنچه از بتمن تا به اینجا بیان شد بررسی این شخصیت در قسمت اول مجموعه سه تایی این قهرمان است.

او بهشت خود را پس از سه قسمت مبارزه با اهریمن و شکست آن بدست می آورد.

با گوشی اسکن کنید
1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5

میانگین امتیاز 5٫00 از 5 با 1 رای
Loading...

نویسندگان:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

به من اطلاع بده
avatar
wpDiscuz